Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Апетит

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Апетит   16.07.08 8:01

Имам еден проблем еве веќе цела недела милена слабо јаде, одбива се освен млечните Лино каши, а претходно баш се си јадеше, манџички, супа, овошје, а сегаа само ќе проба и ми плука, незнам што е проблемот???
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12635
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   16.07.08 8:25

emi da ne vadi zapcinja ili pak e nesto od zestinive pa zatoa sigurno i e namalen apetitot jas kaj moite deca primetuvam periodi koga mnogu mu se jadi i od se si jadat a ima i nekoi periodi koga se molime za da jadat sigurno ne e nisto strasno i za nekolku dena ke si se vrati vo normala
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   16.07.08 8:30

Мене почна да ме загрижува, еве денес сабајле едвај пола каша од вишна и јаболко, таа е од 120 грама, она само 5 лаж. сркна и неќе, после за ручек зелка имавме, она до сега јадела два пати и супер ја јадела, а денес само 3 лаж и толку, е после грисолино направив го изеде цело????
Сок и вода не одбива
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13783
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   16.07.08 22:36

а покажува ли знаци на гаденје или само одбива да јаде?да не има проблеми со грлцето па можеби не и е вкусна храната?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 4:18

Ирена фала ти, знаеш, на тоа не сум ни помислила, ама изгледа не е тоа, денес видов дека доле лево излага четворка, цело неепце и е распукано па затоа се лути кога и давам храна која треба да ја џвака, полесно и е лапни голтни, денес ручаше супа со дробено лепче без никаков проблем.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12594
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 5:33

luge pomagajte ne znam kako da go naviknam bebevo da jade od sise moram da go prihranuvam zediv hipp ama ne saka nikako ni da pomirisa a za 1 mes mi nakacil samo 350 grama ne saka ni sokce od jabolki z pocetok kako da go naucam!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12594
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 5:37

denes od sabalje dva pati mi povrti od toa sto go cicna od mene iako malce bese ne znam sto da prvam se nerviram :shoked:
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 6:47

наташа јас не му давав на иван од шише само со лажичка пробај по малку се надевам ке успееш


еми ако и даваш благо повеќе тоа ја заситува и може да не јаде
може од запчињата
може од жешкото
а може да е период кој ке и помине и кај нас е така минатата недела иван не јадеше и џабе ги правевме манџичките е сега ги јаде а исто така оддеднаш кога се извишуваат или имаат некоја промена одбиваат или помалку јадат
ке помине
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12635
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 11:32

natasa dali imas probano da mu davas od fizioloskoto sise od ciko toa vo formata e kako grada jas dvete deca gi izgledav so takvo ako nemas probano probaj moze ke saka
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   17.07.08 20:22

Наташа не се грижи, од жешкото немаат апетит, а и може закачил некој вирус па повраќа.

И мене ми се случи и со двете во Јули (и двете се родени во Април) да качат само по 350 gr. Докторката ми рече да се одмолзивам во шише па да им го додавам молзеното ако не сакаат да цицаат. За првото ја послушав, јас се мачев а и бебето го мачев. За второто не ја послушав, кога ќе приметев дека е гладно а не сака да цица, ќе го истуширав малку да се олади, па да видиш после како убаво цица и спие.

Ако повраќа, давај му по малце да цица а почесто. Не да го преполни стомачето, оти ќе го дразни да повраќа повеќе.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   18.07.08 0:14

Јас немав проблем со шишето, купуваме од зеигин Дизни шишиња, но јас мислам дека поубавие се на Нубу.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12594
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   18.07.08 1:25

david ima 4 i pol meseci no problemot ne e vo cicajneto toj ima apetit od mene da cica no ne saka od hipp da jade a od mene mu e malce barem taka rece pedijatarot pa eve sega malce po malce mu davam so lajce od sise ne saka a i mu davam sokce od jabolka seto se kiseli :geek:
a sto vikate sto mozam sega drugo da mu davam?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   18.07.08 1:35

Можеш печено јаболко убаво пасирано. Не сум сретнала дете што не го јаде тоа. Ке јаде не се секирај, можеби не е време да почнете со дохрана, почекај, ама нуди го. Ако не сака денес, ако не сака утре може задутре ќе сака. Само смирено, ако се нервираш нема да сака сигурно.
За HIPP млеко викаш дека не сака?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   18.07.08 1:37

печена или варена јаболка ќе сака, банана и давав на милена на 4 месеци, сакаше, апетит имаше одма хехе се си јадеше ама ете сега почна да зеза.

Наташа несака да прифати шише или несака од млекото, ако неска од млекото пробај со друго млеко
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   18.07.08 1:43

Пробај со млекото на NESTLE. Мислам дека има подобар вкус, јас сум го користела само за млечни кашички после 8-миот месец. Не ми го пиеле и двајцата, ама пак затоа цицаа долго време.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12594
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   20.07.08 20:31

nesaka od mlekoto od hipp a inace zedov cucla za siseto slicna ko grada i ja faka a za jabolko ke probam a kako peceno vo rerna nesto ne treba da se dodade vo jabolkoto mu davam sokce od hipp od jabolko se kiseli i pluka dr kakvo sokce mozam da mu davam?fala
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   20.07.08 20:38

Не му се додава ништо на јаболкото, само во тавата долу се става малку вода (многу малку колку да се натопи дното) за да не се залепи јаболкото долу а и полесно после за миење. Кога ќе биде скроз меко значи е готово. Пасираш, се лади и ете кашичка.

Не го форсирај бебушот со јадење, малечок е, а и жешко е. За сокчиња јаболкото е најубаво за почеток, тука е и крушата, има на Фрутек бистар сок од круша. Ама сите купечки сокчиња се разредени а и сигурно се малку засладени. Подобро почни чај да му даваш, подобро ќе го освежи, но не многу оти и тие имаат шеќер во себе.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12973
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   20.07.08 23:28

I jas poslednive nekolku dena imam problem so apetitot na Mila, do pred nekoj den znaese da izede i cela golema kasicka ovosna ili zelencukova, a denovive samo pola od malite kasicki, a za sok ne odbiva i si cica redovno. Se nadevam deka e od zeskoto.
A kazete mi ima li nekoj iskustvo so sirupite so zelezo, dali ja podobruvaat krvnata slika?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   20.07.08 23:32

Да ја подобруваат, но чим јаде кашички можеш со храната да ја подобриш.

И даваш купечки или сама и ги припремаш кашичките?
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12973
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   20.07.08 23:51

Pretezno i kupuvam kasicki onie od Hipp, no zelencukovite ponekogas gi podgotvuvam. Mnogu mi e strav od toa sto go ima po pazarive, dali se prskani dali sodrzat pesticidi i milion drugi hemikalii. Ova so gotovite kasicki mi e posigurno, a isklucivo gi koristam na Hipp i sokcinja i kasicki, a sega pocnav i so tie sto sodrzat meso.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   21.07.08 0:08

Чим почнуваш со месо, моја препорака е сама да и ги припремаш, повкусни се.

Крвната слика се подобрува со телешко месо, грашок, боранија, спанаќ, жолчка и т.н.. Сум прочитала и дека сувите кајсии содржат многу железо, но не можев да најдам суви кајсии без конзерванс, а такви нема шанси да им ги давам на децата. Иначе, од нив се прави вкусна овошна кашичка.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12973
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   21.07.08 1:50

Sekako deka ke i podgotvuvam i se razbira deka se povkusni domasnite, no koga voveduvam nov produkt prvo probuvam so gotova kasicka. Se nadevam deka ispravno postapuvam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   21.07.08 2:15

исто како моника правев и јас, јагнешко и телешко купувам уште, незнам како да и го спремам, а ова на хипп го јаде, а пилешко и правам јас, ама слаби јаде мевце...сакам риба да и дадам деновиве а и жолчка...
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   21.07.08 2:42

Телешкото најчесто со грашок го правам,јагнешко само еднаш до сега сум му дала (дома не јадеме јагнешко). Месото се вари добро и кога е при крај му го додавам зеленчукот се заедно да се вари. Месото го чистам од мрсно, жилички и коски и заедно со зеленчукот го пасирам. Додавам на крај многу малку сол, неколку зрнца, и малку путер или маслиново масло.

Нема утка со ова јадење, а од варивото ако остане и со водата што се варело месото правам супа за поголемото. И и ставам од пасираното, но сеуште не го сетила, за среќа Smile
Вратете се на почетокот Go down
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 99
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 12635
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Апетит   21.07.08 3:28

Emilija напиша:
Чим почнуваш со месо, моја препорака е сама да и ги припремаш, повкусни се.

Крвната слика се подобрува со телешко месо, грашок, боранија, спанаќ, жолчка и т.н.. Сум прочитала и дека сувите кајсии содржат многу железо, но не можев да најдам суви кајсии без конзерванс, а такви нема шанси да им ги давам на децата. Иначе, од нив се прави вкусна овошна кашичка.
i suvoto grozje sodrzi zelezo.
Вратете се на почетокот Go down
 

Апетит

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -