Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Морски плодови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13553
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Морски плодови   19.08.08 2:29

Од морски плодови кај нас на трпеза се наогја само рибата.Немам досега пробано а би сакала да пробам ракчинја или лигнји.Дали знаете како се спремаат,вкусни ли се ,и воопшто колку овој вид на исхрана е застапена на вашето мени.Рецепти се добродојдени flower
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 11967
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   29.08.08 3:40

i jas nemam probano recepti ne znam ama ovoj od a1 prigotvuvase deni pa mozes nego da mu napises email da ti kaze nekoj dobar recept
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13092
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   29.08.08 4:02

Jas sum ljubitel na morski plodovi i najcesto gi jademe so testenini.
Vo tava so zagrean zejtin stavam kromidce malku da se ispzi, potoa stavam zacini (sto sakas), mediteranski ili sol, vegeta, crven piper i sl. Pa stavam brasno dve lazici, malku voda i gi dodavam posle morskite plodovi (se prodavaat mesani, a ima i samo lignji, rakcinja, skolki vo VERO). Malku da se izdinstaat i se stavaat vrz svarenite spageti ili drugi testenini, moze i malku parmezan. Super se, a i brzo se pravat.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 12945
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   29.08.08 4:04

Јас обожавам морски плодови, јадам буквално се и прекрасни се.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13874
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   29.08.08 6:19

Jas ne sakam mnogu skolki a maz mi obozava i nego mu pravam u tava zacineto so kari. Pa so testenini i nekoi si gotov sos taka gi jade. Jas povejke sakam rakcinja i ova neznam kako se vika kaj vas http://bloggbilder.aftonbladet.se/images/21824/img_476bec1c8feec.jpg
mnogu mi se vkusni.Isto taka i ligni sakame i ja i maz mi. Seuste ne sum probala vakvi http://www.stockholmfisk.se/res/Foton/ostron1.jpg
Neznam kakov vkus imat, sveki znam mnogu gi saka a ja neznam nekako nemam bas keif da gi probam, inace slusam bile afrodizijak. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 33
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 8:49

Obicna na prvata slika imas rakovi(lobster ako ne se lazam) a na vtorata se skolki kamenjarki. I dvete nesta se vkusni:)

Od morskite plodovi lesno za spremanje se skampite. Vkusot im e lesen i super za pocetnici vo morskata iskraha.

Kupete gi svezi ako moze da gi najdete ali i smrznatite ne se losi posto najcesto doagaat iscisteni. Odmrznete gi i isusete na krpa. Ako imate toster doma ova e idealno - taka isusenite skampi staveti gi na toster i pecete gi 3-4 minuti na sekoja strana (ili zatvorete go tosterot). Ako nemate toster proprzete gi kratko na 2-3 kapki maslinovo maslo vo tavce.

Zemete gotova romulada ili obicen majonez i protisnete edna glavica luk i promesajte so malku senf.
Pecenite skampi se super so ovoj dip. (Dipot podobro da se napravi nekolku casa pred skampite za da se dobie pobogat vkus od lukot)

Javete mi ako nekoj proba dali vi se dopadnalo.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12420
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 9:35

Маж ми обожава морска храна ама јас не.Децата и јас јадеме само риба а маж ми обожава да јаде и ракчиња и лигњи и школки и др. морски плодови ама јас пошо не можам да ги поднесам (особено мирисот) не можам ни да спремам. Еднаш спремав лигњи за да му го направам кефот на маж ми и кога ми се разлигавија во рацете и плус тој мирис, леле леле.... цркнав додека ги направив. Во ресторан еднаш порачавме ракчиња, пробав и се покајав, не знам едноставно не ми се допаѓа.
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 432
Age: 34
Локација: да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение: средно жалосно
Поени: 12248
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 9:42

леле колку сум алергична на морска храна, се имам истурено од повраќање од шкампи
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 509
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12211
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 10:22

од морски плодови имам јадено само лигњи и едноставно ги обожавам на секаков начин.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1682
Age: 31
Локација: na rabota pa domce i obratno
Расположение: odlicno
Поени: 12343
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 10:46

Ja uste koga ke gi vidam zivi mi se povraka a kamoli da gi jadam,bas vcera mm vika abe koga da pravime vakvo nesto za rucek sakam da probam,se sekavam deka mu rekov :ako se prasuvam jas NIKOGAS hahahahah
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12864
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 10:59

Јас од морска храна јадам само риба и лигњи, лигњите ги сакам поховани или печени на жар и многу ми се убави посебно и лимонче кога ќе им ставиш ммммм стварно се вкусни, а друго не јадам знам дека шкампите се многу грозни и дека една моја пријателка има истурено црева од морска салата со шкампи,октопод,школки,ракови-не биле убави бар така кажа јас не сум пробала.
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12333
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 11:35

Ако некој сака да проба навистина вкусни морски плодови има секогаш во Gino(GTC) или пак во Nobu sushi bar имат фантастично рижото со морски плодови.Инаку морските плодови содржат многу јод кој е многу важен за телото-посебно за тироидната жлезда
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12333
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 11:38

Јас мислам дека многу ретко се наоѓа кувар што знае да спреми морски плодови и риба,пред се тие треба да бидат свежи за да бидат вкусни,а не смрзнати и стоени во фризидерите со месеци па и со години
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 392
Age: 42
Локација: makedonija
Поени: 12338
Registration date: 2008-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 20:37

Првпат пробав летово во Албанија.Се ми се допадна,посебно ракчињата, ммммм ептен
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 12945
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 20:43

Е тоа немам пробано , а баш сакам (ај штом ми заврши диетава). Препорака за некој добар ресторан за морска храна?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 33
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 22:40

STAR * напиша:
Е тоа немам пробано , а баш сакам (ај штом ми заврши диетава). Препорака за некој добар ресторан за морска храна?

E Star, skampi na zar ti se super za dieta. Edno gooolemo skampce ima samo 5kcal Smile a veruvajmi poise od 25-30 niti nemozes da izedes Smile Slobodno napravi si gi doma - toa mozam da ti preporacam - restorani vo Skopje ne znam.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 22:50

ни се случило во пакетот со риба да има некогаш и некој друг вид на риба октопод или лигња
во еден наврат си ги кренав ама од пусти страв свекрвами ги фрлила зошто и спомнав треба да се исчистат ке побарам кој дел се фрла да не згрешам
баш сакам да пробам лигњи и оние црвено бели оф како се викаа потпечени на скара
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 33
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 22:56

biljanag напиша:
......
баш сакам да пробам лигњи и оние црвено бели оф како се викаа потпечени на скара

Билјана тоа се шкампи тие црвено белите. Така изгледаат коа ќе ги исчистиш.
Њамааа ќе си правам денес за вечера!!
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   04.09.08 23:03

да шкампите ми изгледаат како да се само бело мевце внатре како филета од риба овде ги видов исчистени
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12333
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 1:25

Напишав погоре Џино во ГТЦ или Нобу суши бар-во нобу има темпура ракчиња тие се екстра вкусни-пробај ги нема да зажалиш
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13092
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 3:29

I smrznati morski plodovi spremeni na skara se mnogu ubavi. A, i vo restoranite ne sekogas se svezi i ne mozes da znaes od koga gi cuvaat, pa gi spremaat. Sigurno ne gi frlaat.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13289
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 4:22

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=141&u=12223675 (shrimp)
Zenski a kako se vikaat ovie vo mk?Edino toa i riba sto jadam od morska hrana.pred nekoj den imavme shrimp vo pasta so alfredo sos.nekogas mm samo ke mu stavi zacin sto e posebno za niv i ke gi poprzi i taka gi jadime.jas na pocetokot ne sakav ni da probam ali posle aj probaj pa pak probaj i sega mi se ubavi.a lignji probav ama ne mi se svigaat.bea polneti so oris ,pojma nemam kako se pravat tie.ama mi izgledaat grozni.
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12333
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 5:18

Ракчиња се викаат тие во Македонија,и мене ми се вкусни многу
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13553
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 5:18

е пошто толку ги исфалифте морските плодови утре ке земам едно пакетче замрзнати и ке пробам да ги направам
Вратете се на почетокот Go down
mama
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1745
Age: 32
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12660
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   05.09.08 5:23

Имам пробано ракчиња и октоподи, мене многу ми се допагаат. Сакам да пробам и лигњи ама некако не ми изгледаат убаво.
Вратете се на почетокот Go down
 

Морски плодови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -