Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by biljanag on 10.09.08 14:33

харизма напиша:Сите ПАП тестови што ги имав правено покажуваа дека е се во ред, а јас имав повремени вонменструални крварења.Ми рекоа дека тоа било хормонално пореметување. После 2 години од наводното хормонално пореметуање, бев на реномирана здравствена установа каде резултатот од ПАП беше ЦИН 2, на биопсија се потврди ЦИН 2 и ЦИН 3, Имав операција без одлагање, поминаа два месеци, се надевам дека е се во ред. Зборот ми беше, дали моите ПАП тестови предходно биле точни, ако биле точни значи мојот ХПВ 16 многу интензивно се развивал, но кога мојот сегашен гинеколог од Скопје ми рече дека тестовите гарант не биле точнил, во очи ми падна дека последниот ПАП тест кој го имав правено пред 8 месеци нема печат и потпис на патолог. Затоа најдобро е да внимавате и да прашувате што повеќе.

кога една пријателка конечно се префрли од јане сандански кај што немаат ништо инструменти кај друг доктор новиот доктор и рекол погледни си го картонов од 7 земени брисеви за пап само 2 се успешни сакам да кажам може се добри резултатите но дали се добро земени брисевите?

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16942
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by SoNcEnce on 10.09.08 16:36

Znaci za Cin 1 potrebno e da se jade mnogu morkov, zelka i da se pie vitamin c,pa bi trebalo da bide ok.A sto dokolku ne se izgubi Cin1, dali podocna preoga vo Cin2?

SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Локација : Skopje
Поени : 15051
Registration date : 2008-09-09

Пишување by betavitevit on 10.09.08 18:54

SoNcEnce напиша:Znaci za Cin 1 potrebno e da se jade mnogu morkov, zelka i da se pie vitamin c,pa bi trebalo da bide ok.A sto dokolku ne se izgubi Cin1, dali podocna preoga vo Cin2?
Освен витамини може да си ги купиш аписепт таблетите(ги има во лептокарија во златна пчела и да ги ставаш вагинално по 2 таблети-12 дена)или има вагиналети со прополис,ехинацеа и алое вера(на Цидониа се-ги има во приватните аптеки и да ги ставаш вагинално 10 деначинаку овие вагиналети ги користеле жените од некои островски земји-Мадагаскар и др. и тие воопшто немале цин-1,2,3 ниту ХПВ-оваа информација ми е гениколог).Мене овие ми ги препорача матичниот гениколог-го зголемуваат имунитетот.
Ти треба да правиш ПАП контрола на 4-6 месеци за да може да се следи состојбата.Јас веќе 3-4 години имам цин 1-не поминал во цин2,а на некои контроли и се повлекува од цин 1 на абнормални клетки(тоа тие една фаза пред цин 1).

betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Поени : 15529
Registration date : 2008-06-04

Пишување by kavadarcanka on 16.09.08 22:30

Дали некој има отстрането кондиломи ласерски?

kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 15792
Registration date : 2008-07-07

Пишување by Viktorija78 on 16.09.08 22:39

Jas znam deka HPV, se otstranuva so interferonska terapija vaginalno,no najdobro e prvo da se proba so prirodni preparati.

Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Локација : Doma
Поени : 15030
Registration date : 2008-09-13

Пишување by hormonce on 24.09.08 9:41

Во март ми правеа конизација.Пап-тестот покажа ЦИС (високоризично),ми правеа биопсија,типизација и киретажа и под итно на операција.После тоа работев на имунитетот,пиев OXYZELL мултивитамински сируп,аписепт таблети,ставав 2 месеци вагиналети FLUORORACIL-5,секоја 3 вечер,на природна база се,а инаку со години пијам ОЛИГОГАЛ-Се.Сега сум добро,иако приметив дека ми се појавија генитални брадавици.Значи се работи пак за ХПВ вирус.Ќе пробам со тој балзамот што го напишавте.Сакам само да ви кажам на сите дека не туку така едноставно ни ЦИН 1.Внимавајте многу на имунитетот и исхраната.

hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 15288
Registration date : 2008-08-31

Пишување by Natasa Gegovska on 25.09.08 15:35

Devojki, da Vi ja raskazam mojata prikazna. Jas sega se zacleniv i vednas so prasanja!!!
Pred nepolna godina sum operirana od endometrioza i leviot jajnik mi e otstranet.Profesorot Sapuniov posle operacijata mi preporaca HPV tipizacija, a jas ne napraviv i sega mnogu mi e strav, od toa sto bi mozelo da mi go kazat ako odam na tipizacija.
Moeto prasanje e slednovo: dali bi mozela da gi koristam tie tableti sto gi citam na sajdov, preventivno, da ne odam na tipizacija? Mu blagodaram na toj sto bi znael da mi odgovori. Pozdrav, Natasa.
PS Ne sum mazena, no se obiduvam da zabremenam vece 3 meseci, ne uspevam i me faca panika.

Natasa Gegovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Локација : Tetovo
Поени : 14970
Registration date : 2008-09-25

Пишување by ana84 on 25.09.08 15:43

Natasa Gegovska напиша:Devojki, da Vi ja raskazam mojata prikazna. Jas sega se zacleniv i vednas so prasanja!!!
Pred nepolna godina sum operirana od endometrioza i leviot jajnik mi e otstranet.Profesorot Sapuniov posle operacijata mi preporaca HPV tipizacija, a jas ne napraviv i sega mnogu mi e strav, od toa sto bi mozelo da mi go kazat ako odam na tipizacija.
Moeto prasanje e slednovo: dali bi mozela da gi koristam tie tableti sto gi citam na sajdov, preventivno, da ne odam na tipizacija? Mu blagodaram na toj sto bi znael da mi odgovori. Pozdrav, Natasa.
PS Ne sum mazena, no se obiduvam da zabremenam vece 3 meseci, ne uspevam i me faca panika.
Знам дека стравот е голем, но јас да сум на твое место - не би експериментирала со никакви лекови што се препорачани од нестручно лице, зошто тоа не е играчка. Најдобро е да се обратиш кај твојот гинеколог, верувај дека тој повеќе знае одошто ние сите на форумов. А и гинекологот ќе ти препорача терапија или некои испитувања околу зачнувањето.
Знаеш како викаат - мечка страв, мене нестрав Smile
Се надевам дека се ќе биде во ред со тебе

ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 15542
Registration date : 2008-06-23

Пишување by biljanab on 26.09.08 12:35

marijana напиша:dali ako imas hpv so pocetna faza na cin 1 moze da zabremenis i kolku ke bide stetno
Marijana, ja imam HPV virus veke nekolku denovi i toa visokorizicen , megutoa postojano pravam kontroli nekogash na 6 meseci a nekogash na 4 meseci , zavisi kako mi kaze doktorkata.Inaku postojano rezultatite mi se razlicni koga pravam PAP test , se zavisi kako mi e imunitetot taka se i rezultatite od HPV. Inaku imam dve deca , i imav HPV za vreme na dvete bremenosti i nemav nikakov problem ili nekoja komplikacija. Ic da ne se sekirash mozesh slobodno da zabremenish ,. Ja duri u vtorata bremenost , pred da ostanam trudna rezultatite mi bea za nikade , pa piev nekoja terapija so mi ja dade doktorkata, i stavav vaginaleti INTERFERON , toj e najdobar lek za HPV i edinstven ako ne se lazam,ama mn se skapi vaginaletite -10 vaginaleti - 50 eur , megutoa mene mi pomogna, a vo megu vreme ostanav i trudna i veke na sledniot PAP test rezultatite mi bea super . E sega neshto pridonelo INTERFERONOT a neshto i bremenosta .Posle poroduvanjeto piev eden caj so go pravev sama , od edna knigicka so ja kupiv vo trafika , i sega na posledniot test rezultatite pak mi bea ok. Duri doktorite preporacuvaat bremenost za tie koi imaat HPV. Ama mora edno ad se znae deka mora da se kontrolira HPV.Samo taka moze da se izbegne neshto postrashno . Inaku laserskiot tretman voopshto ne pomaga , poshto drugarkami napravi laserski tretman u sistina na CIN1 i posle nekooku meseci povtorno imashe CIN1 .Ja ne bi preporacala toa.Najdobro e samo vitamini, caevi i dr. neshto za pojacubanje na imunitetot , samo taka .
Pozdrav

biljanab
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Поени : 14965
Registration date : 2008-09-26

Пишување by Girl***** on 26.09.08 22:17

Дали некој се има распрашувано за хпв -вакцината тука кај нас на гинекологија . Јас кога прашав беше 400 евра комплет сите три дози значи негде 8000 ден по доза (ама мора да е примат сите 3 на одредени временски интервали ) Кога читав за неа добив впечаток дека може да ја примаат жени кај кои е откриен хпв но и оние кои го немаат ? Има ли некој повеќе информации или искуство да ја има примено ?

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15174
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Lili on 27.09.08 11:05

Natasa Gegovska напиша:Devojki, da Vi ja raskazam mojata prikazna. Jas sega se zacleniv i vednas so prasanja!!!

Natasa a zasto nesakas da odis na tipizacija?Moras!Pred da ostanes bremena moras da bides nacisto deka e se vo red so tebe!I da dobies zeleno svetlo od ginekologot deka sega e dobro i mozes da ostanes bremena!

Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 15643
Registration date : 2008-05-28

Пишување by biljanag on 27.09.08 11:11

Girl***** напиша:Дали некој се има распрашувано за хпв -вакцината тука кај нас на гинекологија . Јас кога прашав беше 400 евра комплет сите три дози значи негде 8000 ден по доза (ама мора да е примат сите 3 на одредени временски интервали ) Кога читав за неа добив впечаток дека може да ја примаат жени кај кои е откриен хпв но и оние кои го немаат ? Има ли некој повеќе информации или искуство да ја има примено ?
зар таа не се прима порано на помала возраст?

наташа ако отидеш на типизација ке го откриеш проблемот зошто сеуште не остануваш бремена
не е ништо страшно ама мора да се грижиш за своето здравје така ке донесеш на свет здраво бебенце
срекно и уште нешто треба да се провери твојот дечко очигледно сакате да останете заедно

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Sister on 27.09.08 11:19

biljanag напиша:
Girl***** напиша:Дали некој се има распрашувано за хпв -вакцината тука кај нас на гинекологија . Јас кога прашав беше 400 евра комплет сите три дози значи негде 8000 ден по доза (ама мора да е примат сите 3 на одредени временски интервали ) Кога читав за неа добив впечаток дека може да ја примаат жени кај кои е откриен хпв но и оние кои го немаат ? Има ли некој повеќе информации или искуство да ја има примено ?

зар таа не се прима порано на помала возраст?
вакцината може да ја примаат и жени до 27 години,но претходно да немаат хпв.е сега може да ја примаат девојчиња од 9-15 години бесплатно.но имаше на телевизија кажуваа за смртни случаи по примањето на оваа вакцина,јас сакав ќерка ми да ја прими но после овие вести нема шанси,освен ако не стане задолжителна.

Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 15469
Registration date : 2008-07-19

Пишување by Dadi on 27.09.08 12:19

Јас исто така имам читано дека не се проверени вакцините. Обично новите вакцини прво ги пуштаат во употреба во неразвиени земји, чисто колку да видат колку се ефикасни. Има многу дискусии за тоа колку се исправни вакцините што ги примаме , и не само овие за хпв, туку и другите.
Има еден хрватски портал кај што има многу корисни информации за ова, ама незнам дали смеам да го пишам, да не му дојде како реклама. Ај да проверам прво во правилникот што пишува.

Dadi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 48
Локација : Скопје
Поени : 15275
Registration date : 2008-07-26

Пишување by Girl***** on 27.09.08 15:17

Dadi напиша:Јас исто така имам читано дека не се проверени вакцините. Обично новите вакцини прво ги пуштаат во употреба во неразвиени земји, чисто колку да видат колку се ефикасни. Има многу дискусии за тоа колку се исправни вакцините што ги примаме , и не само овие за хпв, туку и другите.
Има еден хрватски портал кај што има многу корисни информации за ова, ама незнам дали смеам да го пишам, да не му дојде како реклама. Ај да проверам прво во правилникот што пишува.

Вака секој лек или вакцина значи каков и да било препрарат подлегнува 3 фамраколошки испитувања :
1. Тестирање на експериментални животни да се иди неговата ефикасност и сигурност
2. Тестирање на мала група доброволци 20-80 (сигурност)
3.Тестирање на погоелм група доборвилци од неколку стотини (несакани реакции и сигурност)
Е сега во колку беспрекорно ги помине претходниве 3 проверки се пушта во масовна употреба затоа што секој организам е различен со различен генетски систем и ензимски систем што значи не секој организам исто ке ја обработи вакцината и исто ке прикаже на имуните клетки .впрочем се умира и од Пеницилин па неможеме да кажеме дека не смееме да го употребуваме . Поентата ми беше дали некој воопшто ја има примено ?Како и да е фала на информациите зе хрватските форуми ке ги проверам :big hug:

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15174
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Natasa Gegovska on 27.09.08 21:23

Devojki, fala za sovetite. Sega mi zavrsi ciklusot i sakam da zakazam vo Remedika za pap-test, a nedaj Boze da ispadne pozitiven, pa da moram na tipizacija. Vikaat deka vo Remedika imale dobra laboratorija, pa zatoa sakam da odam tamu, da ne rizikuvam da dobijam nekoi pogresni rezultati. Kaj kogo da zakazam? Imate nekoja preporaka?

Se nadevam deka naskoro i jas ce go smenam avararot, ce stavam slikice od moeto bebce!!!

Natasa Gegovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Локација : Tetovo
Поени : 14970
Registration date : 2008-09-25

Пишување by Vesnicka on 29.09.08 0:30

Da sekako Natasa ti posakuvam da izleze se najdobro i sto pobrgu bebce.A vo kontekst na ona sto bese pogore napisano drugark ami imase CIN 1 i se porodi pred 1 nedela.In rekoa deka bas so bremenosta ke se iscisti.Znaci ne mu preci na plodot vo tekot na bremenosta.

Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Расположение : kako koga
Поени : 15527
Registration date : 2008-08-08

Пишување by bella* on 29.09.08 0:46

Vikaat deka vo Remedika imale dobra laboratorija, pa zatoa sakam da odam tamu, da ne rizikuvam da dobijam nekoi pogresni rezultati. Kaj kogo da zakazam? Imate nekoja preporaka?
Мислам дека ти е подобро да закажеш во систина,[/b]др.Ивановски[/b](најдобар е),па ,др.Лазаревски,др.Дракулевски....нема да згрешиш

bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Поени : 15538
Registration date : 2008-06-27

Пишување by baby24 on 29.09.08 0:55

Natasa Gegovska напиша:Devojki, fala za sovetite. Sega mi zavrsi ciklusot i sakam da zakazam vo Remedika za pap-test, a nedaj Boze da ispadne pozitiven, pa da moram na tipizacija. Vikaat deka vo Remedika imale dobra laboratorija, pa zatoa sakam da odam tamu, da ne rizikuvam da dobijam nekoi pogresni rezultati. Kaj kogo da zakazam? Imate nekoja preporaka?
Natasa ja ti go preporacuvam Dr.Petanovski Zoranco i Dr.Efremovski Jovan vo Remedika vrvni specijalisti nema da zgresis.

baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 15548
Registration date : 2008-07-29

Пишување by Misticia on 29.09.08 1:00

луѓе и јас како наташа не сум била на пап тест од немукает а докторката ме искара уште пред да одам на одмор и и ветив дека ќе појдам уште ехехе од кога

проблемот е што кога се случува нешто лошо јас имам јака интуиција и знам однапред, па сега не ми се оди на непријатни прегледи кога нешто одвнатре ми кажува дека немам ништо лошо

добро е кога сама сум си доктор а сепак наредниве денови ќе појдам за да бидам модерна и кај гинеколог

п.с. наташа се надевам дека што побргу ќе чекаш бебче најубаво е да си мајка и ќе биде

Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 15538
Registration date : 2008-08-31

Пишување by KAJA on 02.10.08 17:02

I jas imam HPV, na tipizacija ne pokazuva nisto, ama doktorot vika deka tipizacijata ne bila sekogas sigurna i deka treba da napravam biopsija...dali nekoja od vas pravela biopsija?kako se izveduva toa...?

KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Поени : 15262
Registration date : 2008-08-13

Пишување by marika on 02.10.08 17:43

eve eden sovet za kaja.Kupisi oligovit i cink vitamini.Moze da se pojavuva so namaluvanje na imunitetot a pogotovo vo ovoj period.A pomoznost da se konsultiras so uste nekoj diktor ili na klinika.pozdrav

marika
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 16
Поени : 15195
Registration date : 2008-08-11

Пишување by biljanag on 02.10.08 18:31

KAJA напиша:I jas imam HPV, na tipizacija ne pokazuva nisto, ama doktorot vika deka tipizacijata ne bila sekogas sigurna i deka treba da napravam biopsija...dali nekoja od vas pravela biopsija?kako se izveduva toa...?

ke ti zeme od vnatresnosta na matkata tri mali parcenca i tie gi ispituvaat zovami imase taka ispituvanje poradi bolka pri odnosi

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Sister on 03.10.08 14:37

KAJA напиша:I jas imam HPV, na tipizacija ne pokazuva nisto, ama doktorot vika deka tipizacijata ne bila sekogas sigurna i deka treba da napravam biopsija...dali nekoja od vas pravela biopsija?kako se izveduva toa...?
секако дека биопсијата е најсигурна,и не треба да се плашиш.јас правев биопсија пред некоја година.се земаат неколку парчиња ткиво од матката,и тоа трае околу 10-15 минути.тоа се прави со локална анестезија,а може и без неа.јас ја правев без анестезија и само малку пецкаше.резултатите ги добиваш за 2 недели.

Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 15469
Registration date : 2008-07-19

Пишување by KAJA on 03.10.08 15:53

Sister, a kade pravese biopsija, vo drzavna, na nekoja od privatnive ili kaj maticniot ginekolog? za toa mi treba upat? jas mislev deka ako na tipizacija ne se pokaze nisto, se e vo red, ama sega mnogu me fati panika...

KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Поени : 15262
Registration date : 2008-08-13

Пишување by Sponsored content Today at 1:51

Sponsored content