Родители и деца

Проблем со кандида

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by radost on 17.11.08 16:36

Кандидата природно си живее во нашиот организам и ако е во нормални количина тогаш е ок, а ако се намножи многу тогаш е проблематична односно непријатна. Знам дека помагаат пробиотици, а внесување премногу шеќери одмага. Мене ми помагаат и вагиналетите Canesten 3.Ама и партнерот мора да се лекува во исто време. Инаку еднаш ставав на своја рака па гинекологот ме искара потоа зашто со тоа се ослабува природната борба на организамот да се справува со кандидата. А во полош случај ако премногу често се појавува може изворот да и е во дигестивниот систем и со употреба на вагиналети на своја рака се прикриваат тие симптоми.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18732
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by kristina_b on 10.12.08 23:44

a zenski dali kandidata moze da bide problem pri zabremenuvaneto?hmm
avatar
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Age : 32
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 18707
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

за кандидата

Пишување by v.violeta on 12.12.08 11:42

да не беше овој форум и ВИЕ не знам што ќе правев. ми помогна тоа што некои од вас беа кажале дека им помогнале тампони со јогурт и измивање со камилица. и да знаете дека навистина е ефикасно. ви благодарам на сите.flower
avatar
v.violeta
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : doma so Zlatko
Расположение : екстра
Поени : 18274
Registration date : 2008-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Elsa on 13.12.08 0:34

v.violeta напиша:да не беше овој форум и ВИЕ не знам што ќе правев. ми помогна тоа што некои од вас беа кажале дека им помогнале тампони со јогурт и измивање со камилица. и да знаете дека навистина е ефикасно. ви благодарам на сите.flower

Само внимателно со ова. И јас така еднаш пробав, па едно убаво зажалив. hahahaha Уште полоша иритација направив, така да консултирајте се првин со гинеколог.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18339
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Kikic on 13.12.08 0:37

Mene ginekologot za kandida mi dade edni apcinja se vikaat Lactogin ako ne se lazam edno apcce zamenuva 1 litro jogurt novi nekoi bile
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19195
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Elsa on 13.12.08 0:38

radost напиша:Кандидата природно си живее во нашиот организам и ако е во нормални количина тогаш е ок, а ако се намножи многу тогаш е проблематична односно непријатна. Знам дека помагаат пробиотици, а внесување премногу шеќери одмага. Мене ми помагаат и вагиналетите Canesten 3.Ама и партнерот мора да се лекува во исто време. Инаку еднаш ставав на своја рака па гинекологот ме искара потоа зашто со тоа се ослабува природната борба на организамот да се справува со кандидата. А во полош случај ако премногу често се појавува може изворот да и е во дигестивниот систем и со употреба на вагиналети на своја рака се прикриваат тие симптоми.

Точно така. Имам претерано со антифунгал препарати, па отидов во друга крајност, затоа пазете.

Уште ова да кажам, пијте АБ пробиотски јогурт, го поттикнува размножувањето на корисните бактерии кои ја држат кандидата под контрола.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18339
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Elsa on 13.12.08 0:39

Kikic напиша:Mene ginekologot za kandida mi dade edni apcinja se vikaat Lactogin ako ne se lazam edno apcce zamenuva 1 litro jogurt novi nekoi bile

И, Кикич задоволна си?
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18339
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by v.violeta on 13.12.08 18:34

Елса, покрај сето тоа со јогуртот и камилицата исфрлив секакви гелови за туширање, бел шеќер во исхраната, антибиотици и се за кое прочитав дека и помага да се размножува и фала богу оттогаш КРАЈ.не велам дека е најправилниот начин да се излечи ама од тие вагиналети еден месец би беше преку...значи тоа е само едно лично искуство.поздрав
avatar
v.violeta
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : doma so Zlatko
Расположение : екстра
Поени : 18274
Registration date : 2008-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Elsa on 13.12.08 18:46

v.violeta напиша:Елса, покрај сето тоа со јогуртот и камилицата исфрлив секакви гелови за туширање, бел шеќер во исхраната, антибиотици и се за кое прочитав дека и помага да се размножува и фала богу оттогаш КРАЈ.не велам дека е најправилниот начин да се излечи ама од тие вагиналети еден месец би беше преку...значи тоа е само едно лично искуство.поздрав

Супер штом си се излечила на природен начин. Браво за тебе! flower
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18339
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by v.violeta on 13.12.08 21:59

Па се надевам искрено дека веќе ќе немам проблеми со неа оти сум плачела од силниот јадеж,ми се тресеше цело тело а не смеев да се чешам, после тоа чувствував болка на истото место од чешањето.скраја да е.не дај боже на никого.
avatar
v.violeta
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : doma so Zlatko
Расположение : екстра
Поени : 18274
Registration date : 2008-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Elsa on 13.12.08 22:21

v.violeta напиша:Па се надевам искрено дека веќе ќе немам проблеми со неа оти сум плачела од силниот јадеж,ми се тресеше цело тело а не смеев да се чешам, после тоа чувствував болка на истото место од чешањето.скраја да е.не дај боже на никого.

Виолета,
За колку време ти помина?
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18339
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by M.S. on 14.12.08 12:57

Mislam deka vaginaleti so kantarion bi mozele da se koristat duri i da si bremena i da se pravi toaleta so soda bikarbona vo voda rastvorena ili pak so caj od kamilica

M.S.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18260
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vesna velkova on 14.12.08 23:50

јас од вечерва почнав со канестен вагиналети и исто така и мачкање со кремата.Значи нема спас од оваа кандида дури и немам потреба за на гинеколог зошто знам дека ќе ми го каже истово.Се надевам дека после три дена ќе исчезне зошто не се трпи веќе.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19101
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

кандида

Пишување by v.violeta on 17.12.08 20:42

Елса,ми помина за 7-8 дена.
avatar
v.violeta
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : doma so Zlatko
Расположение : екстра
Поени : 18274
Registration date : 2008-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Jasminka on 19.12.08 22:14

на последниот пап тест ми покажа дека имам кандида мегутоа мене воопсто не ме чеша
ми даде докторката polygunax ги ставив тие па после недела ми ги даде канестен мегутоа јас неможев да ги најдам тие па ми дадоа замена кенсен. мегутоа јас неможам да сватам зашто не ме чеша и имам сосем малце бел исцедок а ми дадоа прогноза кандида? :wzp:
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18436
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 20.12.08 16:29

i jas imav problem so kandidata, no si prezedov seriozni merki gi isfrliv tavgite od upotreba nosam pokomotna obleka vnimavam najmnogu na stresni situacii zasto tie mi gi vrakaat simptomite na jadez a pak sa intimite lele poveke nikogas podobro e so mlaka voda lil si kamilica odmivanje nego koristenje takvi preparati sto mi ja narusuvaa ph vrednosta i sozdavaa odlicni uslovi za razmnozuvanje .Tretmanot od 6 mes posle 5 den od menstruacijata so vaginaleti kanesten i kremata so koja se mackase mm mi pomognaa
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Natalija on 20.12.08 16:33

јасминка напиша:на последниот пап тест ми покажа дека имам кандида мегутоа мене воопсто не ме чеша
ми даде докторката polygunax ги ставив тие па после недела ми ги даде канестен мегутоа јас неможев да ги најдам тие па ми дадоа замена кенсен. мегутоа јас неможам да сватам зашто не ме чеша и имам сосем малце бел исцедок а ми дадоа прогноза кандида? :wzp:

E mene na pap testot mi najdoa vospalenie, pa uste mi rekoa deka bilo jako. Jas se ispoplasiv se pokaev sto otidov na doktor, a nemam nikakvi simptomi. Toa izleze kako so sila da si barav bolest. Koga otidov na mikrobioloski ispituvanja se bese negativno, znaci nemalo vospalenie bidejci ne mi najdoa nitu bilo kakva bakterija ili gaba. Za sigurnost moze i ti da gi napravis ispituvanjata.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 20.12.08 16:38

bakterijata ja ima sekoja zena loso e samo koga ke se sozdadat idealni uslovi za razmnozuvanje i taa se aktivira.Zatoa izbegnuvajte stres tesni pantoloni nosete pamucni gaki i pazete na higienata.Mozete da koristite i edna tuba za plaknenje na vaginata ja ima vo aptekite okolu 500 den. mnogu e dobra se stava kako bese soda bikarbona so mlaka voda ili ima posebni tableti.
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Jasminka on 03.01.09 22:49

каква е таа туба?
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18436
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by silent on 04.01.09 19:00

Мора ли со канестен маст да се користат и вагиналети?

silent
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 1
Age : 31
Локација : Makedonija
Поени : 18160
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ilince on 04.01.09 19:12

Mene mi pomognaa mnogu vaginaleti Nystatin i mast Nystatin.E sega namesto 7 staviv deset i se spasiv
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by jasmina i ace on 04.01.09 19:43

OD GERMANSKA FIRMA E . ke proveram kako se vikase.
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by BiljanaM on 05.01.09 21:20

Luge jas sega ja lecev kandidata .PAPOT mi pokaza deka imam Kandida i ginekologot mi gi prepisa Canasten vaginaletite i Diflukonazol za mene i mm ama koga ja staviv veke 3 ta vagunaleta utroto veke imav dobieno .Dali vaginaletite bi imale efekt ?Ako saka nekoj da mi go kaze brojot na organdziski i kolku pari e Hpv tipizacija?
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 32
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 18583
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by milena p on 11.01.09 0:20

i jas imav kandida pred nekoe vreme. ni bev preladena ni nisto i op kandida rece doktorot na pregledot. a porano cesto ja imav piev dosta antibiotici ama sega slabo ja imam fala bogu ama pak mi se javuva od vreme na vreme.mene dr.mi prepisa nystatin vaginaleti navecer x1, i vaginaleti na prirodna baza od kantarion i mast nistatin. sega sum dobro ama pak se plasam da ne se pojavi ponatamu, mnogu e neprijatna.a dali znae nekoj dali kandidata vlijae vrz neplodnosta?
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18914
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by hormonce on 11.01.09 11:25

Мене пак ме фати тоа чешањето.Леле,ќе пукнам више! Се мислам дали е можно да е од прашакот што го променив,зошто само на врвот на усните ме чеша.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот