Родители и деца

Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 16.07.08 22:45

Ej zenski me interesira za tie sto se od Sk imalo nekoj vo Sk Dr. Dzambazoski - Dzambazo go vikale lecel vakvi raboti spondiloza,`rbet i dr. Dali nekoj ke saka da mi kazi ako znae kade raboti i dali voopsto ima slusnato za nego? Fala
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by daniela on 17.07.08 13:28

да не тој што има приватна ординација кај соборниот храм?карши стара плава лагуна , зградата е со статуи???
Јас имам спондилоза на вратот,ми се јавува како грпка повеќе е на лева страна .Кога бев на лекар ми рекоа дека имам спондилоза и подолу помеѓу плешките , некогаш имам болки претежно во лето затоа што се потам, не можам да спијам на ниска перница па спијам на две-една обична перница и мало перниче кога ќе станам од сабајле целата сум здрвена.Сакам да купам космодиск и ортопедска перница.
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19339
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 17.07.08 14:30

ej daniela davaj sovet kazi mi sto koristis dali se mackas so neso odis na terapii kako ja podnesuvas bolkata site velat deka kosmodiskot pomagal pa ke vidime i nie ke go zemime dali mozis da mi najdis broj od toj doktor ako e toj istiot sto go barame?
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by kavadarcanka on 17.07.08 14:35

Користев и јас космодиск ми помогна тогаш за тогаш но не го користам веќе многу ме поти ствара некоја топлина и јас имам некои болки во вратот и грбот но трпам иначе ниту се мачкам нешто ниту пак пијам нешто.Пред неколку години бев на ортопед имам некое искривување имав и воспаление на зглобови од прележана стрептокока и повеќе тоа лечев него ли болките во грбот и вратот, инаку кога се будам насабајле најмногу ме боли, а и кога седам пред компјутер.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by biljanag on 17.07.08 14:36

вујко ми работи на градба на куки знае и сам да прави без никаква помош и нема проблеми ама тајната е во бакарот!
обавезно околу половината а по потреба и како ланче си мотка бакарна жица и му помага имам слушнато дека во космодискот има бакар но никој не го исекол да се види како и да е мене ме наболува вратот и ме тера да го свиткам за да не ме боли а следно ке пробам со бакар се надевам ке нема болка иако е важно колку ке се стави бакарна жица
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 17.07.08 17:07

bijlana kako ova so bkarov ne te razbiram se stava na bolnto mesto ili? a za ovaj doktorov od sk so bil nemas slusnato ti dr.dzambazo.
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by daniela on 17.07.08 18:03

natasailieska напиша:ej daniela davaj sovet kazi mi sto koristis dali se mackas so neso odis na terapii kako ja podnesuvas bolkata site velat deka kosmodiskot pomagal pa ke vidime i nie ke go zemime dali mozis da mi najdis broj od toj doktor ako e toj istiot sto go barame?
Порано пиев апчиња за болки(заборавив како се викаат) ама сега ништо не пијам можам да ја истрпам болката.Инаку за број на тел не знам ако имашЗлатна книга побарај.Знам само дека е прилично скап.Сакам да земам и од магнетните алки можеби ќе ми помогнат.
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19339
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 17.07.08 23:22

ke go pobaram vo zltna kniga bas da vidam dali ke najdam nesto
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by ivi on 19.07.08 23:20

Mene na periodi me boli kicmata,ama neznam zosto.Bev,ja snimav,mi rekoa deka nema nisto,ama mi rekoa da ne krevam tesko,zatoa sto ako krevam ke se pojavelo nesto i ke sum imala pogolemi bolki.Stvarno ne razbiram.A ima denovi koga ke se navednm i posle toa nemozam da se ispravam,mnogu me boli.Taka se osekam ovie dva dena.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by solzicka2 on 10.09.08 12:13

јас имам болки во кичмата и вратот,користев и космодиск,не ми помогна многу,во последно време имам и вртоглавица која не се поднесува,не можам долго да стојам на едно место ,морам или да седнам или да се движам,болката некако ја поднесувам ама вртоглавицата не се издржува
avatar
solzicka2
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 112
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : ok
Поени : 18067
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by biljanag on 10.09.08 12:56

свекрвами го има најефтиниот лек може изгледа смешно ама делува и мене кога ме здоболува вратот си го користам истиот лек
ставете најлонче ке ве испоти и ке се залепи ама бидете упорни и по неколку дена ке ви помине
она има болки на едниот бубрег посебно и на вратот малку е подгрбавена и си става најлонче и и поминува
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by sonjamfk on 10.09.08 14:50

biljana jas sum slusnala za hartija isto taka se stava , a za najlonce nemav slusnato, no ke probam i so toa . nekogas lekot e pet pari ne dzabe e receno od starite.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Болка во кичмата

Пишување by ivi on 17.09.08 21:01

Пред 7-8 месеци осетив јака болка на кичмата одма над крстот и неможев да се наведнувам а ме болеше ако дигнам нога исто.
Бев на снимање и ми рекоа дека е се во ред и дека можеби тоа ми е нешто ако сум дигнала тешко и дека само од себе ќе пројде.
Бидејќи болката сама од себе не поминуваше, јас земав крема Палменол со ментол и се мачкав, тогаш ми помина.
Сега пред неколку дена се наведнав и се укочив скроз, плачев како мало дете не можев да се исправам, пак се мачкам со кремата ама не ми поминува само моментално ми ја смирува болката.
Незнам што да правам??
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by baby24 on 17.09.08 21:19

Neznam Ivi ti da ne si ja sinala kicmata pa so ne pominuva so kremata.A da odis nekade na masaza toa moze ke ti pomogne?
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18343
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by vesna velkova on 17.09.08 22:35

и јас имам многу јаки болки во кичмата дури понекогаш неможам насабајле да ја земам нина од креветче.сега планирам да се масирам со БИЛ ОЛ маст на база на ментол е исто а има и уље па да видиме дали ќе помогне.Иви не ќе биде лошо да ја затоплуваш кичмата после масирање може да ти е и од прехлада.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18211
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Lili on 18.09.08 8:21

oooo ami jas uste sega nemozam da se navednam i da potfatam nesto so e na ponisko!uzasno me boli kicmata!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18438
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nene on 18.09.08 11:30

Ivi probaj da noses kosmodsisk.Veruvam deka ke ti pomine.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18437
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 18.09.08 12:52

so kremite samo momentalno bolkata ke ja smiri ivi zemi kosmodisk ti garantiram deka ke ti pomogni jas eve koga ke me zaboli bideki i mene me boli so bebevo navednise klekni stani i go stavam dolniot del i navistina pomaga ednas go kupuvas zasekogas go imas ako sega ne obrnis poveke vnimanie na toa posle mozi da bidi kasno..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by ivi on 18.09.08 22:35

Ако не ми помине во брзо време ке морам да земам,зашто болката на моменти е неподнослива.А на лекар несакам да отидам пак зашто ке ми дадат пак да ја снимам,а тоа нема да помогне зашто ништо не кажуваат,па дури ни лекови не даваат за ублажување на болки.
Само ми е страв да не не ми помине,зашто веке подолго време ме боли,не поминува.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Nate_David on 18.09.08 22:38

nemoj so lekovi da si se truela za dzabe se ke ti bidi mm ima problem so rbetot i nosi kosmodisk i super mu e a pred toa koga ne ni bese zemen samo de masti de apcinja i zasto samo go truese zeludnikot..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18364
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Болка во кичмата

Пишување by ana84 on 18.09.08 23:12

Мислам дека најдобро е да отидеш на лекар. Ние секогаш така си се лажеме, ќе не боли нешто и че пивнеме некое апченце, или че се намачкаме, а кога ќе ни помине, забораваме. Но тоа со време си се собира и еден ден ќе си платиме данок за нашата неспретност.
Ако имаш болки, пробај со наклофен капсули, се пијат по потреба. Но сепак одењето кај лекар строго ти го препорачувам.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18337
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by sonjamfk on 19.09.08 15:11

taka e ana 84 naj dobro e da odi na lekar ama i na ginekolog. zosto mnogu zenski bolesti se manifestirat so bolka vo kicmata. inaku za lekovi im naklofen ili diklofenak.kremi sto isto taka ublazuvaat boli ili pak lepenka se lepi na bolnoto mesto . ima i edna krema jas ja poracav od grcika contrapen i e dosta dobra , ama ne e resenie . mora da se vidi sto ja predizvikuva bolkata zato sakal nekel na doktor i toa ne cekaj.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by ivi on 19.09.08 21:46

Сега малку ми спаднаа болките,не е неиздржлива,ама пак ме боли,дури на моменти многу се плашам.Едно време помислив да не е реума,ама колку што знам таа шета,а мене само кичмата ме боли.Најубаво е да отидам на лекар па да видам што ке ми кажат таму.А треба и на гинеколог да отидам зашто никогаш до сега не сум била.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Emi on 20.09.08 15:03

земи направи испитување уште едно и ќе видиш сега што ќе ти кажжат па потоа ќе видиш што ќе правиш, на своја рака никако да не зимаш лекарства, крема може ама апше никако
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by ivi on 22.09.08 12:54

Не ги пијам више апчињата.Сега не ме боли па престанав и да се мачкам.Ако пак осетам болка ке одам на лекар сигурно.А тие апчиња биле за реума,ја прашав мама.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болки во грбот - спондилоза,`рбет, половина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот