Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Кога да се почне со кравјо млеко?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 73
Age: 35
Локација: strumica
Расположение: pozitivno raspolozena
Поени: 12475
Registration date: 2008-05-30

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 4:48

Jas mislam deka posle 9-ot mesec moze da se zapocne so kravjo mleko.Jas i na dvete devojcinja pocnav od 9 meseci da davam kravjo mleko i mnogu ubavo go prifatija.Ne preporacuvam na bebinja pomali od 9 meseci da se dava kravjo mleko zoto nema gi drugite vitamini sto gi ima vo majcinoto ili adaptiranoto mleko.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 617
Age: 34
Локација: skopje
Поени: 12949
Registration date: 2008-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 9:44

Георгина се уште цица а млечните каши и ги правам или со мое млеко или со адаптирано. Се мислев барем кашичките да и ги растворам со кравјо млеко ама Ви благодарам што ми помогнавте да го решам тоа двоумење :big hug:
И навистина неможам да ги разберам мајките кои цигара за цигара палат а немаат пари за млеко за детето.
Мое лично мислење е ако сакаме да се хранат здраво децата да почнеме првин ние со здрава исхрана.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12520
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   01.07.08 7:44

јас почнав со кравјо млеко од 8 месеци со двете деца но доколку имате услови може да се продолжи со млечна формула до 1 год па и повејке има многу витамини
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 131
Age: 41
Локација: Скопје
Поени: 12077
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   16.08.08 13:54

kкравјото млеко треба што е можно подолго да се избегнува. најмалку до 1 година, а според одредени препораки и до 3 години бидејќи е јак алерген. најдобро е да се дои, тоа знаеме сите. Но ако не иде - тогаш млечна формула. Кога ќе почне кравјо млеко да се дава, тогаш треба тоа да биде полномасно 3,2 масленост.


"Kravlje mlijeko ima tri ili četiri puta više proteina od ljudskog, sadrži velike količine soli i ima mnogo veću koncentraciju zasićenih masnoća, koje su vrlo teško probavljive za dojenče. Kod beba mlađih od godine dana visoka količina hranjivih tvari bepostrebno opterećuje bebine bubrege. Bebama je vrlo teško probaviti i siraste ugruške kod kravljeg mlijeka." (Martha i David Kimmel).
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13989
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   16.08.08 14:18

Treba li isto da se pazis primer da davas Nan isto taka rano zs i to e od kravjo mleko, nekoj sto znae?
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 131
Age: 41
Локација: Скопје
Поени: 12077
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   16.08.08 15:08

Nan - Мислиш на Nestle, млечната формула? Па воопшто не е исто. Адатираното млеко не е кравјо млеко во прав туку токму тоа што зборот го кажува - адаптирано, прилагодено за бебиња. Е сега, дали Нан е најдоброто од адаптираните - тоа е дискутабилно. Според некои Nestle го крши Меѓународниот правилник за маркетинг за надоместоци за мајчино млеко, со тоа што не ги истакнува погодностите и предностите на доењето. Дали е тоа причина за бојкот (како во некои земји на околу 20 се мислам) секој нека си одлучи за себе flower
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13989
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 1:21

Da na toa od Nestlè Nan. Temata e neli kravjo mleko a znam deka e ova u prav ama proizvedeno od kravjo mleko e ovoj pravot. Zato prasav; dali isto vazi za ova; moze da steti na organite ili e sosema razlicno sto moze e u pomali kolicini i prepraveno u prav?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 21:50

Ќерка ми почна од 9 месеци со кравјо, а син ми од година и 2 месеци. Покасно бидејќи имаше грчеви од млеко и млечни производи. Еве сега веќе му давам, но не често, 2 пати во неделата да се напие чисто млеко. И сега знае да му направи помека столица.

Адаптираното (било кое) иако е произведено од кравјо млеко тргнати се од него сите состојки што можат да направат штета или проблем во системот за варење на новороденчето.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14411
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 22:06

Емилија зарем од млеко има мека столица, обично слушам дека се појавува запек од кравјо млеко??
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 22:08

Да, мека столица му прави цел следен ден откако ќе пие млеко. Е Еми, а кога беше 2 месеци имаше крв во столицата од кравјото млеко што јас го пиев.

За среќа се средува. Нема веќе грчеви. Јогурт и кисело млеко јаде без проблем. Ќе биде добро...нема алергија туку само нетолеранција.
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13627
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 22:15

NAN е исто адаптирано млеко за доенчиња, а не е обично млеко во прав. знам дека колешката моја на малиот му го даваше, кога беше бебенце.

инаку токму така - поради нетолеранција на млеко , односно поради големата содржина на протеини и др. тешко сварливи материи се појавува пролив кај децата.

алергијата се манифестира на поинаков начин

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 286
Age: 42
Локација: Skopje
Поени: 12201
Registration date: 2008-07-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 22:23

За мали бебиња што треба да пијат адаптирано млеко, а не се знае на што би можеле да бидат алергични, препорачуваат НАН хипреалерген, мислам дека е во розова кутија.
А за кравјото млеко различни доктори различно ќе ти кажат. Подобро до една година барем адаптирано млеко, па после кравјо (ама секако сварено).
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13989
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   18.08.08 0:15

Emilija напиша:
Адаптираното (било кое) иако е произведено од кравјо млеко тргнати се од него сите состојки што можат да направат штета или проблем во системот за варење на новороденчето.

Fala, toa mi bese prasanjeto. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12525
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   15.10.08 10:56

i jas se slozuvam deka kravjoto mleko se dava posle edna godina,isto mene i pedijatarot mi kaza za stetnite posledici od nego vo ponatamosniot zivot,taka da ja se pridrzuvav kon toa iako mila nepie ni adaptirano ni obicno a sekakvi drugi mlecni proizvodi jade plus cica taka da ne e problem,napreduva dobro i sega pocnavme vo zimskiov period mada nadvor seuste sonce ima so kapkite vigantol.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13214
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   15.10.08 18:55

Jas nema da mu davam kravjo pred da napolni dve godini. Momentalno mu davam Nestle Junior so probiotik (za spremanje na jadenje, inace cica), taka ni rece pedijatarot, a do edna godinka koristev Nan hipoalergeno.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 286
Age: 42
Локација: Skopje
Поени: 12201
Registration date: 2008-07-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   15.10.08 20:06

Kinky, јас имам од истото млеко, ама пред некој ден кога кажаа дека во некои производи на Nestle нашле меламин повеќе отколку што е дозволено, од памет се извадив.
http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/473041/index.html
Сега со страв му правам јадење.
А кравјо млеко користиме и пред една година да направи. Педијатарот ни рече дека може.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13214
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   15.10.08 20:32

Da, taa pratka vo Ungarija, ama ne dosla do prodavnicite, na vreme e otkriena.
A za Kina sto da recam... strasno.
Naseto mleko stignuva od Svajcarija, ne od Kina i Koreja, baska se nadevam deka i kaj nas se vrsat redovi kontroli na hranata, pa ne se plasam tolku. Nekakvo mleko mora da koristime...

Za kravjoto, nas pedijatarot ni rece deka e rano uste, deka e siromasno so vitamini i esencijalni masni kiselini, a prezasiteno so minerali i proteini koi se teski za bebeskite bubrezi i zeludnik. Dodeka ni dozvolvaat finansiite, ke go izbegnuvam za Aleksej.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 371
Age: 40
Локација: Negotino
Поени: 12135
Registration date: 2008-08-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   25.10.08 7:34

И јас се преплашив за тоа и јас му ги правам кашите со НАН. АМа мислам како што кажа Кинки дека ја сопреле таа пратка. Инаку и јас планирам што покасно може да не дадам кравјо млеко/. Поскапо е со адаптираното ма мислам дека е многу поздраво.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12420
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   25.10.08 8:11

Jas da vi kazam pravo od 5.5 meseci im davam tetrapak mleko.Pred 6 godini imase samo dva tipa adaptirano mleko i bea preskapi .Plus toa se sovetuvav so doktorkata i mi rece ne e nisto strasno ako pocnes da im davas tetrapak.Samo mi napomena deka treba da bide polnomasno 3.2% maslenost zasto toa e dete vo razvoj i mu treba polno masti.I navistina nemav probelmi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 489
Age: 45
Локација: Kocani
Поени: 12400
Registration date: 2008-07-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   31.10.08 3:15

Мојата кума има две ќеркички и двете ги порасна со тетрапак млеко, им го подготвувала 50 мл. вода, 50мл. млеко, и вика дека сега пак да чува бебе, пак така би го хранела оти воопшто немала нејзино млеко (од првиот ден). Не знам колку е правилно???
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11961
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   01.11.08 1:28

So kravjo mleko se pocnuva od godina dena,pred toa se preporacuva adaptirano.I togas prvo razblazeno so voda pa potoa postepeno se preminuva na cisto mleko,polnomasno barem 3.2% maslenost
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12163
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   05.11.08 12:55

Со кравјо млеко почнавме од две години.До година дена пиеше Аптамил ,а потоа Нестле џуниор.Приметив дека кравјото и предизвикува запек ако го пие во поголема количина,а многу го сака..
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13214
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   05.11.08 21:04

I jas na Aleksej pred dve godini nema da mu dadam kravjo.
Momentalno seuste cica, a za kasickite koristam Nestle junior.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12777
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   07.11.08 12:25

За кравјото млеко се изначитав статии на еден сајт , ептен беа негативни дури и за возрасни. Ама сега има разлика од млеко до млеко , мислам од крава до крава, во какви услови се чува, со што се храни.Кај нас на пример може да си го земаш од луѓе за кои буквално знаеш на кое пасиште ги хранат кравите .
Тоа дека кравјото млеко содржи многу минерали и животински протеини е сосема точно,вишокот на калциум се задржувал по зглобовите и тоа предизвикувало малаксаност ,исто и на бубрезите,затоа најдобро да не се дава пред две годинки и да се проверува масленоста .
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12258
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   10.11.08 2:05

Nie sme uste mali za kravjo mleko no koga ke pocneme a planiram zdravje boze posle godina dena toa go utvrdiv od vasite postovi no za maslenosta me zbunivte nekoj vika pomala maslenost drug so 3,2%
Sakav i toa da ve prasam dali bi napravila nekakov problem dokolku go zamenam adaptiranoto mleko so drug tip.
Вратете се на почетокот Go down
 

Кога да се почне со кравјо млеко?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -