Родители и деца

Oртопед

Страна 2 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Re: Oртопед

Пишување by Mama Maja on 20.05.08 0:02

mislam deka zboruvate za FANI peleni i se soglasuvam deka nekoj saka da profitira od takvi raboti.dovolno e edna svedska i edna pamucna i se ce bide vo red.i jas sum slusnala za d-r Vidoevski deka e mnogu dobar ortoped pa ne e loso LENA dokolku si vo moznost da odis do kaj nego na kontrola.
avatar
Mama Maja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 33
Локација : Macedonia
Поени : 19095
Registration date : 2008-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Emi on 30.05.08 22:31

Нас ни рекоа да одиме кога ќе почне самостојно да оди без придржување, е сега сакам да знам дали вашите деца проодувале на цело стапало, или на прсти, Милена гази на цела нога еве веќе еден месец.
Инаку проблем ни се обувките, Милена има многу кратка нога, а многу широка, кажете каде да купиме, сега сме на свадба, ми требааааат хитно.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20921
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by мама Биби on 30.05.08 23:02

Лена јас би ти препорачала да не го гњавиш детето со сите тие пелени, јави се кај Др. Видоевски закажи си преглед, супер е човекот и многу добри совети дава.Јас ќерка ми ја однесов на 2 месеци кај него и пелените ми рече да си ги ставам во ташна и во плакар, од тогаш значи од 2 месеци веќе не и ставав широк повој. Др. Видоевски ги гледа децата на ехо и според него широк повој е глупост не е ни превентива ни за лечење кукови.
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19051
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by eva on 30.05.08 23:04

sto e sigurno sigurno, bi ti sovetuvala vo Peko,po evropsiki standardi se,neli slovencive se vo evrop.unija i rigorozno e.zabraneto bilo da se vnatre so pernicinja,znaes porano gi imaai peko cevlite ,no sega veke ne.Ai deteto ti prooduva,pa za pocetok mozes od ovie ,a pokasno mozes i nekoi poeftini


мама Биби напиша:Лена јас би ти препорачала да не го гњавиш детето со
сите тие пелени, јави се кај Др. Видоевски закажи си преглед, супер е
човекот и многу добри совети дава.Јас ќерка ми ја однесов на 2 месеци
кај него и пелените ми рече да си ги ставам во ташна и во плакар, од
тогаш значи од 2 месеци веќе не и ставав широк повој. Др. Видоевски ги
гледа децата на ехо и сdпоред него широк повој е глупост не е ни
превентива ни за лечење кукови.
dr.V i uste nekoi ortopedi
mislam ne se vo ortopedskoto zduzenie za radi nekoi nivni gledanja.....
a sto se odnesuva za siroko povivanje ,jas procitav deka decata rodeni
na ovie podracja mora da nosat najverojatno klimata e vo
prasanje,procitav vo hrv. ili srp. spisanie
avatar
eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 18977
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vecki on 31.05.08 0:50

Еми јас имав проблем со Марија за обувки широко и беше ноџето и ништо не и пасуваше и и купив едни патичиња за 300ден а сега одкако прооде успеав да и најдам и сандали
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20585
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by lena on 13.06.08 15:06

jas se uste i stavam sirok povoj na Ksenija(naponi 3 meseci)pa neznam do koga,ke si pojdam v ohrid da ja pregledaat tamu.site odovde tamu odat.
avatar
lena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 35
Локација : macedonia
Поени : 19215
Registration date : 2008-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by biljanag on 13.06.08 15:39

јас бев последен пат кога прооде иван и од тогаш не сум била

ортопедските кондурчиња ја исправуваат ногата?

си купивме од кеги шуз сандали 1400 ден (за овие пари ке купев за мене два пара)

дали преку мајчин дом сте земале кондурчиња?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20362
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by eliza on 18.06.08 23:27

i nie odime na kontrola redovno samo sto me buni ova so sedenjeto zatoa sto i pedijatarot a i ortopedot mi rekoa deka mozat da sedati navistina se cvrsti i si sedat a i pomirni se taka...ADkapki zemame po 2 celo vreme.Aiskreno da kazam gi stavam i vo dubak...taka na kratko,pedijatarot rece deka mozi,pa neli nie sme rasteni taka?
Pa sepak ponekogas toa i mi e potreba zatoa sto se 2 pa taka ednoto v dubak drugoto v nisalka ili v race...nekako moram da se snajduvam...
avatar
eliza
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 38
Локација : Прилеп
Поени : 18905
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by moja Ina on 20.06.08 21:59

Пред некој ден ја носев Ина на ортопед во мајчин дом - трет пат до сега. Докторката ни рече ако носи широк повој може да го извадиме (Ина скоро месец дена не носи - откако се стопли ги извадовме пелените и само по памперс е), може да седи, да стои на ножиња но не многу долго, и дубак ако веќе сакаме да користиме после 9-10 месец кога веќе сама ќе се исправува
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 19459
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 01.09.08 17:49

ние утре имаме закажано во мајчин дом и се надевам ќе ни го укинат широкиот повој држете ни среќа.Преку глава ми се веќе овие пелени.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18836
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by elena petkovik on 01.09.08 17:52

Ke vi stegame palci za toa Vesna!
Inaku Luka otkako e roden e samo na pampers. Taka ni rece Vidoevski i eve go fala bogu super e!
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18875
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by rich_bitch1 on 02.09.08 14:51

женски кога првпат треба да се однесе бебето на ортопед.можеби и имате напишано ама ме мрзи да барам на претходните страни?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20178
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Emilija on 02.09.08 14:59

На 2 месеца и потоа на секои 2 на контрола до кај 8-ми месец.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19564
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Svetlana on 02.09.08 15:00

Pedijatarot koga ke go pregleda bebusot posle poroduvanje i pred da te otpustat od bolnica ke ti kaze koga da go nosis na ortoped.
Jas i dvete gi nosev na tri meseci kaj Goran Vidoevski .
Mislam oti vo majcin dom i ne obrnuvaat tolku vnimanie kako na privatno tamu samo gledaat da ti pomine redot.Ne znam za drugite ama jas od iskustvo go velam ova a i Vidoevski e soliden ortoped.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18620
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 02.09.08 15:25

денеска бев во мајчин дом и многу се изнервирав.Треба утре да земам картончиња и и викам на таа на шалтер еве ти лична карта за гаранција дека утре ќе ти донесам картонче а таа ми ги фрли документите и ми вика ма не ме интересира дојди си кога ќе имаш картончиња и си се заврти на друга страна.И почнувам ја како по обичај да се карам и ми вика ај еве ти пресметка дојди во вторник.Ми идеше да ја скршам :krsi: :krsi: и сега уште една недела со пелени :hedsh: 🔨
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18836
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by rich_bitch1 on 02.09.08 15:40

уф оваа стварно безобразна.весна не се нервирај толку сте издржале ке издржите уште една недела
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20178
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by vesna velkova on 02.09.08 15:53

се помирив веќе тоа е тоа,мора да чекаме да знаев дека вака ќе испадне ќе си закажев на приватно ама бидна веќе.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18836
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Emilija on 03.09.08 8:34

Знаете дека има оропед и во поликлиника Букурешт. Се јавуваш, за бебиња до 1 година е со закажување, со упат и плав картон веднаш завршуваш работа. Не мора за ортопед да се носи само во мајчин дом. Таму е хаос невиден.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19564
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Juni08_Andrea on 03.09.08 18:46

Ovde nema posebno nosenje na ortoped.Toa e za kolkcinjata?kako im gi pregledvaat?koga bevme na pedeijater na 2 mes.samo onaka doktrokata kako da i pravi vezbi na nozinjata a drugo nisto.dali i kaj vas taka im gi provervaat kolkicnjata?ovde nie nikoj ne im stava svedski peleni,nikoj nitu ni rekol pa i nema da se kupat takvi pelemi.samo so pampers.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19914
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Nate_David on 03.09.08 19:31

juni kaj nas ovde se nosat i mu pravat kako eho na kolkcinata i malku vezbi na nozijnata i toa e a inace jas eve pred edna nedela mu gi izvadiv svetskite peleni i ne mu stavam povece a nemame pojdeno na kontrola na 5 meseci eve 6 ke napravi jas zvonam cel mesec i nikako da zakazam na odmor bile gospodata cel mesec bog da cuva ne znaev deka i po eden mesec odat na odmor i doktor da nema nikakov ne daj gospod nesto da se sluci!!!
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18989
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by georgina on 04.09.08 16:08

Само кај нас во МАкедонија ставаат широк повој., Моја пријателка се омажи во Бугарија, а мајка и е бабица и кога се породи оваа го повила детето со широк повој. Кога го однеле првиот пат на контрола педијатарот кога го видел рекол леле што е ова, вакво нешто да не видам повеќе.
А ние кога сме биле мали мајка ми ми кажуваше дека не мотале целите во пелена, нозете ни биле исправени и стиснати една до друга. Сега пак ги шириме.
Јас на синчето сега не му ставам шведски, само памперс и толку, И го носам редовно на ортопед и се е во ред.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18645
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Sandra_Anja on 04.09.08 16:24

Nie nemavme potreba od sirok povoj, barem taka ni rece ortopedot (Vidoevski, veke opsto poznat). Nie samoinicijativno i stavivme i dodeka ja odnesovme nosese samo dve nedeli. Koga ja vide, duri ne iskara onaka da te zasrami zosto sme go maltretirale bebeto. I od togas izvadivme. A, kakva kontradiktornost, od Re Medika ni rekoa dva meseci da nosi. Ama, nie go poslusavme ortopedot.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19717
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by rich_bitch1 on 04.09.08 16:29

е ова ме нервира.еден доктор вели едно друг вели друго,да не знаеш кој да послушаш
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20178
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Lili on 04.09.08 18:42

A Sandra zosto ne mu kazavte na doktorot za sovetot od Re-medika?
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19063
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Kinky on 05.09.08 9:35

Nemam vreme da ja iscitam celata tema, ke go kazam naseto iskustvo so sirokiot povoj.
Alek go odnesov na ortoped na 2 meseci, ni rece deka voopsto nemalo potreba od sirok povoj. Istiot moment mu go izvadiv, i dvajcata se preporodivme,
Bebinjata na ragjanje gi gledaat na UZ, i se utvrduva dali se kukicnjata dobri, ili ima potreba od siroko povivanje.

Nikade u svet ne se koristi sirokiot povoj osven vo Makedinija i Srbija, toa e macenje za decata, a pedijatrite go "pripisuvaat" po default na site bebinja. Svegjanite ne znaat sto e toa "svedska" pelena. Ni jas ne sum bila taka povivana kako bebe, pa eve me zdrava prava, so manekenski stas:-))))

Znaci ne pedijatar, tuku ORTOPED treba da kaze dali treba ili ne.
Nas ortoped e d-r Vidoevski, mu veruvam, se razbira, toj go pravi prviot UZ na novorodencinjata vo Sistina. Covekot zlato vredi!
Kontrolite kaj nego gi dozivuvam kako cas po ortopedija:). Se sto pravi detalno go objasnuva, i obrazlozuva zasto sovetuva takvi vezbi, kakvo vlijanie imaat, ma bukvalno gi informira roditelite za sekoj detal od pregledot.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19724
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oртопед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот