Родители и деца

Гинеколошки преглед

Страна 5 of 15 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next

Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emi on 07.07.08 11:15

јас сум ти паничарка голема, па ми се увртело дека е најлошото, сепак фала биле за советот
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by moja Ina on 07.07.08 11:32

Еми јас ќе ти препорачам да си појдеш на гинеколог што побрзо, и јас имав болки при односи и направив испитувања. Се установи дека имам кандида и се се излечи со едно пакетче вагиналети. Пред тоа имав настинка и пиев антибиотици, кои најверојатно биле и причина за појавивање на кандидата. Во секој случај не паничи за нешто што незнаеш, појди и провери си.
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18969
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emi on 07.07.08 12:11

Немам бело прање, кандида имав пред да останам бремена ама многу бело прање имав тогаш, во секој случај фала Лидија, ќе проверам што е
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by vedrana on 10.07.08 12:02

Jas odam kaj dr KOstadinov vo Sisitina, covekot e super
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 18928
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

zdr

Пишување by цветче on 10.07.08 19:15

zdr

Јас сум нов член од денес.)). Мислам дека форумов е супер.И јас како и многу од вас сум во исчекување на резултати од микробиолошки брис и сум малку уплашена. Веќе долг период, мошеби 3 год. имам болки од левата страна на стомакот, односно на левиот јајник. Бев 2 пати на ехо, и ми рекоа дека ништо не ми е, правев еднаш пап и дека имам кандида. Треба сега пак да правам и уште некои микробиолошки брисови. Преплашена сум. Докторката мисли дека имам кламидија. Знае ли некој да ми објасни колку е опасна?

цветче
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 33
Локација : Скопје
Поени : 18285
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by rich_bitch1 on 10.07.08 19:41

се зависи од тоа кога ти е откриена кламидијата,т.с ако е навреме тогаш се лекува со препишана терапија (некаде прочитав дека се зема сумамед),доколку е пристутна повеќе од една година во организамот може да предизивика проблеми со плодноста.важно е да знаеш преку кого си заразена.и партнерот да направи исто така тест.најчести симптоми се пецканје при мокренје,крваренје за време на сексуален однос,температура и сл.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19688
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emi on 10.07.08 21:30

Вчера бев на гинеколог конечно, направив колпоскопија и папа тест, се е во ред, резултатот покажа дека имам габична ибфекција денес докторот ми јави, и ми рече утре да одам да ми препише лекарства и дека не е опасно.
Инаку за тоа што ме болеше при однос ми рече дека грлото на матката сеуште не ми било опуштено и дека треба време да помине од породувањето за да биде се како што било претходно, и сега за да се опушти мускулатурата внатре пијам Chumoral три пати дневно по две таблети пола саат пред јадење.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by kavadarcanka on 11.07.08 10:41

Треба пак да одам на гинеколог последниот пап го правев во јануари и сега пак сакам да правам имам болки во долниот дел од стомакот и крстот и многу бело прање а сакам и да побарам да ми направат микробиолошки тестови. Кои тестови се прават во микробиологија и дали постои тест за трихомонас со антибиограм, докторот вика дека нема тест а некои медицински лица што ги познавам ми викат дека постои таков тест.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emi on 11.07.08 15:03

Јас најпрво имав трихомонас кој се претвори во кандида од 4 степен, ужасни болки имав, печење, чешање, јако бело прање кое менуваше боја...ама со бременоста исчезна.
Сменив три пати лекарства ама не ми поминуваше.
А за тој тест прв пат слушам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Boki on 13.07.08 17:24

Posleden pat na ginekolog bev januari mesec se bese ok, menstruacijata od sekogas mi doaga na 35-45 dena ginekologot mi vika deka mi bilo normalno toa kaj mene navodno taka ke bilo do prva bremenost demek mrzlivi jajnici. Mene seto toa ne mi e normalno eve veke 2.5 meseci mi nemam menstruacija od maj mesec, napraviv test i toa dva pati negativen e, a kaj mene nikakvi znaci da mi dojde sekoj den mi e se potesko nervoznasum, naduvan stomak itn. Dadete mi koj ginekolog da go posetam oti kaj starava doktorka ne mi se odi ama bas ic
avatar
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 18270
Registration date : 2008-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by rich_bitch1 on 13.07.08 17:32

хмм..два и пол месеци без месечен циклус не е баш нормално.да не си имала варијации во тежината како нагло слабеенје или здебелуванје,или си можеби под голем стрес?не сум од ск и не би можела да ти препорачам лекар ама би требало сепак под хитно да појдеш и да си се прегледаш.а има ли шанси да си бремена ?кога последен пат правеше тест?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19688
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by цветче on 13.07.08 17:53

Ги земав резултатите од микробиолошкиот брис и негативни се. Но не беше таму докторката за да ја прашам. Треба да правам уште микробиолошки брисови. на овој пишува од цервекс. Дали знае некој да ми казе сто мозе да се открие преку него и какви други типови има?

цветче
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 33
Локација : Скопје
Поени : 18285
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Ane on 14.07.08 1:25

боки - сепак смени лекар. не е тоа така едноставно со доцнењето по два месеци. знам од лично искуство. впрочем не може лекарот едноставно да ти каже - мрзливи јајници и толку. а како да се среди тоа. што да се прави за да забремениш и т.д не дава совет.
мене тоа ми делува несериозно.

а што се однесува до цветче - тоа од цервикс значи да се земе брис од грличот на матката. инаку има најразлични испитувања на кои се открива дали постојат бактериски, вирусни и сл. заболувања.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19644
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by biljanag on 14.07.08 9:03

боки има тема каде на гинеколог таму ке најдеш наши препораки која каде иде
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Boki on 14.07.08 16:30

Ane od starata doktorka nikakov sovet sto da pravam ili da mi predlozi nekoi ispituvanja da mi napravi za da vidi koja e pricinata najvazno i bese koga ke mi kasne da mi rece dojdi na eho da te vidam moze si bremena i toa e toa a so ogled deka sum od ohrid a tuka moze samo privatno da me pregleduva znaci poveke pari za nea
avatar
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 18270
Registration date : 2008-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by vedrana on 15.07.08 10:56

Definitivno smeni si go doktorot, imas pravo da znaes se za svoeto zdravje, a ne nekoj da se izivuva so tebe i da te gleda samo na Eho za da sobira pari
Sramota.
Sigurno ne e samo taa doktorka vo Ohrid. Pobaraj nova sto pobrzo.
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 18928
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emi on 15.07.08 16:58

Boki и од мене имач ист совет, сменија одма
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by kavadarcanka on 17.07.08 10:52

Штотуку вчера се решив да одам на гинеколог да правам папа тест и ехо на дојки ординацијата затворена поради одмор од 14 јули до 4 август замена друга докторка, се јавувам кај неа ми вика неможе да правиме пап тест нема да признават од кај нас и од таму одам кај матичниот општ лекар тројца се не е битно кај кој одиш сите се како матични и баш таа докторка која гледа на ехо за дојки барем тоа да прегледам и таа на одмор, леле си викам каков малер, таман се престрашив да одам и ништо.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by BaMbYnA on 18.07.08 1:47

Ti ko mene i jas ista ko tebe Smile se imam jas za nesto da kazam izgovor Smile i mene mi e strav mi fufka Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 33
Локација : Melbourne
Поени : 18691
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by beti 24 on 18.07.08 17:46

пред две години имав проблем имав раничка на грлото на матката и од тогаш одем редовно на 3 до 4 месеци, и ко ке ми кажат се е воред некако ми олеснува
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18413
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by ivi on 19.07.08 22:56

biljanag напиша:ivi zosto do sega nikogas ne si bila na gin?
Neznam ni jas,mozebi zatoa sto ne se grizam dovolno za zdravjeto a i iskreno imam nekoj strav od ginekolog,neznam zosto,nemozam da opisam,a znam deka vo skoro vreme ke moram da otidam.Uf,a koj den ke bide neznam.


Irena Trajkovska напиша:
ivi напиша:A kazimi kade mozam da ja najdam
i raboti li so plavi kartoni?
Ординацијата и се наоѓа кај билна
аптека и работи со плави картони.Брисевите на микробиологија тие ги
носат.
Irena fala za ova.Koga ke bidam spremna za na
ginekolog,taman i so Emi ke se dogovoram zaedno da otideme tamu.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18620
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Boki on 20.07.08 12:20

Vo petokot bev na ginekolog kaj d-r Cvetanovski super covek prv pat odam kaj ginekolog dosega sum odela kaj doktorki zatoa mi bese malku stram ama pomina vo najdobar red. Nemam nekoi pogolemi poremetuvanja kako cisti ili sl. so ogled na toa deka mi kasni menzisot 2.5 meseci izgleda deka e nekoe hormonsko poremetuvanje treba da ispitame. Rezultatite od pap testot gi ceka u sreda.
avatar
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 18270
Registration date : 2008-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Emilija on 23.07.08 10:03

Јас идам кај Др.Стамболиев во МВР поликлиниката позади QBE зградата. Одличен е и го препорачувам секаде....
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19074
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Nene on 24.07.08 11:34

samo sto se vrativ od ginikolog ,mi zemaa bris za pap rezultatite ke bidat gotovi za 3 nedeli.me gledase na veginalno exo imam vospalenie na jajnicite. treba da pijam vibramicin za vreme na menzis.se nadevam deka rezultatot od pap testot ke bide ok.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18572
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by lola on 24.07.08 11:41

Нене, не се секирај за воспалението, ништо страшно. Она што ме зачуди се резултатите од ПАП-тестот...зошто толку многу чекање (дури 3 недели)??? Обично ги даваат за максимум една недела
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19471
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гинеколошки преглед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 15 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот