Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 31.10.08 22:33

Svetlana напиша:Јас да се пофалам дека на последниот ПАП тест немам ХПВ а инаку на претходните два имав, е сега на што се должи тоа не знам не земав лекарстав освен што користев само матичен млеч на Ројал Желе апчиња за да го подобрам имунитетот, може тоа помогнало но во секој случај баш се радувам што после 2 години исчезна и сега на раат можам да планирам да чувам трето дете.
Svetlana a kaj go ima toj maticen mlec od kaj moze da go kupam. Go ima li po aptekite?

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Svetlana on 31.10.08 22:43

Da go ima vo site apteki , i kako apcinja i vo ampuli od 5 % i od 1.5 %.
Edna ampula e 99 denari od 5%, a apcinjata se okolu 300 denari 24 drazei.
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lidija Angelevska on 31.10.08 22:47

mene virusot mi go otkri doktorkata na prvata bremenost vo 4-5mesec.go imav se dodeka go cicav bebeto kako znak na namalen imunitet,potoa izcezna.imam zakazano na ginekolog na 5.pa ke vidime dali pak se ima povtoreno
Lidija Angelevska
Lidija Angelevska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18684
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Stefi on 04.11.08 14:23

Друштво, дали некој има правено ласерски третман на ХПВ? Одкога ги добив резултатите од биопсија, гинекологот ми рече да направам ласер вапоризација, и малку да ја одложиме бременоста (зашто повеќе од 1 год, се обидуваме).
Какове тој третман и дали има резултати?

Однапред фалаааа многуууу
Stefi
Stefi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 18730
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by bella* on 04.11.08 14:55

МАТИЧНИОТ МЛЕЧ е секако најдобар да се конзумира во природна форма, јас го конзумирам помешан со мед и тоа мора да употребувате дрвена или пластична лажичка, т.е никако да не дојде во контакт со метал(истото важи и за медот), инаку матичниот млеч помага при-
-зголемување на имунитетот
-забрзување на растењето
-намалување на заморот
-регенерирање на организмот истрошен од болести
-зголемување на потенцијата
-забавување на стареењето
-подобрување на функцијата на жлездите со внатрешно лачење
-стабилизирање на крвниот притисок......
Со него се храни матицата,таа се раѓа како обична пчела меѓутоа хранејки се со матичниот млеч, ја зголемува својата тежина за 1500 пати и неси по околку 2000 јајца дневно(не постои ниту едно друго суштество на земјата со таква репродуктивност) се разбира сето тоа се должи на матичниот млеч.
Може да се купи од било кој пчелар што знае да го вади истиот.
Друго нешто што е добро за зголемување на имунитетот е билката echinacea
bella*
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 19428
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by KAJA on 04.11.08 15:08

a od kaj go kupuvas maticniot mlec?
KAJA
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 19152
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by bella* on 04.11.08 15:26

Го нарачувам од еден пчелар во Охрид, се вика Ице Китанчев, го имам бројот ако сакаш ќе ти го дадам, тој го продава на грамови, 2.5 евра од грам(мислам дека така беше) јас го купувам со 6 грама млеч помешани со пола кило мед
bella*
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 19428
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sandra_Anja on 04.11.08 15:45

Nie imame postojano (svekor mi e pcelar od Berovo)
Sandra_Anja
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 20187
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Nate21 on 11.11.08 21:14

Ги прочитав сите постови и не знам од каде да почнам.
Вака: Пред една год. имав проблем и бев на гинеколог и од сите терапии
што ги примив сватив дека имам кандида што сигурно секоја жена веќе ја
има, но д-р ништо не ми кажа.Во јуни оваа година го имав истиот проблем
и бев кај др. гинеколог кој сега ми е и матичен. Пиев флуконазол и
ставав вагиналети нистатин. Во август направив ПАП тест и имав повторно
кандида но и CIN 1. Ама кога ме прегледа д-р, рече "чудно, чисто е
овде". Ми рече дека морам да го зголемам имунитетот и ми препиша SELEN
(IMUNO ACE) i ALOE VERA ESI (MASSIMA FORZA). Испив 2 дози и во
четвртокот бев на контрола. Но претходно бидејќи се распрашав, дознав
дека тоа cin 1 не е опасно и дека не значи и дека го имам. Тестот бил
преосетлив, а јас имав само 42кг, па затоа излегол таков резултат.Така
да немав причина за паника до контролата. Во четвртокот д-р ми рече
дека се е во ред, да продолжам со истите лекови, а мене нешто ме
копкаше во срцево па го прашав дали јас воопшто го имам тој cin и ми
рече само ладно "дааа па ти си го имаш вирусот,дојди за 1,5 мес. па ке
направиме и типизација". Сега не знам што да мислам, но се исплашив и
кога прочитав дека Stefi имала cin 1, а по типизацијата ХПВ со висок ризик. Можно е и тоа да ми се случи? Какви се типовите на CIN 1, што е сега тоа со висок ризик? Мислев дека не е опасно, ама од сите постови што ги прочитав сега веке не знам што да мислам, ми се врти во главава. Инаку за овие два мес. успеав да се поправам 4 кг.па се надевам и имунитетот ми е подобар, можеби и само ќе си исчезне. ( Ако се залажувам, за да ми е полесно) :Oh:

Се извинувам ако ве преоптоварив со мојава приказна, ама конечно најдов на некој да се пожалам, а што мислам дека ќе ми помогне. Ви благодарам!!!!!!
Nate21
Nate21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : И така и така!!!
Поени : 18836
Registration date : 2008-10-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ana84 on 11.11.08 21:18

колку години имаш?
ana84
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19432
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Nate21 on 11.11.08 21:26

А за вакцината, вујна ми ми кажа, таа има 33 год. и сакаше да плати за да се вакцинира, а и братучетка ми да ја вакцинира, таа има 12 год. Но на телевизија гледала некој д-р кој рекол дека никој нема да одговара за последиците, бидејќи се потпишуваме дека доброволно ја примаме и дека сами сме одговорни за последиците. Исто така рекол дека вакцината е откриена пред 5 год. и затоа е пуштена прво како експеримент. Јас и онака мислев дека нема да можам да ја примам со вирусов, па затоа ќе си почекам до година да видам што ќе кажат. Па ако тогаш биде задолжителна, ќе видиме.

Зошто Ана? Имам 24 год.
Nate21
Nate21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : И така и така!!!
Поени : 18836
Registration date : 2008-10-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 11.11.08 21:36

nate i jas imav cin 1 koj sam se povlece,i mozam da ti kazam da ne se plasis tuku redovno da odis na kontroli,pa i da napravis tipizacija,za da znaes sigurno dali i imas voopsto virus bidejki na edna moja prijatelka pap testot i bese pozitiven,a na hpv tipizacijata nemase nisto.A i da ti kazam cin 1 e malo narusuvanje vo kletkite na grloto na matkata,dodeka cin 2 i cin 3 se sredna i teska displazija i mora da se kontroliraat ili da se lecat.se nadevam kolku tolku ti pomognav.
Sister
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19359
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ana84 on 11.11.08 21:53

Многу жени не би ставиле од таа вакцина, како прво имам информација дека една вакцина да биде 99% успешна треба да биде употребуван најмалце 5 години, а оваа е излезена само пред 2 години, а како второ - ваквите вакцини ги пусштаат прво во земјите кои е се развиени, како нашава. Не е сигурна, мислам да почекаш уште некое време за да се одлучиш.
Понатаму - ако ти е утврдено ЦИН 1, вакцината нема да ти помогне, но можеш да си помогнеш самата - значи: имунитетот пред се да ти биде, најдобро е да си купиш Центрум - materna, внатре ги имаш сите витамини, а можеш од време на време да земаш + Oлигогал.
Јади повеќе овошје, грашак, леќа, овесни снегулки, пченкарни производи, а гледај да избегнуваш благо, еден од најглавните причини за појава на кандида е благото, пиј многу јогурт.
И не се секирај - ако организмот ти е јак, ќе го совладаш ЦИН-от. Мислам дека треба да почекаш уште некое време и пак да направиш ПАП.

Те прашав, зошто мислев дека си многу млада, зошто килажата ти е многу мала.
ana84
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19432
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Stefi on 12.11.08 9:29

Nate, moras da rabotis na imunitetot, toj e glavna pricina za pojava na HPV (normalno se prenesuva i preku seksualen odnos), no ako imas jak imunitet nema da dojde do razvivanje na virusot.
Za tipizacija MORAS da napravis, pa i ako treba biopsija. Nisto od ova ne e strasno i bolno, samo psiha ke te ubie dodeka gi cekas rezultatite :(
Jas napraviv i biopsija i tipizacija vo ReMedika kaj D-r Stojkoski, sega treba da pravam Laser Vaporizacija (da mi zavrsi ciklusot) i iskreno mnogu mi e strav :(
I zatoa prasuvam dali voopsto nekoja na postov ima napraveno takvo nesto laser vaporizacija?

P.S. Prasaj patalec ne gatalec Smile
Stefi
Stefi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 18730
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Brane on 12.11.08 9:41

mojot ginekolog mi rece deka sekoja vtora zena imala CIN1 i ne e strasen, mora da se raboti na imunitetot.jas piev vitaminski apcinja mnogu treba da jades ovosje, no Nate MORA da napravis tipizcija, taka ke bides na cisto dali imas HPV ili ne, no i da imas ne mora da imas nekoj strase, zosto ima i nisko rizicni koi se lekuvaat so apcinja.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18663
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Stefi on 12.11.08 9:50

A dali nekoj ima napraveno laser vaporizacija?

leleee mnogu mi e strav

citav na internet deka iako se napravi laservaporizacija, postoela moznost pak da se povtori?

Pozdrav
Stefi
Stefi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 18730
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Nate21 on 12.11.08 16:14

Fala vi mnooogu za sovetite, srcki ste. Sega mi e sepak polesno i se nadevam deka vo red ke bide. Za 1,5 mes. treba da odam na kontrola i izgleda togas ke mi pravat tipizacija, pa ke vi kazam.

Uste ednas vi blagodaram. :cool!: :kis heart:
Nate21
Nate21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : И така и така!!!
Поени : 18836
Registration date : 2008-10-01

Вратете се на почетокот Go down

HPV и што може самите да направите околу тоа

Пишување by Elsa on 27.11.08 12:20

Brane напиша:mojot ginekolog mi rece deka sekoja vtora zena imala CIN1 i ne e strasen, mora da se raboti na imunitetot.jas piev vitaminski apcinja mnogu treba da jades ovosje, no Nate MORA da napravis tipizcija, taka ke bides na cisto dali imas HPV ili ne, no i da imas ne mora da imas nekoj strase, zosto ima i nisko rizicni koi se lekuvaat so apcinja.

Овој сајт дава прилично корисни информации за превенција и справување со дисплазија.

http://www.vitaminexpress.com/encyclopedia.php/topic/CervicalDysplasia.php


The following therapies may prevent/treat cervical dysplasia:

Folic Acid:
Dosage:
400 – 800 mcg per day for the prevention of cervical dysplasia.
Up to 10 mg per day for the treatment of cervical dysplasia.

Green Tea:
Dosage:
240 - 320 mg per day.

Vitamin A:
Dosage:
10,000 IU per day (using oral vitamin A tablets or capsules).


Vitamin C:
Dosage:
1,000 – 3,000 mg per day.

Zinc:
Dosage:
15 – 50 mg per day.

Beta-Carotene:
Dosage:
15 - 60 mg (25,000 - 100,000 IU) per day.

Lycopene:
Dosage:
5 – 60 mg per day.

Selenium:
Dosage:
200 – 400 mcg per day.

Vitamin E:
Dosage:
400 – 800 IU per day.


Lifestyle Changes to Assist the Prevention of Cervical Dysplasia


Contraceptive Pill:
Studies have shown that long-term use of the contraceptive pill increases the likelihood of cervical dysplasia.

Diet:
Several studies indicate that women who have a high intake of fruits and vegetables have a reduced risk of cervical dysplasia. This protection may derive from the high folic acid content of most fruits and vegetables.

Smoking:
Women who smoke 20 or more cigarettes per day have a 250% increased risk of developing cervical dysplasia.
Elsa
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18544
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

типизација!!!

Пишување by Elsa on 28.11.08 21:35

Stefi напиша:
Jas napraviv i biopsija i tipizacija vo ReMedika kaj D-r Stojkoski, sega treba da pravam Laser Vaporizacija (da mi zavrsi ciklusot) i iskreno mnogu mi e strav :(

Неколку пати имам правено типизација, но никогаш не покажало никаков тип. Се прашувам колку успешно тие биле направени.

Ме интересира, освен Ремедика и Систина, дали приватен гинеколог успеал да ви направи типизација од која се дознал ХПВ типот?
Elsa
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18544
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 03.12.08 19:45

Дечки правев типизација во државна болница и излезе дека немам хпв. Претходно на двата пап тестови ми излезе дека имам а на типизација ништо не покажува. Дали знае некој колку е точна типизацијата, затоа што знам дека пап тестот не е 100 % сигурен. Претходно имав кондиломи, и мислам дека сигурно го имав вирусот, дали сега ми има исчезнато заради подобрениот имунитет или пак не е точна типизацијата, не знам точно, ама искрено ми се симна голем камен од градиве Smile

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by ENA21 on 03.12.08 19:47

Инаку фала на сите информации, со ваша помош секако дека ми беше полесно да се носам со помислата дека го имам вирусот.

ENA21
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18815
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Elsa on 03.12.08 22:43

ENA21 напиша:Дечки правев типизација во државна болница и излезе дека немам хпв. Претходно на двата пап тестови ми излезе дека имам а на типизација ништо не покажува. Дали знае некој колку е точна типизацијата, затоа што знам дека пап тестот не е 100 % сигурен. Претходно имав кондиломи, и мислам дека сигурно го имав вирусот, дали сега ми има исчезнато заради подобрениот имунитет или пак не е точна типизацијата, не знам точно, ама искрено ми се симна голем камен од градиве Smile

Ена21, типизацијата се прави за да се одреди типот на ХПВ вирусот. Тоа што типизацијата ништо не покажува не значи дека ХПВ го нема, значи само дека не го нашле во примерокот за да може да го одредат типот.

Кај тебе секако "прошетал" некој од ХПВ вирусите (поради кондиломите), и сигурно и сега го има но во заспана форма и занемарливо мало присуство. Можно е никогаш повеќе да не ти направи проблем, најбитно е да го одржуваш имунитетот на високо ниво. Добрата вест е што кондиломите се предизвикани од нискоризичен тип на ХПВ кои не предизвикуваат канцер на грлото на матката.

Од сите типизации кои ги имам направено ниту една не го покажала типот на ХПВ, иако на ПАП тестот покажува ХПВ. И јас како тебе чувствував олеснување кога типизацијата немаше ништо да покаже. Меѓутоа сега знам дека ова не е за радување. Подобро би било да го знам типот кога веќе ХПВ е присутен. Од постовите кои овде ги сретнав читам дека неуспешна типизација е чест случај и со други. Што значи дека се случува некој куршлус почнувајќи од земањето на примерокот, преку негова припрема во гинеколошката ординација, евентуално транспорт и испитување на типот. Некои од пациентките (како и јас) сами ги носат овие брисеви до МАНУ по секакви и никакви временски услови. Можно е и секој гинеколог да не умее да го спреми примерокот како што треба. Преку глава ми е пукање со ќорци и сега барам гинеколози кај кои на типизациите се покажал некаков си (каков и да е, високо или ниско ризичен) ХПВ тип.

Прашање до останатите, кај кој гинеколог типизацијата ви била успешна?

Благодарам и поздравче! :-)
Elsa
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 18544
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Girl***** on 05.12.08 1:10

Од сите типизации кои ги имам направено ниту една не го покажала типот на ХПВ, иако на ПАП тестот покажува ХПВ. И јас како тебе чувствував олеснување кога типизацијата немаше ништо да покаже. Меѓутоа сега знам дека ова не е за радување. Подобро би било да го знам типот кога веќе ХПВ е присутен. Од постовите кои овде ги сретнав читам дека неуспешна типизација е чест случај и со други. Што значи дека се случува некој куршлус почнувајќи од земањето на примерокот, преку негова припрема во гинеколошката ординација, евентуално транспорт и испитување на типот. Некои од пациентките (како и јас) сами ги носат овие брисеви до МАНУ по секакви и никакви временски услови. Можно е и секој гинеколог да не умее да го спреми примерокот како што треба. Преку глава ми е пукање со ќорци и сега барам гинеколози кај кои на типизациите се покажал некаков си (каков и да е, високо или ниско ризичен) ХПВ тип.

Прашање до останатите, кај кој гинеколог типизацијата ви била успешна?

Благодарам и поздравче! :-)[/quote]

Дали имаш инфомрација колку типови се иследуваат во мк . знам дека не се иследуваат сите 120 или 140 иликолку и да се веќе нив ги иследува Солун . Значи едноставно може да имаш тип кој не е високо ризичен ама ете нашите лаборатории не го иследуваат Smile . Второ која е постпката на иследување во ману на микро е PCR со оваа метода грешките се сведени на минимум исклучувајќи го лошо земениот материјал .
Girl*****
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 33
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 19064
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by M.S. on 13.12.08 15:33

Zdravo. Imam golem problem da pocnam od pocetok. Pred tri godini se operirav od endometrioza,pred dve pravev konizacija i duri po edna godina od istata mi otkrija HPV virus. Na naodot od Manu nemase koj tip e pa bev vo Sistina i mi dadoa vaginaleti 5-Fluoroacil koi gi stavav eden mesec. Po edna godina od testot mi se pojavija condiliomi.

M.S.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18465
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by M.S. on 13.12.08 15:37

Seuste sum vo iscekuvanje na rezulatatot- a nemam nisto na pap testot duri ni cin 1. Ne napraviv kontrola po terapijata za HPV . Ve molam pomognete mi izbezumena sum zosto mi se slucuva ova i kako toa da mu go dokazam na soprugot? ME RAZBIRATE NELI. Od kade sega kondiliomi koga nemav nisto cela godina. I dali mozat kondiliomite da se prenesat preku depilacija so vosok na genitaliite kako sto mi kaza dermatovenerologot?

M.S.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18465
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот