Родители и деца

Совет за dydrogesterone duphaston ?!

Go down

Совет за dydrogesterone duphaston ?!

Пишување by Ѕиевона on 21.08.08 10:31

Ми каснеше 2 недели и повеќе кога добив крварење, ама беше кафеаво. Не направив никаков тест и дури после 3 дена појдов на гинеколог и ми рече дека тестот покажал слабо позитивно. После два дена од прегледот почнав да крварам, сега веќе црвено. Бев пак на гениколог и пак ми правеше тест и сега беше попозитивно. Ми даде да пијам dydrogesterone duphaston по 3 пати на ден. Го пијам веќе втор ден, ми е послабо крварењето сега. Ама утрово правев тест и беше многу слаба црта позитивна. Дали некој имал вакво искуство и дали со таблетите што ги пијам има некое влијание на тестот или на одложување на мензис( ако веќе не сум бремена)? Незнам веќе што да правам цело време сум во неизвесност ве молам за совет.
Ѕиевона
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Локација : Охрид
Поени : 18578
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Совет за dydrogesterone duphaston ?!

Пишување by Lili on 21.08.08 10:44

ne mi se veruva deka ne si bremena,jas ednas taka koga mi kasnese dve tri nedelii napraviv test bese slabo pozitiven i naredniot den napraviv pak i toj bese slabo pozitiven,ama veke trtiot den bese negativen,se pojavi samo edna crticka i mi dojde ze dva tri dena so mn bolki.Ti veke imas tri kolku tolku pozitivno testa,pocekaj nekolku dena i napravi pak test ke vidis deka ke bide pozitiven,a doktorot verojatno znae so tableti ti dal!
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19063
Registration date : 2008-05-28

Пишување by rich_bitch1 on 21.08.08 10:50

тестот или е позитивен или негативен,нема послабо по јако пзитивен.и јас кога бев бремена правев тест каде втората црта беше слабо видилива ама сепак пристурна-значи позитивен тест и бев бремена.а тебе нели те гледаа на ехо,така најдобро ке утврдат дали си или не си бремена
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20178
Registration date : 2007-12-29

Пишување by Ѕиевона on 21.08.08 11:01

На ехото не ми виде ништо, ама не гледаше многу, онака само, се брзаше. Ми ја гледаше матката и ми рече само дека немам добиено.
Ѕиевона
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Ane on 21.08.08 11:17

imav dosega dva pati vakvo iskustvo. da mi se sluci pozitiven test (ednata poslabo vidliva linija od drugata) i ne sakam da te razocaram ama ne ispadna nisto potoa.
mi davaa i lekovi da pijam (ama ne ovie koi ti gi pisa).
potoa ginekologot mi rece toa bila lazna fizioloska bremenost. ne ja potprasav ubavo sto i kako, oti bas bev razocarana.
sepak daj boze kaj tebe da e obratno. da e bremenost. znaes vo ova nema pravila.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20134
Registration date : 2007-11-15

Пишување by Ѕиевона on 21.08.08 12:25

Многу ви фала на одговорите на сите. Колку толку да сменам мислење, зошто веќе 3 недели сум во неизвесност, само трчам во тоалет. Ќе одам на преглед пак во петок па ќе видиме.Што ќе биде нека биде.
Ѕиевона
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Janaxxxx on 21.11.08 23:37

Dydrogestrone ti e aktivnata sostojka vo tvojve apcinja a tie se vikaat Duphaston! Inace nivnata funkcija e da gi Sredat hormonite t.e. i samata aktivna sostojaka e hormon koj deluva na Estrogenot, znaci tvojot doktor najverojatno smeta deka imas hormonalno poremetuvanje i zatoa ti gi dal tabletive.Sepak treba da gi pies po sovet na tvojot doktor sakav samo da ti objasna kakva funkcija imaat tvoive tableti! pozdrav i pisi sto ima
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18613
Registration date : 2008-11-02

Пишување by LoL on 24.01.09 19:53

i jas pred 4nedeli praev test i imav dve crtki od koi ednata bese posvetla i bev cela u zbunka otidov na gin.i rece deka ima embrion i mi dade da pijam magnezium i dabroston(dydrogesterone) i mi rece deka tie se za odrzuvanje na bremenosta .taka da ako nemalo nisto ne bi ti gi dal da gi pies moja pretpostavka
opusti se
pozz

LoL
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Локација : nekade daleku
Поени : 17793
Registration date : 2009-01-22

Пишување by Mirka on 26.01.09 14:41

Zdravo lol bi sakala da te prasam bev na ginekolog pred dve nedeli i mi dade Dabroston 10, bidejki bev zbuneta zaboraviv da go prasam zosto se , a citam deka se kontraceptivni i deka ne se preporacuvaat vo bremenost, a jas sum bremena veke 6 ipol nedeli, pa bi sakala dokolu nekoj ima odgovor da mi pise,utre ke odam na kontrola megutoa sum nestrpliva 300 misli mi se vrtat niz glava.
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Расположение : Srekno
Поени : 18116
Registration date : 2009-01-26

Пишување by Emilija on 26.01.09 15:04

Јас сум бремена 10 недели и пијам Добростон. Ми ги даде гинекологот за да се ојача плодот и матката. Покасно открив дека сум бремена и многу пропуштив ... кај мене затоа е таа терапија. Дозата ми е само 1 кутија, после продолжувам со магнезиум и се останато.
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19564
Registration date : 2008-07-11

Пишување by Mirka on 26.01.09 15:41

Fala ti Emilija za sovetot malce me smiri zosto obicno citav deka go davale na luge so komplikacii , a mene ne mi spomna nisto takvo, bas bese onaka kul pozitiven kao se e vo red, se nadevam deka utre ke mi go potvrdi istovo sto i ti za da se smiram.Fala vo sekoj slucaj
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Расположение : Srekno
Поени : 18116
Registration date : 2009-01-26

Пишување by vedrana on 26.01.09 15:51

Немора да значи дека имаш компликации ако ти дале Дабростон, тоа ти е за зацврстување на бременоста, немој да се секираш, уживај во најдобриот период од својот живот...
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19418
Registration date : 2008-03-06

Пишување by LoL on 26.01.09 19:37

Mirka напиша:Zdravo lol bi sakala da te prasam bev na ginekolog pred dve nedeli i mi dade Dabroston 10, bidejki bev zbuneta zaboraviv da go prasam zosto se , a citam deka se kontraceptivni i deka ne se preporacuvaat vo bremenost, a jas sum bremena veke 6 ipol nedeli, pa bi sakala dokolu nekoj ima odgovor da mi pise,utre ke odam na kontrola megutoa sum nestrpliva 300 misli mi se vrtat niz glava.

malku kasnam ali sepak da ti odgovoram mi rekoa deka tie se za razvoj i odrzuvanje na plodot i mene upatstvoto malku me zbuni koga go citav ali sigurno znaat so davaat da pieme
bese li na gin. i so ti rekoa ?
pozz

LoL
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Локација : nekade daleku
Поени : 17793
Registration date : 2009-01-22

Пишување by saligrem on 01.11.09 16:21

Vnimatelno so duphaston jas za malku ke umrev od nego.
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Поени : 16874
Registration date : 2009-10-30

Пишување by pepa on 01.11.09 22:59

Sto se slucilo Saligrem, ako ne ti e problem kazi ni go tvoeto iskustvo so duphaston, sekoja informacija e dobredojdena
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Локација : poima nemam
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-02

Пишување by saligrem on 03.11.09 7:46

Doznav deka sum bremena vo 6 nedela i otidov na lekar i ginekologot rece da demam duphaston 3 apcinja dnevno, i mi dade da napravam analizi na krv hrmoni i ostanato.jas posle dve nedeli otidov kaj nejze a taa ne gi ni pogledna rezultatite za d dimerot rece zemi po 6 apcinja dnevno duphaston tie se mnogu dobri i ja odrzuvaat bremenosta. Vo meguvreme kazav na moja prijatelka taa se iznenadi i vika kako taka tolku nesmees toa odi kaj drug ginekolog jas otidov kaj drug koga mu kazav covekot se fati za glava i mi rece ne gi pija ama jas nesmeev da gi prekinam taka. Znaci vo 10 nedela stanuvam utroto levata noga dvapati podebela od desnata brzo na lekar . Mi rekao mozes da umres d dimerot ti e mnogu visok imas obrazovano tromb vo nogata . Mi zemaa analizi na krv i vo krvta najdoa golema doza na duphastoni se mi se slucilo poradi nego. Lezev vo bolnica dobiv krvarenje i vo 14 nedela imav spontan krvta seuste ne mi e vo red seuste sum na klekasn mi rekao min 6 meseca Znaci koga se primenuva toj vo bremenost mora da se sledi krvta a ne samo da se zema
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Поени : 16874
Registration date : 2009-10-30

Пишување by Sponsored content

Sponsored content

Вратете се на почетокот