Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Инфекција на очи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Инфекција на очи   16.06.08 20:57

Веќе 2 недели ми солзеа очите и осеќав ептен јака главоболка , вчера бев на лекар и испадна дека имам некоја инфекција на очи од промена на шминка, крема за лице или пак од валкан пешкир , како и да е ми дадоа капки и маст кој треба да ги користам 1 недела, а после тоа ме испратија на комп. некаде кај Бисер, можеби ќе треба да мењам диоптер, со левото око некако слабо гледам. Ме интересира дали знае некој нешто повеќе за очниот притисок, што го предизивкува, симптоми и третман?
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   16.06.08 23:04

pa ocen pritisok ili kranijalen ne moze da se dobie od infekcija od ocniot pritisok moze stranicno da imas glavobolki kaj slepocnicite i da ti se zmatuva vidot kompjuterski se meri ocniot pritisok i isto taka moze da ti se javuva crvenilo na ocite i ispukani kapilari moze da se javi i vnatresno krvarenje kako rezultat na pritisokot a da ne si ni svesna za toa so terapija moze da se dovede v red ti posakuvam sreka
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   16.06.08 23:28

Фала ти Весна , инфекцијава ми е мене посебна мака, тоа со очниот притисок ме интересира дека имам страшни главоболки и често имам црвенило во очите, свекрва ми ми спомна дека може да имам очен притисок , па затоа ме интересираше. Ќе морам да одам на преглед па тогаш ќе знам сигурно , ама по симптомите што ги имам тоа ќе да е. А како се добива воопшто ова ?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13768
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   16.06.08 23:43

стар и јас еден период мислев дека имам очен притисок поради силни главоболки,и бев кај специјалист тој ми рече дека на мои години не било можно да добијам такво нешто.дека постарите лугје имаат очен притисок.инаку можеби само видот ти е заслабен а седиш мн пред компјутер па поради тоа ти е така
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   16.06.08 23:57

И капилари што ми пукаат и се тоа е само од седење пред компјутер?? Дај боже да не можам да го имам на мои години уште тоа ми фали, сепак ќе идам јас да си се прегледам да си бидам сигурна.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   16.06.08 23:57

ne e tocno deka samo postarite ljuge imaat ocen pritisok
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13768
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   17.06.08 0:05

во ред јас напишав она што мене лекарот ми го кажа.како и да е јас тогаш мн ги замарав очите.многуууу читав и седев на ком,после еден период стагнирав,прекинав и се вратив во нормала.

а инфекција сум имала и јас.и ја добив од користенје на туѓа шминка,т.с креон позајмив од една другарка и ми траеше цела недела,ако не се лажам проколин капки примав и уште едни незнам како беа.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   17.06.08 0:07

Мене ми дадоа капки ТОБРЕКС и маст Гарамицин. Не да ме чешаат очиве ќе пукнам.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   17.06.08 0:11

star zamivaj gi ocite so kamilica i drzi oblogi mnogu olesnuva
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   17.06.08 0:12

i zaboraviv ne se fakaj od edno oko nadrugo i ne gi dopiraj kapkite na oko zasto ako pocne ednoto da se zalekuva mozes postojano da si ja prenesuvas infekcijata od edno na drugo oko
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   17.06.08 0:17

Е фала ти Весна на советот многу, вечер ќе држам облоги од камилица , а инаку вчера пред да идам на лекар си ставав влажно марамче на очите ти не знаеш колку ми олеснуваше во моментот.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   18.06.08 2:23

star kako si so ocite
??????????????? :cry:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   18.06.08 2:25

Фала што праша мацо, поарно денес, ставам од капкиве редовно, и од маста,вчера нема време да пробам со камилица , бев капната. Ме чеашаат ако тоа значи дека проаѓа.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12555
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   18.06.08 2:43

super aj pobrzo da ti pomine
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13160
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   18.06.08 2:55

Фала душичке и јас се надевам.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12620
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   18.06.08 8:08

мајками од зголем очен притисок и прејака главоболка почна од едното око да и тече крв од белката цел еден ден и и го дијагностицираа како очен инфаркт и и дадоја терапија па фала Богу еве 2 год арна е и се нема повторено
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12504
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   23.04.09 1:36

Jas maka macam so infekcii na oci.stalno mi se krvavi,ponekogas poveke ....... ednas pravev bris pa imam srafilokok,redev kapki Tobrex,pa Tobradex,pa na kraj Chloramfenikol so dextametazon!Od niv mi pomina i na sledniot bris nemav nisto.Sega pred mesec dena pak se inficira ednoto oko pred se desnovo,ima kako zoltenikav sluz......stavav kapki pak cloramfenikol.......ubavo bese...se do vcera.....se budam i pak okoto desno crveno i so gurelki na krajot.....Veke mi se smaci iskreno....ne znam so da pravam veke....konjuktiv nemam,roznicata si e Ok......toest eve si bese ok koga posledno se pregleduvav....leki ne nosam veke tuku samo naocari,gledam da ne ci cepkam,ama pak i pak se javuva......
veke mi e preku glava.....
Sto e rabotava ne znam....stvarno.....
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12894
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   23.04.09 1:46

Фибимк,кај тебе сигурно се работи за бактериска инфекција како и самата што кажа стафилокок,тоа е поупорна бактерија и можеби ја имаш и во носот и грло,обично од носот (со допир)многу често се пренесува и на очите,и најважно од се е истите козметички препарати НЕ смееш да ги користиш,за време на инфекцијата и отпосле,бидејки пак си ја пренесуваш,незнам колку си обрнала внимание на тоа ,ама и те како се прави на ти дај ми пред се од шминките,или провери брисеви на нос и грло да видиш дали се чисти
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12504
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   23.04.09 2:51

Pa mircev jas ne koristam sminka nikogas recisi.Leki nosev ama gi frliv,sega samo naocari imam.Ne smeam istite leki pak da gi redam....Stvarno ne znam so da se pravi so ovie infekciive.Gledam da ne gi cepkam ocive.....smikna ti velam ne redam....na utro koga se miojam obicno go ostavam licevo taka da mi se isusi za da ne koristam krpa......ako me veruvas veke izludev.....pa i na sekoe ne cini kapki da se redat!Bris planiram da zemam ama nemma kartoni pa zatoa i sama si zedov kapki,posto i minatiot pat tie gi koristev.Ama eve sega pak mi se povtoruva.....
Ke probam so kamilica mozdake pomogne i plus kapki pak.....toa e....
Вратете се на почетокот Go down
bile
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 11257
Registration date: 2009-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:24

Мене од пред неколку години ми се појави исто таква инфекција на о~ите.Оте~ени капаци, крвави о~и, и од тогаш по~на да ми се љупи кожата на капаците.Ме ~ешаа о~ите, подо~њаци имам од што ги пипкам нон-стоп Еве веке 5 години.Никакви капки ни крема не ми помагаше. Сите испитувања бактериолошки негативни. На кожно што ми даваа мастите не ми помогнаа, на о~но диоптер ми дадоа да носам нао~ари а за проблемот не ми најдоа ~аре и така се до пред некој ден јас си ставав сама витамински креми како пантенол колку да не се познава перутањето на капаците,ама џабе. Последно побарав совет дури и од педијатарот на керка ми ми даде маст Кортицин(кај нас ја нема ја најдов во Србија) па ке видиме како ке оди .Докторката беше прили~но сигурна дека ке помогне.Ми било ре~е од шминка.Можно е
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12802
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:26

Сигурно е алергија мајка ми има исто алергија и се лупат капаците црвени и се и внатре очите и ја чешаат
Вратете се на почетокот Go down
bile
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 11257
Registration date: 2009-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:38

Нека ја праша нејзината докторка за Кортицин може стварно помага.Јас ставам па ке видиме. Мене изгледа ми е од шминка
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12802
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:40

Мене од шминка која ја користам повеќе време ми се појавува некогаш како ситно бело топче и ме чеша штом ќе се појави такво нешто не ја користам таа шминка и ми поминува
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13819
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:45

Lugje znaete jas sto primetiv-deka sem FiBi nikoj drug nenapravil bris od oko! E toa e veke problem...Aj sto ja dijagnosticiraat spored simtomi infekcijata,toa stoi,ama terapija na gjokuture i toa na oci???
Вратете се на почетокот Go down
bile
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 11257
Registration date: 2009-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Инфекција на очи   28.04.09 12:49

Баш на бафтана си поставуваат.Тој кожниот лекар ни брис ни бутур туку ме прашува дали нагло сум се поправила , кога ке готвам да не стојам подолго над тенџере оти и од тоа можело да биде. Какви глупости се изнаслушав, а ниеден лек не помогна.
Вратете се на почетокот Go down
 

Инфекција на очи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -