Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 22.01.09 10:54

За ПМФ првпат слушам
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ElenaJo on 22.01.09 11:15

Laura напиша:
Simona's mom напиша:Ако некоја од вас правела типизација во Систина или Ремедика,дали знаете дали ги праќаат брисевите во МАНУ или во друга лабараторија?
Фала Снеже,знам дека ке морам да го сменам начинот на исхрана и живот

Во МАНУ и на ПМФ ги праќаат.


Незнам дали ке помогнам многу но јас ПАП и микробиологија правев во Ремедика и знам дека кога го добив резултатите беа од приватна лабораторија што се наога во близината на клиника за името не се секавам но резултатите беа од таму
avatar
ElenaJo
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 37
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 17425
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Mimi22 on 22.01.09 11:20

Da ne bilo od AVICENA.Oni se mnogu dobra labaratorija.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 33
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17795
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by sneze on 22.01.09 11:22

Во ре медика брисевите и папот ги носат во Хистолаб .
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18299
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Laura on 22.01.09 13:54

sneze напиша:Во ре медика брисевите и папот ги носат во Хистолаб .

Da, kaj Ivkovski mislam deka se vikashe d-r.
A tipizacija samo vo MANU i PMF.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17439
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Simona's mom on 22.02.09 12:37

На типизацијата не ми е пронајден вирусот..Не знам колкава е шансата за грешка,оттаму ми рекоа дека методот бил многу осетлив.Ми олесна,али сепак ке правам ПАП на секои 6 месеци..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18053
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by jasmina,mina on 22.02.09 12:45

Simona's mom напиша:На типизацијата не ми е пронајден вирусот..Не знам колкава е шансата за грешка,оттаму ми рекоа дека методот бил многу осетлив.Ми олесна,али сепак ке правам ПАП на секои 6 месеци..
не се секирај и се случи и на сестра ми и бече грешка.да,можни се грешки многу често.сестра ми прво имаше присуство на хпв,го повтори брисот и на типизација немаше ништо по 6 месеци повторно имаше негативен пап.така да уживај

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19349
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by MamaMaja on 22.02.09 13:25

Lili напиша:
marijana напиша:e fala mnogu znaci ne e rizicno ako ostanam bremena nema da e stetno za plodot nemoj da dojde do nekoi komplikacii
edna moja prijatelka imasehpv virus vtor cin.bidejki sakase da imam bebe i preporaca ginekologot da proba da zabremeni i i dadee rok od tri meseci,za zal tie tri meseci ne se sluci ona so psakuvase,pa i pravea lazsersko otstranuvanje na tkivoto.sega veke si ima edno prekrasno since.
e sega drugo:jas imav hpv cin 1,taka mi miruvase 3god.slucajno od edna koleska doznav za edni tableti apisept,na baza na maticen mlec i nekoi bilki i da ti kazamod niv mi pomina.tie se za lizenje ama jas gi topev vo voda i si gi stavav vaginalo i posle toa po mesec dena napraviv kontrola i zamisli bese se super,pa uste nekolku pati pravev kontrola,i pak se bese ok.dosega da ne e za podrek ...ne mi se povtoril virusot.

Беа намера да прејудицирам, многу често приватните ординации немаат
сигурни резултати од ПАП тестови.
Затоа секогаш кога не дај Боже ќе добиете позитивен резултат,
проверете го повторно на друго место.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17659
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by BiljanaM on 22.02.09 22:09

luge a ako imas hpv mora li da ti zemat biopsija
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 23.02.09 0:04

Simona's mom напиша:На типизацијата не ми е пронајден вирусот..Не знам колкава е шансата за грешка,оттаму ми рекоа дека методот бил многу осетлив.Ми олесна,али сепак ке правам ПАП на секои 6 месеци..

Зависи со кој метод е правен пишувана ливчето ако е ПЦР и не се направени технички грешки резултатот е точен . Методата амплифицира и пронаоѓа ДНК од вирусот така нема шанси да се добијат лажни резултати освен ако е технички лошо направена за што лично сметам дека шансите се мноооггггуууууу малииииииии скоро никакви
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 17974
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 23.02.09 7:26

BiljanaMitkova напиша:luge a ako imas hpv mora li da ti zemat biopsija
Па,мислам дека за ХПВ се прави само типизација,а доколку се работи и за ЦИН се зема биопсија.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by BiljanaM on 26.02.09 0:05

па мене ми пишуваше нискоризичен ХПВ 6 и ми е страв тоа не е ЦИН 1 или ..... немам појма
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 26.02.09 6:01

Не е Биле,не паничи,само треба да поработиш на имунитетот ,да не се доведеш до таа фаза.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by BiljanaM on 26.02.09 17:07

fala hormonce .Denes bev kaj d-r Organdziski da gi vidi rezultatite fala bogu rece deka ne e opasen ovoj virus ama e dosaden i mi dade nekakov sprej za da go unisti virusot i nekoi apcinja za imunitet 3 meseci da gi pijam .
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tanjasofija on 26.02.09 18:29

uf so toj hpv i kako se leci cin 3 ili nema lek

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

hpv virus

Пишување by tanjasofija on 26.02.09 18:32

zdravo kako se dobiva hpv vius i sto znaci cin 3 dali e toa rizicna grupa i kako moze da se izleci

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by BiljanaM on 27.02.09 0:50

за ХПВ мислам дека се добива преку сексуален однос но и од намален имунитет а за цин 3 немам поим
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by hormonce on 27.02.09 8:08

Се е последица на намален имунитет!Тањасофија,а ти имаш ЦИН 3???
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tanjasofija on 27.02.09 14:51

da jas imam cin 3 mi otkrija posle raganjeto na kerkata koja sega ima godina ipol neznam sto e toa e me faka strav,imam citano na ovoj forum deka da se izlecis mora da rodis drugo dete ili pocesto seks

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tanjasofija on 27.02.09 14:56

dali imase samo hpv ili cin 1,2 ili3

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Kiki on 27.02.09 14:58

Tanjasofija, stom ti kazale deka imas CIN3 znaci deka nekoj toa i go dijagnosticiral. Znaci,z a da se izlezcis neznaci deka treba da se rodi odma ili da se ima pocesto sex, tuku deka moras da primas soodvetna terapija prepisana od ginekolog ,posle koja ke mora da pricekas odreden period za da rodis.Normalno posle sekoja terapija treba period da se iscisti organizmot za da bide spremen za zdrava bremenost. Odi, posovetuvaj se so tvojot ginekolog i zajakni go imunitetot so poveke vitamini
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 18848
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tanjasofija on 27.02.09 15:49

BiljanaMitkova напиша:fala hormonce .Denes bev kaj d-r Organdziski da gi vidi rezultatite fala bogu rece deka ne e opasen ovoj virus ama e dosaden i mi dade nekakov sprej za da go unisti virusot i nekoi apcinja za imunitet 3 meseci da gi pijam .
dali imas samo hpv virus ili cin1,2ili3

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tanjasofija on 27.02.09 15:51

dali pusenjeto i neredovnata ishrana vlijae na hpv

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 17054
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Mama Ane on 27.02.09 15:53

tanjasofija напиша:dali pusenjeto i neredovnata ishrana vlijae na hpv
Со сигурност, и двете работи влијаат на многу други пореметувања на организмот
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19911
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by avanturistka on 27.02.09 22:23

ako moze nekoj da mi odgovori imam prasanja
vaka sega
prijatelka moja ima praveno PAP i koga i stigna rezultatot i pisuvalo CIN1(HITNO)A ZASTO HITNO NEZZ
sega jas probav da procitam sto ste napisale prethodno i dojdov do soznanie deka treba da pravi tipizacija
da ve prasam (moze smesno ke zvuci)sto e tipizacija
i ona se plasi da ne e nesto opasno
se nadevam deka ke mi odgovorite pa da i prenesam.
vi blagodaram

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18415
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот