Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Болки во стомакот

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12613
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Болки во стомакот   14.07.08 1:00

два-три дена осекам болки во стомакот кога ке се разбудам а и некое време после тоа ..незнам дали е од спиењето или дека ми се шири стомакот ?? дали вие што имате искуство ве болеше ?дали е нормално ? многу се плашам Neutral
Вратете се на почетокот Go down
mama
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1745
Age: 32
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12780
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 2:36

Нема што да се плашиш Сањичка. И јас осекав слаби болки, слични на менструални грчеви во петиот месец и ми се појави бело прање. Пиев увин чај и чај од нане. Ако имаш и ти зголемено бело прање можеби се работи за некоја инфекција на мочните патишта. Ама во секој случај, кога ке одиш на контрола, кажи му на докторот. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 585
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени: 12913
Registration date: 2008-03-06

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 2:57

Obavezno na genikolog, nemoj da ja zanemaruvas i najmalata bolka, obavezno konsultiraj se so tvojot dr. podobro da si prasas za da bides mirna
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12546
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 5:03

Вероватно не е ништо страшно, ама јас би ти советувала ако болките ти продолжат и утре задутре, да си закажеш на гинеколог, да ти направи едно ехо, барем ќе си имаш мирна совест дека се е ок.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12525
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 5:27

i jas vo prvata bremenost imav bolki nekolku dene vo 4 ili 5 mesec ne se sejkavam tocno me bolese stomakot 2 dena i koga pojdov ne genekolog ne bese nisto pa zatoa i jas ti sovetuvam da pojdis na genekolog kolku mozes pobrzo najverovatno ne e nisto ama najubavo si znae genekologot
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12613
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 8:08

фала ви на сите за советите,ако и утре така ме боли ке одам на доктор обавезно :big hug: ..немам бело прање ама изгледа ме боли зошто ми се шири стомакот,многу бев слаба,за секој случај ако и утре ми е така ке одам да не ми е мисла ..Фала уште еднаш
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13409
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   14.07.08 14:05

Sanja_ za sekoj slucaj odi si na kontrola nisto ne te kosta a ne se plasi sigurno e od toa sto velis ti deka ti se siri matkata.ti posakuvam vo ovoj moment da ti pomine taa bolka i da si uzivate so bebusot.
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12613
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   15.07.08 0:05

Фала весна денес сум супер не ме болеше стомачето :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13857
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   15.07.08 2:12

мене ме болеше стомакот ама само кога неможев да отидам по голема нужда инаку од друго нешто не
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13673
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   15.07.08 5:50

и јас чувтствував такви болки,за кои докторката ми рече дека се нормалнисооглед на тоа дека матката се шири ,а бебето расте и мрда..не се плаши ама ко што рекоа другите посоветувај се со лекар
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13857
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   04.09.08 2:04

некои осекаат болка ако имале односи со мажот претходниот ден или ако си доживеала оргазам
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 625
Age: 27
Локација: skopje
Расположение: NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени: 12059
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   20.10.08 3:38

i jas imam mnogu bolki dole nisko i navecer ne mozam da spijam katastrofa mi e samo se vrtam i samo u wc sedam najgolema mocla sum stanala mi vika mm
a za odnos ne zbori kakov odnos go ispostiv mm kutriot i se mora da si legnuvam vo 9 sat za on koa ke legne da spijam veke ili se prepravam zaso ke pocne da se ljuti
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13480
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   20.10.08 4:22

Normalni se blagi bolki vo bremenosta neznam uste kolku Tanja imas ako si veke prikraj i pojaki se ok ali ako si na sredina a imas jaki bolki posovetuvaj se so lekar
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 625
Age: 27
Локација: skopje
Расположение: NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени: 12059
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   20.10.08 6:35

ne be ne sum pri kraj 6 mesec sum imam uste tri celi meseci
doktorot mi kaza deka mi se sirela karlicata matkata i normalno bilo
ama mene ne mi e normalno ne radi drugo radi toa so sum nenaspana ko covek
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12963
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   20.10.08 21:15

И јас до неодамна неможев да спијам, но од кога спијам со перница меѓу нозе (само колку да ми ја подигне ногата да не ми е на креветот) спијам како топ :cool!: Мислам како заспивам, така се будам сабајле и многу сум среќна за тоа :cheer:
Вратете се на почетокот Go down
desi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 356
Age: 31
Локација: veles
Поени: 12330
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   21.10.08 13:12

Samo jas sum sprotivna od drugite hahahaha,koga bev vo pomalite meseci koga pocnuvase da mi se poznava stomakot ne mozav da spijam i mi bese mnogu zesko,a sega vo 9ti koga mi e najgolem stomakot spijam kako zaklana kako legnuvam taka stanuvam samo so isklucok na toa sto stanuvam obavezno nekolku pati vo wc, inaku sega ne mi smeta nisto se naviknav da spijam nastrana.
Вратете се на почетокот Go down
*angelce*
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 22
Age: 30
Локација: skopje
Поени: 11919
Registration date: 2008-09-17

ПишувањеПредмет: bolki vo stomakot   01.11.08 9:00

jas imam bolki vo stomakot ot 35 nesela,doktorot mi kaza deka mi se sirela matkata i karlicata,se spremalo teloto za poragaj:scer:,sega sum 37 i bolkite se pogolemi narocito sabajle koga stanuvam ot krevet kako nesto da me sece dole:???:
Dali nekoj znae sto moze da e toa i dali imal nekoj vakvo iskustvo?
Вратете се на почетокот Go down
Mila89
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 114
Age: 25
Локација: skopje
Поени: 11740
Registration date: 2008-11-05

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   26.11.08 13:10

tanjaaa напиша:
i jas imam mnogu bolki dole nisko i navecer ne mozam da spijam katastrofa mi e samo se vrtam i samo u wc sedam najgolema mocla sum stanala mi vika mm
a za odnos ne zbori kakov odnos go ispostiv mm kutriot i se mora da si legnuvam vo 9 sat za on koa ke legne da spijam veke ili se prepravam zaso ke pocne da se ljuti

i mene mi se slucuva istoto i mnogu se plasam iako lekarot mi rece deka toa ne e nisto.. mi spomena nesto vo vrska so stegnata garderoba... pa mozda od toa e.. isto i jas osekam nisko dole bolki a posebno koga ke pocnam da dvizam.. doma koga sum se e ok no ako izlezam pocnuva da me boli.. naj ok mi e samo od sabajle dodeka ne stanam i se aktiviram... inace mozno e i stegnata garderoba mnogu vrska da ima.. jas do skoro nosev farmerki zaso ne mi se poznavase epten meseto ustvari nemav glemo mese do dusa i sega nemam bas epten golemo zaso sum slaba no sepak so otkopcani kopcinja mi bea i pak me bolese.. kako i da e vcera so mm bevme na pregled i se e vo red.. toj prv pat ide i nekako mu bese interesno.. si go vide deteto.. mislam prekrasno cuvstvo... no eve moram da spodelam so vas sto mi se sluci vcera.. posledniot pat koga bev na kontrola- toa bese pred 3 ned, se bese vo red so bebusot... no nekako mene pocna da mi mrda uste vo 3-ti mesec i toa mnogu mrdase.. cesto i jako.. no otkako vlego vo 4-ti do sega nekako poslabo mi mrda... vcera sabajleto koga stanav me fati nekoja panika ( mozda i radi sonot sto go sonuvavv- a jas sum mn sueverna pa si povrzav nekoi rab so realnosta i mi otide dali deteto mi e vo red) i toa ogromna panika dali deteto mi e vo red zasto slabo mi mrda... zasto neke da mi mrdne...? lele uplasena bev do smrt.. duri pocnav da si go mrdam meseto da go razmrdam da mi vrati da mrdne da znam deka e dobro.. ne bre nikako... ni da mrdne ni nisto.. i pravilno terminot za pregled mi bese uste nekoj den no od panika mu se javiv na lekarot mu zakazav i otidov.. dur stignav tamu stvarno se domolev se da e ok... neznam ni kako sum vozela do tamu... koga stignavme so mm vednas me stavi na eho i mi rece se e vo red eve deteto ti mrda i sve samo ti ne osekas sekogas... od sto bev isplasena nekev da poglednam u monitor... poglednav onaka samo na momenti no niednas ne doloviv kako mrda... vidov samo srcenceto kako mu mrda i nego celoto ( pu pu vise ne go sobira vo ekran celo ) i toa bese.. lekrot me ubeduva deka se e vo red no jas neznam sto da mislam.. denes mi pomrda malce i sega sum malce po smirena... no za zal pak mi se pojavila infekcijata sto vi zborev iako primiv dve terapii i sega pak moram da primam- neo penotran... no se za dobro na moeto dete.... pozdravcinja...
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12782
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   26.11.08 13:46

Ne grizi se Mila, jas taka se ispanicuvam ako ne mrdne poveke vreme, ednas duri go isplakav cel vikend, go budev mm da odime na pregled ako ima dezuren, mu vikam ne mi mrda bebeto, koj znae sto e, sum go zagusila od sto se svitkuvam mnogu, no koga otiovme na eho , fala bogu se si bese super,mi kaza doktorot toa si ima periodi koga si spie, ili pak koga si gladna i toa miruva ne e aktivno. A za infekcii, nikako tesna garderoba, i da gi cuvstvuvas udobni sepak tesno e tesno, obavezno beli pamucni gaki, ne koristi --dolu--gel za tusiranje,nemoj ni intima,ni vlazni maramici, podmivaj se so kamilica i obavezno terapijata koja ti e prepisana i se ke bide ok.Ako ne si odi si na pregled za anomalii, toj vo 20 nedela go preporacuvaat ( za otkrivanje na nedaj boze ) . A onaka opusti se, od sega natamu najmnogu se uziva vo bremenosta,se proubavuvas, lugeto se pofini kon tebe, se osekas posilna oti ste dvajca ,posigurna, super e cuvstvoto , samo napred i povekena vozduh
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12164
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   21.12.08 22:23

i jas eve pocnav da ima bolku vo stomakot a sum 17 nedela znae li nekoj od sto moze da e
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11966
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   21.12.08 22:27

Lekarite velat rasne plodot i postelkata pa nomalno e da imas bolki,normalno ako se jaki podobro otidi si na kontrola kaj tvojot ginekolog,za da bides mirna toj najubavo ke ti kaze
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12164
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   24.12.08 10:51

gi nekologot mi rece deka od beloto pranje mi bile bolkite pa sega stavam edni vaginaletki
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 396
Age: 43
Локација: skopje
Поени: 11822
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   24.12.08 12:01

okolu 17 nedela i mene me bolese stomakot i bidejki mojot maticen gin. bese prva smena otidov vo Neuromedika (Dr.Nikola PREKRASEN DOKTOR)me smiri i mi kaza deka se slucuvalo na nekoi trudnici da gi naboluva stomakot zaradi sirenje na matkata i toa vo tri periodi okolu 15 nedela,24-25 i trieset i nekoja i toa bilo normalno,normalno so site sledenja na bremenosta.So prvata bremenost me bolese dolniot del na stomakot (nekade nad stidnite vlaknenca) i toa dosta ostro najcesto pri vrtenje vo krevet no falamu na boga so bebusot bese se vo red.Pritiskala so glavickata.
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 365
Age: 29
Локација: veles
Расположение: odlicno
Поени: 11680
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   24.12.08 12:04

BILE-ENA напиша:
okolu 17 nedela i mene me bolese stomakot i bidejki mojot maticen gin. bese prva smena otidov vo Neuromedika (Dr.Nikola PREKRASEN DOKTOR)me smiri i mi kaza deka se slucuvalo na nekoi trudnici da gi naboluva stomakot zaradi sirenje na matkata i toa vo tri periodi okolu 15 nedela,24-25 i trieset i nekoja i toa bilo normalno,normalno so site sledenja na bremenosta.So prvata bremenost me bolese dolniot del na stomakot (ne
kade nad stidnite vlaknenca) i toa dosta ostro najcesto pri vrtenje vo krevet no falamu na boga so bebusot bese se vo red.Pritiskala so glavickata.
istite bolki gi imam sega jas
najmnogu na spienje a sum 32 nedela
macno mi e i tesko dodeka se svrtam a i tie bolki poveke mi oteznuvaat
Вратете се на почетокот Go down
emma
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 7
Age: 26
Локација: skopje
Поени: 11661
Registration date: 2008-11-09

ПишувањеПредмет: Re: Болки во стомакот   18.01.09 8:10

Toa ne e nisto strasno, toa se samo obicni grcevi, koi se javuvaat poradi nedostatok na Mg (magnezium) i jas imav takvi bolki, koga otidov vo bolnica mi kazaa deka ne e nisto opasno, mozes da si kupis Mg megutoa pobaraj za trudnici. I samata spomna deka si bila porano mnogu slaba, istiot slucaj e i so mene. Jas imav i muslkuli na stomakot koi bea mnogu izrazeni, sega tie mi se najgolem problem, bidejki nemozat da se sirat, no sepak Mg mnogu mi pomogna.
Вратете се на почетокот Go down
 

Болки во стомакот

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -