Родители и деца

Овулаторни болки

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 30.07.08 13:27

Што мислите дали овулаторните болки се предност?

После првото породување почнаа кај мене. Беа многу јаки што морав да земам кетонал во тие денови. Ми помогнаа да останам трудна по втор пат баш кога сакав, но еве сеуште ги имам. Знам ќе речете, предност е ако немаш деца, но еве јас ги имам и 5 дена во месецот ми се многу болни. Избегавам односи тие денови оти боли навистина. Дури и седењето ми е непријатно.

Вчера го прашав докторот дали ќе исчезнат.Ми рече НЕ. Додека овулираш ќе имаш и болки. И сега не ми излегува тоа од глава.

За среќа немам менстроални болки.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by vedrana on 30.07.08 13:35

Opisi ni gi tie Ovulatorni bolki , kade gi custvuvas, dr.simptomi
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19683
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 30.07.08 13:39

Матката боли. Тапи и непријатни болки се. При мал потрес на стомахот боли внатре. При одење понужда, мал напор веднаш боли. Значи при се што правам има болка, послаба или појака зависи од покретите
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 30.07.08 13:40

Баш кога беа најболни бев на гинеколог. Не знаев што се случува, но на ехо се се виде. Од тогаш дознав и редовно ги имам.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by vedrana on 30.07.08 13:41

:big hug:
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19683
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Sandra on 30.07.08 14:14

Jas imav bolki vo periodot na ovulacija, ama mene me bolese samo jajnikot koj ovulira i toa 2-3 dena.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19401
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Lili on 30.07.08 14:20

i mene samo jajnikot so ovulira me bolese,ali ne mn.taka kolku da setam,ama toa bese dodeka imav redoven ciklus,posle koga mise poremeti voopsto ne sekavav nisto dodeka da dobijam ama koga ke dobieeevvvvvv,e toa bea maki.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19328
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by sonja 35 on 30.07.08 14:37

Јас не чувствувам болки,туку само си ги чувствувам јајниците,како надвор да ми се излезени.Болки немам ни при мензис.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19228
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by beti 24 on 30.07.08 17:09

не сум приметила да имам такви болки, понекогаш ме боли јајникот а незнам од што можеби е тоа ќе приметам овој месец можеби е тоа тоа
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19168
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Lana on 30.07.08 17:13

Emilija imam citano deka ovulaciskite bolki kaj nekoi zeni se namaliuvaat so koristenje na antibebi piluli ,dali mozebi si porazgovarala so ginekologot za toa ?
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19908
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by sanja_ on 30.07.08 17:31

i jas imav vakvi bolki si gi osekav plodnite denovi osven sto me bolea jajnicite mnogu me bolese polovinata
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19383
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by obicna on 31.07.08 1:33

Lana напиша:Emilija imam citano deka ovulaciskite bolki kaj nekoi zeni se namaliuvaat so koristenje na antibebi piluli ,dali mozebi si porazgovarala so ginekologot za toa ?


Bas kako sto pisuvas jas isto osejkav porano a od ko pocnav so piluli ne me boli i najubavo, zs mnogu me bolese sto ne mozev ponekad na noze da stojam, na kolena i race na zemja. Kako kuce... Smile)))) Samo togas mozev da izdrzam nekako...
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 31.07.08 8:14

Да, знам за тоа. Баш првиот преглед ми дадоа пилули, но кога отидов за второ мислење кај друг доктор ми рече никако да не ги пијам бидејќи доев а причина плус дека бебето беше женско па можело да и предизвика некое хормонално пореметување. Така да додека доев не идеа во предвид. Еве сега уште дојам па пак не мислам да земам пилули.

Фала за советот, уште првиот месец штом ќе го одбијам малиот идам на доктор да видиме кои пилули ќе ми ги препорача. А баш вчера бев кај него и ништо не ми спомна...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by obicna on 31.07.08 13:51

Emilija cim does te svajkam, i moite piluli ne cini da se pijat dodeka does... Pisuva za ako sakas da zemas piluli dodeka does da se konsultiras so doktor. Neznam moze ima nekoi si drugi apcinja za takvi slucaevi, neznam. Se nadevam ke se resi sto pobrzo za da imas pomalce bolki, te razbiram zs i jas sum imala maki. :big hug:
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by beti 24 on 12.08.08 10:12

сега за време на оваа овулација приметив дека тие болки на јајникот ги осеќам за време на овулација и тоа само едниот јајник , ме боли и едниот и другиот но во различен месец не заедно
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19168
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 12.08.08 11:02

Супер Бети, значи знаеш кога се плодни денови. И чим се трпат лесно е. Ќе знаеш кога се поголеми шансите да останеш трудна.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by bibe85 on 22.09.08 16:19

beti 24 напиша:не сум приметила да имам такви болки, понекогаш ме боли јајникот а незнам од што можеби е тоа ќе приметам овој месец можеби е тоа тоа

исто и јас немам приметено дека имам болки ќе се потрудам следниот да видам
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18911
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by hormonce on 22.09.08 18:56

Јас имам болки при овулација,само ако сум примала хормонска терапија,а инаку не.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by mamalina on 22.09.08 18:59

Jas imam ogromni bolki za vreme na ovulacija 4 dena ne sum za nisto,pijam ketonal i toa mi pomaga malku,ama ponekogas se neizdrzlivi bolki.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18956
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 23.09.08 8:33

mamalina напиша:Jas imam ogromni bolki za vreme na ovulacija 4 dena ne sum za nisto,pijam ketonal i toa mi pomaga malku,ama ponekogas se neizdrzlivi bolki.

Јас бев ваква после првиот пораѓај. Користев кетонал чепчиња бидејќи доев. Баш сега ми се плодни денови, а пред 3 дена си помислив "месецов нешто не ме боли, изгледа престануваат болките" и се подреков. Признавам не се така јаки како на почеток, ама уште боли.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by biljanag on 23.09.08 9:39

не сум приметила за тие денови да имам болки се надевам така ке остане
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20627
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Zvezdicka on 23.09.08 10:18

Emilija sea ke tropnam jas ensto i se nadevam deka ke ostanam ziva Smile
Ako tolku te macat tie bolki a ne mislis poveke da imas deca togas mozebi podvrzuvanje na jajnicite bi te resile od bolkite?
Isto mi se cini deka ako pocnes da zemas oralna kontracepcija koja sprecuva sozrevanje na uslovite za zacnuvanje deka ke ti se namalat bolkite?

Ova vtorovo mi se cini po verojatno ama jas gi bubnav i dvete Smile
Prostete ako sum napisala nekoja glupost.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Zvezdicka on 23.09.08 10:21

Od ovulatornite bolki imam samo mali grcevi od jajnikot od koj ovuliram toj mesec no nisto dramaticno. Normalno funkcioniram i ne pijam nisto protiv bolki. Isto imam povisena temperatura tie 3-4 dena se dvizi od 37 do 37,7. Toa ponekogas znae da me omalaksa i da mi smeta ama ne e nisto strasno.
Se nadevam deka posle porodot nema da zapnam so bolki kakvi sto opisuvate vie.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Emilija on 23.09.08 10:26

Zvezdicka напиша:
Isto mi se cini deka ako pocnes da zemas oralna kontracepcija koja sprecuva sozrevanje na uslovite za zacnuvanje deka ke ti se namalat bolkite?

Ѕвездичка, не тропаш, прашањето ти е на место. Работата е што сеуште го дојам малиот. Кога ќе престанеме со доење идам на доктор и да видам што ќе ми препорача. Уште неколку жени ми напомнаа дека контрацептивните апчиња можеби ќе завршат работа, па во план ми е да прашам.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Секоја болка е лоша!

Пишување by ana84 on 23.09.08 12:46

И јас имам болки пред да добијам, но си најдов решение, пред да добијам (2-4) дома кога седам си ставам термофор со топла вода. А ми е даден совет од гинеколог - неколку дена пред да добијам да пијам по еден кетонал, со што се ублажуваат боките, или 10 дена пред да добијам да пијам аспирин, но аспиринот да се прекине веднаш откако ќе се добие зоѓто предизвикува обилно крварење.
Мислам дека ако јајниците ти се здрави, мислам - нон-стоп ги стоплуваш, болките ќе исчезнат. Имаш болки зато што јајниците ти се осетливи, па затоа мораш многу да внимаваш на нив.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Овулаторни болки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот