Родители и деца

Гинеколошки преглед

Страна 13 of 15 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by obicna on 26.11.08 2:44

Zenski jas ne rekov deka ima Freya rak, rekov deka jas toa go asociram zborot cista so rak. Moze nema ic veze, moze mi e umesano a kakvi cisti moze da ima tamu neznam. Samo sekako deka ne se nadevam ni ti Freya ni drug tuka da dobie.

obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 17069
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by hormonce on 26.11.08 2:56

Срц, а бе не се замарај, јас те сфатив тебе дека ти само се плашиш и мислиш одма на најлошото,а пак Фреја уплав невиден и одма почна да паничи. Уживај си! Јас не те сфатив лошо... :kis heart:

hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 15278
Registration date : 2008-08-31

Пишување by lela on 26.11.08 10:31

obicna напиша: a kakvi cisti moze da ima tamu neznam..

Very Happy Src bilo kade vo svetot,i vamu i tamu valjda ima isti vidovi na cisti.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 17932
Registration date : 2008-09-14

Пишување by Elsa on 03.12.08 23:12

Ми ги препорачаа д-р Цветановски кај Билна аптека и д-р Јуруковски во Тафталиџе. Дали некоја има искуство со некој од нив? Позитивно? :-)

Ако може кажете некоја информација, може и пвт порака. Благодарам

Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 14644
Registration date : 2008-11-26

Пишување by Mama Ane on 03.12.08 23:14

Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17101
Registration date : 2008-11-06

Пишување by Elsa on 13.12.08 18:49

Mama Ane напиша:Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство

Фала Мама Ане. И јас истото го има чуено. Дали да им се верува на постарите или на помладите гинеколози? Старите имаат поголемо искуство, но младите мислам дека се повеќе во тек со настаните. Што мислите вие?

Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by lela on 13.12.08 18:53

Odberete togas sredno godisen doktor,ima em iskustvo em e vo tek so novostite od medicinata.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Elsa on 13.12.08 22:23

lela напиша:Odberete togas sredno godisen doktor,ima em iskustvo em e vo tek so novostite od medicinata.

Да, некој што го дрма middle-age crisis. hihi

Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Girl***** on 13.12.08 23:07

Elsa напиша:
Mama Ane напиша:Јас знам дека др. Јуруковски е добар ама веќе во поодминати години. Мене на клиника ме породи неговата ќерка и презадоволна сум, конкретно за него немам лично искуство

Фала Мама Ане. И јас истото го има чуено. Дали да им се верува на постарите или на помладите гинеколози? Старите имаат поголемо искуство, но младите мислам дека се повеќе во тек со настаните. Што мислите вие?

Ако е во поодминати години не значи дека има многу искуство по default . може имал онака по налик случаеви може скапувал по боледувања може покасно се вработил .Искрено не верувам на стари гинеколози и воопшто на стари лекари застарени сфаќања практикуваат застарена медицина и не се обзрнуваат многу на пацинетките /пациентите . Ќе ви кажам искуство не поврзано со гинекологијата . На мои 15 год имав воспаление на слепо црево но не одеше со напад како што вообичаено се сретнува . Кога отидов на лекар во болница по сомнение на мојот тогашен уште педијатар ме прими стар хирург (искусен под наводници ) и ми рече дека ќе ме стави на набљудување само зашто упатот го добил од педијатар а не од општ потоа дрско ми се обрати дека видел премногу такви случаеви кои имале виспаление на јајник или на уретер ... иако тоа се диференцијалните дијагнози наспроти слепото црево требаше да провери а ако до вечер бидне густо под хитно на операција или ако нема промени дома . Вечерта немаше промени , меѓутоа на смена беше средовечен наоколу 40 год хирург кој со длабока палапција успеа да направи рефлекс на мускулатурата која укажуваше на воспаление . Немав јаки болки но посилни беа веќе од претходно по палпацијата нели за 30 мин бев во сала . потоа со мали интервенции успеавме да го видиме наодот од патологија :стриктно стоеше голем број на ly воспаление . стариот можеше како што имаше „искуство“ да го направи истото... ( палпацијата е најстариот метод на преглед во историјата на медицината )

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15164
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Elsa on 13.12.08 23:39

Girl***** напиша:

Ако е во поодминати години не значи дека има многу искуство по default . може имал онака по налик случаеви може скапувал по боледувања може покасно се вработил .Искрено не верувам на стари гинеколози и воопшто на стари лекари застарени сфаќања практикуваат застарена медицина и не се обзрнуваат многу на пацинетките /пациентите . Ќе ви кажам искуство не поврзано со гинекологијата

Girl фала што го сподели искуството со нас. И мајка ми еднаш лошо заврши кај постар хирург, не беше гинекологија ама нема врска.

Јас не можам да замислам некој од најстарите наши доктори да оди на интернет и секојдневно да се информира за да биде во тек. Не дека тие немаат начин за професионална наобразба, сепак интернетот игра голема улога во знаењето и информациите што треба да ги има еден современ човек, а особено ако се работи за доктор.

Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Nate_David on 16.01.09 15:32

pred dva dena bev na pregled na ginekolog i imam nekoja infekcija bakteriska mi pisa flazil vaginali vo upatstvoto pisuva deka doilka treba da bidi poslebno pretpazliva ne znam dali se odnesuva na apcinjata ili samite vaginali jas se uste dojam i ne znam dali da pocnam da gi upotrebuvam..dali imate vakvo iskustvo i kazete mi sto da pravam...??!! :hmm ne znam

Последната промена е направена од Nate_David на 16.01.09 15:35. Мислењето е променето 1 пати

Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 15559
Registration date : 2008-07-10

Пишување by sneze on 16.01.09 15:34

Мислам дека штом гин. ти ги препорачал а сигурно си му кажала дека доиш тогаш користи ги.

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 15489
Registration date : 2008-11-21

Пишување by Nate_David on 16.01.09 15:46

i jas taka mislam ama me buni toa sto pisuva vnatre ama kako i da e sepak ke gi stavam fala

Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 15559
Registration date : 2008-07-10

Пишување by Freya on 08.02.09 1:38

i jas bev na ginekoloski pregled pred dva dena i se bese vo red samo sto imam belo pranje i mi dade edni vaginaleti polyginax, sega gi stavam pa ke vidime dali ke ima rezultati. Ne bev pojdena na ginekolog odkoga e porodiv i sega mi padna eden ogromen kamen od dusa oti mislev kojzae sto ke mi kazat Smile

Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 15615
Registration date : 2008-06-06

Пишување by anetapp on 08.02.09 2:19

Jas gi imam koristeno tie vaginaleti mislam deka se efikasni mene mi pomognaa

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 14573
Registration date : 2009-02-04

Пишување by danielaval on 09.02.09 23:34

Од кога се породив само еднаш од кога направив 6 недели треба да отидам некој ден за брис ама некако не ми се оди

danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 14799
Registration date : 2008-11-21

Пишување by Кате on 28.07.09 14:10

Denes kako se preplasiv...mi kasni 2 nedeliu. pa posto maticniot mi e na odmor se zabrav vo Gorce petrov kaj sto ziveam vo poliklinikata na pregled ...aj si vikam valjda ke znae dali sum trudna ili ne, samo toa mi tebase....me gleda(ne so vaginalno nego so obicno eho, mi go dupna stomakot) i mi vika lelle devojce pa ti imas vonmatericna brmeneost sto si cekala do sega pa sepsa ke odbies....brgi da napravis ispituvanje na toj marker preku krv za bremenost na klinika pa da se cistis...i ja izludena trcam na klinika cekam rezultati i mi vikaat ne si trudna bre devojce, rezultatot mi bese 0, 00...sreka go najdov maticniot i utre k eme primi....sve nezdravo...ama ja kako panicar uste si mislam deka e mozno

Кате
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Поени : 13451
Registration date : 2009-07-25

Пишување by bubamara*** on 28.07.09 14:39

E luda rabota, ke ne umrat ova doktorive so vakvi gluposti

bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Поени : 14027
Registration date : 2009-05-26

Пишување by sweety on 21.08.09 13:12

Devojki, sakam da ve prasam koga bevte na pregled kaj ginekolog (na eho ) otkoga gi vidovte dvete crticki na testot. Jas uste se mislam i ne znam koga da zakazam pregled - nekoi mi vikaat uste e rano, demek pocekaj barem eden mesec, drugi mi vikaat odi odma pa ke vidis sto e kako e, i ne znam navistina sum zbuneta. Da odam ili ne? Pobrzo ili da pocekam? Kako da izbegnam greska?

sweety
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 45
Локација : Makedonija
Расположение : srekna, srekna, srekna
Поени : 14150
Registration date : 2009-03-10

Пишување by Natalija on 21.08.09 13:28

Po nekoe pravilo se odi da se utvrdi bremnosta sto porano za da se iskluci postoenje vonmatericna bremnost posle nedela od docnenje. Ama togas nisto drugo i nema da ti kazat. Za srceva akcija ce ti recat da pojdes vo 8 nedela, znaci posle eden mesec od docnenje menstruacija. Tvoe e da si odlucis. Jas pravev test po 4 dena, a na eho otidov po 7 dena od docnenje na menstruacija.

Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 15487
Registration date : 2008-08-30

Пишување by lela on 21.08.09 13:33

Jas bev na exo vo 7 na kraj nedela koga bev i go vidov i bebceto i srceva akcija imase.A test napraviv posle 11 dena kasnenje.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by biljanag on 21.08.09 13:50

одма да одиш ако се две цртки
треба да примаш фолна и др
со лесно

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16932
Registration date : 2008-01-27

Пишување by delfin76 on 21.08.09 14:48

treba da si zakazam ginekoloski pregled kaj doktorot pa posle ako e se vo red da porabotam na slucajot

delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 15475
Registration date : 2009-02-13

Пишување by ivana13 on 02.11.09 23:28

dali na nekoj mu se poajvile baradavicki dole na vaginata.tie se virusni odev na lekar mi gi gorea i pak se pajavija iskreno mn mi e strav da ne pocnat se poveke i poveke da se sirat i dali toa e brzo izleclivo i ako nekoj znaes podetalni informacii i lekar koj se zaminava so ovaj problem . vi blagodaram odnapred . ivana veljanoska

ivana13
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Поени : 12947
Registration date : 2009-11-02

Пишување by Girl***** on 04.11.09 22:30

Брадавиците се јавуваат како резултат на инфекција со некој до типовите на хПВ .Самите брадавички ќе спречиш да се појавуваат ако спречиш да се размножува вирусот . Тие што се веќе присутни треба да се отстранат дали со горење дали со ласер . Од приватниве знам со оваа проблематика се занимаваше Гинекомедика во капиштец ама не знам луѓе со ваков проблем да ти кажам како поминале и дали им исчезнале . Сигурно со воаа проблематика се занимаваати приватнивек линки па можеш дапобараш плус мислење .

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15164
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Sponsored content Today at 9:13