Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Зимница

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 166
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 12324
Registration date: 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   10.10.08 11:54

Maja напиша:
Кај може да се најде кориандер? Јас барав еднаш во поголемите маркети неможев да најдам :shame:
Благодарам betavitevit :kis heart:
Jas ne najdov koriander nitu ovaa godina,nitu lani pa krastavickite gi napraviv bez nego.Nisto ne im fali,super se. flower
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12843
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   12.10.08 19:51

Bеtavitevit, викендов ги направив корнишоните, само наместо кориандер ставив рузмарин (имам пробано руска салата со рузмарин и многу убав вкус имаше, така да се надевам не згрешив) Smile
Уште не сум ги пробала, ама сигурна сум дека ќе се супер. Благодарам за рецептот
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 30
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12278
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   25.10.08 0:37

Јас сега ќе ставам туршија по рецепт од мајка ми бидејки многу ми се допаѓа во буренце од 25 кг
5 кг краставички
2 кг моркови
2 кг патлиџани
1 кг карфиол
се редат во буренцето
на страна се подготвува 15 кг вода со 600 гр едра сол, 200 гр шекер да зоврие потоа се додават 1 конзерванс 2 винобрана 1 шишенце ексенција. Се става во буренцето се ствава пласика како решетка и каменче.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12044
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   29.10.08 23:28

ja sne prava zimniica zatoa majka mi i svekrva mi se zadolzeni
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11846
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   01.11.08 0:40

Isto i jas,mi napravija i ovaa godina,a cveklo i krastavicki si kupiv,barem sega ima milion firmi sto gi pravat
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 1:51

мајки денес правиме мармалад од сливи оваа година имаме малку
бараме праски дали некоја од вас зема? од каде? колку пари?
сакам компот и сок ке ми треба
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 2:31

Devojki da ve prasam nesto.. gledam tuka pisuvate deka stavate ruska salata kako zimnica. Me interesira kako ja konzervirate? Kako stoi taa salata preku celata zima?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12788
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 2:34

zvezdicka, sakas da pravis. da ti dadam recepta?
bile , nie na pazarceto vo aerodrom zemavme praski, togas bea 30-25 denari. slivi treba i jas da kupuvam da stavam vo frizider.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 2:44

Sonja sakam recepta se razbira:) Isto i za slivite? Sto ke im pravis?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12788
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 2:49

slivite gi zamrznuvam taka celi , samo semkata ja vadam za kompot, a za salatata utre ke ti ja kazam, tetratkata mi e doma.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12679
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 2:57

Звездичка,еве ти една рецепта за превкусна руска салата,јас секоја година правам дупла доза и за 2 месеци ја нема Smile
2 кгр морков
2 кгр.зелени пиперки
2 кгр.зелен домат
2 кгр. карфиол
2 кгр. краставички
1/2 филџанче мало(од кафе) есенција
400 гр.сол,500 гр. шеќер,300мл.масло,700 мл.вода
1 пакетче бибер во зрно и 2 пакетчина конзерванс
се сецка зеленчукот и се се меша заедно,се остава да стои 24 часа и се бери во тегли.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 3:02

конзерванс да а винобран незнам
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12679
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 3:11

Не винобран,туку конзерванс
Каде прочита винобран?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 3:14

Fala za receptata ke probam Smile
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 3:16

јас кога пишав и испратив ми јави дека имало друга порака разбираш?
значи испратив мој одговор а тебе не те прочитав трчам по децава сама сум
позз
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12788
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 19:41

zvezdicka , eve ja receptata sto ti ja obekav, pa ti vidi koja ti odgovara taa pravi ja.
1 l. vinski ocet, 250 gr zejtin, 120 gr. sol, 200 gr. seker, 50 zrna biber i lovorov list paketce.seto ova se stava da zovrie vo tendzere.
1 kgr, krastavicki, 1 kgr morkovi, 1 kgr. patlidzani zeleni,, 1 kgr. piperki, 1 kgr. karfiol. se mijat ubavo i se seckaat sitno. se stavaat vo zovrienata smesa i otkako ke zovrie se trga na strana i se ostava da se oladi. odkako ke se oladi se stavaat vo tegla i da ima vo sekoja od lovorot. i obavezno od tecnosta sto e ostanata,se stava vo sekoja tegla i se zatvaraat ubavo.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 19:48

ние во зимниците веќе неколку години не ставаме зејтин знае да мириса многу не е како порано зејтинов
може да се додаде кога ке се отвори теглата за јадење нормалноп по желба
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13036
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 22:12

fala sonja stom najdam zleni patlidzani ovde ke se organiziram Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 665
Age: 33
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 12108
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   21.08.09 22:15

biljanag напиша:
ние во зимниците веќе неколку години не ставаме зејтин знае да мириса многу не е како порано зејтинов
може да се додаде кога ке се отвори теглата за јадење нормалноп по желба
Јас во никој случај не би го изоставила зејтинот,има и помалку квалитетни ама досега не ми се случило да ми мириса зејтин редовно си го користам Бисер па и за зимници...
Вратете се на почетокот Go down
adi
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 616
Age: 31
Локација: vamu-tamu
Расположение: koga kako
Поени: 10421
Registration date: 2009-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   12.09.09 12:06

Ние речиси завршивме со зимница,направивме ајвар,ставивме корнишони,феферонки,секоја година ставаме едни пиперчиња(бананки-така ги викаме и се со портокалова боја)кои се варат 2-3мин.а потоа се гмечат во тегла,направивме сос од домати,компот од боровинки,од круши и од праски,мармалад од сливи,слатко од смокви,грозје,лубеница(тоа беше за проба годинава).Треба уште да ставиме туршија,исто така ставаме и урда и пиперчиња во тегли,нарачав јагоди за компот треба да ми стигнат за некој ден и да ќе го заборавев омиленото на маж ми салата со грав,грашок,моркови,домати.пипер......(ако некој го интересира рецептот ќе го напишам деновиве).И спремни сме за зима
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13737
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   12.09.09 19:43

urda i piperki vo tegla? kako pisi
a jagodi kade zar ima sega?
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 40
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12289
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   13.09.09 10:00

Auuuu...temava......bolna mi e....Koj ke pravi salati,ajvari...oh lele......a ida vremeto.... :glup: :glup: :glup:
Inaku nie pravime medicinska salata,cepeni piperki vo tegla,pindzur pomalku,tursija,rasol......zavisi!
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12420
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   13.09.09 10:15

Jas vcera go napraviv ajvarot, trgnav edno gajle od glava Smile
Вратете се на почетокот Go down
adi
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 616
Age: 31
Локација: vamu-tamu
Расположение: koga kako
Поени: 10421
Registration date: 2009-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   14.09.09 9:37

biljanag напиша:
urda i piperki vo tegla? kako pisi
a jagodi kade zar ima sega?

Pa piperkite se proprzuvaat,se dodava urda se posoluva,se sobira vrelo vo tegli i tolkuuu.
A jagodi sestra mi mi naraca nekakvi mesecari koi rastat podolgo vreme i se sadeni nekade vo planina,na nea i donesoa minatata nedela,gi probav i navistina se vkusni
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 879
Age: 41
Локација: Skopje
Расположение: одлично
Поени: 10960
Registration date: 2009-06-16

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   14.09.09 11:00

Ади, ај те молам пиши рецептот за салатата со грав,грашок,моркови,домати.пипер. Ова незнам како е, ниту пак сум пробала.
Вратете се на почетокот Go down
 

Зимница

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -