Родители и деца

Гинеколошки преглед

Страна 13 of 15 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by obicna on 26.11.08 2:44

Zenski jas ne rekov deka ima Freya rak, rekov deka jas toa go asociram zborot cista so rak. Moze nema ic veze, moze mi e umesano a kakvi cisti moze da ima tamu neznam. Samo sekako deka ne se nadevam ni ti Freya ni drug tuka da dobie.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20009
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by hormonce on 26.11.08 2:56

Срц, а бе не се замарај, јас те сфатив тебе дека ти само се плашиш и мислиш одма на најлошото,а пак Фреја уплав невиден и одма почна да паничи. Уживај си! Јас не те сфатив лошо... :kis heart:
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by lela on 26.11.08 10:31

obicna напиша: a kakvi cisti moze da ima tamu neznam..

Very Happy Src bilo kade vo svetot,i vamu i tamu valjda ima isti vidovi na cisti.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20872
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Elsa on 03.12.08 23:12

Ми ги препорачаа д-р Цветановски кај Билна аптека и д-р Јуруковски во Тафталиџе. Дали некоја има искуство со некој од нив? Позитивно? :-)

Ако може кажете некоја информација, може и пвт порака. Благодарам
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Mama Ane on 03.12.08 23:14

Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20041
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Elsa on 13.12.08 18:49

Mama Ane напиша:Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство

Фала Мама Ане. И јас истото го има чуено. Дали да им се верува на постарите или на помладите гинеколози? Старите имаат поголемо искуство, но младите мислам дека се повеќе во тек со настаните. Што мислите вие?
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by lela on 13.12.08 18:53

Odberete togas sredno godisen doktor,ima em iskustvo em e vo tek so novostite od medicinata.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20872
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Elsa on 13.12.08 22:23

lela напиша:Odberete togas sredno godisen doktor,ima em iskustvo em e vo tek so novostite od medicinata.

Да, некој што го дрма middle-age crisis. hihi
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Girl***** on 13.12.08 23:07

Elsa напиша:
Mama Ane напиша:Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство

Фала Мама Ане. И јас истото го има чуено. Дали да им се верува на постарите или на помладите гинеколози? Старите имаат поголемо искуство, но младите мислам дека се повеќе во тек со настаните. Што мислите вие?

Ако е во поодминати години не значи дека има многу искуство по default . може имал онака по налик случаеви може скапувал по боледувања може покасно се вработил .Искрено не верувам на стари гинеколози и воопшто на стари лекари застарени сфаќања практикуваат застарена медицина и не се обзрнуваат многу на пацинетките /пациентите . Ќе ви кажам искуство не поврзано со гинекологијата . На мои 15 год имав воспаление на слепо црево но не одеше со напад како што вообичаено се сретнува . Кога отидов на лекар во болница по сомнение на мојот тогашен уште педијатар ме прими стар хирург (искусен под наводници ) и ми рече дека ќе ме стави на набљудување само зашто упатот го добил од педијатар а не од општ потоа дрско ми се обрати дека видел премногу такви случаеви кои имале виспаление на јајник или на уретер ... иако тоа се диференцијалните дијагнози наспроти слепото црево требаше да провери а ако до вечер бидне густо под хитно на операција или ако нема промени дома . Вечерта немаше промени , меѓутоа на смена беше средовечен наоколу 40 год хирург кој со длабока палапција успеа да направи рефлекс на мускулатурата која укажуваше на воспаление . Немав јаки болки но посилни беа веќе од претходно по палпацијата нели за 30 мин бев во сала . потоа со мали интервенции успеавме да го видиме наодот од патологија :стриктно стоеше голем број на ly воспаление . стариот можеше како што имаше „искуство“ да го направи истото... ( палпацијата е најстариот метод на преглед во историјата на медицината )
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18104
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Elsa on 13.12.08 23:39

Girl***** напиша:

Ако е во поодминати години не значи дека има многу искуство по default . може имал онака по налик случаеви може скапувал по боледувања може покасно се вработил .Искрено не верувам на стари гинеколози и воопшто на стари лекари застарени сфаќања практикуваат застарена медицина и не се обзрнуваат многу на пацинетките /пациентите . Ќе ви кажам искуство не поврзано со гинекологијата

Girl фала што го сподели искуството со нас. И мајка ми еднаш лошо заврши кај постар хирург, не беше гинекологија ама нема врска.

Јас не можам да замислам некој од најстарите наши доктори да оди на интернет и секојдневно да се информира за да биде во тек. Не дека тие немаат начин за професионална наобразба, сепак интернетот игра голема улога во знаењето и информациите што треба да ги има еден современ човек, а особено ако се работи за доктор.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Nate_David on 16.01.09 15:32

pred dva dena bev na pregled na ginekolog i imam nekoja infekcija bakteriska mi pisa flazil vaginali vo upatstvoto pisuva deka doilka treba da bidi poslebno pretpazliva ne znam dali se odnesuva na apcinjata ili samite vaginali jas se uste dojam i ne znam dali da pocnam da gi upotrebuvam..dali imate vakvo iskustvo i kazete mi sto da pravam...??!! :hmm ne znam


Последната промена е направена од Nate_David на 16.01.09 15:35. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18499
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by sneze on 16.01.09 15:34

Мислам дека штом гин. ти ги препорачал а сигурно си му кажала дека доиш тогаш користи ги.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Nate_David on 16.01.09 15:46

i jas taka mislam ama me buni toa sto pisuva vnatre ama kako i da e sepak ke gi stavam fala
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18499
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Freya on 08.02.09 1:38

i jas bev na ginekoloski pregled pred dva dena i se bese vo red samo sto imam belo pranje i mi dade edni vaginaleti polyginax, sega gi stavam pa ke vidime dali ke ima rezultati. Ne bev pojdena na ginekolog odkoga e porodiv i sega mi padna eden ogromen kamen od dusa oti mislev kojzae sto ke mi kazat Smile
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18555
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by anetapp on 08.02.09 2:19

Jas gi imam koristeno tie vaginaleti mislam deka se efikasni mene mi pomognaa
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17513
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by danielaval on 09.02.09 23:34

Од кога се породив само еднаш од кога направив 6 недели треба да отидам некој ден за брис ама некако не ми се оди
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17739
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Кате on 28.07.09 14:10

Denes kako se preplasiv...mi kasni 2 nedeliu. pa posto maticniot mi e na odmor se zabrav vo Gorce petrov kaj sto ziveam vo poliklinikata na pregled ...aj si vikam valjda ke znae dali sum trudna ili ne, samo toa mi tebase....me gleda(ne so vaginalno nego so obicno eho, mi go dupna stomakot) i mi vika lelle devojce pa ti imas vonmatericna brmeneost sto si cekala do sega pa sepsa ke odbies....brgi da napravis ispituvanje na toj marker preku krv za bremenost na klinika pa da se cistis...i ja izludena trcam na klinika cekam rezultati i mi vikaat ne si trudna bre devojce, rezultatot mi bese 0, 00...sreka go najdov maticniot i utre k eme primi....sve nezdravo...ama ja kako panicar uste si mislam deka e mozno

Кате
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 16391
Registration date : 2009-07-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by bubamara*** on 28.07.09 14:39

E luda rabota, ke ne umrat ova doktorive so vakvi gluposti
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by sweety on 21.08.09 13:12

Devojki, sakam da ve prasam koga bevte na pregled kaj ginekolog (na eho ) otkoga gi vidovte dvete crticki na testot. Jas uste se mislam i ne znam koga da zakazam pregled - nekoi mi vikaat uste e rano, demek pocekaj barem eden mesec, drugi mi vikaat odi odma pa ke vidis sto e kako e, i ne znam navistina sum zbuneta. Da odam ili ne? Pobrzo ili da pocekam? Kako da izbegnam greska?
avatar
sweety
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 45
Age : 33
Локација : Makedonija
Расположение : srekna, srekna, srekna
Поени : 17090
Registration date : 2009-03-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Natalija on 21.08.09 13:28

Po nekoe pravilo se odi da se utvrdi bremnosta sto porano za da se iskluci postoenje vonmatericna bremnost posle nedela od docnenje. Ama togas nisto drugo i nema da ti kazat. Za srceva akcija ce ti recat da pojdes vo 8 nedela, znaci posle eden mesec od docnenje menstruacija. Tvoe e da si odlucis. Jas pravev test po 4 dena, a na eho otidov po 7 dena od docnenje na menstruacija.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18427
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by lela on 21.08.09 13:33

Jas bev na exo vo 7 na kraj nedela koga bev i go vidov i bebceto i srceva akcija imase.A test napraviv posle 11 dena kasnenje.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20872
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by biljanag on 21.08.09 13:50

одма да одиш ако се две цртки
треба да примаш фолна и др
со лесно
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by delfin76 on 21.08.09 14:48

treba da si zakazam ginekoloski pregled kaj doktorot pa posle ako e se vo red da porabotam na slucajot
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18415
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by ivana13 on 02.11.09 23:28

dali na nekoj mu se poajvile baradavicki dole na vaginata.tie se virusni odev na lekar mi gi gorea i pak se pajavija iskreno mn mi e strav da ne pocnat se poveke i poveke da se sirat i dali toa e brzo izleclivo i ako nekoj znaes podetalni informacii i lekar koj se zaminava so ovaj problem . vi blagodaram odnapred . ivana veljanoska

ivana13
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 28
Локација : skopje
Поени : 15887
Registration date : 2009-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Girl***** on 04.11.09 22:30

Брадавиците се јавуваат како резултат на инфекција со некој до типовите на хПВ .Самите брадавички ќе спречиш да се појавуваат ако спречиш да се размножува вирусот . Тие што се веќе присутни треба да се отстранат дали со горење дали со ласер . Од приватниве знам со оваа проблематика се занимаваше Гинекомедика во капиштец ама не знам луѓе со ваков проблем да ти кажам како поминале и дали им исчезнале . Сигурно со воаа проблематика се занимаваати приватнивек линки па можеш дапобараш плус мислење .
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18104
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 15 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот