Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Мала и голема молитва

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Мала и голема молитва   22.07.08 14:36

Mala i golema molitva ,dali ste pravele za vasite novorodencina?Koga tocno se pravi dali tocno na 40 den ili den pred toa?Kolku sto pamtam kaj nas posle crkva se odese vo 1 ili 3 kuki,mislam vo nekoja i na rucek.Kakvi se obicaite kaj vas?
Andrea se blizi do toj den pa bi sakale da otideme vo crkva da napravime golema molitva, a mala ne sme napravile.
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Муабетџика
Муабетџика


Female
Број на мислења: 2925
Age: 29
Локација: Домче се досадувам
Расположение: најпрекрасно
Поени: 12806
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 15:20

Juni jas ne znam za toaa...ama bas me interesira sto kako...
ke pocekas do utre..koa ke stanat site za da ti kazat..
pozz :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1174
Age: 30
Локација: Melbourne
Поени: 12806
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 15:33

mala mislam e koga svekrvata odi sabajleto zema krstena voda i bosilok i go nosi doma i vo banjanje stavaat po edno kapace li sto znam se poprskuva isto taka i postelata i vodata od bananje ne se istura vo dvor tuku nekade vo kada na eden zbor kazano kaj sto ne se gazi .. taka sum cula a za 40 dena ke prasam ke ti kazam poveke a za idenje 3 kuki i toa cum cula se ide kaj majak ti na posedok preku nok ama duso toa e :( znam deka ne e blisku
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13189
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 21:05

Не знам мала, голема. Јас знам за една после 40 дена, немора баш на денот, со детето во црква. После се иде на гости во 3 куќи
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 399
Age: 37
Локација: macedonia
Поени: 12688
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 21:24

Juni08_Andrea напиша:
Mala i golema molitva ,dali ste pravele za vasite novorodencina?Koga tocno se pravi dali tocno na 40 den ili den pred toa?Kolku sto pamtam kaj nas posle crkva se odese vo 1 ili 3 kuki,mislam vo nekoja i na rucek.Kakvi se obicaite kaj vas?
Andrea se blizi do toj den pa bi sakale da otideme vo crkva da napravime golema molitva, a mala ne sme napravile.

Vesna,kaj nas bese vaka:nie bevme na 41 den zosto 40 se pagaa na mrtov petok,edniot pop mi veli dojdete na denot,a drugiot mi veli drugiot den??????I bevme na 41den, posle taa mala golema molitva(ne znam koja e) bevme na rucek kaj majka mi(ne odev vo 3 kuki) i si ostanv da spijam tamu 1 nedela.
ne sum mnogu po adetive, a pazi taa sto se porodi so mene,(na razmak od 15 min) ne bila nitu na 40,nitu na 41 nego na 42 den od pricina sto nea popot i rekol deka moralo da bidi vo nedela. Taka da pravi kako sto mislis deka treba da pravis. I od ovie i nekolku dr gafovi na popovite jas ne veruvam vo pop.
:kis heart: za malata Andrea od Marija
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12837
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 21:31

За мала молитва незнам првпат слушам, тука кај нас се прави молитва на 40 ден, јас правев на 37 ден беше четврток мислам и од црквата бевме на гости кај свекрва ми а после кај мајка ми а за во друга куќа не се сеќавам мислам дека не бев.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14546
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   22.07.08 22:21

има и мала молитва и голема, голема е таа на 40 дена, а малата е колку то знам на една недела.
Ние точно на денот отидовме за 40 дена, а потоа несакавме во 3 куќи и отидовме само кај моите.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Golden Heart
Golden Heart


Female
Број на мислења: 1126
Age: 35
Локација: Makedonija
Расположение: fine
Поени: 13814
Registration date: 2007-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 2:25

Во нашиов крај мала молитва е онаа што се прави уште првата недела т.е тоа е водичка која подоцна се користи односно се тура во водичката што се капе бебето а голема е онаа на 40 дена,мене попот ми рече може и после 40 дена, ден- два,но пред 40 не,и да, како адет се оди на 3 куќи но нормално не е морално.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 39
Локација: Belgrade
Поени: 13268
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 2:27

Poima ne sum imala od ovie raboti :tup:
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 399
Age: 37
Локација: macedonia
Поени: 12688
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 2:31

Lanicka kaj zivees ti duso?
pa ovo nema ni u beogradu Wink
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 39
Локација: Belgrade
Поени: 13268
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 2:36

sashka26 напиша:
Lanicka kaj zivees ti duso?
pa ovo nema ni u beogradu Wink

Pa u Beogradu de ...ama nemalo koj da me informiseeee i zatoa detence ne sum go nosela na molitva Smile

Vazno ja krstivme na 7 meseci i toa za Veligden ,pa ke da e na arno .P.S nemoj drugite da me svatite pogresno ,ja sum se smeam na moj racun ,a i saska tuka me cacka nesto :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13195
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 2:41

Мала молитва свекорот и свекрвата земаа на денот кога се роди син ми , со таа вода се бања детето додека не се потроши. Голема молитва се зима на 40 дена а ја зимаат мајката и таткото на детето. Двете работи беа направени во Св.Петка кај што е и син ми крстен.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13189
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 3:44

Ова со обичаите е како знаеш така ќе правиш или пак ако не знаеш како ќе ти кажат. На крај краишта нели сами си ги правиме обичаите...
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13195
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 3:48

Ние се консултиравме со свештеник во Св.Петка и како ни кажаа од таму така постапивме.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 4:24

E fala vi zenski.Kiss od Andrea za site vas i vasite angelcinja!!!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13195
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 4:25

Нема на што мацо, за се што треба тука сме.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1745
Age: 32
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12910
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 6:22

Јас сега го прашав татко ми(тој е црковен човек), и тој ми кажа вака: Мала молитва се прави усте кога родилката е во болница. Член од нејзината фамилија носи шише во црква, попот го полни шишето со вода и ја осветува кажувајки ја малата молитва. Таа вода треба да се потроши до големата молитва со тоа што секој ден се става од водата во онаа вода со која го бањате бебето. Голема молитва се прави обично на 40 дена, односно кога родилката е чиста, односно нема веке крвавење(ова јас не го знаев). Потоа не се оди веднаш дома туку се оди на гости(обично кај мајка или свекрва, или некој близок).

Се надевам дека помогнав малку и јас. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 6:48

E fala i tebe mama.znaev za mala molitva ali kaj nas nemase i koj da odi da pravi posto mm bese non stop so mene vo bolnica.jas uste imam, i ako imam i togas ,ne treba da odam vo crkva?
Вратете се на почетокот Go down
mama
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1745
Age: 32
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12910
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 6:54

Татко ми така ми кажа. Ама сепак ти посоветувај се и со некој друг. Ама би требало да ти помине за една недела. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 7:17

mama kuzne dali do togas ke mi prekini.ova mi e vaka uste od koga se porodiv,ne mi e redovna mestruacija.ako i do togas imam ke go prasame popot dali smeam da odam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14546
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 8:48

Кога отидовме за 40 дена јас уште имав, ама незнаев дека не требало, сега од вас слушам
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 13074
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 20:41

Ние бевме на 40 дена во црква на молитва јас, мм и бебето. И тогаш не внесоа на самиот влез во црквата не понатаму затоа што бебето сеуште не било крстено и тука попот ја испеа молитвата.
Да ви кажам дека молитвата се плаќа ( јас ова не го знаев претходно) така да спремете си пари Smile.
После тоа бевме во три куќи, кај кумовите, кај свекор ми и свекрва ми и на крајот кај моите дома.
А за мала молитва сека прв пат слушам од вас, ама па за другото дете ќе си знам Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13195
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 21:20

Да мама се што кажа е истот што и јас го знам, исто така не мора да се оди во 3 куќи , може само во 1 да не се малтретира и бебушот.
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 95
Age: 32
Локација: Скопје
Поени: 12372
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 21:22

Ние правиме 40дена точно на 2август. Ќе одиме во св.Димитрија а после во три куќи. Мала молитва земавме и ја бањам со водичката а јас пивнувам по малку. Инаку знае ли некој да ми каже зошто се оди по куќи? Ај ова со црквата ми е логично да отидеш ама по куќиве незнам зошто се оди.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13195
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   23.07.08 21:43

Појма немам зашто не смееш да си отидеш одма дома, ќе треба да си го прашам попот , јас обично ги гњавам многу во Св.Петка со еден куп глупости ќе стават идентификатор заради мене и веќе нема да ми креваат хахаха.
Вратете се на почетокот Go down
 

Мала и голема молитва

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -