Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Што готвите кога ќе ви дојдат гости?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12187
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 12:49

koga mi se najavuvaat gosti stvarno nemam nekoja pretstava sto da napravam i cesto baram po net recepti za da iznenadam so nesto.pa kazete sto im pravite za jadenje na gostite posebno pak na onie sto se najavuvaat vo pet do 12
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12498
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 20:35

јас различно превам обично кифли и имам во фрижидер обавезно, за другото зависи гостите за што се за ручек или на поседенка, и така да секогаш различно купувам од тие на птуј пилешките штоп се припремени само малку што се пржат, буковка ќе испржам колбаси или нешто слично, сега во жешково благо обично принесувам сладолед
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 392
Age: 42
Локација: makedonija
Поени: 12558
Registration date: 2008-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 20:42

Зависи кое време дошле гостите.Обично лиснато тесто (замрзнато)брзо се готови,салата обавезно,ордевер.Благичко скоро секогаш имам,а сладолед на лето.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13165
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 20:53

Обично кога имам гости ставам ордеверче , салата обавезно, ако имам дома направено пилешка салата тогаш обавезно имам и кифли ама си ги зимам готови, благо некој ролат, колачи и сл. Најопремена сум ако тие гости се со дечиња , буквално имам се и сешто за грицкање , благо / солено и им ставам во детски тањирчиња, обавезно не газирано сокчиња и тоа е тоа. За најавени гости ден унапред сум повеќе припремена нормално , ама и за оние ненајавените имам што да принесам , ако нешто фали што да им правам имаат тел. па нека се најават следен пат.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12625
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 21:32

kiflicki imam skoro vo sekoe vreme vo zamrznuvacot pravam rendana salata (rendani salama sirejne jajca i kompiri mackani so pavlaka i majonez) mnogu mi e brza ,nekni imav takvi gosti i mu svariv makaroni mn gi bendisaa mozi i kori vareni i potpeceni v relna nekogas pravam brza palacinka brza pica i taka a za blago si pravam edno tortice so hopla resani i puding ili mozi i sladoled ili ovosna salata vo pola lubenica izdlabena stavam topcinja lubenica i dinja vadeni so lazica za s ladoled moze krusa slivi banani seceni na kocki i odozgora i klavam hopla i cokoladen preliv
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13165
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 21:38

Александра алал да ти е за овошната салата , ова вреди да се проба. А и кога ќе ти дојдам на гости чекам специјално направена од тебе.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12625
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 21:41

vazi star obavezno ke ti napravam da navistina ubavo izgleda i e brza
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12498
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   20.08.08 23:02

стварно интересна салата прв пат слушам, алал да ти е
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   21.08.08 2:19

назфркнато ми е кога некој останува на ручек,тогаш немам идеи,и најчесто завршуваме со порачана готова скара.инаку за мезе секогаш има ордевер кој начесто се состои од кашкавал,сиренје,печеница.чајна(стандард) ,салата ко што спомна александра редена,и јас таа најчесто ја правам,или салата со макарони,сега летово за десерт сладолед или торта со бисквити и хопла таа ми е најлесна и набрза за правенје,често земам и уштипци готови и само ги пржам дома.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12211
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   21.08.08 2:29

Кога ми се најавуваат гости,веднаш ги ставам макароните да се варат(ха,ха,ха) како рутина ми е тоа. Правам салата со макарони,лиснато тесто(оби~но машни~ки од Тинекс) зелена салата(таратур или шопска)мојата омилена компир салата,а ако ми остане компир го рендам со салама,јајце и мајонез, благо овој период не правам,зашто има по~есто сладолед дома.
Вратете се на почетокот Go down
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 99
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 12625
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   21.08.08 3:13

koga stanuva zbor za rucek najcesto pravam gulas so pire i nekoja salata, (toa mi e najsigurno nemozam da utnam),a za meze sekogas razlicno zavisi gostite kolku cesto doagaat ili ako se raboti za nekoj povod...obicno ordever(kaskaval+cajna+pecenica+sirenje+maslinki) pa kifli,2-3 vrsti salati,za grickanje nesto,skara.....
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12093
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   04.10.08 4:10

Za onie vi 5 do 12 sekogas imam gotovi kori vo zamrznuvac pa ili piroski ili gibanica za 15 minuti.se sprema. sega so ajvarce piroskite se topat . A za rucek toa obicno mm go pravi meso se razbira na negov nacin so vino bamji i zacini.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12303
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   04.10.08 7:49

Синоќа баш имав гости на нов стан,а онака пред плата помалку неспремнаSmile Ама,како и секоја домаќинка,се снаоѓам. Правев проја со сирење и сецкан свински врат,редена салата со компир,јајца,корнишони,саламче,павлака и мајонез,шопска салата и една моја крем-салата со гмечено сирење,потпечен сусам и павлака,ордеверче со кашкавал,печеница,маслинки и ајварче,а и купив тулумби,
Сепак,најскапо ми е секогаш пиењето,пиво,бело вино за бунар итд.Повеќе пари ми одат за тоа.Ај,ракиичка и црвено вино имаме секогаш дома,ама ова другото 500-600 ден,одат...
За гости на ручек секогаш спремам некој специјалитет со место,претежно печен пекарски компир (со сусам,буковец и оригано) и свежа салата задолжително.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12286
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   04.10.08 7:58

Bidejki mm e lovec sekogas imam divo meso vo tegla,kiflicki imam skoro sekogas zamrznati,salata rendana so kompir,salama,sirenje,jajce i majonez mi e najbrza za prigotvuvanje,a kolaci retko imam(odma gi jademe)pa kupuvam.gricki,ordever,ama se slozuvam so hormonce pijalokot e najskap.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12535
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   04.10.08 8:45

edna pogaca nauciv da ja pravam i samo taa ja mesam, dodeka ne mi se zdosadi, salattkata so makaroni i svasta vo nea mi e najlesna, ordeverce obavezno, moze nekogas i piroski so kompir da napravam mnogu se vkusni,amo me mrzi pogaca, lisnati kockicki pecam, letovo ja pravev edna torta so praski najlesna e i so preliv odozgora, i mevce nekoe ke ispecam vo rerna,,, ama pienjeto stvarno skapotija pa uste ako neznaes koj sto ke ti pie..
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12187
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   08.10.08 0:23

ајде напиши рецепт за погачата winnie the pooh
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12093
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   31.10.08 9:02

Лежибаба
1 кг компири
250гр брашно
100мл кисела павлака
2 јајца
1/2 прашок за пециво
50 гр путер
200гр урда
100гр павлака за готвење
подготовка
излупете ги и измијте ги компирите. Исечете ги на кришки и ставете ги во сад покриени со вода.
Сварете ги и испасирајте ги како пире. Во изладеното пире додајте јајца кисела павлака сол брашно пецивои измесете тесто, по ретко а да не се истура од лажица.
Во поголема тава истопете го путерот и измешајте го тестото во него да го упие. Во тава за печење ствете масло да се загрее и истурете го тестото рамномерно и печете половина час на 200 степени. Измешајте ја павлаката со урдата и полијте го врз врелото тесто и вратете во исклучена рерна. Послужете со кисела павлака.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14957
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   31.10.08 9:12

Sonje bas primamlivo deluva ovaa lezibaba bas ke ja probam.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12630
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   31.10.08 9:12

ordever obavezno za meze,salata proletna ili sopska ili zavisi od sezona,zimno vreme tursija ajvarce lutenica.kiflicki imam sekogas vo frizider.isto imam i blago pretezno baklava.za rucek obicno pravam selsko nemam utka ili skara ja pravi mm.za pienje imame obavezno doma posto neznaes vo koj moment ke ti se najavat gostite.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14957
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   31.10.08 9:26

Koga ke mi se najavat gosti i ako tie se gosti koi ne idat cesto,spremam rucek ili dinstovano,ili suvo meso(kasler) ispeceno vo rernaa po nekogas i skara ja prigotvuva mm.
Salata obavezno zavisi od sezona,obavezno pecam doma leb(neznam zosto,mozebi mi e poubav od kupeckiov),pomfrit,torta i dobro vino uz toa se.
A koga idat gosti kako bratmi ili sestramu peci prasence mm.
A inace sekogas imam grickalki soleni,kolacinja,kikiritcinja taka da i da me iznenadat ke se snajdam.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13580
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   31.10.08 10:02

Sonja ovaa lezi baba izgleda super moram da ja probam samo mislam deka dosta vreme odzema za priprema za gosti ke si ja napravam jas za svoja dusa Smile
Jas kivlicki imam vo frizider svekrvami redovno pravi koga ke odnema.Ordever ke si spremam i salata nekoja kremasta ruska ili nekoja so pavlaka i pecurki.Glavno jadenje mi enajcesto meso so nekoj dodatok ili preliv .Nekogas ako gi pokanam gostite na nesto moze da sprema i lazanje pastramajlii ,pici ili nesto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12264
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   02.11.08 22:16

koga ke mi dojdat gosti obavezno vo frizder ima zamrznato lisnato testo pecam,ordever,salata sveza sto imam doma i ili majonez salata ili rendanata salata.a ako se za rucek gulas so pire nem asansi daq go utnam
Вратете се на почетокот Go down
Strawberry
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 54
Age: 34
Локација: Скопје
Расположение: бебешко
Поени: 12046
Registration date: 2008-09-16

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   26.11.08 11:50

зависи кои гости и дали се претходно најавени или онака на кратко,ако е за на кратко по едно кафе сокче и благо толку, ако ми се најавени тогаш правам лазањи (мој специјалитет), пица, месо печам а може да поминам и со ордевер и кифли зависи од тоа што имам дома
Вратете се на почетокот Go down
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 107
Age: 28
Локација: Macedonia
Расположение: dobro
Поени: 11851
Registration date: 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   02.12.08 22:20

strawbery isto i jas za najaveni gosti spremam vkusni lazanji i pivce ili vince za merak
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11799
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   09.12.08 23:39

pa najcesto koga mi idat gosti nabrzinka mestam edna daska so suvomesnato i nesto pohovano a ako nekoj epten se najavil togas so majkami spremame nesto pecenje,restovan kompir salati...zavisi koj ni doagja
Вратете се на почетокот Go down
 

Што готвите кога ќе ви дојдат гости?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -