Родители и деца

Oртопед

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Re: Oртопед

Пишување by Sandra_Anja on 05.09.08 15:51

Lili напиша:A Sandra zosto ne mu kazavte na doktorot za sovetot od Re-medika?

Pa mu kazav, a on mi vika ,,Neka si pregleduvaat oni bubrezi, nos, grlo itn.,, a mene neka mi gi ostavat kolkovite:)
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by analazarevska on 05.09.08 16:06

Ние одиме на ортопед во ремедика кај Иванка Стефановска(во ремедика) и сум задоволна.Инаку колковите кај новороденчињата се формираат до 3м.и задолжително се носат на ортопед на 1,5м. и 3,5м.потоа на 6м. за правилно седење,на 7,5м. пак редовна контрола и следна сме на 9м.(до тогаш може ке одиме)Капки вигантол задолжително по 3капки до 6м.,а сега по 2 капки. и вежби за колковите.Сега имаме 8м.седиме,лазиме и почнуваме да ги правиме првите чекори.

analazarevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 34
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 18852
Registration date : 2008-08-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Emi on 05.09.08 22:50

Имам едно прашање.
На ортопед ни рекоа да одиме на конрола кога ќе прооди, е сега милена се пушта помалку ама не е потполно сигурно и бара рака да и подадеш, нензма дали да ја однесеме или да причекаме кога ќе прооди убаво??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Kinky on 06.09.08 13:03

Emi, koga ke odi stabilno, koga ke pocne da trca, da se zaleta i sama da zastane, togas e vreme za kontrola.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 09.09.08 11:05

moze nekoj da mi pise broj od d-r Vidoevski i da mi objasni kade tocno se naoga?sega se vrativ od majcin dom i mnogu se iznervirav mi prodolzija sirok povoj uste tri meseci i toa sega uste posirok pelenite da gi vitka na tri pati ne na cetiri kako do sega vika se e dobro ima jadrenca ama prodolzi so peleni.NE SE NORMALNI. :krsi: :krsi:
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Kinky on 09.09.08 12:39

Ortomedika
na d-r Goran Vidoevski

Se naogja pozadi Univerzalna sala.
Pominuvas pokraj Boemi, na prvata ulica odis desno, do krajot na ulickata (slepa e), ne mozes da utnes.
Raboti od 8-20 h pon-pet, a sabota 9-13h.

Kaj nego se odi so zakazuvanje. Ako sakas bas on licno da ja pregleda, se ceka po dva meseci za sloboden termin. A ako sakas drugata lekarka, moze i pobrzo da se zakaze.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 09.09.08 12:42

Fala kinky jas ti pisav pp ama sega vidov deka si pisala.Abe mnogu se ceka tamu tolku ima guzva?
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Kinky on 09.09.08 12:56

Pa se ceka, da. Mnogu dobar ortoped e, i ima guzva.
Ama ako zakazes, te prima tocno vo vremeto koe e dogovoreno, ni 5 minuti ne cekas kako sto se okapuva vo Majcin dom.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by georgina on 11.09.08 22:19

Ние вчера бевме на ортопед не гледаа на ехо и ни рекао дека сме супер.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18900
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Misticia on 12.09.08 0:29

бев во ортомедика но ја прегледа друга докторка не беше видоески
добра беше услугата вредеше за парите

georgina напиша:Ние вчера бевме на ортопед не гледаа на ехо и ни рекао дека сме супер.
па супер сте и на сликата срциња
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 17.09.08 20:19

и ние го решивме проблемот. бевме во ремедика кај д-р Иванка и убаво ни објасни се ги извадивме пелените се е во ред и сега почнавме да седиме.многу сум среќна.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by mama on 19.09.08 19:48

Ние ке одиме уште малку на ортопед, кога ке наполни Леон два месеца. Мене докторката ми рече да му ставам само по една капка Вигантол дневно. А сега читам дека се ставало по две, три. Може некој да ми каже зошто?
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 20.09.08 11:31

вигантол капките летно време се пијат по една а зимно по две затоа што зимно време има помалку сонце а сонцето е витамин Д.Така да не е страшно и по две три капки да му даваш.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by biljanag on 20.09.08 11:46

леон е мал а вигантолот се поконцентрирани од др капки затоа прашај поубаво на следниот редовен преглед иако се витамини не е убаво премногу да се даде!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Emi on 20.09.08 14:58

jas znam deka vigantol e maslen rastvor i dovolno mu e edna kapka. ovoj drugiov e voden i moze da se dava i po tri
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by biljanag on 20.09.08 15:16

vigantol spored tezinata i vozrasta najveke moze tri a vodeniot rastvor i do pet
no kako ke kaze d-rot!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by mama on 20.09.08 15:20

Мене ми рече докторката по една да му давам, ама рече и дека не било страшно да капне и повеке од една. Баш сега кога ке одиме на контрола ке ја прашам.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Svetlana on 20.09.08 15:34

Видоевски ми рече дека не е страшно да се даваат и повеќе капки , и 10 да испие вели организмот ке си искористи само онолку колку му е потребно , а остатокот ќе си се исфрли преку дигестивниот тракт.Така да поубаво капка повеке одколку точно зошто како и да го даваш останува дел во лажичката.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Nate_David on 23.09.08 13:19

vcera bevme i na ortoped i mi rece deka david se super da gi izvadime pelenite sto ne gi ni kristime vece 2 mes i deka mozi da sedi da go ostavam da lazi no mi rece da ne go stavam ispraen vo dubak sto mislite vie jas sepak sakam da go stavam vo dubak koga gi stavivte vie prv pat vasite decinja vo dubak?
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19244
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 24.09.08 23:02

Нате јас мислам дека додека не почне сам да се крева на нозе да не го ставаш во дубак има време почекај барем така мене ми кажа докторката од ремедика.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Monika on 24.09.08 23:08

Nas ortopedot posle 6 meseci ni rece deka moze vo dubak, no samo da stoi na prstinja da ne se dvizi. Bitno bilo taka da zajaknat muskulite na nozete so stoenje na prstinja. I eve sega Mila veke na 9 meseci se pusta duri i sama da stoi i poveke ne ni treba dubak.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19623
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Kinky on 25.09.08 7:08

Svetlana напиша:Видоевски ми рече дека не е страшно да се даваат и повеќе капки , и 10 да испие вели организмот ке си искористи само онолку колку му е потребно , а остатокот ќе си се исфрли преку дигестивниот тракт.Така да поубаво капка повеке одколку точно зошто како и да го даваш останува дел во лажичката.
Потпис.
Вигантолот се предозира само ако со денови и недели се дава цело шишенцеSmile, не се оптоварувајте со капка или две плус минусSmile.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Nate_David on 25.09.08 7:35

toj mi rece mene da ne go stavam uste 3 mes dodeka pojdime pak na kontrola a togas david ke ima 9 i pol mes. taka da nema da ima potreba od dubak samo za dzabe da go zemame... ne znam sto da napravam
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19244
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Monika on 25.09.08 12:17

Aaa epa ako taka ti kazal ortopedot vo red, nas ni kaza da ja stavame i nie pravevme kako sto ke ni kaze toj. Sekako deka sovetot od doktorot e na prvo mesto.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19623
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by biljanag on 25.09.08 12:36

досега не сум сретнала д-р да препорача дубак јас иван го ставав 11 12 месец до тогаш не а пошто му го купи вујко му ај ај и така се наканив
поубаво е ако имате од оние каивчиња се обесуваат пр на врата и детето скока така побрзо може да прооде
ама тоа е ваша одлука
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот