Родители и деца

Аналгин

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Аналгин

Пишување by natali on 04.07.08 10:18

Што пиете кога имате главоболка.Јас порано често имав главоболка и ми поминуваше од аналгин а последниве 2 год.имам главоболка пред да добијам ама се трудам да издржам и не пијам апче ама пред 2дена се напив затоа што имав неиздржливи болки и потоа пукнав од нервоза зошто го испив нели викаат ако сакаш да забремениш не треба да се пие никакви апчиња.Дали вие пред да забремените пиевте аналгин и дали аналгинот може да доведе до тоа да немам овулација овој месец или не.Само нервози незнам што ме натера да пијам аналгин и сега вака да се нервирам.Ве молам пишете ги вашите искуства со аналгинот

natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 15811
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аналгин

Пишување by sunshine on 04.07.08 10:22

Јас немам слушнато воопшто за тоа дека не требало да се пие аналгин ако сакаш да забремениш. Тебе тоа доктор ти го има кажано? Ако така те советувал докторот во ред, а ако не тогаш не се оптеретувај воопшто со такви работи и гледај да си ја смири болката. Инаку за главоболка мене искрено многу ми помага онаа стара работа турско кафе со лимон. Малку е чудно на вкус ама не е воопшто лошо а помага многу.

sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Поени : 16019
Registration date : 2008-03-25

Пишување by Emi on 04.07.08 10:34

Кафетин пијам, од аналгин ми се појавува бело прање

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 17491
Registration date : 2007-11-19

Пишување by Ane on 04.07.08 10:38

не се сложувам дека пиењето апчиња како аналгин, кафетин или аспирин (во нормални количини) може да влијае на плодноста.
ја се лечев од стерилитет, а имав проблеми со притисокот и постојано бев под терапија. и тоа не аналгин и кафетин, туку таблети за притисок.
еден пријател лекар, ми има кажано дека кога имаш некаква болка подобро е да се напиеш една таблета аналгин, кафетин, асприн и сл. отколку да го изложуваш организмот на болка и стрес.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Расположение : весело
Поени : 16704
Registration date : 2007-11-15

Пишување by natali on 04.07.08 10:39

Докторот ништо ми нема кажано освен да пијам фолна и витамин Е а за други апчиња ниту ми рекол да пијам ниту пак да непијам еве тука една моја колешка ми изнакажа триста чуда и сега се нервирам па она ме виде дека го земав аналгинот да го пијам зошто тогаш ништо не рече туку сега ми кажува.А тоа sunshine за турското кафе со лимон да точно е и јас имам пиено и ми помага ама тогаш немав лимон тука на работа.А тебе ти текнува ли дали пред да забремениш имаш пиено аналгин?

natali
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Emi on 04.07.08 10:42

Се согласувам со Ане, болката немој да ја трпиш, тоа е стрес за организмот, мм трпи болка како фобија од апчиња да има, а за аналгинот несака ни да чуе ми вика му се лошело од него

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by sunshine on 04.07.08 10:45

Искрено пред да забременав воопшто не се замарав со такви работи ама можеби и затоа што не размислував на тоа дека нема да забременам. Ние од кога се решивме дека сакаме бебе после 3 -4 месеци останав бремена. И воопшто не пиев ништо за да забременам само отидов и направив ПАП тест за да бидам сигурна дека се е во ред и после на работа Smile.
Можеби и сум пиела некои апчиња во тој период како аналгин, кафетин,... ама јас искрено воопшто не се замарав со тоа. Натали само смирено и без легнување со помислата сега треба да останам трудна. Се ќе си дојде

sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Поени : 16019
Registration date : 2008-03-25

Пишување by Emi on 04.07.08 10:53

Претпазливо со апчиња одкако ќе останеш бремена а сега не се плаши, ајде опуштено

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by natali on 04.07.08 11:09

Фала ви многу на сите сега сум посмирена инаку ке пукнев од нервоза па и луѓево стварно се и сешто ке изнакажат а јас будала одма припаѓам и не само тоа што ме болеше главата туку уште повеке ме заболе од нив тие наместо да ме утешат уште толку ме нервираат.

natali
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Ane on 04.07.08 11:14

натали ќе слушаш милион работи. ама не смееш да дозволиш тоа да ти влијае.
некој може утреден да ти каже не чини да пиеш вода, и ти веднаш ќе му поверуваш?
луѓево кај нас се навикнати да ги сфаќаат работите здраво за готово. ако прочитаат некаде во весник дека аналгинот имал наводно штетно влијание за забременување од тоа ќе направат фама.
мој совет ти е - слушај си го лекарот и не им обрнувај внимание на таквите паничари како твојата колешка.
па мене (а и на другите пациентки) кога примав терапија за ИВФ ми рекоа штом се осетам нервозна или под стрес да се напијам еден дијазепам. тоа ја реласкира целата мускулатура и се опушта организмот, наместо да е под стрес и напнатост кои влијаат многу понегативно.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Administrator
Administrator

Female

Пишување by biljanag on 04.07.08 11:20

за време на бременоста аспирин несмее да се пие
за аналгинот незнам но ако остранеш бремена побарај си совет од гинекологот дали може да ги пиеш

јас за време на бременоста и додека го доев пиев само два пати парацетамол кога бев со температура други апчиња не сум пиела

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16932
Registration date : 2008-01-27

Пишување by natali on 04.07.08 11:21

Ане така е човек се и сешто ќе се изнаслуша а пуста јас од што сакам да забременам само се плашам ама веќе им кажав да не ме замараат со глупости и точно е тоа човек поубаво да се напие нешто за да се опушти отколку да е под стрес а уште малку на 25 одам на одмор па може ќе се опуштам малку и ќе забременам

natali
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by sanja_ on 04.07.08 16:05

немаат врска апчињата пред да забремениш дека тоа влијае ..ете мене не ми влијаеше..а сега дури сум бремена докторката ми рече дека можи аналгин да се напијам доколку ме боли главата

натали не слушај ти такви работи биди си опуштена од се срце ти посакувам да забремениш што побрзо .. и не се нервирај за ништо

sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Локација : Bitola
Поени : 15688
Registration date : 2008-05-28

Пишување by betavitevit on 04.07.08 18:49

Natali-ne e tocno deka analginot vlijae na plodnosta.
Jas uste od sredno skolo pijam analgin za glavobolka bidejki nisto drugo ne mi pomaga a i nemozam da izdrzam bez tableta pri glavobolka..Se razbira ne go pijam sekoj den tuku 2-4 pati mesecno.
Ti samo opusti se,ne se zamaraj i ne slusaj sekoj sto ke ti kaze-od edno uvo neka ti vleze od drugoto neka izleze.

betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Поени : 15519
Registration date : 2008-06-04

Пишување by Ane on 04.07.08 23:07

natali напиша:Ане така е човек се и сешто ќе се изнаслуша а пуста јас од што сакам да забременам само се плашам ама веќе им кажав да не ме замараат со глупости и точно е тоа човек поубаво да се напие нешто за да се опушти отколку да е под стрес а уште малку на 25 одам на одмор па може ќе се опуштам малку и ќе забременам

така е натали - само на одмор и уживај. опуштено. тоа е најважно. krevet

П.С.инаку мала дигресија - не можам да ти пратам ПМ. од пред можда две недели. види да не имаш премногу пораки избриши ги.

Ane
Administrator
Administrator

Female

Пишување by Nene on 07.07.08 11:28

koga me boli glava pijam kafetin zasto od analginot mi paga pritisokot a i taka mi e nisok. :Oh:

Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 15632
Registration date : 2008-05-13

Пишување by Irena Trajkovska on 07.07.08 12:12

Бидејќи си патам од мигрена само НОМИГРЕН ми е спас, а аналгинот воопшто не ми делува.Неврологот ми кажа дека и подолга употреба на кафетин може да предизвика обратен ефект т.е поголеми главоболки.Значи со се треба да бидеме умерени.

Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 15451
Registration date : 2008-06-20

Пишување by rich_bitch1 on 07.07.08 19:09

ако ми верувате во живот немам пробано ни аналгин ни аспирин,да не чуе гавол ама и не знам што значи главоболка.може да се случи да ме заболи ама тоа е минимална болка од 5 мин која поминува со прошетка на свеж ваздух

rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 16748
Registration date : 2007-12-29

Пишување by vedrana on 14.07.08 14:16

jas do pred nekoe vreme nemav nikakov problem so glavobolki, a vo princip gi izbegnuvam site vrsti na lekovi dokolku nuzno ne mi se potrebni. Ama vo posledno vreme pred da dobijam si imam maka so glavobolki i se ostanato, ama glavobolkite se nepodnoslivi i si pijam Cafetin

vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 15988
Registration date : 2008-03-06

Пишување by sonjamfk on 04.09.08 13:07

glavobolki imam dosta i piev analgin, pa od bugarja mi nosea benalgin i od niv bev pre zadovolna. kafetin ne e preporaclivo pa taka i go nemem doma. za vreme na bremenosta ne piev od pusti strav , a i koj ne bi bil posle 15 godini lecenje sterelitet, ma da doktorot mi imase kazano deka mozam da pijam poradi migrenata, a jas piev kafe so nekolku kapki limon. toa e isto kako da si piel apce, samo da ne se preteruva so kafeto. vo bremenosta e dozvoleno mislam edno do dve kafinja poveke ne.

sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Локација : skopje
Поени : 15983
Registration date : 2008-07-28

Пишување by Ilince on 04.09.08 13:12

Analgin voopsto ne mi deluva piev kafetin mn cesto ama sega nesto vo posledno vreme sum nafrelena na kofan instant mn mi pomaga

Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 15828
Registration date : 2008-07-16

Пишување by georgina on 14.09.08 22:17

Ако не е аналгинот не знам што би правела, без него главата не ми минува. И еднаш додека бев бремена се напив бидејќи страшно ме болеше главата. сепак со ништо не треба да се претерува.

georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Локација : Negotino
Поени : 15215
Registration date : 2008-08-02

Пишување by bibe85 on 22.09.08 15:46

досега сум немала некоја јака главоболка да чува бог а некогаш може да се напијам парацетамол а други апчиња не сум пиела

bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 15216
Registration date : 2008-08-16

Пишување by elena petkovik on 22.09.08 15:52

georgina напиша:Ако не е аналгинот не знам што би правела, без него главата не ми минува. И еднаш додека бев бремена се напив бидејќи страшно ме болеше главата. сепак со ништо не треба да се претерува.
Isto i jas nemozam bez analgin. Sega dojam, go izbegnuvam ama nekogas ne se izdrzuva.
Paracetamolot ne mi pomaga

elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Локација : skopje mk
Поени : 15445
Registration date : 2008-06-20

Пишување by hormonce on 22.09.08 18:55

Мене апче Аналгин не ми помага,а и ниедно друго кога ќе ме фати главоболка.Среќа што не е многу често тоа,ама страшни болки имам.На почеток знаев да одам на дежурен лекар и во 2-3 саат сабајле,а сега си купувам Ампули Аналгин и на лажица шеќер ја истурам ампулата и ја пијам со вода.За 5-10 мин.ми прекинува главоболката.
Им завидувам на некои тука што рекоа дека не знаат што е главоболка,дај Боже никогаш да не осетат такво чудо.

hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 15278
Registration date : 2008-08-31

Пишување by Sponsored content Today at 9:08