Родители и деца

Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sara on 16.03.09 10:36

Емилија ти колку внесуваше млеко, јас пијам 1 чаша јогурт, 1-2 млеко и преку ден си јадам сирење, павлака, кашкавал и слично. Незнам дали е доволно, ама некако го отпив млекото, и да сакам неможам повеќе.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Emilija on 16.03.09 10:44

Првата бременост бев многу примерна, ама втората забушавав, едноставно не ми се пиеше млеко и не ми се јадеше ... па во болница морав да примам 2 шишиња од еден препарат преку инфузија. Кога прашав зошто тие мене ме прашаа колку пиеше млеко? И кога им кажав ми рекоа-ете затоа Smile

Значи не мора да се претерува, за мене е доволно чаша млеко навечер, јогурт или млеко насабајле и во текот на денот да се јаде некој млечен производ.

Бебето секако ќе си го земе тоа што му треба ама дали за нашиот организам има доволно е прашањето? Ние може да не осетиме никаква потреба ама недостатокот некаде ќе се покаже сигурно.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sara on 16.03.09 10:57

Да да и јас така мислам, јас се плашев дека на бебето ќе му фали, уствари јас ги осеќам последиците, тоа си влече што му е потребно. А кај тебе како приметија дека имаш недостаток од калциум, што симптоми имаше?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Emilija on 16.03.09 11:06

Јас никакви, и не беше само недостаток на калциум, докторите гледаат се според крвната слика.

Недостатокот на калциум го осеќав кога доев како болки во зглобовите. Ама со пиење повеќе млеко поминува.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sara on 16.03.09 11:10

Аха епа ОК, јас знам дека нели и магнезиум треба да се зема, ама тоа преку таблети, мислам дека многу малку во храната го има, баш за болки во зглобовите. Мајка ми вика со мене пиела по 4-5 литри млеко (ама тоа по нејзина желба) ,неможам да замислам јас едвај 2 чаши дневно пијам !
Инаку те прашувам какви симптоми имаше затоа што, јас на пример, приметив јазикот почна да ми обелува и да ми се разранува, и кога отидов на д-р ми рече да земам Мамавит под итно, и сега гледам ми се средува по малце.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mirka on 16.03.09 15:43

Jas nemozam da pijam tetrapak meleko ,jogurt ke ispijam i pola litro ama blago da ne go vidam , mada jadam mnogu sirenje i urda taka da ne e strasno.
avatar
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 18391
Registration date : 2009-01-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sara on 16.03.09 19:51

Хахаха па и јас неможам да го видам, го замразив сега, го отпив некако, порано убаво ми беше, сега знам дека мора да го пијам и ако ми го спомне некој, а зашто не си го испила млекото, ме фаќа нервоза со затнат нос го пијам хахаахах.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mirka on 17.03.09 15:01

Ma nemozam ni so zatnat ni so nezatnat ,eve denes vikam aj ke pijam cokoladno mlekce ko decana sum.
avatar
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 18391
Registration date : 2009-01-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sara on 17.03.09 15:17

И јас пиев чоколадно млеко ама нешто многу се дебелеам, вчера викам ај топло млеко со мед и едвај ми остана уште за апче да испијам последната голтка млеко, абе апчето го голтнав млекото ми се врати го исплукав, мм ме гледа се чуди, ја му викам ти реков дека не можам млеко да пијам, абе живи смешки сум.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by natali on 17.03.09 15:28

I jas mnogu slabo vnesuvam mlecni proizvodi,sirenje jadam ednas vo godinata isto i kiselo mleko a mleko blago nemam staveno vo usta od 7god i nemozam da zamislam.Edinstveno sega koga zabremeniv so sila pijam jogurt i toa 150ml i cokoladno mleko ama samo na dukat i toa preku eden den.E pavlaka samo sto obozavam abe covek da se cudi so mene
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19516
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mirka on 17.03.09 16:20

Jas se si sakam i se davam da ne vi kazam deka od oktomvri mesec do sega izedov kanta sirenje ,koga ke sednam so viluskata neznam kolku mi e dosta.
avatar
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 18391
Registration date : 2009-01-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mama K on 23.03.09 15:54

Јас со првото млеко несакав да видам,а сега со вторава бременост,едноставно без млеко неможам да се замислам,го Обожавам!...исто така и сирењето обавезно го конзумирам секој ден со секој оброк скоро,независно што јадам=))...а и киселото млеко по едно канче обавезно...

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 416
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 18014
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by avanturistka on 29.03.09 15:47

sega za sega jadam pavlaka,kiselo mleko,sirenje,i pijam dosta jogurt...i iskreno ne zasto moram ,jas si sakam mlecni proizvodi....ama seuste ne sum piela mleko a za urda planiram i nejze da ja ubacam ,barem ednas nedelno.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by lila_mk on 01.04.09 15:13

da vi kazam iskreno jas voopsto ne sum po mlekoto i gledam da pijam barem jogurt. se plasev deka kalciumot ke mi bide nizok ama na sekoja krvna slika si e super duri povise od sredina.
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19016
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by marina_m on 02.04.09 2:24

jas pijam po edna casa mleko na sabajle jadam i pavlaka a jogurt pijam ama retko a za sirenje moe da kazam deka sama si go jadam celo paketce za edn anedela so sve mi ide
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18944
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Diana on 08.04.09 19:19

Јас млеко пијам ептен ретко но се давам во јогурт,премногу го сакам а без сирење неможам да си замислам оброк.Убаво е во бременоста да се конзумираат млечни производи заради калциум здраво е!

Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 18493
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mami4ka on 11.05.09 14:57

I jas retko pijam mleko...sega taka pocnav pocesto...jogurt obozavam...a za sirenje da ne zboram...nema so sto ne jadam sirenje...pavlaka jadam so makaroni...mmmmm...i taka Very Happy
avatar
Mami4ka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 301
Age : 31
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 17795
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by anence on 13.06.09 16:40

Млеко можам да пијам ама само благо, додека јогуртот, киселото млеко и сирешето кое претходно го јадев кога стасам сега неможам да ги смислам ми создаваат киселини и ме тераат на повракање
avatar
anence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 17452
Registration date : 2009-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by mama caci on 19.06.09 23:28

zdravo na site....gledam deka ne sum edinstvenata sto nemoze da podnese del od mlecnite raboti ja sum vo 20 nedela od bremenosta(prva bremenos) i nemozam da jadam nitu da pijam mleko urda i sl.a mi rekoa deka moram poradi toa sto imam uzasni bolki vo kolkovite.

mama caci
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 30
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 17342
Registration date : 2009-06-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by ripce on 30.06.09 21:02

epa zenski jas sum 5 nedela ziveam vo germanij i zamislete ginekologot mi rece jogurt i sirenje da ne jadam neznam imalo nekoja bakterija tamo,samo svezo mleko i toa prevrieno.i se cudam pravo da vi kazam
avatar
ripce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 111
Age : 34
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 17948
Registration date : 2009-03-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Biljana on 30.06.09 21:05

ripce bas me zacudi so ovaa informacija
samo slusame ova da ne se jade ona da ne se jade strasna rabota mislam deka malku se preteruva so taa rabota ama ajde kako kazat doktorite taka neka bide nase ostanuva da slusame
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18308
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Mami4ka on 01.07.09 12:04

Ne mi e jasno zosto toa ti rekol...Pa znaci do sega site bremeni bi trebalo da ja imame taa NEKOJA SI bakterija sto ja imalo vo jogurtot i sirenjeto...(a zamisli vo mlekoto ja nema)Ova nema nikakva smisla...Kolku sto znam jas bas treba da se pie jogurt i da se jade sirenje...
A ustvari sto tolku se zamarame...demek porano znaele sto treba da se jade sto ne treba,pa se bilo ok.Uste malku ke ni zabranat se da jademe i da pieme....stvarno nema smisla...pregnancy week by week
avatar
Mami4ka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 301
Age : 31
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 17795
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by lejdi on 22.07.09 14:59

Mleko pijam samo vo kakao ,ama zatoa vo jogurt se davam sekoj den po litro mozam da ispijam isto i sirenje mnogu sakam .
avatar
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1028
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 19033
Registration date : 2008-08-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Snowhite on 16.08.09 13:12

Препорачливо е да се пие по 1л млеко дневно во текот на бременоста, е сега ако не можете да го пиете свежото млеко, може и трајно, јогурт или млеко во прав. Дел може да се внесува и преку други млечни производи, како на пример сирење, павлака...

Snowhite
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 37
Локација : Prilep
Поени : 17050
Registration date : 2009-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Natalija on 16.08.09 13:15

Eeee kaj mozam 1 l mleko da ispijam? Znaci jas nedovolno vnesuvam mlecni proizvodi. Edna casa dnevno kiselo melko ili jogurt, toa e na moeto meni.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19192
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот