Родители и деца

Дрога

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дрога

Пишување by biljanag on 19.06.08 12:33

за жал зема замав користењето на опојни дроги
иако се смета за лесна дрога марихуаната сепак штом се станува зависен од истата тогаш и не ја гледам како лесна претежно од неа се почнува и се преминува на хероин на пр.
во комшии имаме една прекрасна девојка со триесетина години која пред неколку дена се истепа со две комшики ама пред тоа земала доза
сирота нејзините родители ко да се попарени нигде ги нема се кријат од срам

знаете ли некој случај вие? :boc:

како ке ги советуваме нашите деца против ова?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by BaMbYnA on 21.06.08 1:23

ima mnogu mnogu slucevi vo aus za ova duri najzalno e sto ima i makedoncinja .edna familija sto ja poznavam od treta raka sto se vika na komsiite nasi im e rodnina pa ko odat na gosti gi gledam no komsikata kazuvase .nejzinite dale eden kup pari za rehibilitacija .. devojceto bese mazeno so italjanec posle sto se desi kako se desi se razvedoa od togas ona pocna da se drogira pocna popoleka so marihuana i zavrsi so tableti , lezese ne ko zatvor ko bolnica ludnica boze moj sto znam sto e za da ja otrgnat se oporavi izleze od loso drustvo pa pak se zakaci nejznite se prodadoa ziveat pod socijalni grizi a imaa 3 kuki i jahti i sto ti ne ...ali toa e sto da se pravi
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 33
Локација : Melbourne
Поени : 18561
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by STAR * on 24.06.08 14:52

Од ова највеќе ми е страв поготово како мајка, знам дека син ми е мал уште ама како што нашава младина почнала да забегува , кој знае што ќе се случува кога син ми ќе има 14/15 год.? Јас мислам дека ние бевме последната генерација што се држеше до некои правила и поимот дрога ни беше познат само како термин ,денес децава се порано почнуваат со сексуални односи, пијанчење и дрога.
Како ќе го советувам детето мое - па јас мислам дека најважно од се е да постои искреност помеѓу родителите и детето уште од мали нозе пред се, треба да се разговара со нив, а во ниеден случај да не им се ставаат строги забрани, зашто во принцип се што е забрането е интересно и ако со казни и закани се обидуваме да ги насочиме на прав пат , може од инает да направат нешто што не треба. Многу е важно и да се внимава на тоа со кого се дружи и каде излага , кога ќе порасне син ми сигурно ќе станам не форумски туку фамилијарен детектив.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by sanja_ on 24.06.08 15:08

jas imav mnogu dobra drugarka imase decko narkoman a devojceto bese pribrano epten ,ama kako velat s kim si takav si pocna da zema heroin i taa,pocna so losi drustva po mnogu losi patista..tri meseci bese cista ne zemase nisto no sega pak pocna da se drogira koga ke pocnis ednas posle nema ni nazad ni otkazuvanje od taa rabota..

sepak moe licno mislenje e deka nikoj ne moze da te natera ili koga
nekoj ke rece zasvisi od drustvoto ili tesko detstvo imase zatoa se
dr9ogira,roditelite ne pazele..jas mislam deka treba sam da si svesen
za taa rabota a koga si svesen nikoj i nisto ne moze da te natera na
droga
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 28
Локација : Bitola
Поени : 18498
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by rich_bitch1 on 24.06.08 15:13

па се согласувам со санја_..почнеш ли еднаш тешко да запреш.мене ми е мн криво за еден братучед,кој си го уништи животот со дрогата,млад ,школуван(професор) ,комуникативен а со год како се дрогира.беше и на леченје ама хжџабе.пак посегна по неа.татко му сирот два пати инфаркт доби од нервоза.што ли ги влече кон тоа незнам..дали лјубопитноста или тоа што имаат лабав карактер...и во право е и стар.према детето не треба да има табу теми,забрани и сл.напротив треба отворено да зборуваме со нив за ова,да ги упатиме кон негативностите и самите да сватат дека е штетно за нив.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by daniela on 26.06.08 17:49

Какво е времево ,кога се мали децата нонстоп се до нас ,а кога ќе пораснат треба 4 очи да отвориме.Па и во каква населба живеам првиот комшија ми е дилер на дрога подолу по улица дилери колку сакаш,А кај да одам секаде е исто.Гледам деца со капи на главите да не им се гледа лицето му ѕвонат на вратаеден дури тв му донесе.Чудесии и што да кажат тие родители?Имав комшија неркоман едвај се извлече ,се преселија од тука за да го тргнат од друштвото,татко му почина од нервози сега се ожени и добар е мислам дека веќе не се дрогира.
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19344
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by wisna on 26.06.08 21:47

Јас одев со еден тип кој е на хероин. Познавам премногу луѓе кои земаат марихуана, кои за на журки земаат таблети.
Се сеќавам кога бев со тој типот на една журка и ме лажеше дека не прави веќе ништо, дека е чист и одеднаш почна да се тресе, бела пена му излезе од тоа устата. Се исплашив и го викнав друштвото па некако го освестивме. Ужасна е дрогата. Марихуана е слаба дрога која исто така штети. Сакам да кажам дека е слаба во спредба со другите.
Сум била и многу пати каде се дувало џоинт и секако дека сакала несакала сум внела во себе многу од чадот на џоинтот.
Само една е премногу очигледно, барем јас така воочив дека марихуаната премногу често се употребува.
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 19017
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by ZZ on 26.06.08 22:39

Имам сина који за који дан пуни 12 година и већ дуже време јако пуно размишљам о дроги..има је свуда, на сваком кораку и родитељи заиста треба да буду на опрезу..

јако пуно разговарамо о свему и успела сам да стекнем његово поверење, па ми се баш доста поверава ..а кроз ту причу ја сазнајем пуно о њему, о друштву у ком се креће..

путем интернета сам доспела у контакт са доста родитеља који су имали или још увек имају проблем са дрогом, а њихова искуства су заиста драгоцена..лечење је дуго и напорно и захтева много жртве и одрицања и питање је да ли ће успети..

зато је кључ у превентиви, а ја се надам да ћу у томе успети..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19359
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by biljanag on 30.06.08 15:01

премногу зборење нечини премалку пак нечини

ако е премногу ке речат па чекај штом толку бранат да видам што е работата (забранетото е послатко нели)

ако е премалку некој лесно ке го излаже незнаејки за последиците ке наседне и ке проба

семејството мора да превенира но во умерени граници
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by wisna on 30.06.08 15:13

Не знам кој е "лекот" за да не се посегне по тоа. Ете познавам многу луѓе кои пушат трева, за на журки земаат таблети а сигурно на некои им е многу зборено, на некои не толку... Не знам што лежи во структурата на личноста за да посегнат по дрога. Сигурно за тоа влијаат многу фактори.
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 19017
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by sonja colakova on 22.10.08 9:38

Сигурно дека влијаат. Прво карактерот на личноста, домашно воспитување и грижата на родителите, друштвото и околината. Јас загубив една многу драга особа те брат на мм. Пред една година. 15 години борба. На никого не му посакувам тоа искуство. Пекол, како за него така и за сите нас околу него. За ова ќе напишам повеќе кога ќе имам доволно постови на она другото место каде што не можат и гости да читаат. Не ми се лутете.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 17878
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by hormonce on 22.10.08 10:16

Моите другарки скоро сите пушеа марихуана,а нивните родители никогаш не би ни сонувале дека нивните керќи би правеле такво нешто. Јас никогаш не пробав, зошто едноставно немав желба,а кога ќе се напафкаа, јас се смеев повеќе од нив hihi Среќа што сите станаа жени и мајки,ниедна не забега на игла. Инаку, имам многу случаи каде во семејството имаат наркоман. Некои се богати,но некои и не се. Жалосно за родителите што тонат, што тие ќе умрат предвреме. Јас лично наркоманите не ги жалам, да е болен од некоја болест (рак,леукемија) да го жалам,ама здрав прав со сила да си навлегува во смртта, не го жалам...ја жалам фамилијата што поминува низ се и сешто поради него, убаво направи таткото во Пржино, тешко е да се одлучиш на таков чекор,ама барем останатите членови ќе живеат нормално,а и онака животот на родителот веќе е бесценет.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Kikic on 22.10.08 10:22

Jas kako devojce ziveev i rastev vo Cair i sto se ne se iznagledav.Da vi kazam pravo trojca komsii i mi umrea od droga mladi.Toa mi e trauma sto cel zivot ke si ja nosam .Ne ja odobruvam drogata vo nikoj slucaj samo gi zalam roditelite sto moraat da pominuvaat niz kosmar
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18310
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Juni08_Andrea on 22.10.08 17:50

Zalsono za sekoj koj posegnal po droga,kolku majki ostanuvaat bez svoite ceda se zaradi taa droga.strasno!
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19294
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by nevena on 22.10.08 18:31

vo zavisnos od toa vo kakvo drustvo si vlegol,ama zavisi i kakov ti e karaktero,jas mislam deka ako imas cvrst karakter deka nema sansi da posegnes po droga
avatar
nevena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 32
Локација : Bitola
Поени : 17645
Registration date : 2008-10-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by SonjuS* on 23.10.08 3:04

Вчера почина 18 годишно момче од предозираност од дрога..
Не знам дали слушнавте на вести кажаа од Прилеп е...

Стварно не можам да ги жалам ваквите деца зашто сами си го бараат..Еднаш..два пати и после навика..па појака дрога...сето тоа со ред...
Ако не му помогне некој на такво дете...тежок случај ќе биде...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18561
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by lela on 23.10.08 8:24

nevena напиша:vo zavisnos od toa vo kakvo drustvo si vlegol,ama zavisi i kakov ti e karaktero,jas mislam deka ako imas cvrst karakter deka nema sansi da posegnes po droga
potpolno se slozuvam so tebe i uste da dodadam deka i roditelite igraat golema uloga,vospituvanjeto,narocito koga deteto e prezadovoleno od se,dobiva mnogu pari,pa i toa da go proba od ljubopitnost i posle se znae kasno e za se.
A najmnogu me cudi koga roditelite recat "nie ne znaevme",pa toa ne e lesno da se sokrie,samo po izgledot mozat da svatat,a da ne pravime muabet za toa sto,toa dete treba da ima pari da ja kupi drogata,znaci ili dobiva ili kradi,ne primetuvaat deka im fali nesto,deka nivnoto dete cudno se ponasa?
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20742
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by sonja colakova on 23.10.08 13:13

Пред 10 - 15 години стварно било тешко родителите да ги познаат децата, ама сега ? Жално е што многу млади посегнуваат по ова чудо. Ни во најлошиот кошмар не сакам да видам мое дете наркоман.
Ама мислам дека никогаш не е доцна да се почне со едукација на малите деца. Не пропуштам прилика кога гледаме филм со таква содржина да и спомнам на Ева за ова зло. Таа е свесна зошто го изгуби чичко и.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 17878
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by macush on 24.10.08 17:18

Ednas pravev muabet so edna moja bratucetka ima 18g. me ubeduvase deka denes e normalno da se pusi marihuana u drustvo i deka skoro site pijat apcinja i alkohol istovremeno.Nezmam sto se slucuva so mladite denes, ama ova ne e na arno.Mislam deka e vreme nekoj nesto da napravi po ova prasanje,zosto kako vremeto odminuva koj znae kako ke bide koga nasite deca ke porasnat.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 17883
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by hajdi on 24.10.08 17:42

Мислам дека многу од тие што почнале да земаат дрога се со мислењето дека кога сакаат можат да престанат, мислам дека многу се лажат. Можеби грешам но сопред мене по дрога може да посегне само лабилна личност, личност без свое ЈАС или личност што е задоволена од се во животот па уште тоа го нема пробано. И јас сум малда и живеам во ова време но ни на крај памет ми нема паднато да запалам марихуана а камоли некоја потешка дрога, можам да кажам дека голем дел од тоа сто сум таква личност го имаат моите родители кои постојано ни докажувале какво зло е дрогата
avatar
hajdi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 522
Age : 32
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 17970
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Mila89 on 21.11.08 16:35

droga...hm opasna stvar... imam komsivka odnosno sram mi e da kazam deka mi e prijatelka deka se druzev so nea... ni se razidoa patistata zasto se navlece na heroin.. mnogu propadna i mnogu e loso sve sto pravi za da stigne do droga.. au mnogu zalosna slika luge ...
avatar
Mila89
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 114
Age : 29
Локација : skopje
Поени : 17625
Registration date : 2008-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by wisna on 21.11.08 17:54

Сигурно и порано се употребувало често (можеби не како денес, тоа не можам да знам), само мислам дека разликата е тоа што сега се зборува и јавно за тој проблем.
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 19017
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Jovana's mom on 08.05.09 18:45

Не видов дека има ваква тема, ако има нека ми простат, ама не сум видела!
Пред некој ден слушнав запрепастувачка вест дека во нашево мало градче има мн. средношколци-наркомани и дека родителите мн. доцна откриваат!
Конкретно, една моја познаничка (работи во бутик , а јас пазарам од кај неа) што ми е генерација, има ќерка тинејџерка која длабоко забраздила во наркоманијата! Таа и нм дури пред извесно вр. дознале, кога на девојчето му се слошило дома и се онесвестило! Ја однеле на лекар и што ќе дознаат...шок...
Што мислите, дали само деца од дисфункционални семејства можат да навлезат во вакви дејанија, или може да му се случи секому....?
Со ноќи не можам да спијам, зашто ја знам и мајката и девојчето...
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18290
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Nine on 08.05.09 19:04

Jas ti kazuvam deka sekoj ama bas sekoj moze da navleze vo narkomanijata bez razlika od kakvo semejsto e bez razlika dali se bogati ili siromaski i dr znam mal milion primeri na luge vo mojata okolina sto go imaat ovoj problem i vo 99% od slucaevite nema spas za cel zivot ostanuvaat so ovaa bolest Veruvaj deka e bolest lugeto brakovi si rasturija poradi drogata i ako najbliskoto semejstvo doznae a toa sekogas doznava posledno znaci cel grad prvo ke doznae pa posle najbliskite i togas sto da pravime?
Od sopstveno iskustvo zboruvam (ne za mene za moja bliska licnost) za ovaa bolest ako ne si pomogne narkomanot sam na sebe nema sansi nikoj da mu pomogne NIKOJ.
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 32
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 17421
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by sema on 15.05.09 23:14

a MARIHUANA ı alkohol kombınacıja sto mıslıte za nea opasna e ılı e normalno za mnogu sto gı znam posebno od drustvoto na moyot bıvs maz ı on redovno pusat zadase opustat. Sıte se famılıyarnı luge so deca ı normalno sı rabotat koy bı rekol deka taka sı se opustaat farerı od debar maalo ı bunakovec. A mm bıvs otkako se razvedovme sega ne pıel apstınıral (ke mu uspee lı?) ama kasno veke sto mı vredı koga ne sme zaedno.

sema
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 43
Локација : skopye
Поени : 16752
Registration date : 2009-04-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дрога

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот