Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Гинеколошки преглед

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
АвторПорака
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 615
Локација: Skopje
Поени: 11709
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   14.04.08 10:36

POsle porogjaj prviot pregled mene mi bese obicen pregled za da se vidi kako e ranata, dali e vo red matkata. Znaci obicen pregled bez vaginalno eho
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 559
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 11325
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   13.05.08 19:41

jas odam redovno ednas vo godinata i toa duri porano,za zdravjeto site si se grizime,toa e najvazno.odete na site redovni kontroli.
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 7238
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 13181
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 23:20

rich_bitch1 напиша:
ako moze nekoj da mi kaze kakov e ginekoloskiot pregled posle raganjeto?mislam vo sto se sostoi,dali e samo vaginalno eho so sonda ili ima i nesto dr?

Бидејќи се породив со царски, ме прегледаа само обично со ехо да видат да не има недај боже некое внатрешно крварење, потоа после два месеци отидов кај мојот гинеколог, бидејќи имав ужасни болки во стомакот, па се исплашив да не е некое пореметување од царскио, е тогаш со вагинално ехо ме прегледа и ми рече дека е се во ред, а болките ми биле од бубрезите. А сега сум за ќотек, уште не сум отишла Пап да направам!!silent
eli
Sexy Girl
Sexy Girl

Female
Број на мислења: 1033
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 11749
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   15.05.08 23:45

Еми јас во понеделник ќе одам на гениколог ке правам пап тест сега е бесплатен за жени,а сакам и да направам бактериски тест и за кламидија знаеш ли колку кошта тоа испитување и дали знаш какви се испитувања треба да направам за да видам дали сум плодна и тоа колку пари кошта,и ако некој друг знае нека ми каже?
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења: 2289
Расположение: весело
Поени: 12397
Registration date: 2007-11-15

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   16.05.08 3:02

зависи кои испитувања ќе ти препорача лекарот да ги правиш и каде ќе одиш. ако одиш во државна болница све ти е дупло поефтино. но таму може да се случи да немаат реагенси за многу хормони или микробиолошки испитувања (барем така беше едно време)
ако одиш приватно спреми се да платиш многу поскапо.
е сега не знам пошто не сум правела, но распрашај се дали има приватни лаборатории кои работат со плави картони.

но најважно од се е што дали си плодна т.е дали имаш овулација прво се одредува со ехо преглед. а потоа ако се појави проблем те тераат на хормонски испитувања.

а мој совет ти е не почнувај уште сега со овие гњаважи и нервози. туку почесто уживај во љубовта и ќе се случи бебето. Wink

е да! прво извини ова што ќе го пишам, но морам да бидам директна - наместо само ти да одиш да се испитуваш дали си плодна - нека оди и твоето момче да се испита. не секогаш проблемот е во жената. ако кај него е све во ред, кај жените лесно се средуваат проблемите со овулација и сл.

***********************************************************************************************************************************

rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female
Број на мислења: 2504
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 12438
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   16.05.08 10:18

eli напиша:
Еми јас во понеделник ќе одам на гениколог ке правам пап тест сега е бесплатен за жени,а сакам и да направам бактериски тест и за кламидија знаеш ли колку кошта тоа испитување и дали знаш какви се испитувања треба да направам за да видам дали сум плодна и тоа колку пари кошта,и ако некој друг знае нека ми каже?

тестот за кламидија ти е всушност земанје на брис,мене кога ми го правеа тој тест истовремено ми зедоа и брис за доиспитуванје на кандида,уреоплазма,(сега ги утнав називите),и платив кај мојата докторкат 400 ден,после истите беа испратени на микробиологија во ск,и таму платив уште 200,значи се на се околку 600-700 ден.ама и јас како ане ке ти кажам да не се мн замарас со тоа дали си плодна или не,нема потреба од такви оптеретуванја.инаку пап и овие бриса се добро барем еднаш годишно да се прават чисто превентивно.
eli
Sexy Girl
Sexy Girl

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   16.05.08 10:29

Фала ви Ане и РБ многу за зборовите и информациите, јас на гениколог ке одам во државна таму закажав за пап тест зашто не сум правела веќе година,а лани ми правеа и ехо преглед и колпоскопија и ми рекоа дека се е во ред со мене само дека ја имам таа бактеријата кандида ама дека секоја жена ја имала и ставав вагинални апчиња од камилица и се беше ок.Сега ке има кажам да ми направат и микробиолошки испитуванја и толку па после не се замарам ќе си го чекам бебушот сам да си дојде :big hug:
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 12622
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   23.05.08 11:49

одам редовно на гинеколог не секои 6 месеци пап тест задолжително правам и ехо
не ми се допаѓа што по правило треба да има и преглед на градите

каде одите на гинеколог?
дали сте задоволни од докторите сестрите услугите?
што се е вклучено во вашиот преглед:
-брис
-ехо
-гради

јас одам во железничка амбуланта кај др.кацарски задоволна сум :boc:
TINA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 27
Локација: STRUMICA
Поени: 11287
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   23.05.08 14:01

Vo bremenostite odam redovno mozebi i poveke od toa sto treba .Taka mozebi na 6 meseci i toa ne redovno.Za kotek sme no nema koj da ne natepa(ha ha ha ).POZDRAV.
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   23.05.08 15:51

biljanag напиша:
одам редовно на гинеколог не секои 6 месеци пап тест задолжително правам и ехо

не ми се допаѓа што по правило треба да има и преглед на градите

па ти ако сакаш можеш и сама да си побараш преглед на градите,неможе лекарот да ти каже не
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 12845
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   27.05.08 2:07

jaс одам кај др. калчовски во драчево и многу сум задоволна плус многу ми е блиско
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 715
Локација: Macedonia
Поени: 11719
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   27.05.08 9:53

Баш добра тема! Јас одам на гинеколог во моето градче, ама ич не сум задоволна, неможат кај нас да се направат сите испитувања и мм го праќаат во ск за спермограм да испита, и мене ми вика д-рката некои испитувања да ги направам во ск.
Ајде препрачајте ми во која болница и кај кој доктор во ск да одам?
Секако сум решила да одам кај друг доктор да видам што тој ке каже.......
STAR *
Forum Detective
Forum Detective

Female
Број на мислења: 1596
Расположение: еуфорично
Поени: 11830
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   27.05.08 10:27

И јас одам кај Др Калчовски во Драчево
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   27.05.08 12:10

санја ја би ти препорачала ако сакаш во штип кај доктор Мицков,јас бев кај него после абортусот,дада се породи кај него,снаа ми,мајка ми му е редовен пациент и ти гарантирам дека е мн добар и како лекар и како човек.можам по пп да ти пратам додатни информации.само за оние испитуванја скоро од секаде ги праќаат по ск,зашто ретко кој доктор има и лабароторија во склоп со ординацијата.инаку јас овде во Гв одам кај доктор Г.Марковска и сум презадоволна
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 412
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 11723
Registration date: 2008-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 14:35

Jaс одам во Ск кај доктор Џиков, кога бев бремена работесе во Гиникомедика а сега во Хистера, човекот е супер, многу позитивен и ти влева доверба и храброст
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 7238
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 13181
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 15:38

Јас одам кај Никола Пановски, има приватна ординација во Аеродром, порано работеше во Железара со здравствени картони, ама веќе не. Сега само приватно си работи без догоор со фондот и малку е скап, ехо е 500денари, брис беше мислам 700, ама човекот е феноменален, знае да те насмее и кога не ти е до смеење
mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 559
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 11325
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 22:16

званично мислам дека од мојот доктор нема подобар,презадоволна сум од него и од неговиот приспат,јас бев многу уплашена од гинеколози и срамежлива,ама сега со задоволство одам кај др.митко ивановски во систина или мала богородица,како сакате
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 232
Локација: Strumica
Расположение: ekstra
Поени: 12212
Registration date: 2007-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   28.05.08 22:32

Jas kaj dr.Zagorka Kostova ovde vo bolnicata vo Strumica epten sum zadovolna.Bliski epten stanavme i vo sekoj moment mozam da i se javuvam i koga odime na lekar ne cekame edno pozivce i ajde vleguvaj.Zadovolna sum epten od nea ovaa nedela i bris ke mi zima da proverime i slobodno si razgovarame so nea i jas i MM.
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 84
Поени: 11311
Registration date: 2008-05-15

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 14:34

Како што читам сите сме си задоволни од нашите гинеколози,и тоа баш ме радува,добро е.
Инаку јас сум кај Др. Тасе Цветановски,порано беше во Идадија сега си е само во приватната негова ординација, работи со плави картони, ординацијата му е супер опременаа а тој како човек е прекрасен.
eli
Sexy Girl
Sexy Girl

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 16:17

Јас одам кај Д-р Душко Трајко Филиповски тој во поликлиника Букурешт и многу сум задоволна од него,ординацијата му е опремена со најнови апарати и е како на приватен т.е сега сите се приватизирани и работи и со сини картони.
eli
Sexy Girl
Sexy Girl

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 17:58

Девојки јас завчера бев на гениколог божем да правам пап ама сум била пред добивање и ништо не ми зема брис,иначе за мојата ситуација (за позитивниот тест)ми кажа дека тоа било кесиче за плод и дека можно било да се развие меѓутоа дека можеби сум имала некоја бактерија во вагината што го уништувала плодот и затоа ми закажа за 9јуни за пап и за микробиолошки тест да видиме која бактерија ја имам што го уништува плодот и ми рече дека во таа фаза не мора да се оди на чистење зашто тоа била само обвивка и сама исчезнувала кога ке добиеш и затоа сум добила,леле цурки страв ми е да не ми испадне нешто лошо леле го молам господ се да биде во ред. :search:
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 19:07

не се плаши тоа мн често се случува,имам читано во мн книги дека некогаш девојката останува трудна ама тој плод се губи уште првата недела а тогаш сеуште нема ни срцева акција,така да тоа не е вообичаен аборутс и нема потреба од киретажа т.с чистенје.имаше и назив за таквата бременост мислам хемиска дека се викаше
eli
Sexy Girl
Sexy Girl

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   29.05.08 19:14

Фала РБ на информациите, леле страв ми е постојано да не имам таква бременост и да неможам нормално да си забременам,ама тоа се случува понекогаш?На секој ли може да му се случи и заради што се дешава тоа?Те молам кажими што друго си читала п.с извини ако те замарам ама некако страв ме фаќа дали ке можам да имам нормална бременост?
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 487
Поени: 11728
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   30.05.08 8:59

Јас одам кај Д-р Лидија Черепналковска во Железничар. Работи со сини картони, супер е, ама многу има гужва кај неа, се закажува 1 месец однапред, а ако треба онака да се отиде на незакажано, од нога само гледа....А сега јас треба сега почесто да одам, како ќе биде, незнам... Neutral
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female

ПишувањеПредмет: Re: Гинеколошки преглед   30.05.08 11:29

маја ке си закажуваш пред време,јас на пример одам кај мојата на секој 12 во месецот.сега кога ке отидам ке и кажам на сестрата закажи ми термин пак за нареден месец и тоа е тоа.не му ја мислам

Гинеколошки преглед

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 15Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next