Родители и деца

Домашни задачи и наставни програми

Go down

Домашни задачи и наставни програми

Пишување by daniela on 20.11.07 23:02

mislam deka denesnite deca premnogu imaat domasni zadaci. Znam deka toa e za niv podobro, no dali nastavnicite se zaprasale za obemnosta na zadacata?Isto taka mislam deka ucat premnogu i ucat raboti sto nie sme gi ucele vo pogornite odd.. Sinot e vtoro odd.,matematika ucese lani ravenki,a sega uci sobiranje so razlozuvanje.Isto im davaat za zadaca da izmisluvaat zadaci tekstualni,brojcani i.t.n..
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19059
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Lana on 01.03.08 14:55

Mislam deka navistina im e premnogu.Se odi tolku ubrzano sto decinjata navistina nemaat vreme za nisto drugo.Ovde vo Srbija veke vo vtoroto polugodie ucat Latinica a po matematika resavaat zadaci so edna nepoznata.Koga bevme nie na vremeto toa bese:prava,kosa ,..polzavcinja ..pa krasnopis .....Treba navistina mnogu mnogu da se raboti za da uspeat se da sovladat
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 18738
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by rich_bitch1 on 02.03.08 17:57

mene iskreno me cudi ovaa novata grupa-nularcinja sto gi vikaat..imaat vovedeno predmet po angliski.pa toa se decinja od 5 god,nekoi od niv seuste dobro ne se snaogaat so majciniot jazik a kamoli so stranski.ne deka e loso da ucat jazici ama mozebi od vtoro-treto odd,a sega mislam deka seuste e rano.sepak se malecki i nemaat tolkava koncentracija za da naucat naednas tolku rab
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Lana on 03.03.08 0:08

Mene iskreno Angliskot ne mi smeta ,dokazano e deka sto porano decinjata go ucat stranskiot jazik deka poubavo go sovladuvaat i ucat ,za mene toa e golemo bogatstvo.Lana od 2 god odi na Angliski kako majcin jazik i mnogu mnogu sme zadovolni.Mene iskreno mi smetaat drugite gluposti i natrupani raboti vo drugite predmeti .
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 18738
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Freya on 09.06.08 20:55

Mojata kerkicka e od prvata generacija koi ke ucat devetoletka.Na pocetokot imase deca koi zaspivaa na casovite, placea po majkite i slicni takvi raboti.Nemam nisto protiv ucenjeto na angliskiot jazik bidejki mislam deka kolku porano tolku pobrzo se uci stranski jazik, a mojata kerka edvaj cekase da dojde cetvrtok oti imale angliski.E sega okolu tezinata na nastavnite zadaci jas mislam deka ne gi preopteretuvaa mnogu, ne im davaa sekojdnevno domasni zadaci tuku mnogu retko i toa voglavno bese crtanje ili pisuvanje nekoja bukva ili recenica.A pak mojata vnuka ovaa godina odese vo prvo oddelenie ama bukvalno sekoj den imaa domasni zadaci, preku den testovi, gi preopteretuvaa premnogu zatoa sto gi zemale dvete godini vo edna za da dogodina bile treto oddelenie za da se izednacat so devetoletkata.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by vecki on 10.06.08 0:50

со памела се беше ок сега заврши 2 одд и да се пофалам зема диплома за прв степен англиски а од септември почнува и кристина прваче
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19680
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Emi on 10.06.08 12:39

Кога бев кај комшиката Даниела и кога идов какви задачи решаваат вторачиња....цццццц...па кај може бре толку мало дете такви задачи да решава......затоа мајките ќе решаваат.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20016
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by daniela on 11.06.08 18:32

Ха ха ха имаш право,наставничката им дава за домашна да измислуваат задачи , а син ми ми вика ајде ти мамо измисли некоја.и така му измислив 10 задачи а потоа си ги реши.
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19059
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by vecki on 11.06.08 23:02

навистина имаат премногу домашно во нашево школо до 4одд одат само втора смена а часовите им се до 4.20 кога ќе дојде што побргу нема време да поигра и пак не и се смачува ми вика денес леле ама е досадно дома едвај чекам да идеме во школо
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19680
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Nene on 30.07.08 14:51

sto e mnogu mnogu e.Nie koga odevme od prvo do cetvrto odelenie se znaese koi bea predmeti.Na ednostaven nacin da gi nauces a sega ne se znae ta angliski ,dve matematiki ,kako tie deca ke naucat.Na primer sestra mi zasto e rodena sedmomesce za razlika od nejzinite soucenici mnogu pokasno svakase ,kako na primer koga site pocnaa da citat taa ne gi znaese ubavo bukvite a kamoli da cita.Duri vo treto odelenie pocna tecno da cita ,sakav da kazam deka ima i takvi deca koi pokasnopocnuvaat da svakaat nekoi raboti a imaat tolku predmeti.mislam deka ke me svanete sto sakav da kazam.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18157
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by georgina on 08.08.08 17:48

Можеби е многу но кога ќе треба да зачекорат во овој свет сами, и многу ќе се бара од нив. А тие мали главички се поспособни отколку што ние мислиме. Само треба да се остават да учат сами, со наша постојана контрола, а не ние да учиме за нив. Јас сум наставник по информатиа во основно, и знам многу родители кои им ги читаат лектирите па потоа им ги раскажуваат на децата тие да не се мачеле, или им пишуваат домашно и состави. така тие деца не научуваат сами да учат па во погорните одделенија им е многу потешко. И мојата ќерка беше прво одделение во деветолетката па ја дури мислам и дека не беа многу ангажирани децата, најверојатно со новите програми ќе се оди побавно во совладувањето на материјалот.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 17740
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Daki on 11.09.08 21:11

Mamicki se slozuvam so vas deka materijalot e poobemen no ne se razocaruvajte.Moj sovet e da bidete vo postojana kontrola na vasite decinja isto taka i so nivnata nastavnicka.Jas po profesija sum nastavnicka i ne bi rekla deka znaenjeto treba da e na prvo mesto. Mislam deka deteto pa i covekot voopsto znaenja ke steknuva cel zivot, no vie vaseto dete da go napravite covek vo vistinska smisla na zborot treba da zapocnete od sega.Znaci poejke obrnete vnimanie na vospitnata komponenta, bidejki vo uciliste taa e malku zanemarena. A sekoe dete da e zdravo i zivo zavisno so svoite fizicki i kognitivni sposobnosti ke si navleze vo svetot na znaenjata.Nikoj ne e sovrseen i site sme razlicni ama bitno e da sme lujge.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 34
Локација : Skopje
Поени : 17705
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Svetlana on 30.09.08 8:55

Nastavnata programa i jas mislam deka e mnogu ponapredna od onaa koga nie sme bile na taa vozrast , i jas ponekogas ke se najdam zateknata od tezinata na zadacite,mene mi treba vreme da gi svatam a ne edno dete.No takov ni e sistemot , a sto se odnesuva do angliskiot se slozuvam za porano da se pocne , sin mi od I odd trgna na angliski a od ovaa god i na kompjuteri.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 40
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 17715
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by kavadarcanka on 04.11.09 13:59

Дали може некој да ми помогне!?
Ќерка ми е прваче и за домашно им
дале да измислат гатанки за модар патлиџан и морков, е сега за морков
измислив ама за модар патлиџан ама ич не ми текнува
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18307
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашни задачи и наставни програми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот