Родители и деца

HPV - human papiloma virus

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

HPV - human papiloma virus

Пишување by marijana on 04.07.08 16:23

dali ako imas hpv so pocetna faza na cin 1 moze da zabremenis i kolku ke bide stetno
avatar
marijana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 62
Age : 32
Локација : македонија
Расположение : супер
Поени : 19037
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by BaMbYnA on 04.07.08 16:24

hpv sto e toa marijana?
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19326
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by STAR * on 04.07.08 16:29

Ова е извадок од еден форум кој се надевам ќе ти помогне.

Самиот збор ХПВ, означува вирус, т.е. Human Papilloma Virus. Се
пренесува САМО преку сексуален однос.

Како таков, во зависност од кој под тип е (кое се утрвдува преку
типизација), многу тешко се лечи, т.е. нема лек за истиот, туку само се
следи неговото развивање. Ако се утврди присуство на ваков вирус, се
прави биопсија, т.е. се зема мало делче од грлото на матката, за да се
утврди до кој стадиум е развиен.

Може да биде CIN 1, CIN 2 и CIN 3. Првото е доказ за некакви не толку
значајни промени на клетките на матката. Вториот се води како
поризичен, а третиот е веќе аларм за можна појава на рак на матката.

Во денешно време, многу е честа појавата на овој вирус. Само 2 мои другарки (од кои едната бремена) го имаат во моментот.

Како и да е, имам разговарано со патолог за HPV-то, кој ми кажа дека во
основа и не е толку ризичен колку што го прикажуваат гинеколозите
(барем првите 2 фази).

Постојат лекови, вагиналитети и сл. за овој вирус, меѓутоа кај нас се` уште не се одобрени за да се пуштат во употреба.

Мој совет: кантарион масло, помешано со маслиново, на тампон, чуда прави (докажано од гинеколог, и од тие што го пробале
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19715
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

hpv

Пишување by marijana on 04.07.08 18:17

e fala mnogu znaci ne e rizicno ako ostanam bremena nema da e stetno za plodot nemoj da dojde do nekoi komplikacii
avatar
marijana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 62
Age : 32
Локација : македонија
Расположение : супер
Поени : 19037
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 05.07.08 15:51

marijana напиша:e fala mnogu znaci ne e rizicno ako ostanam bremena nema da e stetno za plodot nemoj da dojde do nekoi komplikacii
edna moja prijatelka imasehpv virus vtor cin.bidejki sakase da imam bebe i preporaca ginekologot da proba da zabremeni i i dadee rok od tri meseci,za zal tie tri meseci ne se sluci ona so psakuvase,pa i pravea lazsersko otstranuvanje na tkivoto.sega veke si ima edno prekrasno since.
e sega drugo:jas imav hpv cin 1,taka mi miruvase 3god.slucajno od edna koleska doznav za edni tableti apisept,na baza na maticen mlec i nekoi bilki i da ti kazamod niv mi pomina.tie se za lizenje ama jas gi topev vo voda i si gi stavav vaginalo i posle toa po mesec dena napraviv kontrola i zamisli bese se super,pa uste nekolku pati pravev kontrola,i pak se bese ok.dosega da ne e za podrek ...ne mi se povtoril virusot.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by vesna83 on 05.07.08 23:08

HPV virusot se pojacuva so namalen imunitet zatoa nositelite treba da pijat redovno vit s i multivitamini za da ne dojde do opaganje na imunitetot odnosno do pojacuvanje na virusot moze da se javat i bradavici koj sto se lecat so mast no HPV -to ne se leci

vo denesno vreme e mnogu cesto zaboluvanje sekoja vtora zena e nositel na HPV
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19110
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 05.07.08 23:17

vesna83 напиша:HPV virusot se pojacuva so namalen imunitet zatoa nositelite treba da pijat redovno vit s i multivitamini za da ne dojde do opaganje na imunitetot odnosno do pojacuvanje na virusot moze da se javat i bradavici koj sto se lecat so mast no HPV -to ne se leci
tocno deka so pojacuvanje na imunitetot se zastituvas od hpv,ama eve jas sum svedok deka se leci hpv
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by biljanag on 07.07.08 10:59

на братучетка ми и рекле дека има цин1 и уште нешто ама лек за ова и рекол докторот да роди дете или да има почести односи
е проблемот е што она има големи деца за мажење па не ни помислува да роди а за другото незнам ми напомна дека постојаното бело прање му било одвратно на мажот и
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20507
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 27.07.08 12:07

I na mazot mi mu smetase beloto pranje ama ...so da pravese...si rabotese i zaboravase na nego,e tek koga ke zavrsevme...:-)

Inace eve nanov primer za izguben cin 1 e komsikami koja samo so pienje vitamini me izvesti deka nema veke cin.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Emilija on 27.07.08 18:41

И мене кога забременив со второто пап-от ми покажа ППВ, бев на типизација и покажа дека немам ништо. Интересно беше што тоа време сакале и да прогласат и епидемија на ХПВ (зборев со другарки и колешки и на сите им покажал исто пап-от). Вориот пап, после пораѓањето беше ОК.

Дали тогаш не беа валидни резултатите или нешто друго се случило, не знам. Но колку пак сте сигурни, јас веќе не сум 100% сигурна, дека резултатите од пап-от се секогаш точни?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 27.07.08 19:36

Eмилија не ме плаши,јас пред 3 години имав цин 1 и хпв но по 6 месеци резултатите беа добри.сега одам на контрола на 6 месеци и се е во ред,е сега и јас сум си помислувала дека можеби не се точни,но се надевам на добро.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19034
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 27.07.08 21:00

Ne se sekirajte !Mislam deka ako e rizicen tip sekako ke pokaze na tipizacija.Isto taka i nastinka ili obicna infekcija vo organizmot moze da pokaze pozitiven rezultat na HPV,taka da ne se sekorajte som narednite rezultati se negativni se e ok,a i ne opasen za bremenosta,tuku naprotiv,posle bremenost go snemuva!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by iki on 27.07.08 22:01

Ne se sekiraj i jas imam primer od bliska licnost sto imase cin 1,pa za nekoe vreme i cin 2 ,ama se sredi s eso terapija i vitamini.
Posebno i preporacaa da zema betakaroten i da jade zelka (koja e navistina bogata so vitamin C ).
Eve sega posle 1 godina borba, nema nisto na poslednite ispituvanja,znaci sepak e bitno da se zajakne imunitetot na organizmot ,zatoa najdobro ti e da si zemas poveke zelencuk.
Aza toa dali e steten vo bremenost ili za zabremenuvanje,pa doktorot i rece deka ne e,deka nema bas i nekoja vrska so plodnosta i plodot.
avatar
iki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 19935
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Emilija on 28.07.08 12:23

Дај боже да е работата во лош резултат на пап а понатамошните испитувања да дадат добри резултати. Тие грешки се дури и добри за да се направат контроли што никогаш не би ги направиле.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Dadi on 31.07.08 10:52

Здраво на сите!
od edna koleska doznav za edni tableti apisept,na baza na maticen mlec
i nekoi bilki i da ti kazamod niv mi pomina.tie se za lizenje ama jas
gi topev vo voda i si gi stavav vaginalo

Lili дали може малку подетално да ми објасниш како тоа ги топиш таблетите, и како ги ставаш после тоа, на тампон или?
Мене кандидата ме уништи и баш би сакала да го пробам ова па што биде нека биде. ne znam
avatar
Dadi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 48
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 18840
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by betavitevit on 05.08.08 18:05

A kade mozat da se kupat apisept?
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19094
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by sonja 35 on 06.08.08 9:18

Во секоја аптека ги има. Од ,,Златна пчела,, се.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19108
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by харизма on 18.08.08 15:23

Сите ПАП тестови што ги имав правено покажуваа дека е се во ред, а јас имав повремени вонменструални крварења.Ми рекоа дека тоа било хормонално пореметување. После 2 години од наводното хормонално пореметуање, бев на реномирана здравствена установа каде резултатот од ПАП беше ЦИН 2, на биопсија се потврди ЦИН 2 и ЦИН 3, Имав операција без одлагање, поминаа два месеци, се надевам дека е се во ред. Зборот ми беше, дали моите ПАП тестови предходно биле точни, ако биле точни значи мојот ХПВ 16 многу интензивно се развивал, но кога мојот сегашен гинеколог од Скопје ми рече дека тестовите гарант не биле точнил, во очи ми падна дека последниот ПАП тест кој го имав правено пред 8 месеци нема печат и потпис на патолог. Затоа најдобро е да внимавате и да прашувате што повеќе.

харизма
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 43
Локација : кочани
Поени : 18725
Registration date : 2008-08-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 18.08.08 15:52

jas apiseptot gi poracuvav direkno od zlatna pcela,a za po apteki ne sum cula deka gi ima.Vo Skopje e pretstavnisteto.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Jovance on 21.08.08 16:12

Uf maki so HPV,kaj mene postoi veke tri godini,na tipizacija ne postoi nikakov tip.
Sto se odnesuva na bremenost nema nikakov problem,jas vo Mart si rodiv kerkicka.
avatar
Jovance
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 18721
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Marela on 04.09.08 16:16

Dali nekoj znae drug nacin na otstranuvanje kondilomi osven so intervencija?

Marela
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18640
Registration date : 2008-09-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Lili on 04.09.08 16:44

Marela jas veke nekolku pati napomenav deka HPV mi izcezna so pomos na proizvodi na "zlatna pcela"a isto i kondilomite gi mackav so edem balsam od "zlatna pcela"i isceznaa!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19208
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by tea86 on 05.09.08 2:03

цин промените се добиваат со опаѓање на имунитетот, потребно е само постојано здрава исхрана. Јас пред година ипол имав цин 1 по 3 месеци отидов на контрола и немаше ништо сега правам редовни контроли и се е ок , околу 80% од женската популација имаат хпв.
avatar
tea86
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 32
Локација : makedonija
Поени : 18640
Registration date : 2008-09-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by SoNcEnce on 10.09.08 13:21

Tea I jas pravev Pap test i imam cin1 , genikologot veli deka ne e nisto opasno ,neznam dali treba da se prevzeme nesto?! kako ti se izgubi tebe samo od sebe, ne pravese nikakov tretman?

SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 18616
Registration date : 2008-09-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sister on 10.09.08 13:30

Не е страшно и не треба да се прима никаква терапија,освен витамини и антиоксиданси.јас имав cin 1 пред некое време,и пиев олигогал селен,и антиоксиданси,јадев многу зеленчук најмногу моркови.сега на секои 6 месеци правам пап и се е во ред.оди редовно на контрола тоа е најважно.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19034
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: HPV - human papiloma virus

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот