Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Кога да се почне со кравјо млеко?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 7238
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 13626
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:11

Примерот ти е на место, се расфрлаат за се а за детето нема, па треба пред време да се мисли, детето е обврска и си бара многу.
Јас многу пушев, ги намалив на пола кутија, не трошам апсолутно ништо за мене само да има за неа секогаш свежо овошје и зеленчук, каши, пелени........и што уште не.
Детето ми е најважно, ама бре нема не стига, адаптираното пола моја плата, затоа се решивме за кравјо, за да има за друго за неа.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective

Female
Број на мислења: 1596
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 12275
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:14

Уф Ане и да знаеш дека треба да и одржиш лекција на таа.
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења: 2289
Расположение: весело
Поени: 12842
Registration date: 2007-11-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:20

А само ќе додадам - немој да мислиш дека ја сум во подобра ситуација од тебе, па затоа вака зборам.

Кога се породив со Никола не бев пријавена на работа, поради што од социјално не ми идеа пари. Свекрва ми ја пуштија на неплатен одмор немаа работа. Свекор ми работи во една скапана фирма и плата му дава два пати годишно. Платата на мм заглавена во кредити (За ИВФ дадовме околу 5000евра).
А бебе мало дома. Немаше излез и на 5 месеци го оставив бебче Никола дома и дојдов да работам, за да земам плата. И тоа беше зима, јануари, па секое сабајле сум го носела кај мајка ми затуткано и заспано цело. На работа ме правеа луда, ама кога немав друг излез...

***********************************************************************************************************************************

lola
Twin joy
Twin joy

Female
Број на мислења: 856
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 12666
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:22

Е ваквите родители ме вадат од такт!!! На бебето му скратуваат за да можат они да уживаат во задоволствата...па ако немам пари, ќе откажам и интернет и цигари и све...само на моето дете да му овозможам се што треба за правилен развој. Не ми се јасни ама стварно!!!
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:23

Жал ми е Ане, гледам дека не си била во подобра сиуација од нашава, мене барем социално ми стига, па врши работа, Поздрав до тебе и фала за се што напиша, верувај секој твој збор ми е потребен и корисен
lola
Twin joy
Twin joy

Female
Број на мислења: 856
Расположение: така
Поени: 12666
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:26

горниов пост се однесува на овој цитат на ане
Ane напиша:
Еми ќе ти дадам еден пример.
Се работи за моја братучедка - таа по 2 кутии цигари на ден , мажот и исто, Со кола кај ќе им текне. Тој не слегува од колата - на работа овде онде, сегде. Па мобилни, па интернет...таа госпоѓата од кај неа до кај мајка и со такси. А ми се жали не можела да купи млеко на детето.
Е па мислам кој е овде луд...воопшто не ги разбирам!
Ми иде еден ден да земам и тоа цигарите да и ги искинам па да и одржам лекција.
Ane
Administrator
Administrator

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:28

е тоа е лола, ама па највише ме нервира кога ќе почне да кука!
Прв збор и е тоа - немам пари за млеко на детето.
Мислам аман бре, мене или себеси се убедуваш!

***********************************************************************************************************************************

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   12.06.08 13:29

По се изгледа самата себе Ане, да нема грижа на совест утре...глупача
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 759
Расположение: Ја сакам мојата сончка!
Поени: 12198
Registration date: 2008-06-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   20.06.08 3:02

Здраво девојки! Јас сум сосема нова овде, ама баш ме занимаше нешто во врска со дохраната па почнав да го читам топиков.
Имам девет и пол месечна ќерка, и иако најголема желба ми беше да ја дојам, те не ни помислував дека кај нас тоа ќе биде невозможна мисија во тоа не успеавме повеќе од три и пол месеци, ама морам да кажам дека од доста рано почнав да и давам и адаптирано, пошто не цицаше како треба. Е сега, исто во све се согласувам со ставовите на Ане. Јас не ни помислувам да и давам кравјо млеко пред навршени година дена, а и кога ќе и давам тоа ќе биде постепено. Адаптираното млеко е прозивод од кравјо млеко, ама сосема адаптирано за доенчиња, затоа и е адаптирано. А млекото како млеко е основна и главна храна за детето до една година, све друго е ДОХРАНА. А не да ми е скапо, изгор скапо ми е, купуваме Аптамил, ама ако јас можам да јадам храна што е исто толку скапа, незнам зашто моето дете не би можело. Ова си е само мој став и не навлегувам воопшто во тоа дали некој може да си дозволи или не, сите знаеме какви се состојбите во МК. Ама неможам да преминам преку фактот дека овде гледам дека на бебиња со навршени три месеци им се дава кравјо млеко, а набргу после тоа и бисквити???????? Во млекото??? Па недај Боже ако детето ја добие болеста предизвикана од глутен, ќе му се упропасти целиот живот. Јас сум убедена во тоа дека секоја мајка си го мисли најдоброто за своето дете, ама ова секако не го прифаќам. И да уште ова да додадам, ако веќе се дава кравјо млеко, тоа несмее да биде со масленост помала од 3,2 %.
Ane
Administrator
Administrator

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   20.06.08 11:07

bubamara напиша:
Па недај Боже ако детето ја добие болеста предизвикана од глутен, ќе му се упропасти целиот живот. .
Е па и јас за ова зборувам, кога инсистирам дека треба да се дава адаптирано до една година.
и точно дека до една година млекото е главна храна а све друго е ДОХРАНА. Во овој период почнуваме да ги учиме децата дека има и друг вкус освен оној на млекото и да ги учиме да џвакаат. А не им ги даваме кашичките со цел да ги нахраниме.

BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1174
Локација: Melbourne
Поени: 11886
Registration date: 2008-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 2:26

ne sakam da vi se mesam deka nemozam da akzam od iskustvo no sekoj si ima svoe mislenje a naiskreno ,,sega sum nastinanata pa bev da zemama nekoi lekrstva veruvajte ili ne no prasav doktorot koga da se pocne so kravljo mleko vika zasto vikam sakam da znam mi rece ne se preporacuva pred 1 god posle edna godina moze da pocnes no popoleka moze da e i alergicno na mlecni proizvodi i sl ova sto prasav za da znam deka bas sakav da znam za ova a majak mi mene me doela 1 god i 6 meseci bas ja prasav a sestra mi nemala mleko ni 3 meseci pa ja ranlele so onie praskovite ama vika pusto nikogas ne najadeno ili edna sekunda kasnis ima vika da ja krene kukata ...vo viz ....a inaku gledam ovde ima 3 4 vrsti pa praskovi moze da e vo mk taka ima za novorodencinja(ima majki ne sakaat da gi ranat gradite da ne im se rasipele) ima za 3 6 9 meseci i ima za todlers sto se nesto poveke od 1 god moze gi ima i vo mk neznam ama naiskreno ke prasam dali smeam da donesam na sekoja ke vi donesam pa probajte dali e razlicna hranata...ma da ovde se e so preku nok rasteno zatoa sme najdebelite luge na svet Smile malku off topic ali prasav pa sakav da go podelam so vas Smile
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2586
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 12619
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 5:33

bambyna ako mislis na formula mlekata gi ima i vo makedonija.
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1174
Локација: Melbourne
Поени: 11886
Registration date: 2008-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 6:04

da no mislev dali ima ko ovde razlicni za 3 do 6 i 6 do 9 meseci i taka nataka me svakas juni ? dali imaat takvi ako ima togas oki jas za sekoj slucaj da prasam Smile
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 412
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12168
Registration date: 2008-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 8:17

Да има такви, различни за различна возраст
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 12:21

Не сакаат да дојат оти ќе им се расипеле градите, ех има секакви.
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 73
Локација: strumica
Расположение: pozitivno raspolozena
Поени: 11690
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 17:48

Jas mislam deka posle 9-ot mesec moze da se zapocne so kravjo mleko.Jas i na dvete devojcinja pocnav od 9 meseci da davam kravjo mleko i mnogu ubavo go prifatija.Ne preporacuvam na bebinja pomali od 9 meseci da se dava kravjo mleko zoto nema gi drugite vitamini sto gi ima vo majcinoto ili adaptiranoto mleko.
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 617
Локација: skopje
Поени: 12164
Registration date: 2008-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   21.06.08 22:44

Георгина се уште цица а млечните каши и ги правам или со мое млеко или со адаптирано. Се мислев барем кашичките да и ги растворам со кравјо млеко ама Ви благодарам што ми помогнавте да го решам тоа двоумење :big hug:
И навистина неможам да ги разберам мајките кои цигара за цигара палат а немаат пари за млеко за детето.
Мое лично мислење е ако сакаме да се хранат здраво децата да почнеме првин ние со здрава исхрана.
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 682
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 11735
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   01.07.08 20:44

јас почнав со кравјо млеко од 8 месеци со двете деца но доколку имате услови може да се продолжи со млечна формула до 1 год па и повејке има многу витамини
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 131
Поени: 11292
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 2:54

kкравјото млеко треба што е можно подолго да се избегнува. најмалку до 1 година, а според одредени препораки и до 3 години бидејќи е јак алерген. најдобро е да се дои, тоа знаеме сите. Но ако не иде - тогаш млечна формула. Кога ќе почне кравјо млеко да се дава, тогаш треба тоа да биде полномасно 3,2 масленост.

"Kravlje mlijeko ima tri ili četiri puta više proteina od ljudskog, sadrži velike količine soli i ima mnogo veću koncentraciju zasićenih masnoća, koje su vrlo teško probavljive za dojenče. Kod beba mlađih od godine dana visoka količina hranjivih tvari bepostrebno opterećuje bebine bubrege. Bebama je vrlo teško probaviti i siraste ugruške kod kravljeg mlijeka." (Martha i David Kimmel).
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика

Female
Број на мислења: 4100
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13204
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 3:18

Treba li isto da se pazis primer da davas Nan isto taka rano zs i to e od kravjo mleko, nekoj sto znae?
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 131
Поени: 11292
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 4:08

Nan - Мислиш на Nestle, млечната формула? Па воопшто не е исто. Адатираното млеко не е кравјо млеко во прав туку токму тоа што зборот го кажува - адаптирано, прилагодено за бебиња. Е сега, дали Нан е најдоброто од адаптираните - тоа е дискутабилно. Според некои Nestle го крши Меѓународниот правилник за маркетинг за надоместоци за мајчино млеко, со тоа што не ги истакнува погодностите и предностите на доењето. Дали е тоа причина за бојкот (како во некои земји на околу 20 се мислам) секој нека си одлучи за себе flower
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика

Female
Број на мислења: 4100
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13204
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   17.08.08 14:21

Da na toa od Nestlè Nan. Temata e neli kravjo mleko a znam deka e ova u prav ama proizvedeno od kravjo mleko e ovoj pravot. Zato prasav; dali isto vazi za ova; moze da steti na organite ili e sosema razlicno sto moze e u pomali kolicini i prepraveno u prav?
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2700
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 12269
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   18.08.08 10:50

Ќерка ми почна од 9 месеци со кравјо, а син ми од година и 2 месеци. Покасно бидејќи имаше грчеви од млеко и млечни производи. Еве сега веќе му давам, но не често, 2 пати во неделата да се напие чисто млеко. И сега знае да му направи помека столица.

Адаптираното (било кое) иако е произведено од кравјо млеко тргнати се од него сите состојки што можат да направат штета или проблем во системот за варење на новороденчето.
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   18.08.08 11:06

Емилија зарем од млеко има мека столица, обично слушам дека се појавува запек од кравјо млеко??
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2700
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 12269
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кравјо млеко?   18.08.08 11:08

Да, мека столица му прави цел следен ден откако ќе пие млеко. Е Еми, а кога беше 2 месеци имаше крв во столицата од кравјото млеко што јас го пиев.

За среќа се средува. Нема веќе грчеви. Јогурт и кисело млеко јаде без проблем. Ќе биде добро...нема алергија туку само нетолеранција.

Кога да се почне со кравјо млеко?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next