Родители и деца

Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Emi on 22.09.08 12:56

мореееее како така пиеш за реума а незнаеш што ти е??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by georgina on 22.09.08 14:41

Dа одиш обавезно на лекар, ама и да си купиш космодиск. И мајка ми така и се фаќаше половината, и не можеше да стани по цела недела. На лекар не и најдоа ништо, а нејзе ја боли. Си најде лек со космодискот.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18155
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by sonja colakova on 04.10.08 18:10

Ketonal krema- opusta i gi namaluva bolkite ne e skapa i mozete da ja najdete vo sekoja apteka. Biljanag ne bi preporacala najlon za vrat zatoa sto poti a ako ste na promaja posebno za onie so spondiloza mozat da se vkocanat i bolkite se uzasni.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18008
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by bobica on 04.10.08 19:36

mene grbot mi pominuva so masaza so ketonal mast, ili da se napijam ketonal forte ili naklofen.
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 18459
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by peperutka on 04.10.08 19:40

Jas ja koristam za takvi raboti pa i koga mi e vkocanet vrat ili koga imam muskulna bolka kade i da e mast CONTRAPINE go ima vo site apteki grcka e analgetska mast samo ke se izmasiram i mestoto go zatopluvam so nesto i do utredenta sum ko nova
avatar
peperutka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 36
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 18030
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by bobica on 04.10.08 19:45

da contrapine e dobra mast ama mnogu mirisa.
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 18459
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by peperutka on 04.10.08 19:47

jas se mackam navecer pred legnuvanje ama do utre sabajle za na rabota mirisot e izvetrean so garancija
avatar
peperutka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 36
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 18030
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by sonja colakova on 04.10.08 23:34

Вратна спондилоза претставува хронична, прогрсивна дегенерација на вратните пршлени, псебно на меѓупршленските дискови, кои го притискаат рбетниот мозок, корените на нервите како и крвните садови кои минуваат низ нив. наведнатата состојба доведува до чувство на замаглување, несвестица, чести болки во главата со чувство на жарење во потилокот на главата. При вракање на главата во нормална положба тежината брзо престанува. Ваквите симптоми се карактеристични и последица се на неправилно држење на главата како и наследниот фактор.Болните со вратна спондилоза се многу чуствителни на повреди, бидејки двиѓењето на вратот и главата на нив им се ограничени. Долготрајни добри ефекти се постигнуваат со пливање, јога и контролирани веѓби и стручен надзор. Посебно внимание треба да се обрне на перницата за спиење јоја треба да се прилагоди така што спиењето максимално ке ја растерети вратната мускулатура. Оперативно лекување е неопходно само доколку имате симптоми на болка и слабост во рацете и отежнато одење.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18008
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by hormonce on 05.10.08 0:03

Нате_Давид,за кај д-р Џамбазовски одма ќе ти кажам да не си ги даваш парите.Јас одев таму,масажи,глини,електрични ќебиња и 200 евра за 10 дена.
И космодиск не ми помогна.
Сеуште си имам вртоглавици,болка во вратот и кишмата.,трнење на прстите на рацете и понекогаш дури и главоболка.
Нема спас од спондилоза,може само да се ублажува,јас кога му кажав на еден пријател кој што од 20 години страда од таа болест,тој ми рече реума и спондилоза и кога ќе умреш уште 40 дена ќе врти и боли.Така да..користи некои масти како Кетонал,Наклофен,Руска Вода,во глобала што загреваат и обавезно вежби на вратот,физичка активност,
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by magi on 10.02.09 12:13

И јас имам проблеми со половината со космодиск ги ублазувам боклите.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by tanja_simon on 13.02.09 16:03

i jas imam problemi so kicmata.od koga se porodiv (garski)mnogu me boli,a to togas sum nemala nikakvi problemi,i ako postojam podolgo vreme na noze posle koga ke sednam uzasno me boli kicmata

tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 204
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 17743
Registration date : 2008-11-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by mirecv on 13.02.09 16:10

Mislam deka samo kosmodisk e lekot ,posle podolgo redovno nosenje bolkite isceznuvaat ,dokolku ne postoi nekoe poseriozno zabolivanje
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by danielaval on 13.02.09 16:20

И јас имам ужасни болки во половината и рбетот бев на снимање и нема ништо ми рекоа од прелада а често и ја шинував половината така да сега си набавив космодиск и се осеќам многу добро нон стоп го носам и сум задоволна до сега немам осетено болка
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17739
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Janaxxxx on 14.02.09 20:46

i jas imam problemi so kicmata lani me bolese 1 mesec bez prestan sekoj den poludev nemozev ni da sedam ni da lezam! Bev na snimanje nisto ne mi bilo mi rekoa isto ke ti pomine i mi pomina ama a podolgo vreme stojam na noze i gotovo i kicma i kukovi me bolat! kazuvajte carese mislam i ja za kosmodisk
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by kavadarcanka on 19.02.09 13:12

Ме боли грбот вратот и напред градниот кош кога дишам длабоко пак ме боли имал ли некој ваква болка?
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by magi on 19.02.09 13:22

Да не се имас нервирано несто ови денови мене слично нешто ми се случува од нервоза.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by kavadarcanka on 19.02.09 13:25

Се нервирам од лекариве што не си ја бркаат работата како што треба кашлам веќе една година а они само антибиотици ми даваат и пак ништо понекогаш имам и свирка во градите а кога ме слушаат ништо ми снимаа синуси демек од нив е секретот од носот се слевал надоле и сега може и од кашлицата да ме боли требало да правам алерго тестови
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by magi on 19.02.09 13:27

Да направи си алерго тестови моја другарка имасе каслици нон стоп и излезе алергична на мачки а никој не чуваше мачки
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by kavadarcanka on 19.02.09 13:29

Тоа секако дека ќе излезе алерична дека сум на нешто ама им кажувам кога имав настинка јака со ларингит и од тогаш ми е останат кашлицата има денови кога цел ден кашлам а друг ден како оздравена да сум и помалку понекогаш како да имам секрет исплукувам

Забегавме од темата
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Sun on 19.02.09 18:15

eve veke mesec dena koga ke se razbudam nasabajle imam strasni bolki vo grbot,nekogas i od son me budi ne mozam da spijam ,a toa trae edno pola saat otkoga ke stanam i posle mi pominuva.Ne znam od sto moze da e toa?
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18006
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Bela on 19.02.09 18:39

Најверојатно од замор, ако ти е Мила нон стоп во раце. Космодиск е спас за нас.
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17677
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Janaxxxx on 17.03.09 0:37

Mene vo posledno vreme me boli mnogu grbot kaj pleskite i neznam zasto samo se tegnam koga lezam e ok a stanam kako tovar na grbov da imam neznam dali da go kupam toj kosmodisk!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by vecki on 17.03.09 0:43

jana ima mnogu luge zadovolni od kosmodisk ama mm ic ne e zadovelen i nie go kupivme pa taka stoi go nosese dva meseca ama nikakva promena ne oseti
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Janaxxxx on 17.03.09 0:54

hm neznam stvarno eve bas sega citam za toa stoznam sto da kazam a me cudi sto od cel svet samo na balkan se prodava nikade na drugo mesto
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Pipolino on 17.03.09 9:33

i jas nosev kosmodisk i ne sum zadovolna
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18084
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот