Родители и деца

Kонсумирате ли комбуха?

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by bubale23 on 15.03.09 12:47

Nie doma so godini odgleduvame kombuha, mnogu e zdravo da se pie, lesno e za odgleduvanje!
avatar
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 32
Локација : Home
Поени : 17910
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

kombuha

Пишување by oliverap on 17.03.09 14:10

sunshine напиша:А за колкава количина е оваа цена зарем едно шише од литар е толку пари?

Ne e litar pomalku e neznam tocno kolkava e teglickata. Se jade po edna lazica dnevno .
avatar
oliverap
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17193
Registration date : 2009-01-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by fibimk on 22.03.09 17:31

Kombuha konzumirav pred dve godini....mi dadoa maja i ja kvasev vo zelen caj vo tegla pokriena so gaza....pa se cedese i se piese....ubava bese.....maklu kiselkasta...ama ne osetiv nekoja promena vo organizmot....doduse i ne piev dolgo pa mozda oradi toa!!
Piev i kefir.....toj bese mnogu ubav....se redat gabickite (prozirni se) vo mleko blago i se kisnat...se dobiva kiselo mleko,se proceduva i se pie.Kefirot toest zrnata se plaknat so ladna voda vo plasticna cedakla i se cuvaat vo plasticna casa so voda.Metal nikako!I nego ne go piev dolgo...mi se rasipa kefirot....pocna mlekoto da e pokiselo...ali za crevata e super kefirot...koj ne probal da proba!
Imav i drug kefir ali toj se pravese so voda,seker i limoni...se kisnese 3 dena na obicna temperatura se cedese i se piese....bese kako sveps po vkus!!!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18294
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Cvetce on 20.06.09 13:42

Jas redovno ja pravam konbuhata so indiski caj,vkusot potseka na belo vino megutoa se naviknuvas i voopsto ne e grozna za pienje a e mnogu korisna za nea velat deka e domasen cuvar od bolesti.

Cvetce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 35
Локација : Strumica
Поени : 16604
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Комбуха

Пишување by Dragana on 12.08.09 15:18

Комбухата е симбиотска заедница од повеќе различни квасни и др.видови микроорганизми.Таа е бсушност габа составена од желатиноидна и жилава габна мембрана во облик на плоснат диск.Живее во хранлив раствор од чај и шеќер,во кој постојано се размножува.Се храни со шеќерот во чајот и во замена произведува други вредни супстанции,кои се составен дел од комбуха течноста:гликоронска киселина и млечна,витамини,амино киселини,антибиотски состојки...токму од тие причини оваа чајна габа претставува вистинска мала биохемиска фабрика.
Комбухата е извонреден регулатор на цревните активности = со нејзина помош успешно можете да го регулирате и избегнете појавувањето на запекот и хемороидите;
Комбухата извонредно влијае врз регенерацијата на клетките поради што е одличен лек за артериосклерозата;
Впечатливо е нејзиното делување во прочистување на крвта и отстранување на токсичните наслаги;
Комбухата со друго име ја нарекуваат убиец на ракот.
Од досегашните испитувања утврдено е дека во комбуха напитокот нема ништо штетно за децата.Сепак кај децата кои се склони кон алергиски реакции се препорачува првите денови да почнат да земат мала количина од комбухата и тоа една мала лажичка дневно и да се следи дали ке се појави некоја алергиска реакција.
Комбухата не се препорачува на деца под едногодишна возраст бидејќи таа содржи бактерии и ензими коиби можеле да бидат тешки за детскиот пробавен систем кој е тек во формирање.
Течноста комбуха има пријтен ,благо киселкаст и освежителен вкус.Вообичаено за возрасни се препорачува дневна доза од 300 мл рамномерно распоредени во текот на денот и тоа по 100мл наутро на празен желудник по ручек и пред спиење.Комбухата се пие во интензитет од 6 недели после што се прави пауза од 10 дена и повторно се продолжува на истиот начин.

Јас си направив комбуха напиток и сега од четврток ќе почнам да го пијам дали некој има пиено и дали почувствувал некаква реакција на позитивно во својот организам?
Јас имам рецепта како се прави комбуха ако има некој заинтересиран ќе напишам.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18578
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by jasmina,mina on 12.08.09 15:25

ја имам пиено комбухата на Виталиа во тегличка има вкус како џем од јагода,многу вкусна е!и помага многу во враќање на енергијата во организмот и подобрување на имунитетот

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19349
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Dragana on 12.08.09 15:30

незнам каква е таа комбуха ама оваа дефинитивно нема вкус на јаготка.има киселкаст вкус и е многу освежителна.таа мозе е некоја друга или пак има со повеќе вкусови за некои што неможат да ги пијат тие киселите.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18578
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by jasmina,mina on 12.08.09 15:34

најверојатно Драгана,ти велам таква беше оваа на Виталиа,сигурно ја комбинираат со нешто,знам дека мала тегличка дали од 400мл беше 750 ден

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19349
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Dragana on 12.08.09 15:40

Оваа јас што ја правев се прави со 2 кг вода и дефинитивно излегува многу поефтино.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18578
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by tajci on 12.08.09 16:28

Јас правам комбуха за мојот сопруг бидејќи работи на бензинска пумпа и имаше зголемено количество олово во крвта. На последниот преглед оловото беше намалено, односно во нормални граници. Здраво е да се пие комбуха, јас ја правам со зелен чај.

tajci
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 16184
Registration date : 2009-08-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Dragana on 12.08.09 16:32

И јас ја правам со зелен чај,и најверојатно е истиот рецепт.Има навистина многу подобрувања од пиењето на комбухата.Во случајот на тм таа делувала во прочистување на крвта што е една од главните особини на комбухата.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18578
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Kat on 16.08.09 14:30

јас имав комбуха порано ја правев со индиски и руски чај .Слабо ја пиевме а знаев дека е многу корисна .Ама сега ќе земам повторно кога го прочитав сето ова пак ме заинтересира Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 47
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 16412
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by sonjamfk on 17.08.09 9:04

dali moze d se dava na mali deca i koja kolicina.koleska moja na kerka i i davala ama taaa e golema, a mojot crvec e mala. sakam da mu davam bidejki dosta se jacal imunitetot , krvnata slika i dr.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18793
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by tajci on 17.08.09 12:28

Не сум запознаена дали се дава на деца, да прашате некој нутриционист или во продавница за здрава храна.

tajci
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 16184
Registration date : 2009-08-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Jasminka on 13.10.09 18:12

мозе некој да ми каже каде да најдам не во аптека туку сама да си ја правам. се купува од негде така како габа или ....?
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 31
Локација : skopje
Поени : 17551
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Biljana on 13.10.09 18:14

jasminka ako ima nekoj moze da ti dade
jas koga ke se razmnozi davam na luge koi sakaat
bidejki si daleku inaku moze i natebe da ti dadam

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Fifth Birthday tickers
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 38
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 17413
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Jasminka on 13.10.09 18:16

епа ај некој сто е од скопје нека ми даде ако сака можам и да му ја платам. Нека ми пише во порака
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 31
Локација : skopje
Поени : 17551
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Diana on 13.10.09 18:59

Јас да ви кажам пред некаде 12 тина години(значи кога имав 12 години) зедов да одгледувам,ама тоа беше за замислување желба(деца бевме) и секој ден ја хранев со руски чај 3 недели и притоа замислувајки 3 желби.Ми се викаше Филомена.Потоа кога се размножи ја поделив на два дела и викав низ комшиите дека алгата ми се породи а малата ја крстив Флорентина.И така тие две ги исушив и ги чувам како амајлија заедно со две четирилисни детелини за срека(сеуште ми стојат во новчаникот) деца бевме не ни знаев дека е лековита...А сега сакам да набавам за да ја пијам,заради желудникот и се друго.Мислам дека има некоја од комшиките мои.А дали делува на висок крвен притисок??
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 17598
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот