Родители и деца

ПАП - тест

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Go down

ПАП - тест

Пишување by Nene on 18.07.08 17:05

zenski aj pomognete mi.imam menzis ,posle kolku dena otkako ke mi zavrse moze da odam da pravam pap test.sepak ste poiskusni od mene pa mi treba pomos.(ako ja ima ovaa tema prostete.)
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18572
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by lola on 18.07.08 17:26

за ПАП - тест не е важно кој ден од циклусот ти е. можеш да одиш кога сакаш, само нормално нели, да немаш во тој момент мензис
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19471
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by beti 24 on 18.07.08 17:42

се сложувам со лола можеш кога сакаш не е битен ни делот од денот само да немаш мензис
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18413
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by sanja83 on 18.07.08 18:02

Јас мислам дека не само што нетреба да имаш менстуација, туку и два - три дена не треба да имаш односи со тм, оти како имаш ке бие отстранети некои бактери од грлото на матката и може да покаже тестот дека нема никаков проблем и да има, а секако дај Боже се да си е во ред! Незнам јас тоа сум го прочитала негде.....
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 18969
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by vesna83 on 18.07.08 23:27

tocno e deka 24casa ne treba da imas odnosi ne samo za pap-test nego za bilo kakov ginekoloski pregled
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18475
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by betavitevit on 19.07.08 10:06

PAP testot najdobro e da se napravi posle menstruacija i toa okolu 12 dena posle pocetokot na menstruacijata i da se nema odnosi prethodniot den.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 18459
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by biljanag on 19.07.08 10:16

da se slozuvam so site mene isto taka me opomena da ne se mijam premnogu pogotovo vnatresnosta za da se vidi vistinskiot problem ako veke go ima
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by natali on 19.07.08 12:11

Jas koga pravev PAP test mi rekoa da odam 12den od ciklus i prethodnite dva dena da nemam odnosi mislam deka pretezno praktikuvaat da ti pravat pap od 10-12den.I stvarno glupavo e da imas odnosi i da ti pravat pap pa nema sperma da prakaat na ispituvanje
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18751
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Emi on 19.07.08 16:07

И мене ми рекоа да одам после мензисот, не е битно кој ден, јас отидов 3 дена после одкако ми заврши. Не се препорачува миење пред преглед.
Кај мене резултатот е добар, имам некоја мала габична инфекција
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Nate_David on 19.07.08 21:29

a kade se pravi pap test kaj maticniot ginekolog jas do sega ne sum pravela a imam nekade slusnato deka ednas vo godinata e besplatno kolku e ova tocno?
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18499
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Boki on 20.07.08 12:12

Nate pap test ke napravis kaj maticniot lekar. Promenite koi gi voveduvase ministerstvoto za zdravstvo nudese besplaten papa test go godinata ali do sega mene site mi zemale pari a i od drugi sto sum slusnala nikoj ne pominal besplatno neznam za drugite od forumov sto ke kazat na ova dali pravele besplaten papa test
avatar
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 18270
Registration date : 2008-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by beti 24 on 21.07.08 19:52

да има одреден период кога е бесплатно, само не знам во кој период е, јас сум правела и не ми земаа пари, додека ко не беше така ми земаа околу 1000 денари
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18413
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Emilija on 22.07.08 9:40

Бесплатно е испитувањето, а плаќаш само за потрошени материјали, четкици и сл. Сега пред неколку дена се мотаа некои брошури по весниците за промените во здравството, таму пишуваше што се плаќа, а што не. Иначе се прави кај матичен гинеколог.

Добро е што ме потсетивте, да идам и јас да направам. Помина 1 година од послениот, време е.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19074
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by kavadarcanka on 22.07.08 10:22

Секогаш ми земаат пари за пап тест, тестот беше 250 ден. а кога почна кампањата за бесплатен пап тест пак бев да правам со намера за бесплатниот и тогаш ми наплатија 300 ден. значи го поскапеле а не бесплатен. Пред неколку дена отидов за пап, последниот пап го правев јануари и си викам ајде ако е и порано пак ќе правам ама докторот е на одмор до 4 август и кога ќе одам тогаш баш ќе прашам сега дали има бесплатен тест а мислам дека тоа треба да важи кај секој матичен гинеколог.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Emilija on 29.07.08 12:28

Денес конечно направив ПАП и не ме кошташе ништо. Првиот во годината е бесплатен. Баш прашав, ме интересираше.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19074
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by kavadarcanka on 08.08.08 15:53

денес направив пап тест и ми го наплатија 300 ден и прашав за бесплатен ми рекоа дека во јануари сум направила прв тој требало да биде бесплатен но и тогаш ми наплатија, вагиналното ехо е 200 ден и 100 ден ехо на дојки. Во понеделник ќе одам да ми земат микробиолошки тестови сама си побарав но бидејќи е петок денес не земат
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by baby24 on 08.08.08 16:27

Jas pap testot sekogas go plakam dali moze poradi toa sto go pravam vo ReMedika posto e privatna klinika pa nemaat vrska oni so ova ili neznam so drugo bi mozelo da bide.A kade ustvari treba da bide besplaten pap testot po drzavnive kliniki ili nema vrska za site treba toa da vazi?
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18478
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Nene on 08.08.08 16:53

Mislam deka sekade treba da vazi ednas vo godinata.I jas odam kaj privaten ginikolog i mi rekoa deka enas e besplaten.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18572
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by baby24 on 25.08.08 16:36

Me interesira posle poragaj kolku vreme bi trebalo da pomine za da se napravi pap test?
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18478
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by georgina on 25.08.08 22:03

Доколу резултатот од ПАП тестот бил добар следниот се прави по една година. Ако има некои сомнителни промени ќе ти препорачаат да направиш нов псле 6 или после 3 месеци.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18155
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by vesna velkova on 25.08.08 23:04

baby24 напиша:Me interesira posle poragaj kolku vreme bi trebalo da pomine za da se napravi pap test?
после 6 недели се оди на контрола.Мене тогаш ми направија пап ама мислам дека е битно да помине една год од претходниот тест.Кога ќе те отпуштат од болница ќе ти кажат.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18346
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Daki on 27.08.08 16:25

Jas sekogas za PAP test plajkam 500 den. Inaku doktorkava mi vika da doajgam nekolku dena posle menstruacija, a za toa deka ne trebalo da se ima odnosi ne sum znaela bas ubavo ovde sto se informirav. SRCKI STE mnogu e dobar forumov.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 34
Локација : Skopje
Поени : 18120
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by SoNcEnce on 10.09.08 23:39

Kolku pari e Pap testot da go naprais vo ReMedika?

SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 17981
Registration date : 2008-09-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Misticia on 11.09.08 0:05

и ветив на докторката и на мм дека како сите нормални жени ќе правам непријатни прегледи - и пап тест мада не ми е ништо јас требаше да сум машко мрзам вакви работи уууууууууф

сега ми доцни 3 недели а не сум трудна незнам дали ќе може да го изведе тоа наредниве денови кога ќе појдам
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18468
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Поубаво!!!

Пишување by ana84 on 11.09.08 12:07

Навистина има врска кога се оди на папа тест или на ехо, многу е подобро да се оди неколку дена откако ќе ви заврши циклусот, тогаш матката може појасно да се види.


SoNcEnce напиша:Kolku pari e Pap testot da go naprais vo ReMedika?
Најефтино ти е во Ремедика (12оо), во Неуро медика (2000) а во Систина 1500


Misticia напиша:и ветив на докторката и на мм дека како сите нормални
жени ќе правам непријатни прегледи - и пап тест мада не ми е ништо јас
требаше да сум машко мрзам вакви работи уууууууууф
сега ми доцни 3 недели а не сум трудна незнам дали ќе може да го изведе тоа наредниве денови кога ќе појдам
Пап-тестот
може да го направиш и сега. Но каснењето (како што кажуваш дека не си
бремена) ти е друго,може претходниот месец си била под некој стрес, си
била нервозна или сл. Затоа пробај да си се смириш и сигурно ќе почне
да ти доаѓа на време. Но ако ти касни повеќе од месец дена - тогаш
дефинитивно обрати се на гинеколог.
п.с.Лично искуство

Daki напиша:Jas sekogas za PAP test plajkam 500 den. Inaku doktorkava
mi vika da doajgam nekolku dena posle menstruacija, a za toa deka ne
trebalo da se ima odnosi ne sum znaela bas ubavo ovde sto se
informirav. SRCKI STE mnogu e dobar forumov.
Ако не е тајна каде одиш ти на гинеколог? Навистина е ниска цената! Може и телефонче да ми оставиш од докторката?
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18472
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАП - тест

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 24 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот