Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Зимница

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13847
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Зимница   17.07.08 5:12

можеби требаше да прашам дали правите?
како и да е овде ке оставаме и бараме рецепти од зимници

ние дома бидејки имаме бавча си правиме од се по нешто
феферонки ставаме додека се жолти од оние малите тенки и тоа во шишенца од 500 мл со оцет 2 лаж шекер и 1 лаж сол
омилена ми е апетитката и обавезно си ја правам и стандардните ајвар мармалад од сливи туршија печи=гмечи или слична една друга рецепта со везени пиперки и............. :cook:
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 533
Age: 39
Локација: Skopje
Расположение: super ,odlicno
Поени: 13449
Registration date: 2007-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 5:18

Да не е рано за зимница?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13847
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 6:42

Сега се најубави патлиџаните па направивме салце а исто така и сок за иван и тоа од сливи кајсии вишни јаболки
имам обарено брокула боранија грашок
а тиквички почнав да потпекувам
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 39
Локација: Belgrade
Поени: 13128
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 8:00

daniela напиша:
Да не е рано за зимница?

i mene mi e nesto rano,se skoro ima do krajot na letoto Neutral
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 399
Age: 37
Локација: macedonia
Поени: 12548
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 9:09

кој рано рани две среќи граби... :geek:
јас не правам зимница,прави свекрва ми,мајка ми и од кај нив си земам..по потреба
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12547
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 9:40

ja spraviv kompot od kajsii i visni (ako se smeta toa vo zimnica),edinstveno nema koj da mi naprave ajvar.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12515
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 10:46

jas pravam vo septemvri zimnica domata lutica ajvar i kiseli krstavicki ruska salata i mnogu drugi slicni nesta a sega ne pravam bidejki kaj nas nikoj ne jadi marmalad slatko kompot pa zatoa ke si pocekam do septemvri
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 533
Age: 39
Локација: Skopje
Расположение: super ,odlicno
Поени: 13449
Registration date: 2007-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 10:46

Мислам дека е рано затоа што уште се вруќини може да се расипе,инаку направив сок од вишњи,а салца правиме во август.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14406
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 10:50

јас сакам уште сега домати да смрзнам после скапи ќе бидат, а и пиперки цели да смрзнам, и печени и пржени исто во пластични, инаку за друго рано е
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12515
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 11:14

emi jas piperki smrznuvam seceni kako za przejne na mali parcenca i vo zimno vreme koga ke isprzam preubavi se kako presno nabrani
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 73
Age: 35
Локација: strumica
Расположение: pozitivno raspolozena
Поени: 12470
Registration date: 2008-05-30

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 11:53

Za zimnica mislam deka e se uste rano,napravivme zaedo so majka mi i svekrva mi sok od kajsii,i slatko od cresi.
Вратете се на почетокот Go down
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 99
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 12515
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 12:12

zamrznuvam piperki i domati a za dr. si kupuvam ,se ima vo pogolemite marketi!
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12515
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 12:15

i nie resivne lani so mm da probame da kupime ajvaj i lutica od tediko -kaj nas toj bese pogolem market i ic ne ne bendisaa taka gi frlivne natasast aj ako se sejkavas kazimi od koja firma zemas bidejki imam slusnato deka imalo nekoj ajvar sto bil mnogu ubav i slicen kako domasniot
Вратете се на почетокот Go down
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 99
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 12515
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 12:20

Aleksandra mislam deka ajvarot na VIPRO e dobar,a ima i edna lutenica se vika corbadziska mnogu e ubava.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12515
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 12:26

fala mnogu natasast bas ce go probam sigurno ke go najdam i kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 31
Локација: Macedonia
Поени: 12944
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   17.07.08 19:17

Ние направивме само компот од вишни, од малини и од кајсии, за друго уште е рано....
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12474
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   18.07.08 6:06

nie nisto ne jadime od zimnica lani se taka ni ostana godinava samo sos od domati i tursija i mozi malce lutenica kolku za misla i nekoja tegla ajvarce hehhe
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14406
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   18.07.08 10:32

Ајварот на Тинекс е преубав, како дома направен
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12515
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   18.07.08 11:46

kaj nas najavuvaat deka ke otvaraat market tineks so dusa cekam sigurno ke ima povejke izbor bas sakam da go probam ako ima gevgelija tineks obavezno ke kupam 1 tegle
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12388
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   18.07.08 20:37

да тој на Випро е многу добар, инакоу јас мислам дека е рано за зимница, направивме со мајак ми сок од вишни, сега ке правиме и од круши и тоа е се до август па потоа што ли уште не, пиперки и патлиџани на сто и еден начин
Вратете се на почетокот Go down
lola
Twin joy
Twin joy


Female
Број на мислења: 856
Age: 40
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 13446
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   19.07.08 0:38

јас зимница нити сум правела, нити мислам некогаш да правам. по продавнициве има се, што ти душа сака...ние лани купивме од Дием Гевгелија и ајвар и ѓувеч и корнишони и цвекло... - буквално се. а за туршија си купувам од Рамстор - има пиперки, карфиол, краставички, моркови...и што има јас да се замарам на денешно време да правам зимници кога се има
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12548
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   19.07.08 0:50

Jas sakam da si napravam ddenovive samo jufki oti tie mama so mi gi pravi se naaaaaajubavi,a i ajvarce lutko moze da si napravam,a za drugo si kupuvam.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13847
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   19.07.08 0:59

pred nekolku godini kupivme ajvar neznam koja firma bese ama blak
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13847
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   19.07.08 1:02

imase lutina ama taka vestacka katastrofa posle grloto na mozevme da si go smirime zeludnik boli i odtogas poubavo da ne kupuvam otkolku da jadam takvo vestacko
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13663
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Зимница   23.07.08 3:15

кај нас свекрвата направи само компот од вишни и домашен кечап,за друго мислам дека е рано.стандарно правиме ајвар и турчија.е годинава јас ке бидам поштедена од раб..ке се роди здравје бебушот тогаш :geek:
Вратете се на почетокот Go down
 

Зимница

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -