Родители и деца

Проблем со кандида

Страна 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by slatka87 on 29.10.08 14:55

јас сум бремена 6 недели денес бев на контрола бидејќи веке неколку дена имав чешање и зголемено бело прање и докторот констатираше дека станува збор за кандида и дека не е ништо опасно. вагиналети не ми препорача дека уште било рана бременост. се опуштив малце не е ништо страшно уфффффф
avatar
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 31
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 18521
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ilince on 30.10.08 19:32

jas da se pofalam jadezot skros mi iscezna ama mora malku pouporno lekuvanje
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by ZeleniCka on 30.10.08 22:17

I jas da se pofalam, se poduv so jogurt ovie denovi i se mackav i ne me cesa poveke, veke 2/3 dena Very Happy
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Kinky on 30.10.08 22:43

Bravo za vas dve:), i da ne se vrati poveke!
Ilince, a ti kako se izleci?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by sunset on 31.10.08 13:37

Се сеќавам ме советуваа за епизиотомијата сода бикарбона и камилица за плакнење,а овде сега читам од вашите постови помага за кандида.Дали тие што ме советуваа помешале некои работи или стварно и за тоа помагало,не ми е јасно? scratch
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18736
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ilince on 01.11.08 20:21

sod bikarbona plaknenje sekoja vecer,pienje jogurt blagodarenie na tvoite soveti i upornost Kinky i mackanje so Nystatin
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by lela on 01.11.08 20:25

Jas imam procitano deka lukot e mnogu zdrav vo lecenje na vaginalni infekcii.Zbor e za luk koj se koristi kako vaginaleti,3 veceri,ako e pogolem se prepolovuva.
Ovaa terapija se preporacuva kaj bakterii,gljivici i infekcii.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21627
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vesna velkova on 09.11.08 0:16

леле баш сега приметив дека доле ми се појавиле некои бели точки од едната страна и по малку ме чешка.Да не знаете случајно што би можеле да бидат? :shame:
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19101
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Emi on 09.11.08 0:28

какви бели точки?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21186
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vesna velkova on 09.11.08 0:30

па како мали бели бубулички ама не се многу испакнати само така на едно место се собрани едно 10ина и ситни се.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19101
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ilince on 09.11.08 13:05

i mene mi se pojavija takvi Vesna toa bese kandida beli naslagi a dali stom se obides da gi trgnes pagaat ili ne?
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vesna velkova on 09.11.08 23:18

па не паѓаат ама еве вечерва ги нема синоќа се намачкав со кантарион и сега имам само чешање. Neutral
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19101
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by lela on 10.11.08 8:52

Kantarionovo maslo e najdobar lek i priroden i vredi da se ima doma.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21627
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 13.11.08 14:35

i jas imav takvo iskustvo lele jadez crvenlo umirav.No koga ednas ke se pojavi kandida so zdravje da si ja nosis cel zivot.Samo pogolemo griza odmivanjeso mlaka voda bez intimi pamucni gaki nosenje na komotni pantoloni i NIKAKVI STRESOVI
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by mama on 13.11.08 14:36

Денеска ми стасаа резултатите од папот.Имам кандида.Прв пат во животот.Ги прочитав сите постови.Од нив разбрав дека имате симптоми како што се чешање,печење,зголемено бело прање.Јас немам никакви симптоми.Попладне треба да одам кај докторот и да ми даде вагиналети.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19550
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 13.11.08 14:45

se zavisi od nivoto na ph-vrednosta kiselosta vo vaginata
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by mama on 13.11.08 14:52

Не ми е јасно дали е подобро да имаш или да немаш симптоми?Тапа сум на оваа тема...
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19550
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Brane on 13.11.08 15:07

jas imam slusnato deka kandidata poleka isceznuva pa pak se vraka i vikaat ako ednas fatis sozdravje da si ja nosis.na posledniot test pre 6meseci mi bese negativna, pa sega za nekoj mesec pak ke ispituvam. znam deka ne e mnogu stetna no e dosadna

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18458
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by bica on 13.11.08 15:14

жив удав е....така е еднаш ја закачуваш и цел живот си ја носиш....ама не е страшно ништо....исчезнува па пак се јавува и се така......
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 13.11.08 16:10

Jas primav terapija 6 meseci vaginaleti kanesten soprugot so krema se mackase isto kanesten a i jas za nadvoresna upotreba.Pa eve koga nekogas kepocuvstvuvam neprijatnost pri odnos si stavam tri sekoja vecer po edna
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Sandra on 13.11.08 18:22

Покрај терапијата треба да се внимава и на исхраната, да не се внесуваат многу шеќери, бидејќи тоа ја храни кандидата, а се препорачува да се пие јогурт.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19401
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by ZeleniCka on 13.11.08 18:46

Mama mislam deka cim sega prv pat ti se pojavuva, verojatno e vo rana faza i zatoa nemas simptomi.. Pokasno na primer koga pak ke ti se pojavi, ako ne ja otkries preku PAP (ako ne pravis bas toj period PAP), ke imas simptomi. Ne e tolku strasno, ne e nesto za plasenje, ama e epten dosadna i iritira Smile

Eve jas pak se boram so nea, sakav da pominam bez vaginaleti ama ne ke da e mozno izgleda, ke moram da odam na lekar da mi prepise.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by zoc on 16.11.08 22:57

а кои се симптомите за кандида,како мозе да се дознае дали има кандида
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 18506
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Stefanija S. on 17.11.08 12:09

Canesten 3 i gajle nemate!
Zenski znaete deka sekoj vo sebe ja nosi kandidata, samo koga se manifesira e mnogu neprijatna
Inace Zoc ima mnogu simptomi, kaj sekoj otprilika slicni: cesenje, peckanje, zgolemen sekret so boja (bledozolt ili zoltozelenkast) i jak neprijaten miris itn
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Kinky on 17.11.08 16:07

Kandidata ne dava simptomi ako ja ima mal broj, bez razlika dali e prv pat ili deseti da se pojavuva.
A ako e mnogu namnozena, vo sloevi, togas moze da cesa, toa e ustvari i najnezgodniot simptom.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот