Родители и деца

Гинеколошки преглед

Страна 14 of 15 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by delfinka on 04.11.09 23:00

posle kolku vreme moze na eho da se potvrdi bremenost?
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18171
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by monabombona on 05.11.09 0:26

Мени ми потврдија во 5-та недела. Тоа беше една недела после терминот кога требаше да добијам.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 16625
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by ivana13 on 05.11.09 21:38

fala mnogu za informacijata ke prasam vo ginekomedika.se nadevam deka brzo ke pomine problemot fala mnogu. a ako ima nekoj drug sto znae nesto poveke za ovoj problem slobodno neka pise. pozdrav na site

ivana13
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 28
Локација : skopje
Поени : 15757
Registration date : 2009-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by jasne on 06.11.09 16:42

na ginekoloski pregled mi teknuva da odam sasmo oga ke imam maka sto se veli koga ke mi dojde jajceto na gazot ili koga ke slusnam deka nekoja zena bila bolna od zanski bolesti

jasne
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 35
Локација : prilep
Поени : 15756
Registration date : 2009-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by adi on 06.11.09 18:14

Pa neznam dali treba da se ceka da dojde jajceto na gazot,nekogas i ne znaeme deka doslo a potoa za nekoi raboti e docna.Zatoa barem dva pati vo godinata treba da se odi na pregled.Poubavo mi e koga mirno ke si zaspijam.
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 16426
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by saligrem on 15.11.09 17:57

Porano recisi ne odev na ginekolog sega sum redoven posetitel
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Eci-Peci on 21.11.09 19:51

Кажете дали има нешто да се напие, апче некое, за понеболен гинеколошки преглед,
хорор ми се прегледите, цела недела пред закажаниот преглед не можам ни да јадам ни да спијам од страв, колку од резултатите толку и од самиот преглед, се има случено и док. да ме врати, не може да ме прегледа, многу ми е болно, веројатно се е психички....
помош

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17031
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mila87 on 21.11.09 20:10

Јас викам нешто за смирување и опуштање да се напиеш И мене последниот преглед ме болеше зошто бев целта стегната, но докторот ми кажа да се опуштам и верувај многу подруго беше. Сега нормално дека боли, неможе без ич, ама пак и ти детенце си родила, сега ова се трпи Сериозно само опиштено , и нема да осетиш ништо, јас така за првиот преглед мислев којзнае колку ќе боли, и да ти кажам искрено НИШТО ама баш ништо не осетив, може дека бев преплашена. Сега се водам по тоа колку по си опуштена не се стегаш и мускулите се опуштаат па и прегледот е побезболен.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17659
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Eci-Peci on 21.11.09 20:17

Царски се породив Smile
Инаку знам дека треба да се биде опуштен, ама џабе, не ми е прв пат, повеќе пати сум била, секогаш исто:(

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17031
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mila87 on 21.11.09 20:23

Значи ги пропушти и не ги осети маките на пораѓај??? Е затоа сега трпи и ќути си шала . Незнам срцка освен нешто за опуштање да се напиеш друго стварно незнам што би ти помогнало, а за болка аналгин или нешто сл, ама што има пак тоа врска со вагиналните мускули Ништо дефинитивно останува првото и немој да мислиш месец унапред на прегледот, не зафркавај, па не е болка за умирање а и само 4мин трае, кога ќе одиш таму, плаши се/мисли само кога ќе седнеш на столот, не и пред тоа
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17659
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Kinky on 22.11.09 0:35

Mila87 напиша:Јас викам нешто за смирување и опуштање да се напиеш И мене последниот преглед ме болеше зошто бев целта стегната, но докторот ми кажа да се опуштам и верувај многу подруго беше. Сега нормално дека боли, неможе без ич, ама пак и ти детенце си родила, сега ова се трпи Сериозно само опиштено , и нема да осетиш ништо, јас така за првиот преглед мислев којзнае колку ќе боли, и да ти кажам искрено НИШТО ама баш ништо не осетив, може дека бев преплашена. Сега се водам по тоа колку по си опуштена не се стегаш и мускулите се опуштаат па и прегледот е побезболен.
More uste deset deca ke rodam samo da ne me teraat da odam na ginekolog i na zabar:))).
Istiot strav go pretrpuvam sekogas koga odam na kontroli i cesto mi se slucuva da stisnam zabi, onaka psihicki spremna za onoj gad narecen spekulum i - da ne osetam nisto. Znaci se e do glavata:).
Eci-Peci, zemi analgetik i nesto za smiruvanje pred da izlezes od doma, ako nisto drugo ke ti gi opusti nervite i muskulaturata po celo telo pa sakala-nekela i ti ke se opustis:). Te razbiram kako se osekjas...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19104
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Simona's mom on 22.11.09 1:11

Eci-Peci,i jas go imam istiot problem,znaci uzasna nelagodnost i bolki pri pregled i od sto se stegam go pravam uste poneprijaten.Spekulumot e glaven problem,kako shto spomna Kinky,i mi trebase vreme da primetam deka postojat razlicni velicini spekulumi-so pomal pomalku boli..(uf kako zvuci ova )plus laden metal-brrrr..ama samo pozitivno i se prezivuvaat tie dvapati godishno Smile
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18053
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Kinky on 22.11.09 1:28

Taka e Simona's mom, so pomal pomalku boli i jas sum primetila isto . Mojata lekarka sekogas go zima najmaliot spekulum za mene koga odam kaj nea i prethodno go zagreva pod cesma so topla voda za da ne bide laden abe cirkus sme:)))
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19104
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mama Ane on 22.11.09 1:31

И мене ми е одвратно чувството посебно на ставање и цела сум под грч додека не заврши прегледот
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19911
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mama Vase on 22.11.09 2:21

Mama Ane напиша:И мене ми е одвратно чувството посебно на ставање и цела сум под грч додека не заврши

na sto mislis,ne te razbiram hahahaha
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18179
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mama Ane on 22.11.09 9:07

Mama Vase напиша:
Mama Ane напиша:И мене ми е одвратно чувството посебно на ставање и цела сум под грч додека не заврши

na sto mislis,ne te razbiram hahahaha
На спекулум Мама Васе, темата се чита од почеток а не само последниот пост
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19911
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by obicna on 22.11.09 13:26

Nemoze da se setam da me ima pregledano so metalen, uvek plastika, skoro isto izgleda i mi se cini da mozda ne e bas taka golem kako toj sto vas vi pravi problem. Samo nekad me nervira nekoi go stiskat nadolu, neznam zasto. Na prvite pregledi na gin i jas se stegav ako ubavo objasnuvase pred pregled sto i kako ke pravi, sea nemam gajle. Eci peci a da kazis kako ti e pri pregled koga ke ides pa moze ke vnimava povejke? Ili moze ima nekoe drugo resenie gin. netreba da bide horor da odis na gin duso.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Eci-Peci on 22.11.09 15:36

Утре сум на преглед, обавезно ќе се напијам и аналгетик и нешто за смирување, ама мислев дека можеби знаете конкретно некои за опуштање на мускулатурата.
Дали можеби има врска што немам долго време сек.односи???

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17031
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by saligrem on 22.11.09 15:43

Eci_Peci jas sum ista kako tebe koga se odi na ginekoloski pregled.Ne pijam nisto za smiruvanje no edvaj me pregleduva ginekologot .Mislam deka toa sto si nemala seks nema nikakva vrska
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Girl***** on 22.11.09 19:28

obicna напиша:Nemoze da se setam da me ima pregledano so metalen, uvek plastika, skoro isto izgleda i mi se cini da mozda ne e bas taka golem kako toj sto vas vi pravi problem. Samo nekad me nervira nekoi go stiskat nadolu, neznam zasto. Na prvite pregledi na gin i jas se stegav ako ubavo objasnuvase pred pregled sto i kako ke pravi, sea nemam gajle. Eci peci a da kazis kako ti e pri pregled koga ke ides pa moze ke vnimava povejke? Ili moze ima nekoe drugo resenie gin. netreba da bide horor da odis na gin duso.

A znaes kako gi steriliziraat plasticinte spekulumi ili za endokratna upotreba se ? A go stiskaat nadolu za ubavo da go vidi cerviksot i da go podnamesti za ubavo da se postavi okolu cerviksot na matkata
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 17974
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Girl***** on 22.11.09 19:40

Eh i da ne zaboravam moze li nekoj da mi pise ceni na eho i pap vo re medika i dali mora prvo kolposkopija kaj niv da se pravi ili moze pap bez kolposkopija .
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 17974
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by obicna on 23.11.09 12:49

Girl za plasticnite ic neznam, samo da te lazam.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Kinky on 23.11.09 15:28

obicna, ne sum videla do sega kaj nas plasticen spekulum, ne znam ni dali voopsto gi ima...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19104
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by obicna on 24.11.09 4:17

Ako se koristat povejke pati sigurno ne bas nekoja "obicna" plastika.. Stvarno drug pat koga ke idam bas ke prasam. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by saligrem on 24.11.09 8:36

Plasticnite se za edna upotreba i mnogu se podobri od metalnite spored mene a moze i si se tesam samata
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 15 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот