Родители и деца

Kонсумирате ли комбуха?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by biljanag on 09.07.08 13:27

има широк спектар на позитивни дејства
се чува во тегла во фрижидер покриена со газа
се дели на една недела старата се фрла а новата ја ставате со нова вода да расне и зрее
се пие претежно со зелен чај

кога се решив да земам од золвами која постојано ја има пробав арно ама од зелениот чај ми паѓа притисокот па се откажав а со друг чај не ми иде баш
имате и вие?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by kavadarcanka on 09.07.08 13:30

Имав и јас комбуха, отпочеток ми беше необично да ја пијам но се навикнав бев упорна зошто знаев дека е лековита ја правев исто со зелен чај ја процедував но по некое време се замати и јас ја фрлив и сега ми е жал поради тоа.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Emi on 10.07.08 14:57

јас кога би морала или кога би сакала би купила готова не би ја правела сама
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by aleksandra on 10.07.08 16:10

jas nemam konsumirano i interesno mi izgleda samo i jas nemam mnogu vreme da pravam sama pa ako nekogas ima potreba bi kupila ili koga ke mi potporasnat deckive mozebi togas bi pravela.
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18540
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by okce on 10.07.08 17:09

Eden period ja pievme jas i MM sama ja pravev mi dadoa od gabata ama po nekoe vreme se zamati i nisto prekinavme.Ama navistina e ubava i lekovita,jas ja pravev so zelen caj.
avatar
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 232
Age : 42
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 19462
Registration date : 2007-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by rich_bitch1 on 25.08.08 15:35

незнам зашто ама мене ми делува мн одвратна за пиенје.каков вкус има?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19688
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by bibe85 on 22.09.08 15:59

дечкото ја пиеше и многу му помогна имаше проблеми со желудникот и додека ја пиеше се немаше пожалено но незнам зошто ја прекина и сега пак почна да има проблеми со желудникот а јас никогаш не ја пробав мислев дека е грозно
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 32
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18156
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by biljanag on 22.09.08 16:04

neznam so koj drug osven zelen caj moze da se pravi mnogu mi paga pritisokot od ovoj zelen caj
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Vesnicka on 07.10.08 0:34

biljanag напиша:neznam so koj drug osven zelen caj moze da se pravi mnogu mi paga pritisokot od ovoj zelen caj
Moze so bilo koj drug caj.Tetka mi porano ja pravese so caj od bosilek i eksperimentirase so razni.Sekogas izleguvase ubava.
Da i jas ja imam ama ne sum mnogu azurna okolu nea i cuno mi e kako e uste ziva.
Porano pievme redovno ama tatko mi procital nekade kako nus efekt deka moze da predizvika slabokrvnost i seg ami e pomalku sube, ama pak mislam deka toa e se nadevam vo mnogu retki slucai i deka sekako korista od nea e pogolema.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18457
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by avanturistka on 07.10.08 0:43

ne nekonsumiram no sum slusnala i jas deka se pravi so zelen caj i deka e zdrava.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18545
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by sonja colakova on 10.10.08 16:41

Комбухата е многу здрава. Ја правам и ја пијам веќе 5 години. Почнав заради тоа што имав низок притисок. сега ми е нормален а ја пијам затоа што спречува и други болести како гастрит, болки вожелудник, дијабетис...
И има вкус на боза.
за да не ви паѓа притисокот додека ја пиете осавете ја + 2 дена пред да ја исцедите. Има покиселкаст вкус.
И најбитно е да не претерувате, се пие по една шоља мала на ден.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18008
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Freya on 01.03.09 22:48

jas pocnav da odgleduvam kombuha, ama ne sum pocnala da ja pijam oti uste ne e stasana. Ja zemav od edna prijatelka koja e mnogu zadovolna i mi ja preporaca pa ke vidime kakov rezultat ke dade.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18555
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by oliverap on 05.03.09 12:38

Mm piese za hepatit B ama gotova i bese mnogu zadovolen.Jas ja nemam probano a i ja davavme i na kerkata samo ona so zivi maki ja piese. A vikaat deka e efikasna za se i sesto
avatar
oliverap
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17323
Registration date : 2009-01-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by kavadarcanka on 05.03.09 12:41

Имам слушнато дека делува убаво и на плодноста
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Mama Ane on 05.03.09 13:15

Никогаш не сум пробала и не сум чувала. Еднаш видов како изгледа во тегла голема и најискрено не ме ни предизвика да пробам Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20041
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by obicna on 05.03.09 14:08

Wow, jas ednas sum dobila kombuha a ne sum znaela za ova. Si rekov so e ova muvlosano sto mi dava a toa bilo lekovito. Smile Vkusot imalo zavisnost od koj caj ke si go mesal. Ovde kombuha da se kupi start kit bilo 25 evra, a ima forum kaj sto si prajkat site sto sakat da pocnat so ova. Ke idam da vidam dali go ima nekade tuka. Interesno. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20009
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by anetapp on 05.03.09 14:31

Еве ви нешто за комбухата-се користи против замор,истоштеност,нервоза,против стеснати крвни садови.дијабетес итн.Комбухата го продолжува животниот век,го спречувасоздавањето брчки служи како превенција против карцином,го подобрува дишењето отстранува артроза ,позитивно делува кај зглобниот ревматизам,ги чисти крвта и крвните садови,го подобрува чуството за вкус,ги одстранува нарушувањата на црниот дроб,ја намалува телесната тежина ја отстранува мачнината при возење,помага при херпес и сипаници,ја олеснува менопаузата кај жените и јазасилува потенцијата кај мажите.Ги зајакнува мускулите,лекува мигрена несоница ги зајакнува бубрезите,ги омекнува,раствора и ги чисти камењата во жолчката,запира пролив лекува хемороиди.Позитивно влијае врз растењето на косата,лекува миом на кожата,го отстранува холестеролот од крвта,ја збокатува полезната микрофлора во цревата,го зајакнува имунитетот го стимулира метабилизмот... Како се приготвува--за еден литар вода потребни околу 70гр,шеќер(1 голема лажица собира 20гр) и 4 до 5црн или зелен чаједна мале лажичка собира околу 3гр чај)Кога водата и шеќерот ќе зовријат, се става чајот да кисне петнаесетина минути.Процедениот чај се остава да остине до темперамура од околу 25 степениили да излади на собна температура.Чајот не смее да биде топол бидеќи ќе ја уништи комбухата.Се сипува во стаклен керамички или порцелански сад во кој ќе се одгледува габата.На чајот му се додава веќе ферментирана течноср барем 10 одсто од зафатнината на садот.Потоа на површината внимателно се пиставува комбухата свртена нагоре со посветлата страна.Комбухата треба целосно да лежи наповршината така што горната страна ќе биде во допир со воздухот, а со долната со хранливата течност.Ако потоне треба да се почека неколку дена за да исплива на површина.Ако нема воздух габата не расте.Садот се покрива со газа и се прицврстува со конец за да се заштити од прав и вински мушички.Подготвената комбуха се чува на мирно полумрачно место заштитено од директно сонце и на собна температура.При поволни услови комбухата би требало да ја ферментира течноста за 7 до 10 дена.По тиј период габата се вади од теглата со чисти раце се става во порцеланска чинија со долната страна одозгора.Треба да се отстранат одпадните материи собрани на долната страна и целата габа треба добро да се измие.Таа процедура сеповторува при секоја подготовка на нов чај.Готовата напивка од теглатаСе процедува и се сипува во шишиња кои се чуваат во фрижидер за да се спречи понатамошната ферментација.Од ферментираната течност треба задолжително да се остави најмалку 10 одсто зановиот произвотствен циклус.Еднаш во два месеци комбухата треба темелно да се чисти садот да се измие со топла вода и остарениот дел од камбухата односно долните слоеви треба да се фрлат. ДОЗИРАЊЕ И УПОТРЕБА-може да се пие секој ден.За почеток просечната дневна доза изнесува 0,3 литри распоредена во 3 оброка од по 100 милилитри.Се пие на утро на празен стомак ,15 мин пред појадок,пред ручек и навечер 2 до 3 часа пред спиење.Редовното пиење трае непрекинато до 2 месеци а потоа може да се паузира 2 до 3 недели(и не мора).Првите неколку месеци може да се јават извесни реакции најчесто нервиза и пречуствителност.Проблемите главно се јавуваат во оние органи и системи каде што се натрупале најмногу токсини.Надразливоста е резултат на наглото ослободување од отровите.По почетниот период н привикнување овие проблеми исчезнуваат.Консумирањето на комбухата треба да почне со просечна доза која подоцна може да се зголеми.Може да ја пијат и дијабетичарите бидеќи во процесот на ферментација сахарозата се разложува на фруктоза.Болните од дијабет треба својата комбуха подолго да ја ферментираат.За 17 дена се троши целиот шеќер од чајот а камбухата станува многу кисела но токму таква му се препорачува на болните од дијабетес и рак.
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17513
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by lida on 05.03.09 14:36

moze i so indiski caj majka mi taka ja pravese
avatar
lida
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 388
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17616
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by BiljanaM on 05.03.09 14:42

а од кај се купува готова Комбуха во аптеки или немам појма?
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17828
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by anetapp on 05.03.09 15:00

Готова ја има во виталија
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17513
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by BiljanaM on 06.03.09 0:58

а колку пари е значи можеш сам да си ја купеш мислам ништо не ти требе ни рецепт и слично...
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17828
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Sun on 06.03.09 12:06

Kombuha e nesto najdobro i najzdravo za pienje! majka mi doma si ja pravi nekolku godini i site ja pieme.Najubavo e da se pravi so zelen caj,no ako nemas moze i dr. na pr.majcina dusicka .mnogu ubav miris dobiva taka mesan a moze i so indiski caj,a osobeno e ubava da se napies vo leto koga e premnogu toplo si izmoren i samo edna casa i super se custvuvas.Vi ja preporacuvam site da ja probaat i konzumiraat bidejki e zdrava za pienje i navistina bukvalno leci se
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18006
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by anetapp on 06.03.09 14:27

BiljanaMitkova напиша:а колку пари е значи можеш сам да си ја купеш мислам ништо не ти требе ни рецепт и слично...
Не знам колку пари е а може да ја купи секој не оди на рецепт
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17513
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by oliverap on 12.03.09 14:00

Kombuhata ja ima i vo Tineks i Vero i negde e okolu 750-800 denari
avatar
oliverap
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17323
Registration date : 2009-01-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by sunshine on 12.03.09 14:06

А за колкава количина е оваа цена зарем едно шише од литар е толку пари?
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18959
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kонсумирате ли комбуха?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот