Родители и деца

Психијатар

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Психијатар

Пишување by biljanag on 03.07.08 15:38

и додека одењето на психијатар во странство е нормална работа овде тоа преставува “ненормална“ или ако некој иде на психијатар тоа е затоа што богдачува се скренал се зборува за ова скришно -табу и срамно
нема потреба!

се восхитувам на психијатрите како знаат да влезат длабоко во психата и да го “поправат“ оној дел што кочи
помагаат и за едноставни секојдневни работи кои навидум и не изгледаат така страшни но ако се постојани може да имаат последици

војната донесе многу негативна енергија кај луѓето и многу нервозни ситуации во семејствата каде имало некој кој бил учесник во тоа време
секојдневната напната ситуација во една фамилија ја однесе сопругата во нервно таму лежи веќе 20 дена под лекови секојдневно со разговор со психијатар за подобро утре и поскоро да се врати на домот и трите деца
клучот лежи во сопругот кој исто треба да иде на психијатар
да расчисти со минатото
но тоа било срамота!? мајка му и татко му пак против снаата!?
сирота

:miss you: и децата сами

до кога срам па тоа е за сопственото здравје бре!!!! ама не не слуша
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by wisna on 03.07.08 23:21

Зошто срам? Луѓето нека зборуваат, за тоа се. Мене воопшто не ми е срам да кажам дека одам на психијатар. Реакцијата на луѓето баш и не ми е најбитна во однос на тоа дали јас сум луда или не, битна е мојата психичка и емотивна состојба да се подобри. Зошто е потценување одењето на психијатар? Тоа е ваш избор дали ќе кажете, па и не мора секој да знае каде идете и зашто идете. Ако некој има потреба од психијатар слободно нека оди, се работи за тоа ЈАС кое е веќе изморено од нашите шамари и тоа дека ни се побитни мислењата и негата од другите, а самите не умееме да си ја дадеме таа нега, љубов, заштита... додека не си ја дадеме самите останатото од другите само лебди, нема корења и честопати заминува и ние сме агресивни колку не не бидува за ништо, колку сме осамени.
Ние можеме, само најдете ја онаа друга половина во вас и стопете се во едно, сакајте се и нека биде најважна негата кон самите вас, после другото се само ќе си дојде. Smile
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 18897
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Emi on 04.07.08 10:04

Воопшто не е срамота да се оди на психијатар, доколку имам потреба сигурно би отишла и воопшто нема да се амарам што ќе каже било кој од околината
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by natali on 04.07.08 10:23

И јас би отишла на психијатар па тоа не е срамота поубаво човек да отиде на психијатар отколку да заврши во лудница.Познавам доста луѓе што одат на психијатар и не го ни кријат тоа па тие се сосема нормални само што имаат преживеано големи стресови
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18501
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by sunshine on 04.07.08 10:35

biljanag напиша:овде тоа преставува “ненормална“ или ако некој иде на психијатар тоа е затоа што богдачува се скренал се зборува за ова скришно -табу и срамно
нема потреба!
Јас сметам дека и кај нас е тоа сосема нормална работа. Немам воопшто впечаток дека така зборуваат луѓето, или пак можеби не живеам во таква околина. Апсолутно сум за тоа луѓето што сметаат дека имаат потреба од нивна помош без поголеми оптеретувања и размислувања да отидат.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18709
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Emi on 04.07.08 10:37

sunshine исто и јас немам такво искуство, во околината каде што живеам и луѓето со кои се дружам не го имаат ова мислење дека одењето на психијатар е ненормална работа, најнормално е за сите што ги знам, и како што кажа Натали подобро да си олеснам на себе со разговор со стручно лице одколку да завршан во лудница.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by wisna on 04.07.08 11:35

Не се оди кај било кој психијатар, сепак тоа не е играчка
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 18897
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Irena Trajkovska on 07.07.08 12:10

И да се биде психијатар е професија.Па тие луѓе не работат секогаш со луѓе кои се со дијагноза.Понекогаш е убаво да се поразговара со стучно лице отколку да се преќути или да се каже на погрешна личност.Велат дека д-р Викторија Вујовиќ или Антони Новотни дека биле супер.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18141
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by petrusevavesna on 07.07.08 17:46

Poseta na psihijatar!?
Neznam zosto bi bilo stramno .Ako nemoze sam da si pomogne treba da se najde resenie:big hug:
avatar
petrusevavesna
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 16
Age : 36
Локација : veles
Поени : 18123
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Daki on 22.09.08 23:07

I jas se slozuvam so vas deka odenjeto na psihijatar ne e sramota.I toj e doktor kako i site drugi.Ako postoi problem podobro da se otide porano otkolku podocna.. E sega zavisi od covekot i od tie okolu nego, no koga se raboti za zdravje ne treba da e sramota.Kaj nas odenjeto na psihijatar i ne e tabu tema kako sto misli Biljanag. Kako vikaat podobro da sprecis otkolku lecis.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 34
Локација : Skopje
Поени : 17870
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Misticia on 22.09.08 23:54

велат психологот тргнувал од она што е здраво во психата а психијатарот од она што е труло

сите имаме нешто труло нема човек без лузни само некои имаат повеќе и доаѓаат до точка каде не се во состојба да знаат сами за себе кој сум зошто постојам и тоа е многу тешко кога ќе помислиш дека џабе ја газиш земјата

психијатарот е душевен чистач знае како да го среди нередот
и мислам дека би одела во моменти кога сум збунета и незнам на кај ми тера животов но и психијатрите се скапи а на богатите мислам и дека не им се толку потребни
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Kinky on 25.09.08 8:13

A sto pa mora sekoj da znae koga covek odi na psihijatar? Za posle da strahuvam od reakcijata na malogragjanstinata?
Za mene, lekar si e lekar, i kako sto ne trubam naokolu koga odam na opst lekar, ginekolog ili whatever, isto taka ne bi raskazuvala i koga bi odela na psihijatar. Toa e licna, privatna i intimna rabota.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 18984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Emilija on 25.09.08 8:17

Зошто срам? Кога би имала потреба би отишла, се за да ми биде подобро. Не гледам во тоа ништо срамно ниту пак дека е за осудување. Подобро да идам на психијатар отколку да трпам и јас и сите околу мене.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Natalija on 25.09.08 8:45

Ubavo e se toa sto zboruvate, ama problemot e dali nekoj navistina otisol na psihijatar i da kaze kakov bil pregledot? Jas licno bi sakala da otidam bidejci navistina dlaboko sum navlezena vo depresija poradi nemoznosta da zabremenam. Na zapad toa bi bilo normalno, vo sekoja klinika da ima strucno lice koe ce se grizi za psihata, zatoa sto ako fizickoto zdravje e naruseno, psihata najmnogu strada. Taka ako lezis za dijabetis, te posetuva psiholog ili psihijatar i te prasuva kako se soocuvas so faktot sto si dijabeticar.
E sega problemot e sto jas poznava psihijatar i od tuka mi e poznato kako kaj nas se postapuva. Poradi toa i jas ne se odlucuvam da odam. Bidejci rabotat vo drzavno i na vrata cekaat pacienti, tie gledaat da ja zabrzaat rabotata. Znaci nema razgovor kakov sto bi ocekuvale. Psihijatrite mislat deka se si ima fizicka podloga pa najcesto prepisuvaat anksiolitici i antidepresivi. Ne bi sakala da se trujam so apcina, mi treba samo razgovor i sovet ama taka si e taa rabota so psihijatrite.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18177
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Emilija on 25.09.08 9:03

НАте, иди си приватно. На закажано и ќе ти посвети внимание како што треба. ЈАс лично не сум идела, но знам знам луѓе што иделе и имале подобрување.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Sister on 25.09.08 9:15

да,најпаметно е да се оди приватно,ќе платиш ама барем ќе те сослуша некој и ќе ти даде совет,а не седативи,антидепресиви и какви ли уште не лекови.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18149
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by STAR * on 25.09.08 9:24

Одењето на психијатар е сосема нормална работа и доколку имаш било каков проблем кој ти ја оптеретува психата подобро е да појдеш кај стручно лице кое непристрасно и реално ќе гледа на твојот проблем а одтука и фактот дека постоечкиот проблем би се решил побргу.
Нате појди си прво во Државна на психијатар , ти ја препорачувам Викторија Вујович , чисто онака да поразговараш со неа да види каков тип на проблем имаш и дали воопшто е потребна терапија, а потоа донеси одлука дали ќе продолжиш приватно. Воглавно секој психијатар применува медикаменти во комбинација со терапија преку сесии, меѓутоа сепак зависи од типот на проблемот.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18830
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by solzicka2 on 26.09.08 15:07

Pa psihijatrite se lekari kako i site drugi,depresijata,stresot,stravot se bolesti,i se lecat so pomos od psihijatar.Jas licno imam odeno kaj psihijatar,mene mi pomogna mnogu i veruvam deka sekoj koj ima potreba od nego treba da odi bez da misli koj sto ke kaze.
avatar
solzicka2
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 112
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : ok
Поени : 17952
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Ves on 19.10.08 2:45

Da se otide kaj prav psihijatar nekogas i zivot znaci . Treba da se poseti koga ke se pocuvstvuva onaa dusevna , mentalna bolka .
No , za zal ima psihijatri na koi toa im e samo rabota , i kolku pacienti ke si soberat i kolku vreme ke gi lecat im odi vo prilog .Ako saka i samata so svoi oci neka cita Slavica -Pop Arsova Hagi Hristova od psihijatrija na Drzavna klinika e nikakva i bi i preporacala sama da odi na lecenje a ne da unistuva pacienti. Oddolzuva ,eksperimentira, te true so lekarstva , i taka bez kraj. Sekoaj cest na Dr. Ljubinka Spirkoska od Neuromedika . Tocno e deka tamu pregled/konsultacii, terapija / cini 1000 den od saat , ama taa e iskrena , odis kolku sto treba , moze ednas mesecno i ke ti kaze se kako koga , i koga veke ne ti treba psih. pomos , a ne ko ovaa od Drzavno, trosoci na sekoja nedela i toa zasto da te prasa dva tri zbora , a ona so cigarata v usta , edvaj se sekava koj si , iako si i pacient . Dr. Spirkoska e prekrasna- Neuromedika (do Ramstor ).


I uste da se nadovrzam , na privatno nema sekakvi luge okolu tebe ,kako
vo Drzavna na psihijatrija Bog da cuva ( ne se vinovni tie sto se takvi
) da si pomislis lele i jas li ke poludam vaka eden den , gledas se i
sesto dur si vo cekalna , turkanje so nevroticni lica na vrata ,a moze
samo na razgovor si otiden. nikakva podelba nema .Ne sakam da se
potsetuvam, da imam mok ne samo kaj nas tuku segde prvo bi go
preuredila zdravstvoto .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Ves on 20.10.08 13:08

Kinky напиша:A sto pa mora sekoj da znae koga covek odi na psihijatar? Za posle da strahuvam od reakcijata na malogragjanstinata?
Za mene, lekar si e lekar, i kako sto ne trubam naokolu koga odam na opst lekar, ginekolog ili whatever, isto taka ne bi raskazuvala i koga bi odela na psihijatar. Toa e licna, privatna i intimna rabota.

Eve jas so nekolku postovi na ovaa tema ama samo sakam da pomogne bilo komu . Podobro e koga ne znaat mnogu luge, mnogu poinaku e podocna koga zavrsilo se , i da slusnat nesto , poinaku e . A vo toj period onie koi ke znaat , zavisi kakvi se , ama tesko ti e ako pred tebe se odnesuvaat kako da si poinakva od niv , i sozaluvanje tesko ti paga , i toa uste poveke te vovlekuva vo depresija .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by radost on 20.10.08 15:48

Нате се надевам дека ќе успееш да најдеш некој што ќе знае да те исслуша и навистина да ти ја даде поддршката која што ти е потребна во моментов.
Инаку има разлика во пристапот на психијатр, психотерапевт и психолог. Психијатарот во принцип лечи со лекови. Психологот само помага на психијатарот во поставувањето дијагноза (и доколку е потребно пружа психолошка потпора при лекувањето) а психотерапевтот е тој што помага со разговор. Од сите тројца само тој што е психотерапевт знае правилно да помогне со разговор (прво треба да имаш диплома за психијатар или псохолог па се оди на курсеви и обуки за различни видови психотерапија).
Кај нас психотерапијата е сега во зачеток.
Инаку Антони Новотни и Викторија Вујовиќ на Клиника се супер во однос со пациенти (мене двајцата ми беа асистенти кога студирав. Имам завршено психологија). Знам дека има друштво за гешталт терапија во МКД може таму ако прашаш би те убатиле кај некого.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17727
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Ves on 20.10.08 16:29

E vaka , posto dadov mnogu revnosni kritiki za Klinika , da sponam i nesto dobro . I jas sum slusnala deka Viktorija Vujovik e super , posebno za mladi , a za Slavica , i statija ke napisev vo vesnik.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by radost on 20.10.08 21:39

Вес многу ми е мило што си нашла помош кога ти била најпотребна. и што сега се чувствиваш добро. Се надевам дека така ќе продоложиш и во иднина.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17727
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Ves on 20.10.08 22:39

Blagodaram radost, i svativ deka se e vo mislite, vo psihata, i definitivno od golemo znacenje e sredinata koja ne opkruzuva .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by aneta23 on 06.11.08 18:01

za mene psihijatrite se isto kako is site drugi lekari kaj koi odime koga ke ni potreba nekakva pomos,pr.na zabno,na ginekolog i sl.taka da ne gledam nisto sramno,strasno ili cudno vo odenje na psihijatar,Zatoa sekoj koj sto ima potreba treba da si pobara pomos i da si se izlekuva pdkolku od stram sto ke recat lugeto da zavrsi vo ludnica ili ne daj Boze nesto poloso.
avatar
aneta23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 38
Локација : chicago,usa
Поени : 17500
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Психијатар

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот