Родители и деца

Градинка

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Go down

Re: Градинка

Пишување by Monika on 15.09.09 9:31

И Мила од вчера останува со спиење. Ми рекоа дека јадела убаво, и дека спиела. Ама многу плаче кога ја оставам, срцево ми се кине. Само нешто ме чуди. И ставам во ранчето се резерва облека и нормално пижамчиња и пешкирче, ама дома гледам пижамите не се пипнати. Сабајлево прашувам во што спијат, а негователката ми викаат дека не практикуваат пижами и ми вика по маички по кратки ракави, ама јас не и имам ставено маичка зарем детето во боди на прерамки спиело и викам, а она пак ми кажува дека спиела со блузичката.??? Зошто да не спијат во пижами? Како е во другите градинки. Јас ја носам во градинката во Влае.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sonjamfk on 15.09.09 9:36

kaj nas vo pizami. zimskiot period vo jaslito gi ostavaa po gornata pizamka i hulahopki,a potoa pak pizamcinjata dolniot del. sega vo gradinkata vo malata grupa isto taka pizami, samo uste ne sme go ostavile na spienje.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19673
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by jasmina,mina on 15.09.09 9:41

во Росица спијат по блузички и јас се нервирав во почетокот но едноставно сватив дека да се соблечат 32 деца е неизводливо па кога побарав моето да спие во пижами,ми рекоа дека не е проблем но ќе мора само да се соблака и облака,така буткавме до кај 4,4 години а потоа сама се облакаше во пижами Елеонора,Моника нели во Хром пиша дека ќе тргнете?во Росица сте или во Пролет?

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Vale74 on 15.09.09 9:42

Кај нас во градинката спијат во пижамки. Во понеделник носиме чисти и во петок ни ги ставаат во ранчиња, си ги вракаме дома на перење. Зимно време тие дечиња што носат халахопки не им ги соблекуваат само со горна пижамка.Така е во нашата градинка.
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17845
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Mama Ane on 15.09.09 9:45

Додека ќерка ми идеше во градинка спиеја во пижами, исто како кај Вале, во понеделник носиш ранче во петок ти го враќаат. Кај син ми спијат по маичка и се покривале со бел чаршав (ова он ми го кажа= чаршавите во градинка немале слончиња Smile бели биле)
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Monika on 15.09.09 10:03

jasmina,mina напиша:во Росица спијат по блузички и јас се нервирав во почетокот но едноставно сватив дека да се соблечат 32 деца е неизводливо па кога побарав моето да спие во пижами,ми рекоа дека не е проблем но ќе мора само да се соблака и облака,така буткавме до кај 4,4 години а потоа сама се облакаше во пижами Елеонора,Моника нели во Хром пиша дека ќе тргнете?во Росица сте или во Пролет?
Во Росица ми ја ставија во најмалата група јасли со бебињата, и не сакаа да ми ја префрлат во поголемата група каде се на возраст од 24 месеци(Мила има 21). И ќе требаше цела година да биде со бебињата. Моја најдобра другарка работи во градинка и ми рече дека Мила не е воопшто за најмалите јасли, поради тоа што сама јаде, сама пие од чаша, све зборува, брои до 10, ги знае сите песнички(да си ја пофалам малку Smile). Шала на страна некако не можев да ја замислам во таа група каде бебињата седат во креветчиња и ништо не прават. А во Влае т.е Пролет е во група на нејзина возраст и мислам дека ќе и биде подобро. Само ете додека се навикнеме и додека ги дознаеме нивните правила и принципи и додека се усогласиме ќе биде малку потешко, зошто јас не сум тип што знае да преќути посебно кога се работи за мое дете.Само што вика мм немој одма да се фаќаш на контра и да се расправаш
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by jasmina,mina on 15.09.09 10:16

леле па истото беше со Елеонора на 2,5 години кога пробав да ја носам ја ставија со помали од две години ,во памперси сите а мојава без памперс,не Мони,не си ја фалиш така е,сум била во иста ситуација на 1 година и 6 месеци и Р ја кажавме и кога ја видов таму ем она си е и вака крупна но и зборуваше многу а со бебиња.и веќе не ја однесов а и искрено можев да си ја чувам дома и не ја однесов,туку почекавме септември и им укажав кога ги правеа групите и ми ја ставија со нејзина возраст,до душа и меѓу најмалите беше во новата група по месеци но физички беше најголема,најкрупна

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Monika on 15.09.09 10:31

Не ми е јасно зошто прават така.Имале они правила за распоред на деца по возраст и ако отстапеле инспекција можела да ги казни. Глупости! Па зарем таму немаа стручен тим на педагози и психолози кои како и во школо според мене би требало да се сретнат со секое дете и неговите родители за да го оценат по после да го распоредат во соодветна група, а не мене директорката во Росица да ми вика дека ако ја ставеле во поголемата група ќе ја тепале поголемите дечиња па после да не се повлече детето од страв да не и се создадат комплекси на ниска вредност. А јас пак и викам па зарем кај бебињата во креветче нема исто да и се создадат комплекси од тоа што ќе седи во креветче и ќе ги гледа бебињата како плачат и сугурна сум дека нема да се чувствува убаво. Плус кога влеговме таму да видиме како е некои бебиња плачеа и Мила ми вика, гледај мамо бебето паче. Значи детето разбира. И тоа не е во ред.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Monika on 15.09.09 11:08

Сега пред малку се јавив во градинката да видам како е Мила. Ми викаат дека повеќе плачела денеска. А бидејќи на сабјле од плачење не можам убаво да направам муабет со негователката сега ја прашував што треба да донесам и она ми вика: течен сапун, едно пакување од 8 ролни тоалетна хартија, пластични чашки за една употреба, влажни марамици и павловичева. Јас и вика ОК нема проблем ама дека влажни марамици и павловичева има во ранецот на Мила и незнам зошто дупло да и носам. А она ми вика дека така прават користат едни марамици и павловичева за сите деца и како се трошат така вадат други од тие што ги носат родителите. А јас за Мила освен памперс сензитив не користам други марамици зошто и се нафрла газето и и го кажувам тоа, а она со пола уста ми вика па добро ај со тие ќе ја бришеме. И посебно им нагласив дека не пие вода од чешма и и праќам шишиња со вода од неа да и даваат, и она пак така некако ми вика добро ќе и даваме од таа вода. Ама најинтересно беше на крајот. Телефонот не и беше затворен и ја слушам како и вика на колешката за мене леле не знаете со кого си имаме работа! Е спиздев значи, ми се тресат рацеве од нервоза. Па зарем проблем им е да и дадат вода од шише и да ја бришат со нејзините влажни марамчиња????
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Sandra_Anja on 15.09.09 11:23

Te razbiram Monika. I jas mnogu se nervirav, osobeno koga ke ja videv Anja so drugi peleni, a jas po 5 Pampersi i stavav. No, se slucuva. Sepak, treba da ima nekoe prilagoduvanje. Gledam deka vsusnost sekade e ist princip. Zatoa veke ne se nerviram, da mi jade, da e presoblecena i se da e vo red, toa mi e najvazno. Sekogas ke naogjame nesto sto ne ni se dopagja.
Od druga strana, mislis ako ti rece dobro, ke i davame od taa voda, oni toa ke go primenuvaat? Mislam ne, ili od vreme na vreme.
Zatoa, ne se nerviraj, opusti se. Neka e dobra Mila, drugo se e relativno.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 15.09.09 11:23

Nema zosto tolku da si nervozna. Toa so vlaznite maramcinja e praksa vo site gradinki i jas za toa ne gi obvinuvam normalno e deka im e poprakticno i polesno da imaat edno za site pa nabrzina kje gi preslecat izbrisat i namackaat. E sega vo vasiot slucaj koga Mila ima problemi od drugi maramcinja vo red e da go kazes toa i da potenciras da bide taka i mislam deka sega koga e vekje kazano taka i kje bide. A toa so sisinjata so voda e druga prikazna. Lani vo jasli i jas obavezno mu nosev na Damjan voda i cajce vo sise, i mu davaa megutoa i oni si imaat problemi so takvite raboti. Od ministerstvoto e nalozeno deka vo gradinka ne smee da se vnesuva nisto od nadvor duri ni sise na dete, i vo slucaj ako dojde inspekcija oni tie sisinja gi kriea. Pa i toa ne e vo red da gradinkata ili ucitelkata bide sankcionirana zaradi ne pocituvanje na pravilata. Taka da nemoj da se nerviras, veruvaj deka kje napravat onaka kako si im rekla.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Mama Vase on 15.09.09 11:29

moni,te citam i jas pi.... e kako moze so edna krema da gi macka site deca? butni prst vo kremata namckaj edno gaze,pa posle butni pak prst vo istata krema namackaj drugo gaze.ke imalo bakterii i postojano bile bolni???
lele majko,pa kade nie ziveeme???

morav da dopisam.gledam deka mnogu roditeli se pomiruvaat so situacijaat i vikaat samo da jadat,spijat i bidat uredno obleceni.zar do toj stepen stignavme?ako nie roditelite ne prevzememe nesto t.e. go kreneme standardot,nivoto na higiena i griza,KOJ KE GO NAPRAVI TOA? pa ima sovet na roditeli,sostanoci.pa neka se organiziraat onie majki koi se poslobodni.rabotava e kuti-traj samo deteto zivo da ti e.a kade e tuka kvalitetot?
podobro doma ke si go cuvam odkolku da mi ,,prezivuva,, vo gradinka.


Последната промена е направена од Mama Vase на 15.09.09 11:35. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Mama Ane on 15.09.09 11:32

Некои не ни ги мачкаат :( да незнаеш во случајов што е подобро да мачкаат или не..
Многу зависи од учителката, негователка. Таа што уште не затворила телефон а коментира, можам да замислам што тип на човек е. Катастрофа значи..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by jasmina,mina on 15.09.09 11:35

мислам дека инспекцијата во предучилишниве установи треба малку повеќе да се позанимава со тоа од колку деца се сосотои групата отколку да прави проблем околу месеците и возраста месеца,два,три плус постаро.Па во воспитно-образовната програма за предучилишно воспитание стои јасно дека групите се формираат од 16 до 18 деца максимум,за да може истата програма да си ги оствари своите цели кај воспитаниците.како што стои сега ситуацијата со 32 деца во група во толкава квадратура со една негователка и една учителка која патем си оди после 12.30 мислам работава е далеку од добра!!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Sandra_Anja on 15.09.09 12:09

Mama Vase напиша:moni,te citam i jas pi.... e kako moze so edna krema da gi macka site deca? butni prst vo kremata namckaj edno gaze,pa posle butni pak prst vo istata krema namackaj drugo gaze.ke imalo bakterii i postojano bile bolni???
lele majko,pa kade nie ziveeme???


morav da dopisam.gledam deka mnogu roditeli se pomiruvaat so situacijaat i vikaat samo da jadat,spijat i bidat uredno obleceni.zar do toj stepen stignavme?ako nie roditelite ne prevzememe nesto t.e. go kreneme standardot,nivoto na higiena i griza,KOJ KE GO NAPRAVI TOA? pa ima sovet na roditeli,sostanoci.pa neka se organiziraat onie majki koi se poslobodni.rabotava e kuti-traj samo deteto zivo da ti e.a kade e tuka kvalitetot?
podobro doma ke si go cuvam odkolku da mi ,,prezivuva,, vo gradinka.

Ne e do istata krema, tuku vo higienata, odnosno mienje race posle sekoe presobleceno dete.
Ej, te molam, gi pravis gradinkive kako objekti na prezivuvanje. Imas izvrtena slika za realnosta. Higiena i griza si postoi. Vprocem, redovno imaat sanitarna inspekcija. Se nesto ne ti cini, od se nesto si nezadovolna. Kraj kraeva, sekoj roditel za sebe.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by jasmina,mina on 15.09.09 12:17

кујните во градинките се беспрекорно чисти,ова го тврдам со чиста совест,бев таму и видов и се им се дава тазе подготвено,топло,лепчето никогаш од претходниот ден како што некој пиша,мислам се на се храната строго се контролира и е тазе,а за чисто е чисто,само пак ќе кажам проблем најголем е тоа што многу деца се згрижуваат другото си е ок,во глобала,кога би имало по 18 деца во група се би одело подобро!инаку и за во Росица тоалетите им се чисти многу,каде што бев на замена по три пати бришеа во денот со свои очи гледав

само во контекст на храната во градинките еве ќе додадам,млеко
Битолско,чоколино,медолино,фрутолино,палента Поп Корн,корн флекс на
Подравка,јогурт Битолски,секој ден сецкаа салати жените,ужинките крем
бананка,Цевитана,торта ја правеа таму со прав шеќер јаболко,банана се
тазе и се контролира

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Mama Ane on 15.09.09 12:25

И јас ќе додадам, да не беа градинкиве моиве деца немаше никогаш да пробаат леќа и боранија Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Monika on 15.09.09 12:26

Дали ќе се помирам со ситуацијата незнам, ама сигурно ако приметам работи кои не ми се допаѓаат ќе реагирам! Вчера кога ја зема маж ми ми вика дека памперсот и бил престегнат, споени лепенките на средина, ама среќа што се растегливи па можеби не и сметало многу. Ама пак на секој памперс има сликичка како треба да се залепат. Ваљда до толку се писмени! Незнам, незнам што да кажам.......А тоа дека не функционираат како што треба е факт. Педагози, психолози џабе им се кога никој не се грижи за децата како треба, а доказ е тој распоред по групи.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 15.09.09 12:31

Сандра напиша:
Ne e do istata krema, tuku vo higienata, odnosno mienje race posle sekoe presobleceno dete.
Ej, te molam, gi pravis gradinkive kako objekti na prezivuvanje. Imas izvrtena slika za realnosta. Higiena i griza si postoi. Vprocem, redovno imaat sanitarna inspekcija. Se nesto ne ti cini, od se nesto si nezadovolna. Kraj kraeva, sekoj roditel za sebe.

Potpis Sandra. Navistina se otide malku predaleku. Ne e gradinkata samo nuzno zlo na roditelot za da go ostavi svoeto dete tamu. Jas sum ubedena deka postoi higienata i grizata vo nasite gradinki. Jas nikogas do sega ne sum videla deka ne se vodi smetka za decata, prezadovolna bev od lanskata grupa jasli kade sto odese Damjan i od neguvatelkite. Za sega ne mozam da zboram seuste sme na pocetok vo nova grupa i novi ucitelki ama veruvam deka povtorno kje bide se vo red. Lani i za nas vazese toa deka site se brisea od edni maramcinja i im se stavase od istata krema ama jas tuka ne gledam problem nutu pak go imav. Svoeto dete ne go ostavam tamu na prezivuvanje tuku gledam deka e srekjno i zadovolno vo taa sredina.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Mama Vase on 15.09.09 12:45

da,postoi higiena i griza ama jas tuka pisuvam za nivoto na istite.da ne gi mijat site ucitelki racete posle sekoe presoblekuvanje?
sekoj si ima razlicen kriterium i sekoj si saka najdobro za deteto.tuka nema somnez.
ama nivnite standardi ne gi ispolnuvaat moite.da spie vo obleka sto ja nosi cel den,da ne smee da mu se nosi voda vo sise,vo ist tanjir i obrok i salata,vo ista prostorija i se jade i se spie i da ne redam ima uste mnogu.za vas e moze smesno ama za mene e nezamislivo.verovatno ima isklucoci,neznam.
ama od toa sto jas go imam videno i citam tuka,zaklucokot e toj.ne korespondiraat so moite baranja.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Vale74 on 15.09.09 13:14

Сите ние би сакале грижата да биде како дома, но факт е дека тоа е неизводливо. Факт е дека во градинките има хигиена како што вели Сандра, а за исхраната да не зборувам, па јас како што готвам од вечер за утре, барем таму јадењето им е тазе зготвено и свежо. И не се сложувам дека и јадат и спијат во иста просторија. Си има свои предности и мани, но кога би ставила на кантар сепак ова првото.На крај краева никој не не тера да ги носиме во градинка, ако не ни се допага тогаш или во приватна или дома со жена, или баби и дедовци. Мене ми е најбитно што децата сакаат да одат, убаво им е таму, јадат, спијат, се дружат, играат, учат...
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17845
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Emilija on 15.09.09 13:19

Потпис Vale74. Во целостсе сложувам со тебе
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Pravnicka28 on 15.09.09 16:25

И ние одлично се прилагодивме во градинка, не плаче ни кога ќе го оставам ни кога го земам,  а еве вчера за прв пат заспал таму без мене и браво за учителките!!! сметам дека градинките се одлични и за тие пари што ги даваш добиваш и премногу, убаво зготвено јадење, хранливо, игри и дружење со децата и социјализација.Еве јас се уште не почнав со работа но го носам детето за да се привикнува и супер му е, гледам дека е задоволно...и тоа ми значи..А ние во претходната градинка носевме павловичева ,тоалетна хартија, марамици а овде се уште не ни кажале што да носиме.Му однесов вчера и пижами и гледам дека се оставени таму, баш утре ќе прашам. Уште нешто, дали им се јавувате во градинка ако не го носите детето тој ден?
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18468
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Vale74 on 15.09.09 16:35

Не сум се јавувала, ама ти прашај си ги учителките, кај нас нема потреба, ама ако ги нема неколку дена тие се јавуваат да прашаат што е работата.А што се однесува за цената на градинките навистина е смешна да не речам, прифатлива во секој случај.
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17845
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by IGI on 15.09.09 19:56

Samo mislam deka djabe se sekirame site.Se se gledapo deteto,ako e zadovolno i srekno znaci deka i super go cuvaat.
Mnogu zavisi i od toa kolku deca se vo grupa.Ako se 25 deca na dve ucitelki sigurno deka ne moze se da se postigne.
avatar
IGI
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 121
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 17782
Registration date : 2009-04-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот