Родители и деца

Проблем со кандида

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Go down

Проблем со кандида

Пишување by beti 24 on 15.07.08 9:22

верувам дека сите го имате овој проблем но на мене ми се јавува многу често, минатиот месец ми се појави го средив со вагиналети, еве од вчера пак, нејкам да ставам пак вагиналети, можеби сум бремена, како да го средам по природен пат знае ли некој да ми помогне?????????
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Lili on 15.07.08 9:30

Eli ne se grizi za moznata bremenost,mozes slobodno da stavas betadine vaginalni tie ne stetat na bebeto,bratuceda mi cela bremenost ja istera so niv.Kandidata e poopasna za bebeto od betadine vaginalnite .
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19338
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by biljanag on 15.07.08 9:33

бети види на исцедок темата е за ова кендида
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ane on 15.07.08 9:46

kandidata ja ima skoro sekoja zena. se pojavuva mnogu cesto, a lecenjeto e so vaginaleti, mozes i da se mies so caj od kamilica.
ne e nisto strasno, samo sto e neprijatna.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20409
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by kavadarcanka on 15.07.08 9:50

Да чајот од камилица за одмивање помага, а скоро прочитав во семеен советник за здравје дека можело во топла вода една лажичка оцет или сода бикарбона ова го немам пробано а и незнам за бремени дали е штетно сепак останувам на чајот од камилица посебно за бремени.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19487
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Emilija on 15.07.08 9:53

Бетадин вагиналети, но пази многу пече првото ставање. Немој да се уплашиш.
Измивање со раствор од сода бикарбона многу помага. Во литар врела вода се раствора 1 голема лажица сода. Кога ќе се олади се измиваш со неа. Овој раствор го користам и за децата кога ќе се вцрват меѓу нозе. Добар е за дезинфекција.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vedrana on 15.07.08 10:45

Nemoj da se mies so nikakvi sapuni zasto ja narusuvas vaginalnata flora, Candidata se javuva tokmu togas zaradi narusenost na florata.
Odmivaj se so mlaka voda i so kamilica. I koga ke se odmivas gledaj dobro da gi izbrisec polovite organi i nosi isklucivo pamuen dolen ves.
Vaginalitite ne se opasni ama mora na dr. nacin da se zastitis od Candidata.
A inace ne e tocno deka Candidata vlijae loso na plodot, no sekako treba da bide pod kontrola. Candida se javuva kaj sekoja trudnica i doktorite velat deka toa ne e opasno, no sepan preporacuvaat vaginaliti.

Najefikacni vo momentot se ACIDOSALUS vaginaliti, novi se kaj nas, probaj gi nemaat nikakvi stetni posledici i da si bremena. Mene mi gi preporaca mojot genikolog.
Mene tie najpoveke mi pomognaa, na prorodna baza se i se preporacuvaat da se upotrebuvaat barem 2-3 pati godisno za da se odrzi vaginalnata flora.
Canesten vaginalitite se gjabe frlanje pari voopsto, barem mene ne mi pomognaa.
Pozdrav
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19693
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by beti 24 on 15.07.08 10:57

сум ставала канастен многу пати ми помага но не сакам да ги употребувам ке ги помарам овие ACIDOSALUS бидејки велиш дека се на природна база фала ви на сите
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vedrana on 15.07.08 11:05

Probaj gi ke vidis deka super se 🆒
Na prirodna baza se 100%
Pozdrav!
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19693
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by beti 24 on 15.07.08 11:09

а на мажот ми ке му дадам канастен маст, друго нешто да не знате за него на природна база
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Ane on 15.07.08 13:37

сепак за трудница мислам дека е подобро прво да се консултира со својот гинеколог, а не да зема на своја рака лекарства. макар биле и вагиналети на природна база. како и да е во нив има состојки (хемикалии) кои овозможуваат сочувување за подолг период, а тие состојки не се на природна база.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20409
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by kavadarcanka on 15.07.08 13:40

А имате ли пробано со тампон со јогурт и делува ли?
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19487
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by biljanag on 15.07.08 14:33

дали некој пробал со хиперманган?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by kavadarcanka on 15.07.08 14:42

И за тоа имам слушнато дека помага ама кој да проба.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19487
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by vedrana on 15.07.08 15:46

Ne sum probala so Jogurt, ama i toa mi go preporacale, Vi kazav se e do vaginalnata flora, ako taa se poremeti...........togas Op Candida...............a moze i ako pies nekoi antibiotici koga si bolen, cest slucaj koga se javuva.
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19693
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Emi on 15.07.08 16:41

мене ми се појави пред бременоста, со бременоста исчезна, сепак консултирај се со доктор, Кандидата е многу досадна, мене Канестен не ми помагаше, а чајот од камилица со комбинација со сода бикарбона да, мене незнае од што ми е, антибиотици не сум примала, ниту сапуни некакви сум користела, ми рекоа можно е од некоја стресна ситуација или од настинка
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by beti 24 on 15.07.08 18:53

пред малку бев во аптека за да земам вагиналети на природна база за кандида, аптекарката ми рече дека нема да ми помогнат дека кандидата е габична инфекција и дека трба да се лекува со нешто друго посилно, па за тоа сега ке се јавам кај гинекологот па ке видиме
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Emi on 15.07.08 21:47

мене пап тестот ми покажа габична инфекција ама доктортот по тел. не ми кажа за што точно станува збор, ќе одам во петок кај него, и дај боже да не е кандида пак
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Бети on 21.07.08 14:18

Јас кандида имам цел живот и ја лечам со канестен маст секојдневно ставав ко на бебињава сега после секое пресоблакање што им ставаме павловичева така правев и јас со маста.Кога забременив прекинав. За само неколку дена откако прекинав со маста ми се јави страшна инфекција ама лекарот ни под разно не ми даваше да ставам било каков маст или вагиналети барем првите 3-4 месеци и се миев со концентрат од камилица кој се раствара во млака вода. Нешто како чај да вариш само многу поедноставно и побрзо. Незнам дали го има ова кај нас бидејќи мене ми го донесоа од Германија.
avatar
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 95
Age : 36
Локација : Скопје
Поени : 19022
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by sonja 35 on 07.08.08 11:00

Ме интересира дали и вие го имате овој проблем?Секој месец пред добивање ми се појавува кандида.Ја третирав со кансен,нистатин и пак ништо,секој месец исто.По мензисот нема се е ок.Дали е тоа нормално или??
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19238
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by beti 24 on 11.08.08 10:44

нормално е не мора да значи дека е кандида можеби е само бело прање
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by sonja 35 on 11.08.08 11:52

И јас се надевам дека е така.Фала Бети.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19238
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Svetlana on 15.08.08 12:51

Pred nekoj den procitav domasen lek za kandida koj bil mnogu efikasen duri i onamu kaj sto ne pomagaat nikakvi vaginaleti.
Se rastvara vo mlaka voda soda bikarbona i so toa sekoj vecer se pravi toaleta.Ne stignav da probam no sigurno oti ke probam pa ke pisam ako e efikasno.
P.S Inaku sodata pomesana so nekolku kapki voda ja koristam kako piling i mnogu sum zadovolna , imam mrsna koza taka da pomaga -obezmastuva ,odlicen piling a voedno i gi cisti aknite.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18895
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by KAJA on 15.08.08 14:04

Svetlana напиша:Pred nekoj den procitav domasen lek za kandida koj bil mnogu efikasen duri i onamu kaj sto ne pomagaat nikakvi vaginaleti.
Se rastvara vo mlaka voda soda bikarbona i so toa sekoj vecer se pravi toaleta.Ne stignav da probam no sigurno oti ke probam pa ke pisam ako e efikasno.
P.S Inaku sodata pomesana so nekolku kapki voda ja koristam kako piling i mnogu sum zadovolna , imam mrsna koza taka da pomaga -obezmastuva ,odlicen piling a voedno i gi cisti aknite.


a kolku soda vo kolku voda se rastvara?...jas veke ne mozam so vaginaleti puknav...
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Svetlana on 15.08.08 14:23

Kaja ne sum probala ne znam tocno kolku voda , jas bi stavila 200-300 ml voda so edna lazicka soda , posle kapenje dovolno kolku da se podmies.I jas se macam so kandida veke 10 godini , imam kolku da mi smeta a ne pominuva od nikakvi vaginaleti Kanesten , Ginodaktarin,Nistatin,sto se ne probav .
Jas od deneska pocnuvam so soda terapija , za efekti daj boze da ima ke pisam.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18895
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Проблем со кандида

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот