Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Зелени салати и преливи за нив

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12197
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Зелени салати и преливи за нив   24.08.08 13:47

ajde zeni pisuvajte recepti za salati i prelivi za niv.bidejki e zesko vremeto i pozelno samo toa da se jade
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12197
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   24.08.08 13:55

eve eden preliv od mene
jogurt dressing
200ml jogurt
1 lazica limonov sok
1 lazica maslo
sol
2 lazici svezo nasekani bilki( kopar,div hren..)
se mesa i se stava vrz zelena salata
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12197
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   24.08.08 14:01

francuski dressing
1 lazicka vinski ocet
1 lazica voda
pola lazica origano
1 lazica senf
malku seker vo prav
3 lazici maslo
i malku sol
promesajte go ocetot so vodata i dodadete go origanoto da otstoi.2.dobro da se izmesa senfot so sekerot vo prav.postepeno se dodava masloto sol,i sme4sata so origano dobro da se izmesa i se posluzuva so endivija ili bilo koja zelena salata
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12197
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   24.08.08 14:03

ovde moze da pisuvate i za ketering dali znaete kade pravat dobro
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   03.10.08 7:38

8-мо мартовска салата
Потребно е (2 лица):


  • 1, 5 краставица, сечкана на коцки како за шопска
  • 1/ 4 рендана зелка
  • 1 рендан морков
  • 200 гр.свежи шампињони, сечкани на листови и 3 мин. пропржени
  • 1/ 2 страк магдонос
  • Сол, маслиново масло,
  • Неколку капки балсамиран оцет

Опција: наместо масло и оцет, додајте лимонов сок.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12103
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   10.10.08 2:00

Макало од авокадо
2 авокада
1 домат
1 лукче
сол, црн пипер и маслиново масло
Авокадата испасирај те ги и во нив додајте рендан домат ситно исецкан или рендан лук и зачините. Ова може да се јаде со чипс, а добро е и како додаток за месо наместо пире. Афрички рецепт пробајте одлично е.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 36
Локација: Цврсто на земја
Расположение: Супер
Поени: 12486
Registration date: 2008-06-20

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   10.10.08 2:19

Зелена салата поситно исецкана, ротквици ситно исечени, пченка шеќерац,јаболков оцет, сол и маслиново масло.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 36
Локација: Цврсто на земја
Расположение: Супер
Поени: 12486
Registration date: 2008-06-20

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   10.10.08 2:20

veki22 напиша:
ajde zeni pisuvajte recepti za salati i prelivi za niv.bidejki e zesko vremeto i pozelno samo toa da se jade
Во Галеб имаат супер кетеринг, кај Континентал
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12103
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   10.10.08 2:27

Салата од брокули
1/2кг брокули
300гр свежи кикирики
маслинов зејтин
сол и црн бибер
балсам. оцет или крем и јаболков оцет
малку лук
се варат брокулите ама не многу околу 15 минути. Се цедат и се ладат. Испечете ги кикириките без сол и додај те ги на брокулите. Ставете ги зачините и послужете.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12640
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   10.10.08 2:28

irena si probala od tamu
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12197
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   13.10.08 10:03

150 гр. марула
185 гр. туна
100 гр. домати
100 гр. краставици
100 гр. млад кромид
1 лимон
маслиново масло
сол
Начин на подготовка

Марулата, претходно убаво измиена, ја кинеме на парчиња. Краставицата и доматот ги сечеме на крупни парчиња. Ја додаваме туната од конзерва, ја зачинуваме салатата и внимателно мешаме. Салатата ја сервираме во чинија, и одозгора ја попрскуваме со сецкано младо кромитче и со исцеден лимон.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12274
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   03.11.08 11:18

Салата од Праз
маслинки
4 страка праз
масло
сол
оцет
црн пипер

Измијте го празот и од белиот дел исечете парчиња од околу 3 см. Во сад ставете вода, посолете ја и ставете го празот да се бари. После десетина минути извадете го и ставете го во цедалка. Од како ќе се олади ставете го во длабока чинија за салата, прелејте ја со масло, оцет и поросете ја со црн пипер. Украсете ја со маслинки.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12274
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   03.11.08 11:20

1 краставица
100 гр. масло
1/2 кгр. кисело млеко
3-4 чешниња лук
сол


Ставете гo лукот во дрвена ваганка, додајте сол и толчете се додека лукот не се истолчи добро. Вo таа смеса постепено додавајте масло и матете добро дoдека не добиете смеса слична на млеко. Во таа смеса дoдајте го киселото млеко убаво изедначете ја смесата и на крај додајте ја краставичката исечкана на ситни коцки. Во колку киселoтo млеко е мноry ryсто можете да дoдате 1-2 филџана вода.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12274
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Зелени салати и преливи за нив   03.11.08 11:21

500 гр. сирење
2 кисели павлаки
250 гр. шункова салама
100 гр. толчени ореви
1 краставица
250 гр. готов мајонез
3-4 чешниња лук

Исечкајте го сирењето, саламата и краставичките. Истолчете гo лукчето и оревите. Сега соединете ги сите состoјки и убаво измешајте ги. Наредете ја салатата во чинија и украсете ја по желба.
Вратете се на почетокот Go down
 

Зелени салати и преливи за нив

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -