Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Проблем со кандида

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 558
Age: 31
Локација: bitola
Расположение: promenlivo
Поени: 11918
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   11.01.09 0:08

da, ...mozi i da e do prasakot a mozi i od nastinka ili stres ... bez razlika mackajse so kanesten ili odi na gin .... lele kolku e neprijatno toa cesanje....
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 355
Age: 36
Локација: центар
Поени: 11559
Registration date: 2008-12-25

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 12:19

hormonce напиша:
Мене пак ме фати тоа чешањето.Леле,ќе пукнам више! Се мислам дали е можно да е од прашакот што го променив,зошто само на врвот на усните ме чеша.

А кој прашок е благопријатен? flower
Некои викаат Ариел, ама мирисот многу му го упропастија во последно време.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 12:24

Не знам ни јас,Лаура.Користев долго време Ариел,ама од пред некое време купив Факс (имаше промоција факс+2 Орнел омекнувачи),па после некој ми го препорача Мерикс.Ај си викам ако е така добар,а ефтин е ќе го купам.Па сега се плашам да не е од тоа,не знам веќе на што да мислам.
Една пријателка ми вика лек за кандида е само кантарионово масло,нанесувам веќе неколку дена,ама изгледа вагиналетите не ми бегаат од утре.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 355
Age: 36
Локација: центар
Поени: 11559
Registration date: 2008-12-25

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 12:30

hormonce напиша:
Не знам ни јас,Лаура.Користев долго време Ариел,ама од пред некое време купив Факс (имаше промоција факс+2 Орнел омекнувачи),па после некој ми го препорача Мерикс.Ај си викам ако е така добар,а ефтин е ќе го купам.Па сега се плашам да не е од тоа,не знам веќе на што да мислам.
Една пријателка ми вика лек за кандида е само кантарионово масло,нанесувам веќе неколку дена,ама изгледа вагиналетите не ми бегаат од утре.

Меѓудругото...
Јогуртите на Дукат и Имлек ги пиеш ли? АБ 0.1% или Имунал? Мислам дека се добри со мал % на масленост.
Има и наш АБ јогурт, Вита, кој ја зголемува густината на коските и со тоа штити од остеопороза, ама не би го препорачала зошто мислам дека покачува и холестерол.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 12:32

Пијам јогурт,ама не бирам кој е производител.Знам дека може и вагинално на тампон да се нанесе јогурт како превенција за кандида,ама не сум пробала.Сепак,фала многу!
И со чај од камилица се одмивав (заборавив).
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11760
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 12:37

Јас имам слушнато дека е убаво повремено да се ставаат тампони натопени со кантарионово масло, а и дека е добро да се пие за целиот генитален систем чај од невен, а имало и во Зегин нешто за пиење Шведска горчица, не сум сигурна како е точно името, наводно прочистувала се.
Вратете се на почетокот Go down
macush
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 978
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: :(((
Поени: 12003
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   12.01.09 13:52

I jas imam slusnato deka jogurtot dosta pomaga. Jas koga imav problemi so kandida se ispirav so spric so caj od kantarion.Za svedska gorcica ne sum piela mi e gadno,svekrva mi ja pie i mnogu mi ja fali,dobro bilo za se.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12120
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   02.02.09 20:02

Posle 12 godini kandida, koja na sekoja redovna kontrola mi bese gostinka, prv pat eve veke nekolku dena kako nemam nisto.
Pocnav da koristam zelena glina za oralna upotreba i pokraj se sto taa leci edna od koristite sto ednistveno toa primetiv od upotrebata e sto go snema beloto pranje.10 dena kako pijam a eve 4 dena nema ni traga ni glas od belo pranje, ne mozam da se iznacudam , a imav tolku obilno i sto ne koristev od vaginaleti nisto vo ovie 12 godini ne mi pomogna. Ne znam dali e od glinata sto ja koristam ili samo period na zatisje na beloto pranje , ama bukvalno sega mi e prekrasno , cisto , gakite solza cisti nisto nema.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   02.02.09 20:39

lele ludje ajde kandida na polovi organi ,ama vo use be?

Celo use mi se zapusi pa na cistenje pa me bolese sea pijam nekoi antimikotici i kanesten kapki i nemozam da zadremenam lele kolku sakam uste edno dete.Dodeka gi pijam lekovite da ne se obiduvam da ostanam bremena taka pisuvase na niv.Aova bogami se leci dolgo vreme moze i dva meseci.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13999
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   19.02.09 17:44

Kikic, toa Lactogin e li mlecna kiselina???
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Kandida   25.02.09 6:54

Dosta e cesta.......se znae lekot...vaginaleti....No ako e bremena zenata mislam ne bi trebalo nisto svoeracno da zema bez konsultacija....Nesto prirodno sto sum cula.....Topla voda so malku soda bikarbona.....da se odmivas ili isto slusnav...caj od zalfija....da pijas i da se odmivas
Pozz
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 558
Age: 31
Локација: bitola
Расположение: promenlivo
Поени: 11918
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   25.02.09 7:25

prv pat slisam za kandida na use....da ne se...vo use? sorry na komentarot ama toa mi padna na pamet....luda sum poslednive dena
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   25.02.09 7:32

Nema veze . Inaku mi kazaa deka candidata sme ja imale vo naseto telo samo se aktivirala pri stresni situacii
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 558
Age: 31
Локација: bitola
Расположение: promenlivo
Поени: 11918
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   25.02.09 7:38

jas pred edna god bev pod stres i non-stop mi se pojavuvase...potoa znam deka i od tesni farmerki i tangi se pojavuva...
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12563
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   25.02.09 7:41

Kndida se javuva duri i vo usna suplina,najcesto od jaki antibiotici!
A vaginalno jas ja lecam so onie vaginaleti POLIGINAS,mislam na prirodna baza se i lecat od razni infekcii!
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11818
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   07.03.09 14:12

hormonce напиша:
Мене пак ме фати тоа чешањето.Леле,ќе пукнам више! Се мислам дали е можно да е од прашакот што го променив,зошто само на врвот на усните ме чеша.
и мене на тоа место ме нервира скоро ми заврши мен.циклус и сега досадната незнам што да правам
Вратете се на почетокот Go down
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 30
Локација: Na oblaci
Расположение: Odlcno - nasmeano
Поени: 12462
Registration date: 2008-06-23

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   07.03.09 23:42

BiljanaMitkova напиша:
hormonce напиша:
Мене пак ме фати тоа чешањето.Леле,ќе пукнам више! Се мислам дали е можно да е од прашакот што го променив,зошто само на врвот на усните ме чеша.
и мене на тоа место ме нервира скоро ми заврши мен.циклус и сега досадната незнам што да правам

Јас имам слушнато за таков ист случај, но не го промени прашакот, туку можеби сте ставиле поголема доза, а ако треба уште еднаш на рака плавете го долниот веш, зошто од чешањето знаат да се направат и рани кои ќе треба време за да зараснат и ненормално болат.
Мој совет е да ставате помалце прашак и мин омекшивач, зошто во ова лудо време секој производител на детергенти става се само не то што треба. Затоа припазувај те се.
Вратете се на почетокот Go down
sweety
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 45
Age: 29
Локација: Makedonija
Расположение: srekna, srekna, srekna
Поени: 11080
Registration date: 2009-03-10

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   16.03.09 3:38

Lele luge pomagajte!!! Ne znam dali procitavte, pred nekoe vreme pisav deka pred 3-4 meseci imav spontan abortus vo 5-ta nedela. Otkoga zavrsi se bev na ginekolog mi napravi PAP-test i najde Candida(nisto novo). E sega , mi dade vaginaleti Betadine 14 na broj i imam uste 2 za stavanje ama ne gledam golema promena. Dali otkoga ke zavrsam so vaginaletite celosno ke e izlecena ili ova e znak deka ne mi deluvaat Betadine. Ne znam veke so da pravam.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   16.03.09 3:42

jas koga imav candida stavav canesten vaginaleti i plus kapsuli zaboraviv kako se vikaa po edno za mene i maz mi
uspesna terapija
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11915
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   16.03.09 3:46

sweety напиша:
Lele luge pomagajte!!! Ne znam dali procitavte, pred nekoe vreme pisav deka pred 3-4 meseci imav spontan abortus vo 5-ta nedela. Otkoga zavrsi se bev na ginekolog mi napravi PAP-test i najde Candida(nisto novo). E sega , mi dade vaginaleti Betadine 14 na broj i imam uste 2 za stavanje ama ne gledam golema promena. Dali otkoga ke zavrsam so vaginaletite celosno ke e izlecena ili ova e znak deka ne mi deluvaat Betadine. Ne znam veke so da pravam.
Neznam zasto ti dale Betadine ama znam deka tie ne pomagaat kaj candida tie se cisto za dezinfekcija a neveruvam deka mn ke ti pomognat za lecenje na candidata.Jas stavav vaginaleti kanesten i mast kanesten a zasto mi bese mn uporna vo bremenosta pred poragaj piev pancef
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   16.03.09 5:17

Pipolino напиша:
jas koga imav candida stavav canesten vaginaleti i plus kapsuli zaboraviv kako se vikaa po edno za mene i maz mi
uspesna terapija
Дифлазон се викаат капсулите.Може да бидат 3 од 50 или 1 од 150 мг.
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 336
Age: 28
Локација: skopje
Поени: 11671
Registration date: 2008-12-19

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   29.03.09 2:12

дали на гинеколог ке ви речат дека имате габична инфекција значи дека имате кандида?
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   29.03.09 2:52

najcesta gabicna infekcija e candidata , no ima i drugi gabi sto predizvikuvaat infekcija, toa najcesto se proveruva so bris.No kandidata e so specificni simptomi i bas po simptomite i nie samite mozeme da ja prepoznaeme
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12509
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   03.04.09 2:10

А да ве прашам дали сте имале случај на инфекција - појава на исцедок кој најверојатно е резултат на кандида, а микробиолошките брисеви да ви се чисти? Јас имам многу и д-р ми препиша канестен, ама нема никакви резултати од нив. Знам дека во бременоста е нормално да се појави исцедок, ама колку нормално е тоа нормалното. Незнам веќе што да правам, едно што ме нервира цел ден само се мијам и пресоблекувам, а друго е што се плашам да не ми наштети.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12615
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   06.04.09 3:08

Jas stavam krema Dalacin za bakteriite sto gi imam i posle nea treba da prodolzam so vaginaleti Vagisan. Me interesira dali vo meguvreme moze da stavam i tamponi natopeni vo kantarionovo maslo ili da cekam da zavrsam so terapijata prvo?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
 

Проблем со кандида

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -