Родители и деца

Афти, воспаленија на устата и сл.

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 23.03.09 0:28

Daktanol gel 2% za oralna upotreba e mikonazol,antimikotik koj se koristi kaj gabicni infekcii na usnata suplina.Proizvod na Galenika,Bg.A toa za ladenje nepca-nepoznato vo medicina.
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Jelena Tasetovic on 23.03.09 0:34

Lolipop, a dali znaes kolku e efikasen i kolku vreme smee da se koristi?
Jelena Tasetovic
Jelena Tasetovic
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 40
Локација : Bitola
Поени : 17993
Registration date : 2009-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Lana on 23.03.09 0:38

lolipop напиша:Daktanol gel 2% za oralna upotreba e mikonazol,antimikotik koj se koristi kaj gabicni infekcii na usnata suplina.Proizvod na Galenika,Bg.A toa za ladenje nepca-nepoznato vo medicina.

a so znam mene togas za toa mi go dadoa .. poima nemam ..
Lana
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 20113
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Mimi22 on 23.03.09 1:06

Kaj nas kandidata se pojavi samo ednas i ja lecevme so nistatin i jas se mackav so soda.Ako go dois prasaj da ti dadat nesto da gi mackas gradite zatoa sto moze da se izleci a ti da mu go preneses zatoa sto se prenesuva od majka na bebe i obratno
Mimi22
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18885
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Jelena Tasetovic on 23.03.09 1:14

Mimi22 напиша:Kaj nas kandidata se pojavi samo ednas i ja lecevme so nistatin i jas se mackav so soda.Ako go dois prasaj da ti dadat nesto da gi mackas gradite zatoa sto moze da se izleci a ti da mu go preneses zatoa sto se prenesuva od majka na bebe i obratno
Znam za toa, veke ne go dojam i sisinjata gi vrijam so soda bikarbona. Nistatinot samo go golta, taka da ne dejstvuva na mestoto kade sto e soorot. Ke probam so ovaj gelot pa ke vidime.
Jelena Tasetovic
Jelena Tasetovic
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 40
Локација : Bitola
Поени : 17993
Registration date : 2009-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Mimi22 on 23.03.09 1:20

jas koga di kupiv nistatinot vo apteka mi kazaa osven sto ke pie na cista gaza namotana na prst da stavam od kapkite i da pominam vo usteto malku mu e gadno ama e efikasno zatoa sto ubavo go cisti usteto.Primer mene mi rekoa da mu davam po 15 kapki a aptekarkata mi rece da mu davam po 7-8 kapki da ispie i 7-8 na gaza i mn brzo se iscisti i nikogas ne se povtori
Mimi22
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18885
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by MamaMaja on 23.03.09 1:46

Lana напиша:
lolipop напиша:Daktanol gel 2% za oralna upotreba e mikonazol,antimikotik koj se koristi kaj gabicni infekcii na usnata suplina.Proizvod na Galenika,Bg.A toa za ladenje nepca-nepoznato vo medicina.

a so znam mene togas za toa mi go dadoa .. poima nemam ..

Лана да не било ДЕНТИНОКС?
Тоа е за вадење запчиња, а ова за сор.

Со големите две деца имавме сор само еднаш, Нистатин и со него на
газа, триење и помина од еднаш.
Максим никогаш немал!
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Lana on 23.03.09 2:50

MamaMaja напиша:
Lana напиша:
lolipop напиша:Daktanol gel 2% za oralna upotreba e mikonazol,antimikotik koj se koristi kaj gabicni infekcii na usnata suplina.Proizvod na Galenika,Bg.A toa za ladenje nepca-nepoznato vo medicina.

a so znam mene togas za toa mi go dadoa .. poima nemam ..

Лана да не било ДЕНТИНОКС?
Тоа е за вадење запчиња, а ова за сор.

Со големите две деца имавме сор само еднаш, Нистатин и со него на
газа, триење и помина од еднаш.
Максим никогаш немал!

A so znam mozebi i toa bilo ,mada dobro se sekavam deka sum koristela Daktanol ... koj ke znae .. pomina mnoogu vreme Smile
Lana
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 20113
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by MamaMaja on 23.03.09 22:20

Дектанолот се мачка и на брадавиците на мајката, баш е за
соор, ама можеби за тоа и си го користела, ретко кое бебе
останува без соор.
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 23.03.09 23:30

Daktanolot e podobar od Nistatinot,poubav vkus...A za afti nezamenliva e Solcoseril dental pastata:ima anestetik+pobrzo zazdravuvaat.
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by MamaMaja on 25.03.09 0:28

Za afti nie koritevme Proaftol, najdobar e!
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Sun on 25.03.09 0:33

Proaftol e zakon,navistina mn. pomaga
Sun
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18966
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 07.04.09 14:37

Илина има на јазичето бело, ама позади, ептен на крај. Педијатарката ми рече дека не е страшно, ама да не се рашири да и го чистам така што во 250ml вода или чај од камилица да растворам 1/2 рамна кафена лажичка сода бикарбона и со газа да и го чистам јазичето на Илина. Ако не успеело ова ми даде рецепта за капки, мислам Нистатин. Јас никако не можам да и го исчистам. Успевам само на предниот дел на јазикот да ја допрам, ама таму нема ништо. Имате ли совет како да и го исчистам јазичето позади?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by mirecv on 07.04.09 14:55

бубе сестрами си купуваше брисеви(чепкалките за земање брис)од аптека,и со нив бидејки се долги,ке ги намакаше во растворена сода бикарбона и и го чистеше јазичето и устето на малата,стерилно ,за една употреба,одлично се снајде за чистење баш на внатрешноста на јазичето
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 07.04.09 15:25

јас мислев со газата треба да го „изгребам“ јазичето. Купив 10 од оние малите, такви употребував за папучето.
Ај сега на мм ќе му речам на враќање од работа да земе од тие за брисеви.
Фала
па ќе пишам дали сме успеале

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by mirecv on 07.04.09 15:33

Подобро е ако може да се изгребе,јасно е тоа ама ако неможиш со газичка ,и со памук да се истрие е доволно(самата сода го раствара сооррот)
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 07.04.09 16:56

а по колку пати на ден? јас едвај по еднаш ја чистам

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by mirecv on 07.04.09 18:55

Бубе 3 пати дневно е најдобро да го чистиш јазичето,за ден два ке и помине
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 08.04.09 1:12

лелеее јас едвај еднаш дневно успевам. Абе кога ќе види дека се приближувам со прстот замотан во газа, мислам дека да може да оди, ќе ми избега.
Денес и купив четка за заби. Па ќе и ја давам откако ќе ја намачкам., можеби ќе успее сама да си изгребе нешто.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by mirecv on 08.04.09 1:19

уф леле срценце мило,грозно и е брррррр...
бубе со четкичката мислам дека ништо нема да направи,ако е на коренот од јазичето неможе да ја става толку длабоко самата,ке и иде нагон за повракање,пробај со брисевите или пак со нистатин капки ,нема да ја мачиш воопшто
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by vecki on 08.04.09 1:21

bube ako ne uspees so cepkalkite za briseve podobro zemi probaj so kapki nistatin taka nema da ja macis a vaka moze samo da i doaga nagon za povrakanje
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 08.04.09 1:47

па за неколку дена ќе ја носам на контрола и ќе видам дали има ефект ова нашево чистење, ако не ќе ги земам капките. Педијатарката ми рече дека ова сор (или како се викаше) е ептен малку и ако ептен не бива со сода, тогаш да ги земам капките.
Утре ќе пробам и со брисевите, мм денес се задржа на работа, па не купил.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Jelena Tasetovic on 08.04.09 11:55

Jas imam golemo iskustvo so soor vo ustata! Tocno e deka ako ne se cisti na vrema ke se prosiri na obravcinata kako beli naslagi koi koga ke gi "istruzis" so soda bikarbona se vadat, no posle narednoto mleko povtorno se natalozuvaat. Nie maka macevme do 4,5 meseci so soor. Probavme so soda i so Nistatin. Nistatinot apsolutno ne go preporacuvam zatoa sto ne deluva lokalno bidejki e tecnost i bebeto go golta, znaci nevozmozno e da go zadrzi na mestoto kade sto e soorot. Osven toa mnogu gorci i predizvikuva povrakanje a isto taka i sodata koja samo mu go nagrizuva usteto. Kaj nas nemase nikade da se kupi Daktanol gel koj e ekstra efikasen pa go poracav od Srbija. So edno mackanje vo mnogu mala kolicina mu se iscisti apsolutno se. Taka da ne gi gnjavete decata so sodi i Nistatin( koj sto e za pienje i ne znam zosto kaj nas go prepisuvaat). Vo Srbija i Hrvatska koristat samo Daktanol za vakvi raboti. Se preporodivme so Daktanolot, taka da toplo go preporacuvam. Ke vidite!
Jelena Tasetovic
Jelena Tasetovic
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 40
Локација : Bitola
Поени : 17993
Registration date : 2009-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Jelena Tasetovic on 08.04.09 12:10

Zaboraviv da vi kazam deka Daktanolot najdobro se nanesuva so prst ako soroot e na obravcinate ili od vnatresnata strana na usteto. Za da deluva poefikasno se nanesuva navecer pred podolgo spienje (da ne jade bebeto 2 casa posle gelot) za da deluva. Tie sto imaat problem so jaziceto najdobro e da ja namackaat cuclata lazacka vo tenok sloj. Soorot e candida i se siri so brzina na svetlinata, zatoa lekuvajte go odma. Nikakvi sodi i gluposti!
Jelena Tasetovic
Jelena Tasetovic
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 40
Локација : Bitola
Поени : 17993
Registration date : 2009-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by BubeM on 09.04.09 11:58

Со брисевите нема шанса да ја исчистам. Деновиве ќе одиме на контрола па баш ќе прашам за Дактанол. Ама ако нема тука немам како да го нарачам.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Афти, воспаленија на устата и сл.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот