Родители и деца

Мигрена

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Мигрена

Пишување by Anika on 12.12.08 14:45

Нели само антибиотици се на рецепт? Да се слагам дека мигрената постепено почнува да боли. Како што кажав кога бев трудна имав мигрени по неколку дена, и прво едната страна на главата ме болеше, како некој со чекан да ме маваше, па после болката ми се префрлаше и на другата страна. абе ужас.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18043
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Elsa on 13.12.08 0:26

Anika напиша:Нели само антибиотици се на рецепт? Да се слагам дека мигрената постепено почнува да боли. Како што кажав кога бев трудна имав мигрени по неколку дена, и прво едната страна на главата ме болеше, како некој со чекан да ме маваше, па после болката ми се префрлаше и на другата страна. абе ужас.

Tака ми рекоа последниот пат кога бев во аптека, дека и Номигрен е сега со рецепт. Среќа што имам уште залихи, домашна аптека ;-) Туку финтата е да отидеш кога нема никој. Тогаш и антибиотик на приватно можеш да си земеш. hihi
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17599
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Elsa on 13.12.08 0:29

Anika напиша: и прво едната страна на главата ме болеше, како некој со чекан да ме маваше, па после болката ми се префрлаше и на другата страна. абе ужас.

Остај, исто и мене, прво едната страна 2-3 дена, па другата 2-3 дена, па пак на првата на кратко,... хорор... Сега фала богу со Номигренот веќе немам вакви проблеми.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17599
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by kokice on 10.01.09 13:23

Mimi напиша:Јас имам јаки главоболки, и си ги поистоветувам со мигрена, иако не можам да бидам сигурна дали е тоа. Во секој случај главата ми "прска" од болка, и тоа само едно мало делче на челото, над веѓата. Не го лечам никако, чекам само да си помине.
леле и мене така ме боли, еве веќе два дена. Денес малце попушта болката, можда по што добив, ако е со тоа поврзано, а можда е од промаја
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17658
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Janaxxxx on 08.02.09 13:29

Lele zeni mm ima migrena i eve go lezi i umira sirot coek mu dadov kafetin go povrati da mu dadam edna ampula analgin????
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18138
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by red.mari on 08.02.09 16:44

I jas go imam istiot problem mnogu jaka glavobolka,duri i so povrakanje,sto da pravam neznam ponekogas cela glava me boli,a ponekogas samo desnata a mi go opfaka i okoto,edvaj ocite gi drzam otvoreni,ima li nekoj spas.???

red.mari
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 213
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : sekogas raspolozena
Поени : 18081
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Детелинка on 09.02.09 20:34

Ве читам дека некои од вас имаат проблем со болка над веѓите. Од лично искуство можам да кажам дека ваква болка доаѓа од промаја и се должи на - синуси. Ака е малку, помагаат топли облоги, јас обично загревам поголема шолја за кафе на рингла, ја виткам во крпа, и ја држам на местото каде е болката. Имам и еден рецепт за едни homemade капки со сол и сода бикарбона, ако ве интересира ќе го побарам. Јас го направив пред една година и уште го имам, го користам по потреба. А ако се запуштам па стигне до „прскање на глава“, помагаат само антибиотици, една доза Вибрамицин. Ама, гледам да не дојде до тоа, нели?
Совет - Чувајте се од промаја
avatar
Детелинка
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 44
Локација : Македонија
Поени : 17246
Registration date : 2009-02-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Irena Trajkovska on 09.02.09 21:22

red.mari напиша:I jas go imam istiot problem mnogu jaka glavobolka,duri i so povrakanje,sto da pravam neznam ponekogas cela glava me boli,a ponekogas samo desnata a mi go opfaka i okoto,edvaj ocite gi drzam otvoreni,ima li nekoj spas.???
Toa e klasicna migrenozna bolka.Spas e samo nomigrenot od bosna lek. magnezium sumeci tableti i i miruvanje vo mracna prostorija vo tisina.Ova go zboruvam od licno iskustvo bidejki i jas imam migrena
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18406
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by delfinka on 10.02.09 13:14

i jas imam migreniozni bolki i edinstveno sto mi pomaga e lezenje vo provetrena prostorija na tmno i na glavata vrzana krpa so lekce napraveno po receptata na babmi!
pola litro cista rakija-jaka,1paketce acisal ili andol istolceni i 1paketce kristali od aptekaseto toa se mesa i se cuva vo sise za nedaj boze koga ke dojdat bolki!
se stava ili na prst ili samo malce na krpa,se dopira tockata kade sto ima bolka i odmor!nabrzo se pominuva!!!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18316
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by verce on 10.02.09 13:23

Tie kristalite mentol se i jas ima takva rakija doma ama ne ja koraistam za migrenata .Porano ja vrzuvav i jas glavata so krpa ama mi zabranija lekarite.Nemalo dovolno cirkulacija na krvta ako e stegnata so krpa zatoa tvoe e da odlucis no ne vrzuvaj ja poveke.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19510
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by delfinka on 10.02.09 13:28

mene naprotiv doktor mi preporaca i toa ne eden
pa ti nema da ja stegas mnogu glavata
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18316
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Misi on 23.02.09 15:32

Citam tuka i gledam deka mnogu ne ima so migrena
I jas imam strasni bolki koga ke me fati migrenata,ali za sega mi pomagaat kafetin tableti ali od niv mnogu me boli zeludnikot.
Lele toa se nepodnoslivi bolki,prvo ednata strana pa drugata i taka po nekolku dena,nekogas povrakam a nekad ne.Strasno!
avatar
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 18106
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Migrena

Пишување by fibimk on 28.02.09 19:14

Cudna rabota...samo zenive imame migrena.....ama bar znaeme ne ni e prazna glavata...imame mozok pa zato ne boli hihi
Salata nastrana migrenata e usaz....I jas ja imam,ne tolku cesto ali znae da me drzi tri dena......pa i NE POMINUVA.....uzas...Inaku ne e isto so glavobolkata.....slicno ama ne isto....migrenata e locirana na edno mesto.....i e pulsiracka.....vidot ti e podzamaglen,ti se povraka ako e vo pojaka faza migrenata,ti smetaat jaki zvuci i slicno....apetit e nula togas....Mene mi se javuva nekade pred ciklus ili po stresna situacija.
Lence e vo pravo...treba da se vnimava i na hranata ama i na pijalocite.....alkohol treba da zaborajme (barem nie migrenoticnite).....mene od vino me faka za 5 min i me drzi dva dena....
Najcesto pijam 2 analgini naednas ili kako veke Irena gi spomna NOMIGREN....se pijat po dve vo razmak na pola sat....I sekako posle toa odmor i temnica...... A ne e loso i glavata da se stegne so samija ...pomaga mnogu!!!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Migrena

Пишување by fibimk on 28.02.09 19:20

Zaboraviv da napomenam......za migrena treba posebni lekovi koi se slicni na onie za reuma.....Mene licno od Nomigrenot ne se osekam ubavo..mi vlijae na srceto nekako cudno.....i plus posle si nekako komirana....ti se spie.....utredenta mozda ke ja nemas migrenata ali zato ke si kako zombi......slow motion!!! Neutral A kafetin mene voopsto ne mi deluva....samo analgin ali x2,ketonal,brufen nekogas...zavisi...ali edno e vazno:CIM OSETIS DEKA KE TE FATI MIGRENA VEDNAS PIJ APCE....ne se lazi deka sama od sebe ke si pomine....
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Janaxxxx on 29.03.09 1:28

Jas imam mnogu slabo glavobolki i da imam posle eden analgin mi proaga ama mm luge neznam sto da mu pravam koga ke rece na sabjle glavata me faka gotov e cel den se maci i nemoze samo povraka samo pie apcinja i djabe a niti pie alkohol niti pusi abe toa mnogu e zaebano i on se vrzuva so krpa so rakija ili samo nesto ladno stava!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18138
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by anetapp on 29.03.09 1:32

Janaxxxx напиша:Jas imam mnogu slabo glavobolki i da imam posle eden analgin mi proaga ama mm luge neznam sto da mu pravam koga ke rece na sabjle glavata me faka gotov e cel den se maci i nemoze samo povraka samo pie apcinja i djabe a niti pie alkohol niti pusi abe toa mnogu e zaebano i on se vrzuva so krpa so rakija ili samo nesto ladno stava!
Леле Јана и мм го има истиот проблем.Кога ќе го фати главата се случува и два дена да го боли и инекција ќе примни и само малку му се намалува болката,а ја има и снимано главата компјутерски и излезе дека нема мигрена и му велат на нерна база дека го боли.
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17528
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Janaxxxx on 29.03.09 1:36

Ja mojov non stop go molam da odi na lekar da se snima i kako od planina da e nejke deka i majkamu ima migrena i mi vika sto da idam koga znam sto mi e ama stvano e uzas moram da go nateram da odi!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18138
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 29.03.09 1:50

Da i jas primetiv deka glavat me boli samo koga sum nervozna i potoa pominuva vo jaka migrena.Desna strana od glava ko po pravilo.Arno ama poveke ne se macam ko porano...Seka :lapnuvam" po eden brufen od 200 ili 400 mg.,zavisno od jacinata i po eden Apaurin od 5 mg i zaspivam.Sabajle ko stanuvam ko da nebilo nisto...Spas,ona predhodno bese uzas
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19754
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Mimi22 on 29.03.09 3:22

MM se smee vika imam zenska bolest demek migrenata bila zenska bolest ama citjki ovde izgleda e maska bolest.
Nego go faka 2 pati godisno ama togas da ne si mu vo blizina.Doma se zatemneto i nikakov sum da nema.Nego mu davaat ibuprofen ili avamigram ama obavezno i so bockanje ili so infuzija zavrsuva od jaki glavobolki i povrakanje.Koga go fati prviot pat bese i na rengen i sinusi i se mozno i ktm se pomina i na kraj rekoa migrena i obicno na mn promenlivo vreme mu se javuva.Eve sega posledniov pat proslata nedela od jaka glavobolka pa i se ukoci vo vratot.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17940
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by fibimk on 29.03.09 19:43

Lolipop e vo pravo! I jas taka pravam!Ako gledam deka od analgetik ne mi pominuva zemam antireumatik:ketonalce,ibrufen....pominuva smesta....Provereno
A i krpata e ubava rabota da ja stegnes silno,ama pak ke ti se zdrvi glavata zosto protokot na krv ke se smali....ali bez apce nikoj da ne se laze deka sama od sebe pominuva migrenata!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by caci on 21.04.09 12:53

i jas imam migrena mnogu boli,jas skoro otkriv pa uste malku primam terapija,pa ke odam na snimanje,uzas a imam samo 23 god,
avatar
caci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 241
Age : 32
Локација : italy
Расположение : dobro
Поени : 17391
Registration date : 2009-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Laura on 26.08.09 23:26

Ги користам Номигрен и навистина ми помага. Дали имате искуство со користење на овие лекови за време на бременост?
Знам дека се забранети во тој период, но до кога најкасно можам да ги користам пред да забременам? Самата помисла дека треба да престанам ме плаши и одма мигрена во секунда. Некои викаат мигрена ќе те стрефи од самата помисла на мигрена и стравот од болката што ја предизвикува.

Значи уште еднаш дали ги имате користено Номигрен пред да останете бремени? Поздравче!
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17584
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ilince on 26.08.09 23:33

gi koristev Nomigren no pri naj naj naj neiszdrzlivi momenti...
inaku se snajduvav so drugo...bremenosta bese planirana i se trudev sto pomalku da pijam apcinja
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Laura on 26.08.09 23:37

Ilince напиша:gi koristev Nomigren no pri naj naj naj neiszdrzlivi momenti...
inaku se snajduvav so drugo...bremenosta bese planirana i se trudev sto pomalku da pijam apcinja

Илинче фала за одговорот. Дали добиваше напади на мигрена и за време на бременоста? Јас во првата бременост немав, после почнаа да ме фаќаат. Се надевам дека и во следната дека ќе нема, ама дури до стигнам до тоа има време. Само ме плаши на почеток да не му наштетам на ембрионот додека сеуште не знам дека сум трудна.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17584
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ilince on 26.08.09 23:44

vo prvata bremenost nisto nemav ni "M" od migrena ama zatoa ovajpat ne da te plasam ama do petti mesec umrev od glavobolki...mi pomagase samo paracetamol ili kafetin...vo najlosi slucai dva-tri pati zavrsiv na sistemi so ketonal...ne se zamaraj so toa sekoja bremenost e razlicna...mozebi ovajpat nema ic da imas problem
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот