Родители и деца

Јога, пилатес, аеробик, теретана

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Cogswell on 04.01.08 2:39

Sa jogom sam krenula u trudnoci. Jako mi se dopala i bila mi je od neverovatne koristi na porodjaju. Sad po porodjaju planiram da se vratim u formu pa od sledece nedelje krecem sa pilatesom posto su casovi jako blizu i instruktorka je provereno dobra.
Mislim da su i joga i pilates dobar vid rekreacije i u trudnoci i odmah nakon nje jer nas polako i postepeno vracaju u formu bez preenergicnog vezbanja i utroska energije koje u tom periodu ionako imamo malo.

Cogswell
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 35
Локација : nadvor
Поени : 19945
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Ane on 05.01.08 1:19

ja sakam da pocnam so joga. moi koleski odat i mnogu se zadovolni. samo sto mene poveke mi trebaat nekoi aktivni vezbi za da ja vratam linijata Smile

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20134
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Cogswell on 13.01.08 3:05

Ja cetvrtkom idem na pilates a sredom na kombinovani- 20min neka vrsta aerobika, 20 vezba sa opterecenjem i 20 pilates. To mi se vise svidja jer je za gubljenje bebi-kilograma. Pilates mi treba jer sam pocela da krivim kicmu zbog nosenja Sofiye.

Cogswell
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 35
Локација : nadvor
Поени : 19945
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Рекреација со пилатес

Пишување by Mirjana on 05.02.08 12:59

Od podolgo vreme se interesiram za praktikuvanje na Pilates. No koga se obidov da pobaram na google nisto nemoev pokokretno da najdam. Vsusnost taka i go pronajdov ovoj sajt. No, ovoj sajt e prekrasen. Nudi mnogu moznosti. Edinstveno sto znam e deka ima klub za pilates vo Aleksandar Palace, no mnogu mi e daleku, bidejki ziveam vo aerodrom. Dokolku nekoj znae nekoe poblisko mesto makar i vo centar..neka me izvesti...
Blagodarnost
avatar
Mirjana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19555
Registration date : 2008-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by sunshine on 18.04.08 14:42

I jas imam problemi so kicmata otkoga se porodiv. Treba i jas da se zapisam na pilates ili joga mislam deka odlicno bi mi deluvalo ama se nekako nemam vreme.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19449
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by eli on 11.05.08 14:49

Пилатесот е префинета форма на вежбање со која се постигнува оптимална телесна урамнотеженост. Процесот ги активира мускулите од целото тело, а не само одделни мускулни групи. Пилатесот го тонизира телото, влијае
на создавањето на елегантна фигура, ослободува од стрес, допринесува за подобра самоконтрола и поголема самодоверба, а исто така помага за подобрувањето на концентрацијата и постигнувањето на психофизичката
рамнотежа.
Пилатесот е најпрепорачлив за лицата кои имаат проблеми со зглобовите, односно за оние кои имаат хронични проблеми со вратот и со грбот, колковите и колената. Сепак, најпопуларен е кај понежниот пол за намалување на телесната тежина.
Експертите предупредуваат дека пилатес- вежбите треба да се изведуваат многу прецизно, со посебно внимание кон дишењето. Нивното мото е: Важен е квалитетот на вежбање, а не квантитетот. Ниедна вежба не треба да се почне за побрзо да заврши, бидејќи едноставно секое движење има своја цел.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19489
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by eli on 11.05.08 15:10

Бременоста не е пречка да се биде физички активен, напротив вежбите го олеснуваат породувањетo
Со дозвола од гинеколог и здрава бременост, жените можат да спортуваат и во месеците кога се во блажена состојба. Пилатесот и јогата содржат посебни вежби кои делуваат позитивно на физичкиот и психичкиот развој на плодот.
Пожелно е бремените жени да вежбаат откако ќе влезaт во 12 недела од бременоста, а физички активни можат да бидат Вежбите на трудниците ќе им помогнат при ширење на карлицата, но и при правилно дишење на самиот чин на породување.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19489
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by ivi on 29.05.08 10:53

Jas sum slusala deka jogata mnogu smiruva i sakam da odam,ama nikako da se resam.Treba da prasam kolku pati nedelno se odi i kolku pari e.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19110
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by mamicka211 on 04.06.08 23:12

да не знае некој во битола каде има такви вежби за јога и пилатес и колку чинат?

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19065
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Emi on 05.06.08 0:12

Каде има пилатес кај нас??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20921
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by eva on 09.06.08 22:44

pilates kaj nas imase,sega neznam dali seuste ima,vo Holiday Inn.
Mozete i doma da vezbate kupete si pilates ball i na you tube ima instrukcii.
avatar
eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 18977
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by eva on 24.07.08 20:24

ajde da vezbame!
https://www.youtube.com/watch?v=-RJKZwOAXkM
avatar
eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 18977
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by obicna on 11.08.08 15:18

Ева ова е аеробикс, леле ја ова ич не го сакам... А иде ли некој од вас тука на уога или пилатес? Јас едно време дома вежбав уога и се изгорив на рака и не можев ништо да вежбам, не смеев зш да не ми се тегне или пукне новата кожа. Сеа сето помина и сакам да почнам пак а сакав да видам дали некои може пробал и двете па ќе ми кажи разликата...
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20499
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Аеробик

Пишување by mamicka211 on 14.08.08 1:38

нешто ново во мојот живот што ме развеселува и ме отргнува од мислите е аеробикот,освен ова истотака многу добро влијае на моето тело и мојата кондиција.почнувам да си го враќам телото како што ми беше.кој има мака со тежината или некој здраствен проблем ,право на аеробик

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19065
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by rich_bitch1 on 14.08.08 10:26

јас баш сакав да прашам после колку време од бременоста т.с од порагјајот е пригодно да се оди на аеробик.јас мн сакам да се запишам
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20178
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Emilija on 14.08.08 10:26

Планирам, здравје. Мислев дома дека ќе можам сама но се излажав. Морам некаде да се претплатам, да знам дека морам да идам, и нема изговори никакви. Лошо е што во близина каде што живеам нема аеробик никаде.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19564
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by mamicka211 on 14.08.08 16:17

za posle poragaj neznam ama mozam da prasam kaj mojata instruktorka pa da vi kazam.petok imam cas pa ke prasam i ke vi kazam.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19065
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by beti 24 on 14.08.08 16:28

аеробикот е супер работа, сум одела одлично се чуствуваш, а и влијае на линијата многу
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18903
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by sonja28 on 20.08.08 11:20

jas odev na fitnes i edvaj cekam pak da pocnam.
mamicka211 odis vo energy? kaj Roza?

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18616
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by mamicka211 on 20.08.08 13:48

odam kaj daniela ako ja poznavas kaj mesnata gore a znam drzi casovi i vo sporskata sala,mnogu e dobra.pozdrav :big hug:

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19065
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by sanja.doneva on 29.08.08 0:04

pilates mislam ima vo osnovnoto uciliste braka ribar kaj zeleno pazarce
ama ne sum sigurna
avatar
sanja.doneva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18530
Registration date : 2008-08-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Emi on 29.08.08 1:13

https://www.youtube.com/watch?v=ZopL5-P8zgs
https://www.youtube.com/watch?v=84yC_mEfsv4&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=15Uxbv4WOpo&feature=related
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20921
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by ivi on 14.09.08 12:52

Кога бев средношколка одев редовно преку школо на фитнес и аеробик.Сега многу сакам да одам ама штета што немам време поради работата.Ама затоа сакам да си купам точак и да возам на кеј Smile
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19110
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by mamicka211 on 15.09.08 0:29

rich_bitch1 напиша:јас баш сакав да прашам после колку време од бременоста т.с од порагјајот е пригодно да се оди на аеробик.јас мн сакам да се запишам
ја прашав инструкторката и ми рече најдобро е да ти каже точно гинекологот,нормално зависи од пораѓајот,инаку според неа најдобро е одма штом ке можеш така побрзо се врака матката и стомакот се смалува.поздрав :big hug:

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19065
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by georgina on 15.09.08 21:57

Јас ја прашав докторката за кога можам да почнам со фитнес и таа ми рече после два месеци ако се чувствувам добео можам слободно, на почеток полесни вежби ипостепено до вистинското темпо.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18645
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Јога, пилатес, аеробик, теретана

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот