Родители и деца

Мигрена

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Мигрена

Пишување by mamicka on 20.06.08 15:00

Имам мигрена и ужасно ми е. Дали има некој да подели со мене некој корисен совет за справување со овој ужас. Толку ме боли главава што веќе не гледам.
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 42
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18723
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Lana on 20.06.08 15:06

mamicka zal mi e so tolku te boli ..jas imam slusnato za eden lek se vika Imigran ..ama mislam deka se pie bas vo jaki napadi .
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 18903
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by ZZ on 20.06.08 15:11

ја имам јаке главобоље везано за циклус..сваки пут кад треба да добијем менструацију, глава ме толико боли да не могу да гледам..и шта год да попијем, ништа не умањује бол..оног момента кад добијем, престају и главобоље..и тако већ годинама..

мени прија да лежим у мраку у хладној соби и прија ми блага масажа..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19239
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by biljanag on 20.06.08 15:32

братучетка ми има и пие аналгин+диезепам

ми рече дека е тоа всушност болка само во една точка на главата?

мене знае понекогаш да ме фркне таква болка но е среќа за кратко време
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ane on 20.06.08 21:14

и мене кога ќе ме фатат мигренозни главоболки мислам дека ќе полудам. некогаш дури и повраќам.
најмногу помага одморање во замрачена и ладна соба - како што кажа ЗЗ.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19394
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by eli on 20.06.08 21:21

Ауууу најужасно нешто е мигрена и јас ја имам и мислам дека во тие моменти сакам да ја лупнам главата од ѕид и јас како Ане повраќам и од се ми се лоши,и пијам по два кафетина и не ми поминува ми трае по цел ден и ставам облоги ладни или со компир и од тоа и од кафетинот ми стивнува малку болката а исто така написе и кафе со лимон и кока кола може и тоа да помогне.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18749
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Emi on 20.06.08 22:03

Одамна не ме фатила, ама ако ме фати не гледам ништо пред себе, од како се породив само еднаш ми се случи, а порано почесто, ми сметаше светлина, бучава....само во темно и тивко, а мене ми помагаше ако повратам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Lence on 21.06.08 8:42

I jas imam migrena ja dobiv otkoga ja dobiv vtorata kerka. Poradi mnogu los poragaj. Vo pocetokot imav na sekoj vtor den. Taman ke se odmorev malku i ke dojdev pri sebe, pak me fakase. Probav preku medicina, apcinja od doktor, se stavaat na jazik i da se rastopat, no tie ne mi pomagaa. Mi dadoa imigran isto za migrena, no toj mi bese premnogu jak, mi se losese mnogu od nego. Taka pred da osetam deka ke me faka migrena, a sega e toa samo izmegu mesecniot ciklus, zimam pravo 2 ibrofena, posle eden cas pak uste eden i taka da mi pomaga. A imam slusnato da ako osetis deka ke te faka migrena, da izedes banana. Vo bananata imalo nekoi sostojki sto pomagale protiv migrena. A isto taka i ishranata ima mnogu golemo vlijanie na migrenata.
avatar
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 46
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 18402
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by ZZ on 21.06.08 22:49

мене од јуче мучи главобоља и не помаже ни једна таблета..само за нијансу попусти бол неко време и опет се врати..овај пут ми није ПМС већ бол иде од вратног дела кичме..јако лоше спавам и стално сам укочена..морам подхитно мењати јастук ,изгледа ми овај уопште не одговара..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19239
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by мама Биби on 22.06.08 17:22

ZZ напиша:ја имам јаке главобоље везано за циклус..сваки пут кад треба да добијем менструацију, глава ме толико боли да не могу да гледам..и шта год да попијем, ништа не умањује бол..оног момента кад добијем, престају и главобоље..и тако већ годинама..

мени прија да лежим у мраку у хладној соби и прија ми блага масажа..

потполно исто и мене ми се случуваше кога ќе требаше да добијам,и само темна соба и тишина ми помагаа
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 18311
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Irena Trajkovska on 22.06.08 18:00

И јас имам мигрена и како најефикасен лек за мене е NOMIGREN од Bosna lek во комбинација со некое средство за смирување хелекс или дијазепам, тампони во уши и само мирување во темна просторија и никако тешка храна.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18141
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ilince on 20.08.08 20:13

Znaci pretezno site imame migrena a mislev deka sum vo retkite.Jas obicno piev kafetin ili naklofen duo kapsuli i mi pomagase.Ako mnogu me boli isto povrakam i pijamnomigren.Vo posledno vreme znaev da se napijam i kofan instant i tie ubavo mi pomagaat.Ama otkako ostanav bremena ne znam kakvo resenie da baram koga ke me fati migrenava .Ajde pomos.....Ginekologot mi rece deka moze da se napijam edno kafetin ama koga mn me boli.Inaku da vrzam ladni oblogi so alkohol na celoto
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Mimi on 21.08.08 11:34

Јас имам јаки главоболки, и си ги поистоветувам со мигрена, иако не можам да бидам сигурна дали е тоа. Во секој случај главата ми "прска" од болка, и тоа само едно мало делче на челото, над веѓата. Не го лечам никако, чекам само да си помине.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 17971
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by monice on 21.08.08 11:42

Mimi i jas ja imam istata bolka ne e migrena toa e najcesta pojava na promaja koga sedam na vetal ili promaja posle nekolkudename kine glavata nas desnoto oko. ke te smiri samo temnica i toplo (Stavi nekoj stegac na glava)
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 17947
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Mimi on 21.08.08 12:09

monice напиша:Mimi i jas ja imam istata bolka ne e migrena toa e najcesta pojava na promaja koga sedam na vetal ili promaja posle nekolkudename kine glavata nas desnoto oko. ke te smiri samo temnica i toplo (Stavi nekoj stegac na glava)
Фала за советот, ќе пробам.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 17971
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by lejdi on 25.08.08 21:53

Lele pa jas mislev deka sum edinstvena,znaci nema nesto pobolno od migrena.Kaj mene ne ustanoveno od doktor ama po kazuvanjata i ova sega sto go procitav mora da e toa.Mene koga ke pocne da me boli pocnuva vo predelot megu ocite i posle postepeno se dvizi okolu cela glava,ponekogas me drzi i po 3 dena uzasno.Mi pominuva i so analgin a mozebi i treba da pobaram nekoj drug analgetik sto e specijalen za toa.
avatar
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1028
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 18018
Registration date : 2008-08-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ilince on 01.09.08 22:14

Леле ве молам за помош!!!!!!!Пишав и претходно дека ужасно страдам од мигрена ама веќе ова е неиздржливо!!Морам да се напијам апче за да се решам од главоболкава а страхувам за плодот заради внесувањето на таблети.Па откако ќе се напијам почнувам да си плачам оти ми е страв да не му биде нешто на бебушот.Ај ве молам некој совет!!!!!!!!!!!!!
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by vecki on 01.09.08 22:32

сега брзо прочитав во една книга дека многу помагало облоги од комова раќија се ставаат на чело и се мењаваат на 15 мин се надевам ќе ти помогне
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Ilince on 02.09.08 19:17

Blagodaram Vecki za sovetot se nadevam deka nema da treba ama ako mora ke probuvam
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Simona's mom on 02.09.08 21:23

Ilince,jas imav jaki napadi na migrena dodeka ja doev Simona i ne mi pomagashe nitu Cafetin nitu Analgin a drugo ne sakav da pijam zaradi mlekoto.Tolku jaki bolki+povrakjanje imav shto nekolku pati zavrshiv vo urgentno ,tamu prviot pat koga kazav deka dojam mi dadoa infuzija so Analgin i od toa se smirija bolkite a od istite tableti duri i dve da se napiev ne se smiruvaa.Razgovaraj so ginekologot koi analgetici ne se shtetni za plodot za da bidesh sigurna ako ima potreba da se napiesh neshto
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17933
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by sonjamfk on 04.09.08 14:56

isto i jas kao zz i ane imam jaki bolki so povrakanje. dodeka ne ispovratam ne prestanuvaat bolkite . apcinja ne mozam da pijam sekakvi bidejki imam visoka tahikardija , taka da ponekogas pijam jako kafe so limon i mi ja ublazuva bolkata.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18673
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by hormonce on 26.09.08 22:47

Мене кога ме фаќаат мигренозни болки,додека не повратам се е џабе.Е,после тоа си пијам една ампула АНАЛГИН на лажица шеќер и вода,цедам еден лимон и правец креветац!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 17968
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by sonja colakova on 21.10.08 8:28

Постојат ногу билки кои ја смируваат главоболката
- Чај од ранилист обично ја смируваа главоболката настанаата поради напнатост.
- За главоболки предизвикани од премор, пијте чај од рузмарин и жен-шен.
-недоволно внесување течност е една од причините за мигрена.
-
Во исхраната избегнувајте големи количини алкохол и кофеин.
-
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 17758
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Anika on 11.12.08 14:02

Мене многу често ме фаќа мигрена, некогаш знае да ми трае и со денови, 2-3 дена ја осеќам. Сум приметила дека ми се јавува од умор, неспиење, стрес...кога бев бремена, првите 3 месеци имав главоболка скоро секој ден а не смеев ништо да пијам, мислев дека ќе умрам. Сега кога ќе ми се појави мигрената пијам номигран, многу е ефикасен. Само да знаете дека откако ќе се напиете подобро е да легнете да одморите зошто иначе ќе ве зашемети, многу е јак. Алтернативни помагала за мигрената нема, све сум пробала ама главоболката не исчезнува. Турско кафе со лимон внатре некогаш знае да ја намали болката. Пробајте.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17778
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Elsa on 11.12.08 23:53

Anika напиша:Мене многу често ме фаќа мигрена, некогаш знае да ми трае и со денови, 2-3 дена ја осеќам. Сум приметила дека ми се јавува од умор, неспиење, стрес...кога бев бремена, првите 3 месеци имав главоболка скоро секој ден а не смеев ништо да пијам, мислев дека ќе умрам. Сега кога ќе ми се појави мигрената пијам номигран, многу е ефикасен. Само да знаете дека откако ќе се напиете подобро е да легнете да одморите зошто иначе ќе ве зашемети, многу е јак. Алтернативни помагала за мигрената нема, све сум пробала ама главоболката не исчезнува. Турско кафе со лимон внатре некогаш знае да ја намали болката. Пробајте.

Nomigren дефинитивно и мене ми помага многу. Порано повраќав од мигрена и најмала дразба ужасно ми сметаше. Не поднесував никакви мириси, бучава или светло. Неколку години како го користам и ниту еднаш не сум повратила од мигрена. Најважно е да се земе на време. Секој напад на мигрена има свое наговестување, почнува постепено да боли, па после болката ескалира се повеќе. Ако не го земеш на време, послабо ќе делува.

За жал трудници и доилки не треба да го употребуваат.

А ние останатите може, ама сега го ставиле на рецепт. Беља работа!
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17334
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мигрена

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот