Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Kate77 on 03.10.08 15:56

Мене лани во март ми најдоа CIN 3,ми направија конизација на грлото на матката т.е ми отстранија мал дел од грлото после 6 месеци кога бев на контрола немав ништо а сега сум трудна 8ми месец и се е во ред освен што треба да лежам зошто не сакав да ми прават серклаж па си ги истерав овие месеци без проблем,така да за се има решение,ама треба и гинекологот да е стручњак.Јас се оперирав во државна кај др.Маријан Стојовски феноменален е
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18751
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 03.10.08 16:25

A CIN se otkriva so PAP ili so biopsija?...lele kolku prasuvam Smile
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

HPV

Пишување by Kate77 on 03.10.08 16:59

KAJA напиша:A CIN se otkriva so PAP ili so biopsija?...lele kolku prasuvam Smile
Се открива преку PAP мене така ми го открија,па откако го открија ме пратија на биопсија,значи PAPot е појдовна скала,ако несто имаш ќе ти покаже освен ако ти зома брис некој што не е толку стручен
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18751
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 04.10.08 9:45

KAJA напиша:Sister, a kade pravese biopsija, vo drzavna, na nekoja od privatnive ili kaj maticniot ginekolog? za toa mi treba upat? jas mislev deka ako na tipizacija ne se pokaze nisto, se e vo red, ama sega mnogu me fati panika...
ја правев во штип на приватно без упат и ја платив 4500 денари,а кај матичниот била 250 со картонче.мислам и дека и во ск не ти треба упат ако одиш на приватно.јас сакав така бидејќи мојот матичен тогаш немаше добро опремена ординација и ми беше страв.сигурно ќе биде во ред биопсијата,не му ја мисли многу и направи ја.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19164
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 04.10.08 16:24

Здраво. Само што се зачленив на форумот и да ви ја раскажам мојата приказна. Најверојатно хпв го добив уште кога бев невина а имав само надворешен контакт. Тогаш ми излегоа кондиломи и не можеа да ми направат пап тест. Ги лекував со подофилин и ми поминаа. После некое време пак ми излегоа и ми поминаа со електрокаутеризација.После 1 год од првите кондиломи направив пап тест и ми покажа хпв. Еве сега поминаа 7 месеци од последната контрола, направив уште еден тест и пак ми покажа хпв и сакам да одам на типизација. Ме интересира како се прави типизација и дали боли. Исто така дали некој има слушнато за биобран мгн 3 и дали се ефикасни. Пиев але вера и секој ден пијам вит ц и пак го имам вирусот. Кога имам односи имам болки и мн се плашам дали ќе можам да останам бремена со овие проблеми.

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 18620
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 04.10.08 16:45

Мене ми правеа конизација,ми покажа ЦИС на Пап-тестот,па на повторениот Пап,ЦИН 2.Ми направија биопсија и типизација под целосна анестезија,траеше 15-ина минути и ми покажа ЦИН 3. Сето тоа го правев на ГАК,биопсијата кај д-р Палчевски,а конизација кај проф.д-р. Бабушку (презадоволна сум ).
Значи,Ена,мене не ме болеше ништо бидејќи беше со опојка.Сум слушнала за Биобран МГН 3 и сакам да го земам,бидејќи повторно ми е намален имунитетот и мене ми се појавија кондиломи.Болка при односи немам,а и не сум имала.За бременост не се сеќирај,прочитај погоре што напиша Кате77
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18983
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 05.10.08 13:57

Е фала многу хормонче за брзиот одговор, а имам уште прашањаSmile
Дли мора за типизација да се зама биопсија или може со едноставен брис. Исто така дали мозе биопсија да ми се земе ако немам родено, да не ми се оштети така матката. Имам само 21 год, а првите кондиломи ги добив на 19 год. :(

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 18620
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 06.10.08 11:19

Ena, za tipizacija ne se zema biopsija, mene mi pravea tipizacija, a biopsija uste ne.. inaku i jas uste namam rodeno, a mi preporaca biopsija, ne veruvam deka se ostetuva matkata..
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

HPV

Пишување by Kate77 on 08.10.08 14:45

ENA21 напиша:Е фала многу хормонче за брзиот одговор, а имам уште прашањаSmile
Дли мора за типизација да се зама биопсија или може со едноставен брис. Исто така дали мозе биопсија да ми се земе ако немам родено, да не ми се оштети така матката. Имам само 21 год, а првите кондиломи ги добив на 19 год. :(
За типизација не се прави биопсија,а не треба да се плашиш за оштетување на матката од биопсија,како што напишав мене ми правеа биопсија лани а сега сум 8ми месец трудна
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18751
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Nate_David on 13.10.08 19:28

sega samo sto gledav na a1 deka starosnata granica e pomestena do 26 godini za besplatna vakcinacija na HPV pa ajde da se vakcinirame
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19264
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by kristina_b on 13.10.08 19:48

da i jas slusnav deka se zgolemila starosnata granica na 26 i vikam ke odam,a svekrvami mi kaza deka edni prijatelki zboruvale da gi nosat na vakcina devojcinata i ednata spomanala deka vakcinata bila nesto stetna.dali nekoj ima slusnato vakvo nesto ili se samo dezinformacii i panicene od nasiov malograganski narod?
avatar
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Age : 32
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 18717
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Nate_David on 13.10.08 19:53

pa jas da ti kazam nekni na tv sitel onaa emisijana sto e kaj 4i30 BUMBAR dali znaete se javi eden covek imase tema za vakcinive i vika deka nekade na internet pisuvalo deka vakcinata bila stetna i deka doktorive si praele samo biznis i reklama ama mene ne mi e nekako za veruvanje sigurno ne e samo kaj nas taa vakcina i ne bi ja pustile ako e stetna..koj ke ti kaze...?????
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19264
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Freya on 13.10.08 19:54

Kristina_b i jas taka imam slusnato, ne samo deka bile stetni tuku i ne znam tocno kade (ne vo mk)ama dve devojcinja pocinale od vakcinata, mene mi e mnogu strav da eksperimentiram so takvi raboti.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19320
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by kristina_b on 13.10.08 20:00

a na tv rekoa deka od vgodina ke e zadolzitelna i makedonija ke bila 55 zemja kade ovaa vakcina e zadolzitelna.a kako gi vakciniraat devojcinava ako e stetna.i sto e stetnoto sto napaka vo organizmot znaete li?
avatar
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Age : 32
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 18717
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 13.10.08 20:20

и јас слушнав за смртните случаи и ми е страв да ја носам ќерка ми сега на вакцина после сите муабети,а ако стане задолжителна ќе видиме.сепак таа штити само од 4 типа ХПВ,а ги имало преку 150.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19164
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Freya on 13.10.08 20:22

eve nesto sto najdov na internet za vakcinite, sto ustvari sodrzat tie


Vaccine Excipient & Media Summary, Part 2

Excipients Included in U.S. Vaccines, by Vaccine

Includes vaccine ingredients (e.g., adjuvants and preservatives) as well as substances used during the manufacturing process,

including vaccine-production media, that are removed from the final product and present only in trace quantities.

In addition to the substances listed, most vaccines contain Sodium Chloride (table salt).

Vaccine Contains

Anthrax (BioThrax) Aluminum Hydroxide, Amino Acids, Benzethonium Chloride, Formaldehyde or Formalin, Inorganic Salts and Sugars, Vitamins

BCG (Tice) Asparagine, Citric Acid, Lactose, Glycerin, Iron Ammonium Citrate,Magnesium Sulfate, Potassium Phosphate

DTaP (Daptacel) Aluminum Phosphate, Ammonium Sulfate, Casamino Acid, Dimethyl-betacyclodextrin,

Formaldehyde or Formalin, Glutaraldehyde, 2-Phenoxyethanol

DTaP (Infanrix) Aluminum Hydroxide, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, Glutaraldhyde, 2-Phenoxyethanol, Polysorbate 80

DTaP (Tripedia) Aluminum Potassium Sulfate, Ammonium Sulfate, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, Gelatin, Polysorbate 80, Sodium Phosphate,Thimerosal*

DTaP/Hib (TriHIBit) Aluminum Potassium Sulfate, Ammonium Sulfate, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, Gelatin, Polysorbate 80, Sucrose, Thimerosal*

DTaP/HepB/IPV (Pediarix) Aluminum Hydroxide, Aluminum Phosphate, Bovine Protein, Lactalbumin Hydrolysate, Formaldehyde or Formalin, Glutaraldhyde, Monkey Kidney Tissue, Neomycin, 2-Phenoxyethanol, Polymyxin B, Polysorbate 80, Yeast Protein

DT (sanofi) Aluminum Potassium Sulfate, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, Thimerosal (multi-dose) or Thimerosal* (single-dose)

DT (Massachusetts) Aluminum Hydroxide, Formaldehyde or Formalin

Hib (ACTHib) Ammonium Sulfate, Formaldehyde or Formalin, Sucrose

Hib (PedvaxHib) Aluminum Hydroxyphosphate Sulfate

Hib/Hep B (Comvax) Amino Acids, Aluminum Hydroxyphosphate Sulfate, Dextrose, Formaldehyde or Formalin, Mineral Salts, Sodium Borate, Soy Peptone, Yeast Protein

Hep A (Havrix) Aluminum Hydroxide, Amino Acids, Formaldehyde or Formalin, MRC-5 Cellular Protein, Neomycin Sulfate, 2-Phenoxyethanol, Phosphate Buffers, Polysorbate

Hep A (Vaqta) Aluminum Hydroxyphosphate Sulfate, Bovine Albumin or Serum, DNA, Formaldehyde or Formalin, MRC-5 Cellular Protein, Sodium Borate

Hep B (Engerix-B) Aluminum Hydroxide, Phosphate Buffers, Thimerosal*, Yeast Protein

Hep B (Recombivax) Aluminum Hydroxyphosphate Sulfate, Amino Acids, Dextrose, Formaldehyde or Formalin, Mineral Salts, Potassium Aluminum Sulfate, Soy Peptone, Yeast Protein

HepA/HepB (Twinrix) Aluminum Hydroxide, Aluminum Phosphate, Amino Acids, Dextrose, Formaldehyde or Formalin, Inorganic Salts, MRC-5 Cellular Protein, Neomycin Sulfate, 2-Phenoxyethanol, Phosphate Buffers, Polysorbate 20, Thimerosal*, Vitamins, Yeast Protein

Human Papillomavirus (HPV) (Gardasil) Amino Acids, Amorphous Aluminum Hydroxyphosphate Sulfate, Carbohydrates, L-histidine, Mineral Salts, Polysorbate 80, Sodium Borate, Vitamins

Influenza (Afluria) Beta-Propiolactone, Calcium Chloride, Neomycin, Ovalbumin, Polymyxin B, Potassium Chloride, Potassium Phosphate, Sodium Phosphate, Sodium Taurodeoxychoalate.

Influenza (Fluarix) Egg Albumin (Ovalbumin), Egg Protein, Formaldehyde or Formalin, Gentamicin, Hydrocortisone, Octoxynol-10, "-Tocopheryl Hydrogen Succinate, Polysorbate 80, Sodium Deoxycholate, Sodium Phosphate, Thimerosal*

Influenza (Flulaval) Egg Albumin (Ovalbumin), Egg Protein, Formaldehyde or Formalin, Sodium Deoxycholate, Phosphate Buffers, Thimerosal

Influenza (Fluvirin) Beta-Propiolactone , Egg Protein, Neomycin, Polymyxin B, Polyoxyethylene 9- 10 Nonyl Phenol (Triton N-101, Octoxynol 9), Thimerosal (multidose containers), Thimerosal* (single-dose syringes)

Influenza (Fluzone) Egg Protein, Formaldehyde or Formalin, Gelatin, Octoxinol-9 (Triton X-100), Thimerosal (multidose containers)

Influenza (FluMist) Chick Kidney Cells, Egg Protein, Gentamicin Sulfate, Monosodium Glutamate, Sucrose Phosphate Glutamate Buffer

IPV (Ipol) Calf Serum Protein, Formaldehyde or Formalin, Monkey Kidney Tissue, Neomycin, 2-Phenoxyethanol, Polymyxin B, Streptomycin, Japanese Encephalitis

(JE-Vax) Formaldehyde or Formalin, Gelatin, Mouse Serum Protein, Polysorbate 80, Thimerosal

Measles (Attenuvax) Amino Acid, Bovine Albumin or Serum, Chick Embryo Fibroblasts, Gelatin, Glutamate, uman Albumin, Neomycin, Phosphate, Sodium Phosphate, Sorbitol, Sucrose, Vitamins

Meningococcal (Menactra) Formaldehyde or Formalin, Phosphate Buffers

Meningococcal (Menomune) Lactose, Thimerosal (10-dose vials only)

Mumps (Mumpsvax) Amino Acid, Bovine Albumin or Serum, Chick Embryo Fibroblasts, Human Serum Albumin, Gelatin, Glutamate, Neomycin, Phosphate Buffers, Sorbitol, Sucrose, Vitamins

MMR (MMR-II) Amino Acid, Bovine Albumin or Serum, Chick Embryo Fibroblasts, Human Serum Albumin, Gelatin, Glutamate, Neomycin, Phosphate Buffers, Sorbitol, Sucrose, Vitamins

MMRV (ProQuad) Bovine Albumin or Serum, Gelatin, Human Serum Albumin, Monosodium Lglutamate, MRC-5 Cellular Protein, Neomycin, Sodium Phosphate Dibasic, Sodium Bicarbonate, Sorbitol, Sucrose, Potassium Phosphate Monobasic, Potassium Chloride, Potassium Phosphate Dibasic Pneumococcal (Pneumovax) Bovine Protein, Phenol Pneumococcal (Prevnar) Aluminum Phosphate, Amino Acid, Soy Peptone, Yeast Extract

Rabies (Imovax) Human Serum Albumin, Beta-Propiolactone, MRC-5 Cellular Protein, Neomycin, Phenol Red (Phenolsulfonphthalein), Vitamins

Rabies (RabAvert) Amphotericin B, Beta-Propiolactone, Bovine Albumin or Serum, Chicken Protein, Chlortetracycline, Egg Albumin (Ovalbumin), Ethylenediamine- Tetraacetic Acid Sodium (EDTA), Neomycin, Potassium Glutamate

Rotavirus (RotaTeq) Cell Culture Media, Fetal Bovine Serum, Sodium Citrate, Sodium Phosphate Monobasic Monohydrate, Sodium Hydroxide Sucrose, Polysorbate 80

Rotavirus (Rotarix) Amino Acids, Calcium Carbonate, Calcium Chloride, D-glucose, Dextran, Ferric (III) Nitrate, L-cystine, L-tyrosine, Magnesium Sulfate, Phenol Red, Potassium Chloride, Sodium Hydrogenocarbonate, Sodium Phosphate, Sodium L-glutamine, Sodium Pyruvate, Sorbitol, Sucrose, Vitamins, Xanthan

Rubella (Meruvax II) Bovine Albumin or Serum, Gelatin, Human Serum Albumin, Neomycin, Phosphate Buffers, Sodium Phosphate, Sorbitol

Td (Decavac) Aluminum Potassium Sulfate, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, 2- Phenoxyethanol, Peptone, Thimerosal*

Td (Massachusetts) Aluminum Hydroxide, Aluminum Phosphate, Formaldehyde or Formalin, Thimerosal (some multidose containers) Tdap (Adacel) Aluminum Phosphate, Formaldehyde or Formalin, Glutaraldehyde, 2- Phenoxyethanol

Tdap (Boostrix) Aluminum Hydroxide, Bovine Extract, Formaldehyde or Formalin, Glutaraldehyde, Polysorbate 80

Typhoid (inactivated – Typhim Vi) Disodium Phosphate, Monosodium Phosphate, Phenol, Polydimethylsilozone, Hexadecyltrimethylammonium Bromide

Typhoid (oral – Ty21a) Amino Acids, Ascorbic Acid, Bovine Protein, Casein, Dextrose, Galactose, Gelatin, Lactose, Magnesium Stearate, Sucrose, Yeast Extract

Vaccinia (ACAM2000) Glycerin, Human Serum Albumin, Mannitol, Monkey Kidney Cells, Neomycin, Phenol, Polymyxin B

Varicella (Varivax) Bovine Albumin or Serum, Ethylenediamine-Tetraacetic Acid Sodium (EDTA), Gelatin, Monosodium L-Glutamate, MRC-5 DNA and Cellular Protein, Neomycin, Potassium Chloride, Potassium Phosphate Monobasic, Sodium Phosphate Monobasic, Sucrose

Yellow Fever (YF-Vax) Egg Protein, Gelatin, Sorbitol

Zoster (Zostavax) Bovine Calf Serum, Hydrolyzed Porcine Gelatin, Monosodium L-glutamate, MRC-5 DNA and Cellular Protein, Neomycin, Potassium Phosphate Monobasic, Potassium Chloride, Sodium Phosphate Dibasic, SucroseApril 2008

*Where “thimerosal” is marked with an asterisk (*) it indicates that the product should be considered equivalent to thimerosal-free products. This vaccine may contain trace amounts (<3 mcg) of mercury left after post-production thimerosal removal, but these amounts have no biological effect. JAMA 1999;282(18) and JAMA 2000;283(16)

Adapted from Grabenstein JD. ImmunoFacts: Vaccines & Immunologic Drugs. St. Louis, MO: Wolters Kluwer Health Inc.; 2006 and individual products’ package inserts.

All reasonable efforts have been made to ensure the accuracy of this information, but manufacturers may change product contents before that information is reflected here.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19320
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 13.10.08 20:29

Freya напиша:Kristina_b i jas taka imam slusnato, ne samo deka bile stetni tuku i ne znam tocno kade (ne vo mk)ama dve devojcinja pocinale od vakcinata, mene mi e mnogu strav da eksperimentiram so takvi raboti.

Prvo nikogas ama bas nikogas nema da se dokaze dali bilo od vakcinata . Moze bilo alergija(anafilaksa) a tie se nepredvidlivi i skoro nevozmozno da se sprecat . Poslem sekoja individua ima svoj enzimski sistem so koj ja prerabotuva taa vakcina i ako toj enzimski sistem ne e ko onoj prosecniot (znaci sto e zastapen gore dole kaj site luge ) moze da dovede do nepredvidlivi reakcii zatoa za sekoj lek a ne samo za ovaa vakcina postojat idiosinkraticni reakcii sto vo prevod znaci reakcii koj nikoj ne moze da gi predvidi . Sto se odnesuva do mene jas utre idam da se zapisam a ako ima vakcina i ke si se vakciniram pa ke vi pisam kako bilo Smile hihi
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 14.10.08 10:37

I jas slusnav deka e stetna, deka duri moze da dovede do sterilitet, i kako prasuvete "ako e stetna kako gi vakciniraat?", pa ste primetile li kolku samo lekovi so pominat rok vlegle vo Makedonija, nema nema pa ke se slusne takva vest, zosto vo Amerika ne gi vakciniraat decata tuku kaj nas se ispotepaa brgu brgu...ednas vikaat mladi devojcinja, sega vikaat do 26, prvo rekoa samo ako nikogas nemala zenata HPV moze da se vakcinira , sega pa i da imala moze da se vakcinira, pa aj ne do 26, moze i nad 26 ako ima da plati..samo da zemat pari , moze sekoj ajdeee ke vakcinirame na angro, za posledicite na nikoj ne mu e gajle! jas fativ ednas na TV edna doktorka rece:vakcinata i da ja primite, pak treba da vnimavate zosto ne moze da ve zastiti od HPV, bas zaradi toa sto stiti od 4 tipa, a sto e so drugite 150-pu pu ne vazi?
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by SoNcEnce on 14.10.08 14:56

Neznam ,dali e tocno deka se stetni vakcinite i ako se stetni zosto bi gi dale da se primaat pa duri i od dogodina da bidat zadolzitelni,jas iskreno smetam deka e vo red da se primi ,valjda mislele na toa deka ne se raboti samo za 1 licnost da ja prima vakcinata ,se raboti iljadnici luge,pa nemoze take da eksperimentirame i da gi umiraat lugevo tuku-taka.Eve do sega jas znam nekolku devojcinja sto ja primile vakcinata i se e vo red.I jas ke ja primam.

SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18746
Registration date : 2008-09-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 14.10.08 15:16

Dali nekoj razgovaral so svojot maticen ginekolog za ovaa vakcina?
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by rich_bitch1 on 14.10.08 19:13

бев денес кај гинекологот да прашам за вакцината.она ми рече да не ја примам барем до нова год.дека овие сега биле експериментални вакцини и не се знае како организамот ке реагира така да она на нејзините пациенти како доктор не ја препорачува.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Ilince on 14.10.08 19:16

A dali bi se vakcinirale.Jas ja primam vesta malku so nedoverba ama bi sakala da se vakciniram ako navistina e uspesna....
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by SonjuS* on 14.10.08 19:20

i jas bi sakala...ama nekako ko cudno mi e...
a i strav mi e...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19456
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Ilince on 14.10.08 19:21

I mene isto Sonjus.....
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 14.10.08 20:30

Јас денес бев на пракса на ГАК и нормално веднаш прашав з а вакцината сеуште не се стигнати и не само тоа туку има и бројче на кое треба редовно да се јавувате бидејќи и формирањето на списоците сеуштене е почнато туку официјално се чека да почне .Со други зборови додека не излезе одобрение во службен весник нема правење списоци . Дојдов до информации дека прво ќе се прават списоци па послем ќе следува вакцинирање и не за кого било туку истата година жената мора да донесе резултат од ПАП а дали ќе се вакцинираат само тие што имаат промени не знам . Битно за да ве има на список мора да имате овогодишен пап кој сака ќе му го пишам бројчето во ПМ за информации не ГАК
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот