Родители и деца

Прво зборче

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Прво зборче

Пишување by obicna on 01.08.08 18:47

Mnogu mi e interesno da citam a kako sto pobarav nemozev da vidam vakva tema, ako zgresam admin slobodno da izbrise.

*Me interesira na vasite deca koj zbor mu bese prv, vie bevte prisutni ili nekoj sosema drug?
*Na kolku meseci se sluci?
*Kako vie se custvuvavte ko vase dete go kazal svoe prvo zborce?
*Ako vo vasiot dom se zbore povejke jazici na koj jazik go ucevte vaseto dete?
*Doma kako vie "vezbate" so vaseto dete da se uci nekako ili ostavate samoto da si dojde na svoe vreme?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20029
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Emilija on 15.08.08 15:18

Додека се сеќавам. На Јана прв збор и беше МАМА, чисто јасно и гласно изговорен. На Петар прв збор му беше АМАМ. Јас си викам леле детево кажа мама и цела среќна, а после видов дека си барал лебче. hihi
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19094
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by obicna on 15.08.08 15:46

Haha, lele zlatnooo. flower
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20029
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by elena petkovik on 15.08.08 15:49

Na Luka prvo zborce mu e MAMA i za sega mu e edinstveno, ama se trudi srce na mamicka flower
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18405
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by sashka26 on 15.08.08 18:13

Kaj nas prv "jasen" zbor bese TATA, pa sleduvase baba..a mama bese megu poslednite
A tolku mnogu go delev mama na slogovi za prv da bidi Very Happy
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 18593
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Emi on 15.08.08 21:55

Милена прво кажуваше АЈЈЈЈЈЈЈ кога е воодушевена од нешто
потоа ДЕДЕ и ДЕТЕ, потоа следуваа БАБА и МАМЕ
а сега си збори она понејзино
кога сака да и дадеш сок или лепче вика ЊАЈЊАЈ
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Emi on 15.08.08 21:56

ах заборавив да кажам дека еве веќе месец дена кога сака да се шета вика АЈДЕАЈДЕ набрзина го кажува тоа и многу е смешна, исто знае да каже АЛОАЛО и да го стави на уво нејзинито мобилен телефон

хехе, зборчиња секојдневно никнуваат нови, многу се слатки како растат Срцки
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by monice on 21.08.08 1:06

На Сара прво зборче и беше МЊАМЊА а мислела на МАМА, а на Марио ТЕТЕ и ТАТА.
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18217
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by obicna on 21.08.08 3:44

Super sto go delite ova so nas tuka... A pak me interesira znaci doma kako vie "vezbate" da se uci nekako ili ednostavno go ostavate samoto da si dojde na svoe vreme?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20029
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by sonjamfk on 21.08.08 8:54

prvoto zborce mu bese mama po dede. go zimase telefonot i vikase alo alo. pa tate i bato.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18943
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by vecki on 22.08.08 23:08

сите три прво кажаа баба па после мама а бабаим цветаше од радост
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20115
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by mamalina on 24.08.08 20:56

kaj mene dvete kazaa prvo tata,a jas gi ucev mama,znaci ne e vazno kako gi ucis nego samo kako ce si im dojde.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18221
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Emi on 24.08.08 22:06

тоа самото им доаѓа, обично полесно изговараат Б па затоа и баба е првиот збор најчесто, а и не е наменето за БАБИТЕ туку така им доаќа
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by vesna velkova on 24.08.08 23:28

јас сум слушнала дека ако првото зборче им е мама или баба второто бебе ќе биде женско ако каже тата или деде машко.Како е кај вас точно ли е ова или се глупости?
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18366
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by avanturistka on 13.10.08 18:37

prvoto zborce na mila bese mama,posle toa sledea dr zborcinja kako baba dede tata teta.......

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by avanturistka on 13.10.08 18:38

znaci da ocekuvam deka i vtoroto ke mi bide zensko hahahahha da i jas sum cula

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Ilince on 13.10.08 18:42

Prvoto zborce na Valentin mu bese tata i nekoe vreme samo toa povtoruvase a jas mu vikav ajde kazi mama mama a toj kako od puska vikase tata .Kako onaa reklamana za cokolado yoyo hahahaha
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Kinky on 14.10.08 8:16

Na Aleksej prviot smislen zbor mu bese "mau mau" na edno mace:))). Ni "mama", ni "tato"Smile). Bez ogled na toa, bevme presrekni, bas bas se izraduvavme so maz mi, dvajcata bevme prisutni i se gledavme so neveruvanje dali dobro sme go slusnale:).
Vtoroto smisleno zborce mu e "p'ste" ili "p'te" (prste). Pak gi nema mama i tato:)). Prsteto go nauci koga pokazuvase kolku godinki ima:).
Tretoto zborce bese "pue" (pupe) Smile.
Inace, ne go vezbam nesto posebno, da mu povtoruvam sto pati na den za da nauci nekoj zbor, tuku mu zboruvam, "razgovarame"Smile), mu kazuvam pesnicki, prikazni mu citam, gledame zivotni, slikovnici, i taka...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Sister on 14.10.08 8:31

мака ми е сега што не можам да се сетам кои им беа првите зборови на децата.со стефан видов мака бидејќи прозбори дури на 3 години,до тогаш само мама тато и уште некои полесни,додека афродита мислам дека прво рече мама и изгледа дека таа го научи брат и да зборува Smile бидејќи се 17 месеци разлика.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Nate_David on 21.10.08 17:50

David na 19 ti pred 2 dena pocna da kazuva po nesto i bas mi e interesen prvoto zborce mu e tata... i samo toa tatatata....i posle vika se "deri" demek i toj kazal nesto da go vidime i se smeska....
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18519
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Juni08_Andrea on 21.10.08 18:04

Bravo za David,srce malo kolku se samo mili koga go slusas kako saka nesto da kazi.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19444
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Emi on 22.10.08 9:21

ато-ало
дајдо-дај ми
бау бау- кажува дека паднала
муууу-кравата прави
ау ау-кучето лае
мау мау-мачето прави

не зборува многу, ама се ме разбира, цел ден се муабетиме а она по нејзино ќе врати блбцјсдјцсдкскѕхфоњагфѕо хехехехе
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by katenm on 12.11.08 23:14

Na Sara prv zbor i bese TATA na 7mes.
Posle sleduvaa onie beskite. Zivi smeski A ubavo prozbore -celi recenici na 2god.
A na Jana BABA na 6 mes hihi
avatar
katenm
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 17805
Registration date : 2008-10-24

http://www.tehnologija.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

zboruvanje na decata koga

Пишување by sneze on 21.11.08 15:35

zdr. mojot sin koj ima 2 godini se uste ne zboruva nisto osven mama, baba. dali ima i nekoj so takov problem. dali toa e i kaj vas i kako da go potiknam da zbori ?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18449
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Misticia on 21.11.08 15:38

симона зборува сешто
ама нон стоп и зборуваме како да ќе ни врати
и кажувам што е тоа што го држи в раце кај одам
како лае кучето мачето се
и таа повторува

мислам дека штом може да вика баба и мама значи не е страшно може да зборува само зборувај му ти и ќе сака да ти врати
тоа е само мое мислење а да прашаш и логопед?
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18488
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво зборче

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот