Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12076
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   19.12.08 2:43

Sit obozavaat testenini,gi pravat a nikoj ne pisuva recepti.Aj zenicki pisete nekoj recept,da naucime nekoj nov preliv ili nacin na spremanje
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13783
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   06.02.09 21:38

RAVIOLI

Состојки
5 шољи брашно
5 јајца
1 лажиче сол
1 лажица зејтин
вода

Фил
300.гр бело сирење гмечено со вилушка
1 јајце
малку нане
сол и бибер

Состојките за филот добро се промешуваат.

Месиме меко тесто од брашното,јајцата,соллта,зејтинот и додаваме вода колку што е потребно.Тестото го оставаме 1/2 ч да се одмори ,покриено.Со сукало отвараме кора 1/2 цм на предходно обрашнена подлога.Со чаша или алатка(види фото) вадиме кругови.Ставаме фил во секој од круговите и краевите ги мачкаме со матена белка.Ги преклопуваме во полукруг и со вилушка ги стискаме краевите за да не излезе филот при варење.Ставаме вода на оган да зоврие со малку сол.Ги ставаме равиолите и ги мешаме за да не се залепат.Кога се готови ги сервираме.(може и да ги смрзнете).
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   07.02.09 2:03

Рецепта за ФУНГИ сос за шпагети или макарони?
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11884
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   07.02.09 2:18

Kaj nas sme podeleni, jas i pogolemiot sin sakame spageti, kerkata i mm makaroni.
Najveke gi sakame samo so sirenje, sekoj sos e docekan so mrstenje Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   23.02.09 2:21

Тестенини со прелив и пилешко

Потребни Состојки:
- 500 гр тестенини
- По 5 пилешки карабатаци и пилешки џигерчиња
- По 4 лажици исечкан кромид, морков и целер
- 700 гр пулпа од домат
- Магдонос
- Пармезан
- Зејтин
- Сол и црн бибер

Подготовка:
1. Измијте ги убаво карабатаците и исешете го секој на два дела (заедно со коските). Ставете ги во длабок сад за готвење со малку вода (околу 10 дл), така што коските са го добраат дното на садот и гответе на тивок оган додека целата вода не испари. Потоа додајте го исецканиот зеленчук и исечканите џигерчиња и сето тоа динстајте го околу 15 минути на 3 лажици зејтин. Додајте ја пулпата од домат, посолете и наросите со мелен црн бибер и додајте го ситно исечканиот магдонос. Залијте со кутлача млака вода, поклопете го садот и остајте да се готви околу 45 минути.
2. Ставете ги јуфките да се сварат. Сварените јуфки зачинете ги со преливот од месото и ренданиот пармезан.
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11615
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   23.02.09 2:42

Еми што е тоа пулпа од домат? Пред малку видов на РТЛ хрватскиот дека спремаа јадење и исто спомнаа пулпа од домат (изгледаше како кечап - па си реков дека можеби хрватите употребуваат пулпа за каша или пире).
Очигледно сум згрешила?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14136
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   23.02.09 2:56

Пулпа е "месото" на доматот без сокот..
Ние дома исто јадеме многу тестенини. И мене најубави ми се макаронки потпечени, крцкави со сиренце,
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 330
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: ubavo
Поени: 11813
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   23.02.09 3:09

Еве да ви кажам 2 соса кои јас најчесто ги подготвувам

ФЕТУЧИНИ СОС
Се пржи на малку масло лукче и пушема сланина исечкана на коцки. Пред да се извади се става неутрална хопла и зачини по вкус- вегета сол, оригано, кари.
Ова е бел сос, а доколку сакате да биде црвен може да се додаде и кечеп.

ТУНА СОС
На малку масло се пропржува кромид и се истура една туна -цела а не онаа сецканата.Во тоа се додава доматно пире, томатело или кечап.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12510
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   09.03.09 12:10

pisete recepta za tortelini
sum cula deka se pravat nekako vo tavce potpeceni ama kako???
koj pravel neka kaze
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12519
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   30.04.09 9:15

Spagetti Quatro formagi......
500 gr spageti,5-6 cesninja luk,200 gr pavlaka,150 gr.sirenje od 4 vrsti.....(gorgonzola,parmezan i drugi dve po izbor),pecurki svezi.
Spagetite se varat i se cedat.Sosot se prigotvuva na sleden nacin:na malku maslo se przi lukot seckan,se dodava origano po vkus,i 100 gr pavlaka.se dodava sirenejto.Otkako ke se istopi se dodavaat pecurkite i ostanatite 100 gr.pavlaka.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 38
Локација: makedonija
Расположение: dobra sum
Поени: 11682
Registration date: 2009-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   30.04.09 9:27

Фиби душо,многу убав рецепт,еве и овој ке ти го земам,мене многу не ме бидува за овие мак.јаденја и специјалитети ,а ги сакам .Тие англичаните ме научија на готова храна ,ама еве овде во мк. доста научив
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10947
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   21.06.09 10:40

Od testenini jadam samo makaroni.Jadam i spageti,ama retko(samo koga odam kaj edna drugarka)so rendano sirenje odozgora i so kecap.Isto i makaronite.Ednas jadev makaroni i spageti so italijanski sos(go ima vo KAM) i bea prevkusni.
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 111
Age: 31
Локација: doma
Расположение: :-))))))))))))
Поени: 11278
Registration date: 2009-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   29.08.09 22:53

zenski ako imate pisetemi isproban recept za kaneloni,denes prv pat ke pravam.pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 13073
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   30.08.09 9:03

Канелоните намногу ги сакам, и ги правам најчесто болоњезе и тоа вака: на загреано масло пржам 1 главичка ситно сецкан кромид, додавам месо (околу 400-500гр), кога ќе се испржи месото додавам доматно пире (отприлика, само сосот да е малку потечен) и зачини (оригано, сол, вегета, бибер и црвен пипер) и оставам 10тина мин. да пржи. Со оваа смеса ги полнам канелоните. Одозгора ги поливам со неутрална павлака и со рендан кашкавал. Преубави се! :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 111
Age: 31
Локација: doma
Расположение: :-))))))))))))
Поени: 11278
Registration date: 2009-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   13.09.09 10:08

zenski neznaev kaj da go pisam pa go pisav ovde.dali nekoj znae da mi dade recepte za topeno sirenje
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2515
Age: 24
Локација: Skopje.............na stolce :)
Расположение: zaljubena
Поени: 11101
Registration date: 2009-08-23

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.10.09 0:15

mnogu gi sakam testeninite, a sega nesto najnovo sto nauciv da prava se spageti ama peceni u tava,vcera go imav za rucek i mnogu e vkusno, eve go receptot mozebi nekoj ke saka da proba:
Spagetite se stavaat vo zovriena voda so edna edna mala lazicka zejtin.Svarenite spageti se cedat.Potoa se zovriva malku zejtin (kolicina kolku za zaprska) vo koj se stava vegeta, origano, crn piper (jas stavam po edna lazica, se stava po vkus i moze da se stavi uste nekoj zacin ako sakate).Potoa zaprskata se stava vrz spagetite i se mesa.Vo podmackana tepsija se stava polovina od kolicinata na spagetite, potoa se redi salama ili sunka secena na krugcinja,pa vareni jajca isto taka seceni na krugovi, a vo poseben sad se renda 100-200gr kaskaval i vo nego se stavaat 2-3 lazici pavlaka,potoa se soedinuva i se macka vo tavata vrz jajcata.Potoa ostatokot od spagetite se stava vo tavata vrz smesata i se ramni povrsinata.Se stava vo relnata da se potpece edno 10minuti na jacina od (mene mi e sporetot so brojki imam 10, ja go potpekuvam na 8-9).Po 10 minuti se vadi i se preliva so 2-3 izmateni jajca (2 ako se pogolemi jajcata 3 ako se pomali).I se vraka da se potpece uste 2-3 minuti.Mnogu e vkusno licno za mene, no moze da se koristi i za serviranje, ako vi e za taa namena togas otkako ke zavrsite so se ke go ostavite da izladi edno 3-4 saata u frizider, i potoa koga ke go isecete na kocki/baklavi mnogu e interesno i sareno za serviranje.Prijatno jadenje dokolku nekoj ke proba.
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 284
Age: 37
Локација: tetovo
Поени: 10425
Registration date: 2009-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   19.10.09 6:03

Jas obozavam da jadam testenini ama so neobicni sosovi inaku na gi sakam bas mnogu
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12179
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   19.10.09 6:22

aj kazete recept za njoki ako znae nekoj
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12076
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.11.09 2:06

Dali nekoj ima koristeno Fant za testenini i kako vi se cini.Sakam da ja probam smesata za bolonjeze dali nekoj ja ima probano?
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12274
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.11.09 2:41

jas ja probav smesata za bolonjeze i sto znam mislam deka i doma da stavis meso i vo nego zacibni i plus domati istoto ke ti izleze
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13322
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.11.09 2:44

Ja navecer koga pravam za vecera, da ne bide tesko nekako so meso, stavam sos Mexicano na Podravka ili Vitaminka, mnogu se ubavi i vkusni.
Inace, obozavam testenini na sekakov nacin prigotveni (osven potpeceni makaroni, ne mi se dopagjaat).
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13574
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.11.09 2:51

sunset напиша:
Dali nekoj ima koristeno Fant za testenini i kako vi se cini.Sakam da ja probam smesata za bolonjeze dali nekoj ja ima probano?
убава е и го олеснува спремањето,мене ме се допаѓа многу!
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10769
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   04.11.09 3:10

jas obozavam sekakv vid na testenina, a mm samo ako se so nekoj dobar kaloricen sos. najcesto jademe makaroni so sledniot sos:
- gi przam pecurkite zaedno so sitno seckana salama ili pecenica i sitno seckani kiseli krastavicki. Potoa dodavam edna pavlaka, mleko po potreba, 2-3 zdenki i kaskaval. sekako i origano. poubavo nesto zdravje
- ili pak mesavinata ja pravam so fant sos od pecurki + seckani pecurki ili c cetiri sirenja gotov sos so plus kaskaval mnogu

Lazanjite dosega sum gi pravela samo so besamel sos i se preubavi.
Isto sakam i potpeceni makaroni vo relna so sos od mleko 1/2 l, 1 jajce, 500 gr sirenje issitneto, origano i kaskaval odozgora mmmmm

Samo ne sum jadela testenini so meleno meso, cudno mi e nekako, poveke sme po belite sosovo. ma moze i ke probam eden den, ama lazanjite so meleno meso vo restoran mi se ko mandza so makaroni da jadam
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 102
Age: 36
Локација: Sk
Поени: 11753
Registration date: 2008-12-01

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   10.12.09 8:10

Nie site doma obozavame testenini vo sekakov oblik, makaroni, spageti, ravioli, kaneloni, tortelini.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 11037
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...   16.12.09 4:14

обожавам секаков вид на тестенини но најмногу макарони потпечени со сирење и јајца моето омилено јадење
Вратете се на почетокот Go down
 

Тестенини - макарони, тортелини,шпагети...

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -