Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by verce on 14.10.08 20:58

Ma devojki nisto ne e strasno od vakcinata netreba da se plasime tuku od nejziniot kvalitet.Vakcinata e kako sekoja vakcina nema nekoi nesakani reakcii osven ako neste alergicni na nesto sto taa sodrzi treba prvo da se sovetuvate so lekar.I jas sum za da se vakciniram no ke pocekam dogodina da vidam kako ke se pokazat nekoj mi spomna deka bile od kinesko proizvoctvo pa ne mi se rizikuva.Vo svetot bile mnogu skapi a kaj nas ete bes pari gi davaat neznam moze ima nesto.Znami i jas za toa deka treba da ima pap test rezultat ne postar od 6 meseci i da e negativen na Hpv jas dosega nemam praveno ginekologot nikogas ne mi predlozila da izvrsam iako imam rodeno 2 deca .
verce
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 33
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20455
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by SoNcEnce on 14.10.08 22:53

Jas pak se konsultirav so mojot maticen genikolog ,i mi rece deka steta nema nikakva samo korist od vakcinata,pa sega neznam sto da pravam ,ali ipak mislam deka se e izmislica i panika na narodov deka bile stetni, zatoa sto gi davaat besplatno i malce ne e verno kako e mozno toa.Pa i pred ovaa vakcina imase isto besplatni vakcini za dr .nameni ,besplati pregledi ,pa neznam zasto da e sumlivo nikoj do sega ne se pojavi javno da kaze deka mu se desilo nesto.

SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18941
Registration date : 2008-09-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 15.10.08 10:48

verce напиша:Ma devojki nisto ne e strasno od vakcinata netreba da se plasime tuku od nejziniot kvalitet.Vakcinata e kako sekoja vakcina nema nekoi nesakani reakcii osven ako neste alergicni na nesto sto taa sodrzi treba prvo da se sovetuvate so lekar.I jas sum za da se vakciniram no ke pocekam dogodina da vidam kako ke se pokazat nekoj mi spomna deka bile od kinesko proizvoctvo pa ne mi se rizikuva.Vo svetot bile mnogu skapi a kaj nas ete bes pari gi davaat neznam moze ima nesto.Znami i jas za toa deka treba da ima pap test rezultat ne postar od 6 meseci i da e negativen na Hpv jas dosega nemam praveno ginekologot nikogas ne mi predlozila da izvrsam iako imam rodeno 2 deca .

Kako be Verce nemas praveno???
KAJA
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 19152
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by bibe85 on 15.10.08 14:47

SonjuS* напиша:i jas bi sakala...ama nekako ko cudno mi e...
a i strav mi e...
и јасссс
bibe85
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 19116
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Svetlana on 15.10.08 14:50

Vakcinata se preporacuva za lica do 26 godini,
za postari ne e se uste dokazano deka e efikasna, a sekako pred da se primi treba da se napravi Pap test koj ako e negativen duri togas moze da se vakcinira.Ova sekako ke si objasni ginekologot najstrucno.
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by verce on 15.10.08 15:18

[quote="KAJA"]
verce напиша:

Kako be Verce nemas praveno???
E pa nema dve deca rodiv nema napraveno ni eden pap test nitu brisevi samo eho imam praveno vo bremenosta i posle toa doktorkata mi spomena deka nema potreba mislam za togas nemase a sega planiram sama da idam i da pobaram da mi napravat.
verce
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 33
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20455
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Emilija on 15.10.08 15:33

verce напиша:E pa nema dve deca rodiv nema napraveno ni eden pap test nitu brisevi samo eho imam praveno vo bremenosta i posle toa doktorkata mi spomena deka nema potreba mislam za togas nemase a sega planiram sama da idam i da pobaram da mi napravat.

А што ако , недај боже си имала некоја инфекција. Инфекциите можат да предизвикаат спонтан. Кој ќе биде виновен за тоа? Ти не си била информирана, а докторот? За трудниците има обавезни прегледи според неделите од бременоста и не смее тие да се пропуштаат !!!
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ana84 on 15.10.08 16:59

Ме интересира дали HPV вирусот е штетен за машкото?
ana84
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19432
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 16.10.08 17:33

Мене ми кажа д-рот дека ХПВ може и од мажот да се добие,посебно кондиломите,зошто машкото е само преносител.
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by kavadarcanka on 16.10.08 17:36

некаде имам прочитано дека мажите пренесуват ама и брзо се лечат со редовна секојдневна хигиена а за кондиломи ако им се појават морат да ги лечат.
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 16.10.08 17:53

Мене нешто не ми е јасно ако се лечат од вирусот зашто кондиломите им се повторуваат без претходно изложување на ризик . Да не е ситуација да вирусот преживува во организмот и таму останува а притоа да не се излачува слично како херпес вирусите , иако ХПВ припаѓа на Papovaviridae familijata ? Има ли некој информации за ова ? Инаку освен кондиломите мислам дека имам читано дека се претпоставува за неколку заболувања кај мажите од ХПВ но се тоа се само претпоставки ништо не е докажано .
Girl*****
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 33
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 19064
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by kavadarcanka on 17.10.08 13:37

Имам слушнато дека хпв вирусот останува доживотно а тоа што викаме се излечил тоа е моментално, а доколку дојде до пад на имунитетот пак се јавува. Инаку кондиломите може и сами да се повлечат за околу 6 месеци до 2 год. со појачување на имунитетот и ако се повлечат сами или ако се излечат може пак да се појават ако имунитетот е намален. Кондиломите се замрзнуват со течен азот или се горат ласерски тоа го препорачуват гинеколозите.
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 17.10.08 18:44

Јас за вакцината имам читано на нет дека дупло повеке има вложено во реклама отколку во квалитет. Исто така имало случаи на спонтани абортуси и смртност од неа, ама тоа биле само 2-3 случаи. А до сега се вакцинирани над 1 милион жени. Инаку потекнува од САД и мислам дека и таму е задолжителна. Со сигурност за секоја вакцина се знае дека може на 1 од 1000 или 1 од 10 000 да се појави некој несакан ефект. Тогаш се смета дека тоа е безбедна вакцина. Од друга страна за било кој лек кога ке се пушти во промет, треба да поминат мин 5 год за да се види дали е безбеден. А Gardasil ( така мислам дека се викаше вакцината ) е само 2 год во употреба.

Дали некој има слушнато дека на некој спонтано му се има повлечено
вирусот. Т.е дали прво го имал на ПАП тест а по неколку год да го
снема?
И за вакцината дали е сигурно дека можат да ја примаат и
тие што веќе го имаат вирусот. Знам дека вакцината штити од
најризичните типови мислам дека беа 16, 18, 31, 11. И тој што има еден
од овие типови мислам дека не смее да ја прими вакцината, а оние што ги
немаат овие типови дали тие можат да ја примат? Ај ве молам ако некој
знае нешто нека каже.


http://www.zamirzine.net/spip.php?article5450
http://dnevnik.hr/vijesti/zdravlje/cjepivo-gardasil-sigurno-za-uporabu.html
https://www.youtube.com/watch?v=y86p7y0Abgs
http://www.blog.hr/print/id/1623322225/gardasil.html
http://www.stetoskop.info/Vakcina-Gardasil-na-testiranju-u-Srbiji-89-c1-news.htm
видите ги овие страници и кажите ми во што верувате. Многу се контраверзни.

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 18.10.08 10:05

ENA21 напиша:Дали некој има слушнато дека на некој спонтано му се има повлечено вирусот. Т.е дали прво го имал на ПАП тест а по неколку год да го снема?
И за вакцината дали е сигурно дека можат да ја примаат и тие што веќе го имаат вирусот. Знам дека вакцината штити од најризичните типови мислам дека беа 16, 18, 31, 11. И тој што има еден од овие типови мислам дека не смее да ја прими вакцината, а оние што ги немаат овие типови дали тие можат да ја примат? Ај ве молам ако некој знае нешто нека каже.
јас имав ХПВ и цин 1 и по 10 месеци ги снема,но сега 2 пати годишно правам пап и сега за сега се е во ред.тогаш и на биопсијата се покажаа истите резултати и ми рекоа да пијам олигогал селен,це витамин и антиоксиданси,ида јадам моркови.
а за вакцината вчера гледав на сител и лекарот кажа дека штити од ХПВ тип 6 и 11,кои предизвикуваат брадавици,и 16 и 18 кои се најризични и предизвикуваат канцер.ако веќе го имаш или си го имала вирусот и да ја примиш вакцината ќе нема ефект,но може да те заштити од останатите 3.
Sister
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19359
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 18.10.08 18:44

Sister koga ti se pojavi virusot pred da rodis deca ili posle toa

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 20.10.08 11:29

ена мене ми се појави вирусот кога ми беа поголеми децата,а мислам дека ако е под контрола вирусот не би требало да имаш проблеми со бременост,поздрав.

во врска со вакцината ја прашав докторката,и таа ми рече да не
брзам,вели сигурно од догодина ќе биде задолжителна.ми рече дека е
квалитетна,но сепак не и се знаат сите несакани дејства.
Sister
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19359
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by kavadarcanka on 21.10.08 12:05

Кај нас во Кавадарци се пријавиле над 100 за вакцини а само 20 вакцини имало. Инаку јас во саботата ласерски ги отстранив кондиломите ми ставија две инекциии и со спреј но многу боли и после две недели треба да одам на контрола и го прашав докторот дали се појавиле од хпв пошто на папот немам ништо а тој ми рече не мора да значи дека е хпв може и од многу бело прање се појавувале а за вакцината прашав немале никакво известување за во приватните ординации инаку пред вакцината мора да се направи пап тест за тие што имаат односи и морало да е негативен.
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by sunshine on 21.10.08 13:06

Ги прочитав сите постови ама никаде не сретнав како се добива овој вирус? Стварно ме интересира како се може да се заштити и дали постои начин за тоа. Што се тие кондиломи што ги спомнувате и дали тие некако надворешно се забележуваат или само со ПАП тест?
sunshine
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19919
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 21.10.08 22:20

Sunshine вирусот значи зборуваме за ХПВ кој предизвикува рак на грлото на матката се пренесува со незаштитен сексуален однос . Тоа е истиот вирус кој предизвикува папиломи на рацете познато во народот како тртки само друг тип . Еве на рпимер најризични се 16 и 18 типовите потоа за ризични се сметаат 11 и 6 меѓутоа има околу 120 типа на ХПВ не секој предизвикува ракна грлото на матката значи овие 4 се најризични . Другите ги предизивкуваат папиломите на кожата и не сите се присутни на ова поднебје значи скеој регион има различна застапеност на овие типови . Е сега кондиломи се папиломи само на генитален систем може да бидат на вулвата на цервиксот . Во основата е хиперплазија на мукозата со или без дисплазија што доведува до појавана кондиломите ( изгледаат како израстоци топчести нерамни црвенкави) Инаку да напоменам ХПВ кој предизвикува папиломи на рацете на пример или вратот значи кои предизвикуваат кожни папиломи може да се пренесат и преку допир ако вирусот е сеуште активен во нив . Не знам дали истите можат малигно да алтерираат но доесега немам такво нешто слушнато .
Girl*****
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 33
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 19064
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Stefi on 22.10.08 16:03

Здраво на сите. Нова сум на сајтов, нормално од причини што веќе излудев чепкајќи по интернетов за да најдам информации за проблемот што го имам. Откога решивме со сопругот дека сакаме да останам бремена, бев на гинеколог и ми најдоа ЦИН1, потоа ми направија типизација, која покажа дека имам ХПВ со висок ризик, па направив биопсија во РеМедика, и уште ги чекам резултатите (полудувам). Дали овие проблеми ќе влијаат на тоа да неможам да останам бремена (а се обидуваме подолго од 1 год?
Stefi
Stefi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 18730
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by боки on 24.10.08 1:36

А луѓе овој пап тестот како се прави и колку чини дали ќе може некој да ми објасни.Со него се открива само дали имаш ХПВ?
боки
боки
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 30
Локација : skopje
Поени : 18972
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by obicna on 24.10.08 3:23

Boki tema za pap test imas tuka http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f32/topic-t791.htm
A sekako deka e dobro da se odi da se pregledas. Inace jas kako sto mi objasna na gin e deka HPV ima sekoj covek latent u nego, ima povejke od 100 razlicni virusi a nekoi se pojavuvat posle od ko ke stanis seksuelno aktiven/aktivna.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 30.10.08 21:31

Леле, наредната недела треба да одам на типизација и мн ми е страв. Може да се направи и во државна болница, така? Не мора да ме пракаат во ману? Ме иннтересира дали некој има направено во д.болница и колку пари е?

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 31.10.08 12:53

jas pravev vo drzavna, so plavo kartonce, pravev tipizacija i plus mikrobioloskite i me cinese 600 den
KAJA
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 19152
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Svetlana on 31.10.08 13:44

Јас да се пофалам дека на последниот ПАП тест немам ХПВ а инаку на претходните два имав, е сега на што се должи тоа не знам не земав лекарстав освен што користев само матичен млеч на Ројал Желе апчиња за да го подобрам имунитетот, може тоа помогнало но во секој случај баш се радувам што после 2 години исчезна и сега на раат можам да планирам да чувам трето дете.
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот