Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Гинеколошки преглед

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
АвторПорака
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12959
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   13.04.08 21:36

POsle porogjaj prviot pregled mene mi bese obicen pregled za da se vidi kako e ranata, dali e vo red matkata. Znaci obicen pregled bez vaginalno eho
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 559
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 12575
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   13.05.08 6:41

jas odam redovno ednas vo godinata i toa duri porano,za zdravjeto site si se grizime,toa e najvazno.odete na site redovni kontroli.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 10:20

rich_bitch1 напиша:
ako moze nekoj da mi kaze kakov e ginekoloskiot pregled posle raganjeto?mislam vo sto se sostoi,dali e samo vaginalno eho so sonda ili ima i nesto dr?

Бидејќи се породив со царски, ме прегледаа само обично со ехо да видат да не има недај боже некое внатрешно крварење, потоа после два месеци отидов кај мојот гинеколог, бидејќи имав ужасни болки во стомакот, па се исплашив да не е некое пореметување од царскио, е тогаш со вагинално ехо ме прегледа и ми рече дека е се во ред, а болките ми биле од бубрезите. А сега сум за ќотек, уште не сум отишла Пап да направам!!silent
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12999
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 10:45

Еми јас во понеделник ќе одам на гениколог ке правам пап тест сега е бесплатен за жени,а сакам и да направам бактериски тест и за кламидија знаеш ли колку кошта тоа испитување и дали знаш какви се испитувања треба да направам за да видам дали сум плодна и тоа колку пари кошта,и ако некој друг знае нека ми каже?
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13647
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 14:02

зависи кои испитувања ќе ти препорача лекарот да ги правиш и каде ќе одиш. ако одиш во државна болница све ти е дупло поефтино. но таму може да се случи да немаат реагенси за многу хормони или микробиолошки испитувања (барем така беше едно време)
ако одиш приватно спреми се да платиш многу поскапо.
е сега не знам пошто не сум правела, но распрашај се дали има приватни лаборатории кои работат со плави картони.

но најважно од се е што дали си плодна т.е дали имаш овулација прво се одредува со ехо преглед. а потоа ако се појави проблем те тераат на хормонски испитувања.

а мој совет ти е не почнувај уште сега со овие гњаважи и нервози. туку почесто уживај во љубовта и ќе се случи бебето. Wink

е да! прво извини ова што ќе го пишам, но морам да бидам директна - наместо само ти да одиш да се испитуваш дали си плодна - нека оди и твоето момче да се испита. не секогаш проблемот е во жената. ако кај него е све во ред, кај жените лесно се средуваат проблемите со овулација и сл.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13688
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 21:18

eli напиша:
Еми јас во понеделник ќе одам на гениколог ке правам пап тест сега е бесплатен за жени,а сакам и да направам бактериски тест и за кламидија знаеш ли колку кошта тоа испитување и дали знаш какви се испитувања треба да направам за да видам дали сум плодна и тоа колку пари кошта,и ако некој друг знае нека ми каже?

тестот за кламидија ти е всушност земанје на брис,мене кога ми го правеа тој тест истовремено ми зедоа и брис за доиспитуванје на кандида,уреоплазма,(сега ги утнав називите),и платив кај мојата докторкат 400 ден,после истите беа испратени на микробиологија во ск,и таму платив уште 200,значи се на се околку 600-700 ден.ама и јас како ане ке ти кажам да не се мн замарас со тоа дали си плодна или не,нема потреба од такви оптеретуванја.инаку пап и овие бриса се добро барем еднаш годишно да се прават чисто превентивно.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12999
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 21:29

Фала ви Ане и РБ многу за зборовите и информациите, јас на гениколог ке одам во државна таму закажав за пап тест зашто не сум правела веќе година,а лани ми правеа и ехо преглед и колпоскопија и ми рекоа дека се е во ред со мене само дека ја имам таа бактеријата кандида ама дека секоја жена ја имала и ставав вагинални апчиња од камилица и се беше ок.Сега ке има кажам да ми направат и микробиолошки испитуванја и толку па после не се замарам ќе си го чекам бебушот сам да си дојде :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13872
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   22.05.08 22:49

одам редовно на гинеколог не секои 6 месеци пап тест задолжително правам и ехо
не ми се допаѓа што по правило треба да има и преглед на градите


каде одите на гинеколог?
дали сте задоволни од докторите сестрите услугите?
што се е вклучено во вашиот преглед:
-брис
-ехо
-градијас одам во железничка амбуланта кај др.кацарски задоволна сум :boc:
Вратете се на почетокот Go down
TINA
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 35
Локација: STRUMICA
Поени: 12537
Registration date: 2008-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   23.05.08 1:01

Vo bremenostite odam redovno mozebi i poveke od toa sto treba .Taka mozebi na 6 meseci i toa ne redovno.Za kotek sme no nema koj da ne natepa(ha ha ha ).POZDRAV.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13688
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   23.05.08 2:51

biljanag напиша:
одам редовно на гинеколог не секои 6 месеци пап тест задолжително правам и ехо

не ми се допаѓа што по правило треба да има и преглед на градите

па ти ако сакаш можеш и сама да си побараш преглед на градите,неможе лекарот да ти каже не
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14095
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   26.05.08 13:07

jaс одам кај др. калчовски во драчево и многу сум задоволна плус многу ми е блиско
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 32
Локација: Macedonia
Поени: 12969
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   26.05.08 20:53

Баш добра тема! Јас одам на гинеколог во моето градче, ама ич не сум задоволна, неможат кај нас да се направат сите испитувања и мм го праќаат во ск за спермограм да испита, и мене ми вика д-рката некои испитувања да ги направам во ск.
Ајде препрачајте ми во која болница и кај кој доктор во ск да одам?
Секако сум решила да одам кај друг доктор да видам што тој ке каже.......
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13080
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   26.05.08 21:27

И јас одам кај Др Калчовски во Драчево
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13688
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   26.05.08 23:10

санја ја би ти препорачала ако сакаш во штип кај доктор Мицков,јас бев кај него после абортусот,дада се породи кај него,снаа ми,мајка ми му е редовен пациент и ти гарантирам дека е мн добар и како лекар и како човек.можам по пп да ти пратам додатни информации.само за оние испитуванја скоро од секаде ги праќаат по ск,зашто ретко кој доктор има и лабароторија во склоп со ординацијата.инаку јас овде во Гв одам кај доктор Г.Марковска и сум презадоволна
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12973
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 1:35

Jaс одам во Ск кај доктор Џиков, кога бев бремена работесе во Гиникомедика а сега во Хистера, човекот е супер, многу позитивен и ти влева доверба и храброст
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 2:38

Јас одам кај Никола Пановски, има приватна ординација во Аеродром, порано работеше во Железара со здравствени картони, ама веќе не. Сега само приватно си работи без догоор со фондот и малку е скап, ехо е 500денари, брис беше мислам 700, ама човекот е феноменален, знае да те насмее и кога не ти е до смеење
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 559
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 12575
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 9:16

званично мислам дека од мојот доктор нема подобар,презадоволна сум од него и од неговиот приспат,јас бев многу уплашена од гинеколози и срамежлива,ама сега со задоволство одам кај др.митко ивановски во систина или мала богородица,како сакате
Вратете се на почетокот Go down
okce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 232
Age: 39
Локација: Strumica
Расположение: ekstra
Поени: 13462
Registration date: 2007-11-25

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 9:32

Jas kaj dr.Zagorka Kostova ovde vo bolnicata vo Strumica epten sum zadovolna.Bliski epten stanavme i vo sekoj moment mozam da i se javuvam i koga odime na lekar ne cekame edno pozivce i ajde vleguvaj.Zadovolna sum epten od nea ovaa nedela i bris ke mi zima da proverime i slobodno si razgovarame so nea i jas i MM.
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12561
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 1:34

Како што читам сите сме си задоволни од нашите гинеколози,и тоа баш ме радува,добро е.
Инаку јас сум кај Др. Тасе Цветановски,порано беше во Идадија сега си е само во приватната негова ординација, работи со плави картони, ординацијата му е супер опременаа а тој како човек е прекрасен.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12999
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 3:17

Јас одам кај Д-р Душко Трајко Филиповски тој во поликлиника Букурешт и многу сум задоволна од него,ординацијата му е опремена со најнови апарати и е како на приватен т.е сега сите се приватизирани и работи и со сини картони.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12999
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 4:58

Девојки јас завчера бев на гениколог божем да правам пап ама сум била пред добивање и ништо не ми зема брис,иначе за мојата ситуација (за позитивниот тест)ми кажа дека тоа било кесиче за плод и дека можно било да се развие меѓутоа дека можеби сум имала некоја бактерија во вагината што го уништувала плодот и затоа ми закажа за 9јуни за пап и за микробиолошки тест да видиме која бактерија ја имам што го уништува плодот и ми рече дека во таа фаза не мора да се оди на чистење зашто тоа била само обвивка и сама исчезнувала кога ке добиеш и затоа сум добила,леле цурки страв ми е да не ми испадне нешто лошо леле го молам господ се да биде во ред. :search:
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13688
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 6:07

не се плаши тоа мн често се случува,имам читано во мн книги дека некогаш девојката останува трудна ама тој плод се губи уште првата недела а тогаш сеуште нема ни срцева акција,така да тоа не е вообичаен аборутс и нема потреба од киретажа т.с чистенје.имаше и назив за таквата бременост мислам хемиска дека се викаше
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12999
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 6:14

Фала РБ на информациите, леле страв ми е постојано да не имам таква бременост и да неможам нормално да си забременам,ама тоа се случува понекогаш?На секој ли може да му се случи и заради што се дешава тоа?Те молам кажими што друго си читала п.с извини ако те замарам ама некако страв ме фаќа дали ке можам да имам нормална бременост?
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12978
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 19:59

Јас одам кај Д-р Лидија Черепналковска во Железничар. Работи со сини картони, супер е, ама многу има гужва кај неа, се закажува 1 месец однапред, а ако треба онака да се отиде на незакажано, од нога само гледа....А сега јас треба сега почесто да одам, како ќе биде, незнам... Neutral
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13688
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 22:29

маја ке си закажуваш пред време,јас на пример одам кај мојата на секој 12 во месецот.сега кога ке отидам ке и кажам на сестрата закажи ми термин пак за нареден месец и тоа е тоа.не му ја мислам
Вратете се на почетокот Go down
 

Гинеколошки преглед

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 15Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -