Родители и деца

Mајасил

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Mајасил

Пишување by biljanag on 16.06.08 12:39

дали имате?

можеби сте пронашле лек?

избегнувам прашаци средства за чистење киселини и сл ама пак ништо
пробав разни креми млека за тело свинска маст и пак ништо

чеша црвено е напукната кожата е и тоа само на рацете
ми личат тоа време на старски раце пролет и есен

што да направам?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by STAR * on 16.06.08 12:52

И јас ја имам таа мака, едноставно таква ми е кожата на рацете и есен, зима и пролет ми пука на рацете, сестра ми ми кажа трик со лабело да се мачкам и ефикасно е , а и новата крема за раце на цептер што ја земав е супер.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by aleksandra on 16.06.08 12:57

dali imate probano krem za race so glicerin od palmoliv premnogu ja omeknuva kozata na racere
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18410
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Nene on 16.06.08 13:26

i jas ja imam taa maka .majasilot e nasledno go imala baba mi ,tetka mi ,a sega i jas mnogu e grozno i mnogu me boli.poracav si krema od germanija KABAN se vika.letoto obavezno mi izleguva.GROZNO E.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by ZZ on 16.06.08 14:18

krema Linola fett n je fantastična za te stvari..i ja sam imala nešto slično na rukama kao reakciju na deterdžent za sudove..dugo sam se mučila dok nisam počela da mažem ovu kremu..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19359
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by biljanag on 16.06.08 14:22

и мене ми е наследно но на баба ми кога била кај некој што прави масти од тревки исл. и рекол дека и е од риба баба ми нејадела риба и никогаш не и се појавила веке
јас сум пробала да не јадам многу работи ама ништо
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Nene on 14.07.08 3:42

biljana probaj so kantarion .
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by rich_bitch1 on 31.07.08 14:26

женски како изгледа тоа мајасил.мене веке два дена ми се имаат појавено на рацете бели ситни брунчинја и чешаат баагји.незнам од што може да биде?некој совет
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Emilija on 31.07.08 14:35

Некој,некаде во некој муабет спомна дека јадел јагула и од неа му поминало. Тоа го направил по препорака на некого.

Јас лично немам и не знам за некој лек.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18944
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Nene on 31.07.08 15:09

RB ne mora da znaci deka toa ti e majasil mozda ti e od nekoj prasok za pranje.bas taka kako sto vikas toa na pocetokot se sitni buncinja mnogu cesat a vnatre se polni so voda.Kaj mene istoto se pojavuva na racete i ludo me cesa a na nazote mi puka kozata na zdravo.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by obicna on 31.07.08 15:42

Mene ko se izgoriv na rakata (ketchup 90 stepeni) i za da mi ozdravi ko se napraj nova koza po edno vreme mi kazuva na bolnica deka najdobro za mackanje ne bilo kako jas sto se mackav so Nivea nego mi vika najmrsna krema e Vazelin. I od togas skoro samo vazelin koristam, i ako mi se susat racete, pa muckata i taka. Mislam kako sto rece i STAR, so labelo i toa e slicno mrsno kako Vazelinot. Probaj pa vidi. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Lili on 31.07.08 15:54

za majasil probajte kantarion stoen vo maslinovo ulje.teta na dedo takvo mu stavase koga ke fatese majasil!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18443
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Emi on 02.08.08 21:39

мене ме печат рацете кога сецкам патлиџан...од што е па тоа? и од некои сјаеви за миење садови ме пече исто и ме чеша
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by obicna on 02.08.08 22:43

Neznam bas zosto tebe te przi a mene me przi taka ko ke mi se mnogu suvi racete... i tebe da ne ti se?? Ili pa da ne ima nesto u toa bas sto ne mozes da ti podnese kozata...
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by rich_bitch1 on 03.08.08 14:47

мене рацете ми се ужасни,незнам што ми е.планирам утре да си појдам и до лекар.мн ме чешаат,оваа нок немам повеке од два часа спиено.приметив дека никави креми не ми помагатаа освен коцка мраз со која поминувам низ рацете.тогаш знае чешанјето да се смири барем саат два
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Janaxxxx on 03.11.08 1:00

Za majasil imav jas porano i bev kaj dr.Dohcev t.e. majkami me nosese jas bev mala i mi dade edna mast se vikase ESPERSON i od togas nikogas poveke ama se sekavam deka idev u skolo i racete mi bea uzas ako sakate probajte mene mi pomogna mada i sega mi se pojavuva ponekogas ama sa nekolku dena samo od sebe proaga i sum primetila koga jadam majonez poveke
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17993
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by hormonce on 03.11.08 1:11

Ги прочитав сите постови,па да се надоврзам
Значи јас оваа мака ја имам од пред 10 год.Верувам дека е наследна, зошто и мајка ми ја имаше истата мака. Преосетлива кожа! Значи,нема медицинска крема што не сум ја пробала, не д-р Дохчев, не јадење еж, не кантарион..се и сешто!
Значи, најмногу ми се појавуваше пред циклус и кога сум нервозна.Алергична сум на скоро сите детергенти, средства за чистење, креми за лице... Патлиџан да фатам или сирење, шунка, кисели краставички...ужас,одма чешање до умирање. Единствено користам течен PALMOLIVE за садови и за миење и за чистење. Рацете ми пукаа како со нож пресечени, не можев прстите да ги превиткам, цели ноќи се чешав во сон, а насабајле пликчиња полни со вода, намеро ги пукав и после тоа крв,гној. Најбитно е кожата секогаш да е мрсна,ама мене после секоја ставена крема во рок од 2 мин. ми стануваа пак рацете барут.
После долги години го најдов лекот ,една обична детска крема која ја прави една жена-детски педијатар. Јас си ја нарачувам преку керќа и,не е баш ефтина,ама многу малку се нанесува.
Повеќе ја немам таа мака,а и во случај да осетам дека почнуваат да ме чешаат рацете одма мачкам и крај!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Janaxxxx on 03.11.08 1:14

e mene ne mi e nesto tolku strasno kako porano sto mi bese ama jas sega sekogas koga ke primetam odma od ovaja mast esperson i navecer stavav utre se e mazno i super nema nisto ete vidis bas super so si nasla lek moze i br da mi dades da probam i jas
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17993
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by violetavioleta on 24.12.08 1:25

hormonce напиша:Ги прочитав сите постови,па да се надоврзам
Значи јас оваа мака ја имам од пред 10 год.Верувам дека е наследна, зошто и мајка ми ја имаше истата мака. Преосетлива кожа! Значи,нема медицинска крема што не сум ја пробала, не д-р Дохчев, не јадење еж, не кантарион..се и сешто!
Значи, најмногу ми се појавуваше пред циклус и кога сум нервозна.Алергична сум на скоро сите детергенти, средства за чистење, креми за лице... Патлиџан да фатам или сирење, шунка, кисели краставички...ужас,одма чешање до умирање. Единствено користам течен PALMOLIVE за садови и за миење и за чистење. Рацете ми пукаа како со нож пресечени, не можев прстите да ги превиткам, цели ноќи се чешав во сон, а насабајле пликчиња полни со вода, намеро ги пукав и после тоа крв,гној. Најбитно е кожата секогаш да е мрсна,ама мене после секоја ставена крема во рок од 2 мин. ми стануваа пак рацете барут.
После долги години го најдов лекот ,една обична детска крема која ја прави една жена-детски педијатар. Јас си ја нарачувам преку керќа и,не е баш ефтина,ама многу малку се нанесува.
Повеќе ја немам таа мака,а и во случај да осетам дека почнуваат да ме чешаат рацете одма мачкам и крај!

Јас го имам истиот проблем и исто имам многу креми пробувано. Ке може ли да ме контактираш или да ми оставиш повеќе информации за детската крема каде можам да ја најдам. Благодарам однапред

violetavioleta
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 31
Локација : Скпоје
Поени : 17330
Registration date : 2008-12-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by hormonce on 24.12.08 1:26

Ти пишав на ПП Виолета.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Mama Ane on 24.12.08 8:25

И јас имам проблем со ова и се нервирам посебно зимно време, ваквата кожа ја имам наследено од мајка ми а гледам и Борјан изгледа ќе има таква кожа :(. Еве веќе неколку дена двајцата се мачкаме со кремата која ни ја препорача Моника на др. Тајс од ноќниче и можам да се пофалам дека има првични резултати. пробајте може ќе ви помогне.
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19911
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Sun on 27.01.09 18:19

Majasilot e uzasna rabota! koga ke se pojavi tesko izceznuva osven ako go najde praviot lek.toa mnogu cesa kozata se raspukuva se pojavuva i crvenilo na mestata so majasil,i nisto ne mozes da fatis po doma pece od detergent za sadovi ,za alista nisto kiselo da ne fatis ,se mora so narakvici da rabotis!uzas
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 17876
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Viktorija78 on 27.01.09 22:03

Anika kade ja ima Dermazan kremata? Porano ja koristev, sega veke ne ja nosat kaj nas.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 39
Локација : Doma
Поени : 17830
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Anika on 27.01.09 22:42

Од една жена го порачуваме Дермазинот ама многу е мрсен. Во Рамстор кога шетавме пред 3-4 месеци со Ева, едно дете поголемко од неа и се стрча и она да го гушне детево ја фати со нокти за обравчето и и ги збрца. Одма почна да и тече крв, ептен длабоко ја изгреба и од што ми беше страв да не и остане белег почнав да ја мачкам со Дермазин и брзо и заздраве раничката ама до ден денес и се познава бледа црта. За друго не го користам, мм не става од таа крема на рацете зошто многу е мрсна па затоа ме интересира дали оваа крема хормонче што ни ја препорачува е многу мрсна и дали лесно упива во кожата?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17898
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Melody on 29.01.09 1:35

Јас се мачкав со advantan ќе поминеше,по еден месец пак се појавуваше. Сега се мачкам со јаболков оцет кога осеќам дека ми се појавува. целиот процес на создавање го стопира и чешањето што е најбитно.
avatar
Melody
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 17190
Registration date : 2009-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mајасил

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот