Родители и деца

Mајасил

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Mајасил

Пишување by danielaval on 13.02.09 16:38

Јас овој проблем го имам еве веќе три години че ми помине некое време потоа пак се појавува еден периот и месото ми се гледаше сега мометално пак ми се појави и по препорака на една пријателка маст бутеватеоимент во мк ја немаше ја купував од грција луге вистински лек се преродив а пред да ја најдам маки мачев не кај дохчев кај сите познати дерматолози бев и не најдов лек сега ја има и овде околу 190 денари не е сакапа а од грција ја земав по 2,50 евра понекогаш лекот е без пари пробајте на мене ми помага многу го нема веќе јадежот

danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 14789
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by Sanja_Ivana on 23.03.09 12:22

НА едната рака месец дена ми се има појавено црвенило, како брунчиња ама повремено чешаат, и на тој дел ми е многу сува кожата а на моменти ме пече по малце, кога ќе ставам крема од бекутанот витаминската уште повеќе ми се надразнува. Тоа е мајасил или не.
Ќе одам деноиве на лекар ке видам што е.

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 16038
Registration date : 2008-05-09

Пишување by Sanja_Ivana on 24.03.09 20:08

Ми препишаа маст Декотал, Бедоксин, да мијам садови со платнени ракавици па гумени одозгора, да ги мијам рацете со бебешки сапун, да се мачкам и со Павлодерм. Ми било контактна алергија, и може да се јави од прашаци, детергенти, храна....... Мене ме интересира дали смеам да пијам Декотал иако дојам. Докторката беше многу чудна може и не ме разбра дека дојам, ама на упатството пишува дека трудници и доилки не треба да го користат. Леле збеснав тоа е државна, убаво вика мајка ми иди си на приватен.

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by fibimk on 24.03.09 22:37

Luge...vie zboruvate za egzema inaku!!!!Ona so hormonce go opisa go imam i jas.Toa e vodena egzema od alergija,bilo prasak,prasina,a najpoveke od namalen imunitet.Mene cesto mi se javuva na racete,cesa mnogu,mene duri od son me budelo za da se cesam.Prstite na racete mi se so plikcinja so voda,ispukani i mi tece krv od puknatinata ako mi potecat racete.Mi se javuva egzemata na prstite od dvete strani i na dlankata.Prstite mi se so ispukani kapilari i me bolat.Ne fakam patlidzani,sirenje togas zosto boliiiiii!Koga malku ke sopre crveniloto pocnuva ljupenje na kozata!kako na zmija..odvratno.Inaku taa e zarazna i se siri.Jas nemav tolku i ne gi lecev navreme i mi se prosirija,a imav samo na ednata raka,a sega na dvete i na site prsti.
Jas koristam isklucivo kortikosteroidi...nikoj da ne ve mami deka so obicna krema ke pomine.Samo Betametazon...za dva-tri dena ke iscezne.Kremot se koristi samo na obolenoto mesto,ne na noktite....mene mi padnaa noktite na dva prsti....od kortikosteroidot.Edino spas e da vednas stom se javi malo crvenilo koe cesa da se stavi Betametazon i za brzo ke pomine...
Ednas ne mi se javija 2 godini ama bev na more..mozda od toa.

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15474
Registration date : 2009-02-25

Пишување by Sanja_Ivana on 24.03.09 22:48

Da de, pa na naodot mi pisuva egzema, jas prethodno zgresiv vo pisuvanjeto, mesto mackam, napisav pijam Dekotal, eve da se popravam Smile Mene ne me cesa mnogu, me cesa povremeno i me pecka povremeno, ama megu prstite mi e najsuva duri i potemnata boja e mestoto. Ke odam na privaten da vidam sto ke mi kaze toj da ne se zezam sega zosto Fibimk me isplasi.

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by fibimk on 24.03.09 22:58

Zosto da se plasis?Sekoj tret ima egzema...samo da gledas da ne se siri....mozda tvojata e poinakva.Ima vodena egzema koja ja imam jas i suva egzema.Inaku e grozna sostojbata na racete koga e aktivna ali toa e!Jas sum bila na dermatolog i mi rece samo kortikosteroid....i da odbegnuvam voda koga mi e aktivirana,prasaci i sl.
Mozda tebe ti e drugo...zatoa na lekar i ke ti kaze sto da zemes.

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by hormonce on 25.03.09 6:41

Фиби,а пред циклус ти се воспалуваат? Мене тогаш најмногу мислам дека ме чешаа,а како опиша истата бев и јас (освен што не ми паднаа нокти).

hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 15268
Registration date : 2008-08-31

Пишување by fibimk on 25.03.09 13:06

Hormonce,pojma nemam koga mi se javuvaat iskreno.Ne su primetila....a treba!!!Mislam deka samo od sebe se javuva...eve sega fakam prasak,mijam sadovi pa nisto...tuku nekoe sabalje ke se javi i pocnuva prvo so crvenilo,pa cesanje,pa meurcinja,pa potekuvanje i pukanje na prsti...ama gledam odma da stavam Betametazon krem...i ke se povlece za brzo vreme crveniloto....ama posle ke se isusi i ke se lupi kozata...
Po ona so ti go pisa i ti imas vodena egzema...i mene taka mi se pravat topcinja i cim gi stegnam izleguva kako lepliva tecnost beluzlava...grozno!

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Sanja_Ivana on 27.03.09 8:08

Кажете ми некој приватен дерматолог, кај се наоѓа и отприлика колку чини преглед?

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by sani-sandra on 27.03.09 8:38

Jas imav golem problem so majasil i egzema po racete.Odev kaj Dr.Dohcev i dadov eden kup pari mi rece deka e od zivo meso od sredstva za cistenje i najmnogu od nervoza i mi vika nemoj da se nerviras mi davase nekoi lekovi sto kaj nego se kupuvaa i bili hormonski mnogu se zdebeliv a nisto ne mi pomogna i povtorno se javuvase ,pa bev kaj petanovski i tamu nisto i na kraj lezev vo voena bolnica i tamu nisto i na kraj mi pomogna edna mast od grcija koja kostase samo 3 evra i so 3 mackanja mi pomogna.I poveke ne mi se pojavi a pominaa 7 godini ,mi se pojavi ednas ali ne taka kako sto bese nego onaka na eden prst i ja kupiv pak masta ja ima vo Viola i so nejze go resiv problemot .Masta e Butevate.

sani-sandra
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 199
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 14306
Registration date : 2009-03-11

Пишување by delfinka on 06.09.09 18:57

konecno ja pronajdov temava,moze li nekoj da mi pise okolu bakterii na nozete mazmi bese na bazent i pocna da go cesaat nozete pa sega ima bakterii

delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Локација : bitola
Поени : 15351
Registration date : 2008-10-24

Пишување by twins_ on 06.09.09 19:06

canesten kremot ama obicniot pomaga za glivicna infekcija na noze