Родители и деца

Прво зборче

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Mimi22 on 15.03.09 12:51

David veke podolgo vreme vika ne da ajde maamaa ama toa ne go racunam ona vistinsko zatoa sto toa e koga si guga i sl i ne e dovolno jasno za da gi smetam za zborcinja.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17940
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by MamaMaja on 15.03.09 13:11

На топиков се измешани тези.
Прво зборче е збор кој го разбира и употребува со намера,
не она што децата го брборат.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17804
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by BubeM on 15.03.09 13:23

MamaMaja напиша:На топиков се измешани тези.
Прво зборче е збор кој го разбира и употребува со намера,
не она што децата го брборат.
потпис

и јас затоа не ги сметам за зборови тоа што го кажува илина
мн. ретко и се испушта збор, ама мислам дека не е свесна дека кажува нешто

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by magi on 15.03.09 13:49

Бубе напиша:
MamaMaja напиша:На топиков се измешани тези.
Прво зборче е збор кој го разбира и употребува со намера,
не она што децата го брборат.
потпис

и јас затоа не ги сметам за зборови тоа што го кажува илина
мн. ретко и се испушта збор, ама мислам дека не е свесна дека кажува нешто
Ovie raboti se individualni nekogas koga gi izgovara da i ne doagaat tocno vo situacii koga ne saka pa vika neeee ili da koga nesto saka.
Inaku i moevo od damna pocna da ispusta po nesto kako ajde,dede najmnogu tata,ama mama nikako.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18293
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by MamaMaja on 15.03.09 14:25

magi напиша:
Бубе напиша:
MamaMaja напиша:На топиков се измешани тези.
Прво зборче е збор кој го разбира и употребува со намера,
не она што децата го брборат.
потпис

и јас затоа не ги сметам за зборови тоа што го кажува илина
мн. ретко и се испушта збор, ама мислам дека не е свесна дека кажува нешто
Ovie raboti se individualni nekogas koga gi izgovara da i ne doagaat tocno vo situacii koga ne saka pa vika neeee ili da koga nesto saka.
Inaku i moevo od damna pocna da ispusta po nesto kako ajde,dede najmnogu tata,ama mama nikako.

Ne se ni ocekuva dete od sest meseci da zboruva.
Toa e isto ko sto majkite imaat amnezija so godinite koi minuvaat, pa ke
slusnes deka deteto proodelo na 6 meseci. Taka ima mnogu sto se falat
koga decata im se veke golemi.

Eve kopirav od eden mnogu dobar sajt, Razvojna mapa deteta sto treba i
koga da znaat, pa i toa e okvirno pak:

0-1 mesec povremeno se
oglasava grlenim glasovima
1-2 meseca oglasava se samoglasnicima
2-3 meseca guce izmenjujuci
samoglasnike i suglasnike
3 meseca prvo udvajanje slogova
lancano rrr
4 meseca na govor majke
odgovara gukanjem i klicanjem
5 meseci vokalizuje dva ili vise
glasova
6 meseci modulira glas tonovima kao
da peva
modulira glas u jacini, visini i duzini
7 meseci izgovara
vise odredenih slogova uz promenu jacine i visine tona
9 meseci "brblja" jasno udvaja slogove bez znacenja (ba-ba)
razume jednu rec
10 meseci razume nekoliko reci
na nalog
okrece glavu ka poznatoj osobi ili predmetu
slusa i imitira zvukove iz
okoline
imitira nekoliko glasova
10-12 meseci zna nekoliko reci (mama, tata, baba, pa-pa)
12 meseci izvrsava jednostavne naloge: "dodi", "nemoj".
15 meseci glasom izrazava zelje
razume da
poznate stvari i osobe imaju svoja imena
15-18 meseci recenica od jedne reci
ili rec i gest
16 meseci koriste 6 reci
imenuje jedan predmet na zahtev
17 meseci fraza
od dve reci tipa imenice ("mama lopta")


Zabelezete si go sajtot vo bookmarks, mnogu e dobar i bas ke vi pomogne koga ke imate dilema dali nesto treba ili ne treba da pravi vaseto bebe/dete.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17804
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by bella* on 15.03.09 14:33

MamaMaja напиша:Ne se ni ocekuva dete od sest meseci da zboruva.
Toa e isto ko sto majkite imaat amnezija so godinite koi minuvaat, pa ke
slusnes deka deteto proodelo na 6 meseci. Taka ima mnogu sto se falat
koga decata im se veke golemi.
hihi hihi hihi
Леле МамаМаја ама ме изнасмеа, а вистина е така.
Имам слушнато и јас такви лудории како на пример * ќерка ми почна да вика мама од 5 месеци hahahaha
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18483
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by MamaMaja on 15.03.09 14:38

bella* напиша:
MamaMaja напиша:Ne se ni ocekuva dete od sest meseci da zboruva.
Toa e isto ko sto majkite imaat amnezija so godinite koi minuvaat, pa ke
slusnes deka deteto proodelo na 6 meseci. Taka ima mnogu sto se falat
koga decata im se veke golemi.
hihi hihi hihi
Леле МамаМаја ама ме изнасмеа, а вистина е така.
Имам слушнато и јас такви лудории како на пример * ќерка ми почна да вика мама од 5 месеци hahahaha

Јас сум мама 16 години, разни приказни имам слушнато.
За деца со кои моите деца имаат израснато, слушам научнофантастични
филмови, дека оделе, збореле, кој знае што правеле за Гинис.
Јас сум реална, прозбореле, прооделе, фала Богу нормални деца се.
Што добивам ако измислувам и лажам?
И кого лажам? Себе? Зошто тоа што ќе му кажам некому, уво го заболе...
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17804
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by magi on 15.03.09 20:38

Taka e se slozuvam so vas no ete ovoj izvadokot ne odgovara so moeto posebno za ova od 9 meseci vrti glava na nepoznati pa moevo veke tooooolku mnogu gi poznava domasnite i lugeto sto pocesto gi gleda od covek sto prv pat go gleda.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18293
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by bubamara on 19.03.09 0:45

На Јана прво зборче и беше ТАТА, и тоа баш му се обрати flower Се сложувам со МамаМаја дека некои мајки, кутрите, си измислуваат брда и долини кога ќе помине некое време. Не сите, ама јас имам сретнато од ваквата сојка. А што е најтрагично, баш јас сум била често во близина на тоа дете кога растело, и добро памтам дека не било невообичаено зборлесто. Затоа како што повторувањето е мајка на знаењето, така и запишувањето е мајка на помнењето Јас не баш све, ама доста работи запишувам, за да не се најдам во ситуација утре кога ќе ми порасне детето, пред се него да го лажам, а после сите други.
Инаку Јана навистина спаѓа во брбливки, многу зборува, знае и цели строфи од песнички, а кажува цели реченици од неколку збора
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19018
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Mimi22 on 15.04.09 22:39

Денес сум многу срекна Давид кажа МАМА и тоа јасно гласно гледајки во мене.После тоа усте 2 пати повтори и бев пресреќна.Полека полека ќе ги чекаме и другите зборчиња.
:cheer:
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17940
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Pipolino on 16.04.09 10:10

bravo za david
filip prvpat nesto sto go kaza ama da bide so znacenje bese kola i toa nekade posle vtorata godina
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18099
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Lidija Nedelkoska on 20.04.09 14:30

Malku zakasneto-4 dena od poslednite poraki za temava,Ama konecno ja najdov.Nie imame problem so zboruvanjeto.Prvite zborovi na sinceto ni bea na 1 god i nekoj mesec.Toa bese vo red.A posle za se pocna da me nosi za raka.I sega ima tri godini i pet meseci pa zboruva samo nekolku zborcinja.A doma site zboruvame i toa mnogu.Bevme i po doktori i razni ispituvanja.I sekade rekoa deka pricina e nekoj inaet ili zatvorenost vo nekoj svoj svet.I site preporacuvaa gradinka.Pa taka pocnavme.I stvarno Andrej e mnogu poziv,emitira nesto od tamu.Ama pak e slab so zboruvanje.Neznam veke sto da pravam.A sega samo nastinuva (izgleda od gradinkata).Pomagajte i davajte soveti.Do pred nekoe vreme mislev i deka ne me razbira koga mu zboruva.Potocno razbirase toa sto toj saka.Sega poveke reagira,mozi ne na se ama ima napredok.Go nosam i na logoped.A sam znae se,pa duri probuva i da si pravi jadenje.Site doktori prvo me prasuvaat dali ima doziveano nekoj stres.Dali mozi da e od injekcii(zasto toj period koga dojde do "Zastojot" primase injekcii,pa venski,pa mu go prevrtuvaa kurenceto,i se se sluci vo 2 nedeli.A i sega bega od beli mantili,pa duri i od sirupi.Ako ima nekoj so slicen problem,Ve molam pisete.

Lidija Nedelkoska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 26
Age : 42
Локација : Prilep
Расположение : optimisticko
Поени : 17042
Registration date : 2009-03-25

http://www.hotmail

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by vecki on 20.04.09 16:42

jas sum nemala vakov problem no imam dete vo komsii sto sega ke pocne od septemvri vo skolo i zboruvase mnogu malko a i toa sto go zboruvase bese bebesko zborenje. pocna prvo na logopet vo kozle ama nemase uspeh pocna detevo poveke da se zatvara .pa pocnaa so logoped doma da rabotat detevo za 3-4 meseci ima mnogu podobruvanje
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by bubamara on 20.04.09 18:00

Lidija Nedelkoska напиша:Malku zakasneto-4 dena od poslednite poraki za temava,Ama konecno ja najdov.Nie imame problem so zboruvanjeto.Prvite zborovi na sinceto ni bea na 1 god i nekoj mesec.Toa bese vo red.A posle za se pocna da me nosi za raka.I sega ima tri godini i pet meseci pa zboruva samo nekolku zborcinja.A doma site zboruvame i toa mnogu.Bevme i po doktori i razni ispituvanja.I sekade rekoa deka pricina e nekoj inaet ili zatvorenost vo nekoj svoj svet.I site preporacuvaa gradinka.Pa taka pocnavme.I stvarno Andrej e mnogu poziv,emitira nesto od tamu.Ama pak e slab so zboruvanje.Neznam veke sto da pravam.A sega samo nastinuva (izgleda od gradinkata).Pomagajte i davajte soveti.Do pred nekoe vreme mislev i deka ne me razbira koga mu zboruva.Potocno razbirase toa sto toj saka.Sega poveke reagira,mozi ne na se ama ima napredok.Go nosam i na logoped.A sam znae se,pa duri probuva i da si pravi jadenje.Site doktori prvo me prasuvaat dali ima doziveano nekoj stres.Dali mozi da e od injekcii(zasto toj period koga dojde do "Zastojot" primase injekcii,pa venski,pa mu go prevrtuvaa kurenceto,i se se sluci vo 2 nedeli.A i sega bega od beli mantili,pa duri i od sirupi.Ako ima nekoj so slicen problem,Ve molam pisete.
Лидија, незнам со колку доктори сте се консултирале, ама сепак би ти препорачала поголем број на мислења. Некогаш незборувањето и не е толку наивна ситуација, а за сите работи кога навреме ќе се превземе мерка завршуваат со многу подобар исход. Поздрав и верувам дека све ќе биде во најдобар можен ред!
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19018
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Nate_David on 20.04.09 18:11

David moj kazuvam tata,baba ama mama nikako nesaka da kaze i mu vikam kazi Dadi mama toj tata ne znam dali mu e tesko da go izgovori toj zbor ili pak mu se zdosadilo od mene pa sega ne saka ni da mi se obrati:geek:
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18514
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by BubeM on 21.04.09 16:32

Lidija Nedelkoska напиша:Malku zakasneto-4 dena od poslednite poraki za temava,Ama konecno ja najdov.Nie imame problem so zboruvanjeto.Prvite zborovi na sinceto ni bea na 1 god i nekoj mesec.Toa bese vo red.A posle za se pocna da me nosi za raka.I sega ima tri godini i pet meseci pa zboruva samo nekolku zborcinja.A doma site zboruvame i toa mnogu.Bevme i po doktori i razni ispituvanja.I sekade rekoa deka pricina e nekoj inaet ili zatvorenost vo nekoj svoj svet.I site preporacuvaa gradinka.Pa taka pocnavme.I stvarno Andrej e mnogu poziv,emitira nesto od tamu.Ama pak e slab so zboruvanje.Neznam veke sto da pravam.A sega samo nastinuva (izgleda od gradinkata).Pomagajte i davajte soveti.Do pred nekoe vreme mislev i deka ne me razbira koga mu zboruva.Potocno razbirase toa sto toj saka.Sega poveke reagira,mozi ne na se ama ima napredok.Go nosam i na logoped.A sam znae se,pa duri probuva i da si pravi jadenje.Site doktori prvo me prasuvaat dali ima doziveano nekoj stres.Dali mozi da e od injekcii(zasto toj period koga dojde do "Zastojot" primase injekcii,pa venski,pa mu go prevrtuvaa kurenceto,i se se sluci vo 2 nedeli.A i sega bega od beli mantili,pa duri i od sirupi.Ako ima nekoj so slicen problem,Ve molam pisete.
Јас на твое место би побарала и второ па може и трето миослење.
Инаку мислам дека нема потреба да се секираш. Имав едно комшивче прозборе пред да тргне во училиште, на приближмно 6,5 години.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Sanja_Ivana on 21.04.09 22:54

Ivana denes vikase mam mama po mene, me gledase i vikase mam mama, Smile))) Moze i slucajno taka viknala, ama ajde ke vidime denovive dali pak ke vikne po mene.
A za brbljanje, site brbljaat, dali so ba ba, gugu, dede, i jas se slozuvam so mamaMaja za toa, deka bitno e deteto da go razbira toa sto go kazuva a ne samo da brblja, ama ete stalno imalo i ke ima majki sto si gi falat svoite deca, deka pravat raboti sto ne se svojstveni za nivnata vozrast.
Inaku, pocnuva da se srami ili plasi od nepoznati luge, se buta vo mene, najverojatno toa e normalno ovoj period, no nesakam da se plasi, da ne ima nekoja posebna taktika za toa ili uste e mala ima vreme????
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Damjana on 21.04.09 23:01

Nie denovive non stop sssstime Smile Kako da vezba zvuci, pa stalno si prai ssssss, kkkkk, ttt ... ama tivko si go kazuva kako da sepoti Smile Mnogu mi e interesna.
Inaku od mnogu mala vika ajdeee, adeee, deee, ne, i nekoi takvi zborcinja, ama nemaat znacenje.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18354
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by obicna on 22.04.09 4:13

Haha srcenca mali, i ako nekoi raboti mozebi ne znacat nesto ima nekoi si "nivni" zbora sto mu znacat nesto koga primer pokazuvat ili sl i toa e interesno posle ko ke porastne za da mu raskazuvas. Jas na 26, us malce 27 god majkami den denes mi kazuva sto sum pravela kako mala. Nemam moe dete no od komsikata malata taka ko ke zapne nesto taka zemam digitalnata kamera i ja snimam. Si cuva na net i plus i pusta sama taa i sea da si gi gleda. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by BubeM on 22.04.09 17:03

Sanja_Ivana напиша:Ivana denes vikase mam mama po mene, me gledase i vikase mam mama, Smile))) Moze i slucajno taka viknala, ama ajde ke vidime denovive dali pak ke vikne po mene.
A za brbljanje, site brbljaat, dali so ba ba, gugu, dede, i jas se slozuvam so mamaMaja za toa, deka bitno e deteto da go razbira toa sto go kazuva a ne samo da brblja, ama ete stalno imalo i ke ima majki sto si gi falat svoite deca, deka pravat raboti sto ne se svojstveni za nivnata vozrast.
Inaku, pocnuva da se srami ili plasi od nepoznati luge, se buta vo mene, najverojatno toa e normalno ovoj period, no nesakam da se plasi, da ne ima nekoja posebna taktika za toa ili uste e mala ima vreme????
Не се секирај, нормално е. Види овде http://www.babycenter.com/404_my-7-month-old-cries-whenever-someone-new-holds-her_6860.bc или побарај на нет за stranger anxiety.
Јас не знам на Илина дали и помина, пред некоја недела се срамеше од непознати или чудно ги гледаше, ама сега повторно им се радува.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Nine on 21.11.09 11:25

Naseto prvo zborce e BABA Majkami bese dojdena na gosti i si igrase so maliot i nonstop mu velese baba baba i ponekoe vreme go slusam i nego BABA Lele Boze koja radost vo mene mnogu bev srekna A sinoka mu zboruvav nesto i nonstop mu velev AJDE AJDE I go slusam i toj AJDE I izutrinava go slusam pak Ajde Lele kolku sum
E ovie "sitni" raboti go pravat covekot sreken
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 32
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 17566
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by monabombona on 21.11.09 15:24

Баш сега барав во Радосницата на Мона, па прбиот збор ни бил Ајде, и многу брзо потоа рекла Ајде ам, ам. Буце на мама, само да лапка. Па после ало (за телефон) и оља (кола). А мама и тато малку подоцна. Немала потреба да вика мама, тато,на располагање биле, важно да лапка и да ја возат. flower
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 16770
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by nata on 21.11.09 15:31

Е и нас првото зборче ни беше ајде и тоа убаво кажано по неколку пати а после мама па дај
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 17170
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Luna on 21.11.09 21:12

Нашето прво зборче беше тато на 7 месеци

Luna
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 15
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17396
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by 10 on 23.11.09 22:06

na kerkami prviot zbor i bese BABA a toa bese na 5 meseci sega e 9 i seuste ocekuvam da kaze nekoj den MAMA
avatar
10
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : stip
Расположение : sekogas vesela i raspeana
Поени : 15938
Registration date : 2009-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот