Родители и деца

Градинка

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Go down

Re: Градинка

Пишување by STAR * on 27.06.08 13:29

Фала sunshine и свекрва ми се распрашала истото и го рекле , значи останув аво понеделник да одам до градинка да договорам да му чуваат место.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19830
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by vesna velkova on 27.06.08 14:06

кажете ми до колку работат градинките?јас планирам нина да ја дадам во градинка кога ќе направи 9 месеци зосто нема кој да ми ја чува а јас ќе морам на работа.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 27.06.08 15:53

Официјално треба да работат до 18 часот, ама тоа баш и не е случај. Они ти предлагаат до 15-16 веќе да си го земеш. Мислам дека можеш и до покасно да го оставиш ама може само да ти биде таму, мислам без ниедно другарче.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by vesna velkova on 27.06.08 16:19

без разлика на тоа ќе морам зошто работно време ми е до 17 часот.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by BaMbYnA on 04.07.08 5:18

pa kaj vas se jade kaj nas za gradinka dnevno e 40 evra i samo rabotaat od 7 do 18:00 aj sega ti raboti i deca davaj u gradinka toa tie skoro cela dnevnica :(
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19441
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by kavadarcanka on 09.07.08 13:57

Ќерка ми Анастасија тргна во градинка на 3год. и уште одма се навикна уште првиот ден не плачеше, но првите два три месеци неможевме глава да дигниме од вируси температури но како времето мине така се привикна еве веќе оде две години и супер и е. Многу се промени на подобро откако тргна но најинтересно ми е кога ќе сретниме некое детенце од нејзината градинка или група не се одминуваат туку се поздравуваат што значи веќе си стекнува пријателства.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by maloto76 on 10.07.08 11:47

zavisi od gradinka vdo gradinka,drzavnite naplakaat okolu 1500 i nesto sitno,za mesec unapred no sledniot ako ne odel nekolku dena ili nedela za sledniot mesec se odbivaat ,odnosno se plaka pomalku,za privatnite gradinkiobicno se plaka 100 eur.potocno gradinka Tip-Top taka mislam deka se vikase,vo Kapistec pozadi tinex,koga primaat dete roditelite se obvrzani da dadat informacija sto jade deteto ,kako jade ,koga spie,imaa i medicinsko lice koe gi nadgleduva ,odvoena spalna za nastinati-bolni deca,da ne se mesaat so zdravite ,ne znam dali e se uste taka ova e informacija od pred 3 god tamu go pravevme 2 rodenden na maliot. Megutoa se odlucivme za drzavna gradinka od koja sum zadovolna i maliot si bara da odi bez nikakva prisila deka mora ili nesto drugo,ucitelkite se odlicni i ubavo se grizat za decata,gradinkata e Koco Racin vo Kapistec ,negde zad administrativnata zgrada na Zito Luks.So sigurnost kazuvam slusajki go iskustvoto na poveke prijateli koi svoite deca gi zapisale vo gradinkite vi naselba Kisela Voda deka voopsto ne se zadovolniod toa kako decata gi cuvaat.Se nadevam deka komentarot ke pomogne.

maloto76
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како
Поени : 19045
Registration date : 2008-07-08

http://maloto76.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by kavadarcanka on 10.07.08 11:56

Мислам дека од градинка до градинка има разлика иако се државни во приватните незнам како е пошто во нашиот град нема приватни но сепак задоволна сум и од оваа градинка .
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Emi on 10.07.08 12:10

Ние решивме во државна да оди Милена од септември во Железара, таа ни е блиску
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Ane on 10.07.08 12:34

дојде време и за упис во градинка да се бараат врски.
во таа градинка која е близу до моите, немало место. па уште таа од таму ми коментира да го запишам во градинката во Ѓорче 2, оти живееме во Сарај.
мислам ја плаќам и ако сакам ќе го запишам во Центар.
Инаку најдовме една врска и го запиша во градинката во Влае, ама ќе биде далеку за да го земаат моите.

Сега размислувам да видам овде некаде до мене близу во Капиштец. па ако треба нешто можам да тркнам пешки, а ако треба да се носи дома порано , со кола ќе го развозуваме.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20394
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 10.07.08 13:27

Јас го запишав Дамјан во градинката во Карпош 1 ќе оди од септември. Се надевам дека нема да имаме некои поголеми проблеми со адаптирањето.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Emi on 10.07.08 14:55

и јас се надевам дека нема да имаме проблем и дека милена брзо ќе се навикне
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by мама Биби on 12.07.08 14:22

Јас нешто не сум со тек на настаниве
треба уште од сеа да ја запишам Јана за да оди во септември?
ај малку помош Smile не сум се распрашала како треба што треба и кога.
Кажете ми, треба сеа да одам да и најдам место, да ја запишам и кои документи да си ги спремам?
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19311
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Ane on 14.07.08 1:34

e конечно успевме - го запишавме во градинката во која сакав. таа до моите што е блиску.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20394
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Lana on 14.07.08 1:37

Ane напиша:e конечно успевме - го запишавме во градинката во која сакав. таа до моите што е блиску.

super Ane ,se nadevam deka na Nikola ke mu bide ubavo vo gradinka Smile
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19903
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Emilija on 14.07.08 14:31

Ние живееме во Волково а и двајцата работиме во центар. Јана оди во центар, поточно во Корчагин градинката. И многу ни е згодно, со нас оди, со нас се враќа. Секогаш има кој да ја земе.

Во близина на Волково нема градинка и сме пробале со други што ни се по пат до работа. Секој ден касневме по најмалку пола саат и моравме малку порано да излеземе за да ја земеме на време. Лошо ни се одразуваше на работата, воопшто не е професионално секој ден да касниш.

А за тргнување од Септември, барај место уштеод јуни. Во некои градинки Јули е веќе се пополнето. Но ако не најдеш место во Октомври и Ноември обично се ослободуваат места во помалите групи.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 14.07.08 14:37

мама Биби напиша:
Кажете ми, треба сеа да одам да и најдам место, да ја запишам и кои документи да си ги спремам?
Мора уште сега да одиш да ја запишеш во градинка зошто сега се формираат групите за од септември. Можеби ќе можеш и покасно ама прашање е дали ќе најдеш место таму каде што сакаш. Затоа згодно е сега да ја запишеш. Инаку мислм дека погоре напишав што ти е потребно за упис. Сега само треба да одиш и да си резервираш место, а здравје од септември кога ќе почнеш да ја носиш треба да однесеш пополнета пријава ( која ја даваат во самата градинка), потврда од матичен лекар дека детето е здраво и плус во повеќето градинки бараат и брис од нос и грло да се однесе. Сето тоа се носи првиот ден кога ќе го однесеш детето во градинка.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by мама Биби on 14.07.08 18:50

Sunshine фала многу за одговорот. Уште утре ке отидам да видам каква е состојбата по градинкиве тука.
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19311
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Ilince on 16.07.08 12:47

Sincevo moe odese vo gradinka od 2god do skoro 4god.Znaci vkupno vreme okolu 2neceli god.Bevme prezadovolni od odnosot,druzenjeto,socijalizacija,ucenje pesnicki,crtanje......Ama imavme i mal problen non stop bese bolen.Od dekemvri veke ne sakase da odi pa si sedi doma so baba mu.Se naspiva kolku mu dusa saka da ne go podreknam namalija nastinkite,no ulicata e polos ucitel od gradinkata.Taka da se si ima svoi dobri i losi strani flower :big hug:
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Emi on 21.07.08 18:30

Ние денес земавме документи за упис, Договор, плус пијава, која од едната страна треба докторката да ја пополни, утре ќе одиме за брис од грло и нос, плус треба фотокопија од извод, и да уплатиме со уплатница 1490денари.

Ќе тргне од 1 август во Калинка во нас. Железара во јасли, за почетокот ќе биде со сите деца бидејќи се одмори и јаслите се споени а од септември ќе оди во најмалата група
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by sunshine on 22.07.08 10:42

Еми со среќа мислам дека на Милена ќе и биде супер. Јас кога земав документи ми дадоа само пријава а не и договор изгледа секоја градинка различно.
Гушки до Милена и само убави зборови да ни кажуваш за неа и за тоа како ја прифатила градинката.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by STAR * on 22.07.08 10:46

Супер Еми, честитки за Миленче и се надевам дека одлично ќе ја прифати градинката , јас за син ми сеуште сум на 2 ума, мм ме предомислува заради тоа што уште е на памперс и не кажува за таа работа ама јас додека се мислам ќе биде се зафатено по градинкиве.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19830
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by BaMbYnA on 23.07.08 7:19

STAR ne mora da kazuva duso hahaha ke gi parfemisa malce Smile sto se sekiras moze i oni pak ke go naucat tamu pobrzo znaes ke mu pokazat kako sto pak imaat oni deca deca eden kup prevrteno sto se vika jas taka si mislam duso ...
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19441
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by vesna velkova on 28.07.08 23:23

планирам да ја дадам нина во градинката кај универзална сала.знае ли некој нешто за таму или да не има некој што таму го носи детето?
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by keti_k on 13.08.08 11:04

vesna velkova напиша:планирам да ја дадам нина во градинката кај универзална сала.знае ли некој нешто за таму или да не има некој што таму го носи детето?
Можеби овој одговор доаѓа малку доцна, но ако се работи за градинка баш позади Универзална (*Наум Наумовски - Борче* мислам дека беше) јас сум презадоволна од нив. Ќерка ми одеше таму и многу убаво ја чуваа (без врски)за разлика од претходната (под Државна болница) Многу ми е криво што сега и син ми неможам да го носам таму далеку ми е.... 😢 Со него се соочив со сличен проблем како Еми мислам, градинката пред зграда а они *Носи го во Ѓорче 2* :c,c,c: Па така си почекавме малку и сега е супер
avatar
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 46
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 18865
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Градинка

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот